Rekonstrukce střechy RD

Technika, taktika, ale i vybavení domu a bytu.
Uživatelský avatar
Karlos
Rozpadlík
Příspěvky: 4681
Registrován: 21.12.2010 19:31
Bydliště: Velká Morava

Rekonstrukce střechy RD

Příspěvek od Karlos »

Mám starou plechovou střechu která sice neteče ale mizerně izoluje (pouze vrstva škváry, bohužel tak se to dříve dělalo)... tak přemýšlím co s tím.

Byl u mě člověk z firmy a nabídl mi zateplení tak že na stávající plech by položili 20cm pochozího polyšu a na to nalepili fólii Fatrafol.

Myslíte že je to dobrý způsob zaizolování? Trochu mě překvapilo že by to pokládali rovnou na stávají plech (ten by prý v mnoha místech připevnili k podkladovým prknům aby se nevrnil - šroubky nebo hřebíčky).

Co se týče té fólie Fatrafol tak ta by měla být OK, znám přímo obchoďáka takže z té strach nemám.

Strach mám spíše z toho zda je to technologicky OK položit polyš na stávající plech... třeba aby mi tam pak nekondenzovala vlhkost apod.

Máte někdo s podobným postupem zkušenost? Nebo by jste doporučili něco jiného?

Stěny zaizolované nemám, mám 50 zdi a nejvíc tepla uniká střechou.
Přílohy
strecha.png
strecha.png (6.21 KiB) Zobrazeno 19833 x
krvfx
VIP
Příspěvky: 1617
Registrován: 15.08.2013 9:25
Pohlaví: muž

Re: Rekonstrukce střechy RD

Příspěvek od krvfx »

Mám něco podobného na verandě - shora plánuji udělat balkón - tak by mě tohle docela taky zajímalo, vypadá to jako zajímavá alternativa. Akorát bych na to ještě dal dřevěný (nebo jiný) rošt na chození/posezení.
vrbodol
Příspěvky: 633
Registrován: 14.07.2012 21:08

Re: Rekonstrukce střechy RD

Příspěvek od vrbodol »

Mě se to teda nelíbí.Příjde mi to taková spatlanina.Já mám takhle plechovou střechu nad částí baráku taky a půdu zateplenou starou skelnou vatou a při rekonstrukci jsem jsem na to dal akorát 1-2 vrstvy Rockvolu či jak se to jmenuje.Dostat to do těch zadních částí je sice očistec,ale člověk to dělá jednou za život.Tamto mi příjde zbytečně pracný a určitě to bude proti ty minerální vatě i dost dražší.Já osobně bych tam tu škváru nechal a zateplil to zevnitř tou vatou.
Uživatelský avatar
Desouza
Příspěvky: 813
Registrován: 02.08.2012 19:07
Pohlaví: muž
Bydliště: Za koncem světa

Re: Rekonstrukce střechy RD

Příspěvek od Desouza »

Taky se mi to nelíbí , na plech se běžně nic nedává ( kromě nátěru ) . Pokud do střechy neteče izolaci bych dal zevnitř . Myslím že i finančně by to vyšlo lépe ...
joche218
Příspěvky: 15
Registrován: 25.05.2013 17:02
Pohlaví: muž

Re: Rekonstrukce střechy RD

Příspěvek od joche218 »

Skus sa pozriet na fukanu celulozu. Mam to pod strechou a zatial spokojnost. Vyplni to vsetky spary a mas to hotove za par hodin.
Uživatelský avatar
Nicotinick
Příspěvky: 2799
Registrován: 14.03.2014 10:38

Re: Rekonstrukce střechy RD

Příspěvek od Nicotinick »

Tak ono se to dělá, jen pod izolaci je třeba dát parotěsku a na polystyren minerál pro vyrovnání. Když tak si napiš nebo zavolej přímo výrobci o řešení.
http://www.fatrafol.cz/cz/izolacni-foli ... ni-system/
shtf
Příspěvky: 327
Registrován: 22.08.2012 18:17
Bydliště: CR

Re: Rekonstrukce střechy RD

Příspěvek od shtf »

folie drive nebo pozdeji protece
nejlepsi je pur pena s naterem - funguje to a je to vecny
je to jak tepelna tak hydroizolace

osobne to mam 18 let na strese a bez jedinyho problemu
Naposledy upravil(a) shtf dne 15.09.2014 20:09, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Nicotinick
Příspěvky: 2799
Registrován: 14.03.2014 10:38

Re: Rekonstrukce střechy RD

Příspěvek od Nicotinick »

Polyueretanová pěna na střechu ? :shock:
shtf
Příspěvky: 327
Registrován: 22.08.2012 18:17
Bydliště: CR

Re: Rekonstrukce střechy RD

Příspěvek od shtf »

jasne, nechci dostat ban za reklamu, tak zkus kamarada googla "pur pena na strechy"
Uživatelský avatar
Nicotinick
Příspěvky: 2799
Registrován: 14.03.2014 10:38

Re: Rekonstrukce střechy RD

Příspěvek od Nicotinick »

Ale jo, zachytil jsem. Jen co realizace, to průser. Ale mám to jen z doslechu. Omytá barva, vítr, malá větev ze stromu, PUR si začal vesele navětrávat UV zářením a za rok střechou doslova chcalo.
Osobně bych asi tu důvěru neměl, ale když je dobrá zkušenost...
Uživatelský avatar
Rookie81
Příspěvky: 242
Registrován: 02.02.2011 21:14
Pohlaví: muž
Bydliště: moravské slovácko

Re: Rekonstrukce střechy RD

Příspěvek od Rookie81 »

Karlosi, mě dělali podobnou střechu na jaře, plech se strhal, krov musel být taky nový a izolaci mám 25cm minerální vaty. Od stropu je nejdřív parotěsná fólie, potom vata, krov, nějaká nepropustná fólie, 6cm mezera, osb desky, měkká netkaná textilie a Fatrafol. Celá střecha je odvětrávaná tou 6cm mezerou, na hřebenu jsou takové komínky a dole přes mezery síťka proti hmyzu.
cipis
Příspěvky: 4848
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Rekonstrukce střechy RD

Příspěvek od cipis »

Ta nějaká nepropustná fólie musí být propustná ... Tedy pro páru zespodu, ne vodu shora.
Klasická skladba - paronepropustná (aby páry z místnosti nešly do izolace), izolace, paropropustná pojistná izolace /aby případné páry v izolaci šly ven a aby shora neprotekla voda do izolace).

Ten výše postovaný způsob izolace střechy se mi také nelíbí. Taktéž bych přidal izolaci místo té škváry. Akorát pod tím plechem by mělo být vodotěsné podstřeší nebo jak se to jmenuje. Prostě na spojích vodotěsně slepená ta pojistná hydroizolace, právě kvůli kondenzaci na plechu a nízkému sklonu a zafoukání sněhu atd.

Další možnost, jak máš vysoké stropy? Klidně je sniž (255cm) a ten vzniklý prostor použij pro izolaci.

Jakákoliv izolace, co je nad střechou, mi přijde neskutečně drahá a hodně zranitelná. Taková ta nadkrokevní izolace vychází hodně draho, byť se to zdá být brnkačka na nachystání (sundáš krytinu, nandáš izolaci a na tu dáš zpátky krytinu), ale ve finále je to fakt drahé.
shtf
Příspěvky: 327
Registrován: 22.08.2012 18:17
Bydliště: CR

Re: Rekonstrukce střechy RD

Příspěvek od shtf »

Nicotinick píše:Ale jo, zachytil jsem. Jen co realizace, to průser. Ale mám to jen z doslechu. Omytá barva, vítr, malá větev ze stromu, PUR si začal vesele navětrávat UV zářením a za rok střechou doslova chcalo.
Osobně bych asi tu důvěru neměl, ale když je dobrá zkušenost...
tchan to ma na strese 30 let, jeste z dob kdy to zacinalo tak to delali na dopravnim podniku a za mensi uplatecek mu strikli i jeho strechu, ale jelikoz to byl melouch v drevnich dobach sociku, jaksi mu zapomeli rici ze to ma necim natrit, takze to mel bratru 25 let bez nateru, vlivem uv se to sprasovalo asi tak mm za rok ale stejne to neproteklo po celou dobu.
Kdyz sem se o tom bavil s chlapem co to delal me na strese tak tomu nemohl uverit a musel jsem ho tam vzit mu to ukazat
a proste zasnul.
Takze zopovedne muzu rici, ze i kdyz dojde k poskozeni svrchni vrstvy, neni to zadna tragedie, staci to pretrit a je to.

Co se tyce aplikace samotne, pravda je ze to je trochu komplikovane, strecha musi byt absolutne vyschla
takze aplikovat se to da koncem leta.

O kvalite pur peny svedci to ze se pouziva jako hydroizolace pod bazeny. a to je presne to co mam na strese bazen :)
plocha strecha s atikou. V dobach kdy jsem pouzival lepenku, tak cca kazdy 2-3 roky se to muselo opravovat protoze zatykalo, od ty doby co mam pur, je to doslova bazen na strese.
Uživatelský avatar
Karlos
Rozpadlík
Příspěvky: 4681
Registrován: 21.12.2010 19:31
Bydliště: Velká Morava

Re: Rekonstrukce střechy RD

Příspěvek od Karlos »

Foukaná izolace se mi také líbí ale netuším zda by se dala nafoukat přímo na tu škváru? Nedovedu si představit jak bych škváru z toho prostoru dostal, nemám tam žádný vlez a i kdybych vlez udělal tak do toho nejnižšího místa se nedostanu, možná tak po břiše a beztak bych se tam šprajcnul :mrgreen:
cipis
Příspěvky: 4848
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Rekonstrukce střechy RD

Příspěvek od cipis »

Tak oni se tam musí s těmi hadicemi také někudy dostat, aby to tam nafoukali.
Škváru bych každopádně dal pryč, i za cenu, že bych tam ten vlez musel udělat ...
Uživatelský avatar
Nicotinick
Příspěvky: 2799
Registrován: 14.03.2014 10:38

Re: Rekonstrukce střechy RD

Příspěvek od Nicotinick »

Hlavně nezapomeň na to, že ti s teplem odcházely střechou i vodní páry. Většina lidí kouká, kolik vody je rodina schopná vyprodukovat pocením, vařením, sušením prádla, zalíváním kytek...a při zatěsněném a zatepleném domě ta voda zůstává vevnitř. Pokud střechu dobře zateplíš a pod polystyren dáš dobrou parotěsku, vodní páry budou kondenzovat pod parotěskou, někde v místech škváry a foukané. To když navlhne, tak v podstatě ztratí schopnost izolace a je tam zbytečně.
Uživatelský avatar
Karlos
Rozpadlík
Příspěvky: 4681
Registrován: 21.12.2010 19:31
Bydliště: Velká Morava

Re: Rekonstrukce střechy RD

Příspěvek od Karlos »

Nene bud bude polys na plechu nebo bude nafoukana izolace na strope... jedno nebo druhe.
cipis
Příspěvky: 4848
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Rekonstrukce střechy RD

Příspěvek od cipis »

No právě u té foukané ty vodní páry nevadí. Ono by to docela postrádalo smysl, protože ta foukaná se dělá tam, kde nejde udělat klasická skladba. Navíc není nikde napsáno, jaká je vlastně ta skladba stropu, vyjma škváry. Ta musí tak jak tak ven.
drigon
VIP
Příspěvky: 2997
Registrován: 28.11.2012 23:44

Re: Rekonstrukce střechy RD

Příspěvek od drigon »

Známému dělali na baráku izolaci podstřešního prostoru. Krov byl příhradové konstrukce, krytina plech, podchozí výška v hřebeni cca 1,5 metru, u pozednice tak 20cm. Tudíž by k pozednici nešlo dát klasickou skládanou tepelnou izolaci - nikdo tam nevleze. Hadicema tam minerální vatu "nafuněli´" naprosto bez problémů. Chlapi, co mu to dělali mu říkali, že jim stačí díra průměrem cca 20 centimetrů na prostrčení hadice.
Možná by šla do podstřešního prostoru dát i PUR pěna, ale nejsem si tím jist.
Podle mého názoru je lepší zateplit přímo strop místnosti než střechu, protože když zateplím střechu tak mi bude teplo z místnosti unikat do podstřešního prostoru. Tak budu zbytečně vytápět prostor navíc, nehledě na to, že v případě poškození krovu musím při demontáži střechy zlikvidovat i tepelnou izolaci, která je na ní položena. Izolace v podstřešním prostoru tomuto nebude nijak vadit. A vzhledem k tomu, že nemusí přenášet mechanické zatížení může být i lacinější.
Snad jsem popsal vše, co mne napadlo a teď je řada na Vás. S pozdravem M.
cipis
Příspěvky: 4848
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Rekonstrukce střechy RD

Příspěvek od cipis »

Ano, ten strop je lepší. Proto jsem i navrhoval ho případně snížit, jestli je prostor ...
Odpovědět