TEĎ! Právě teď to ruplo!

Technika, taktika, ale i vybavení domu a bytu.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Gall
Příspěvky: 65
Registrován: 21.11.2015 13:56

Re: TEĎ! Právě teď to ruplo!

Příspěvek od Gall »

To Jason:
tady se reaguje na text o vlivu následného záření na funkci elektroniky, ano je to trochu mimo téma, ale tenhle důležitej faktor nelze opomenout
hodně lidí je přesvědčených, že pokud budou mít z auta, rádia, televize atd. vyndanou baterku že se mu nic nestane, ale to je bohužel omyl, ono třeba i půjde nastartovat ale otázkou je jak dlouho bude fungovat
Uživatelský avatar
Jason
Příspěvky: 662
Registrován: 19.11.2012 11:30
Pohlaví: muž

Re: TEĎ! Právě teď to ruplo!

Příspěvek od Jason »

Pokdu bude elektronika vystavena takove davce radiace ze vypovi sluzbu tak je stejnak pro cloveka uplne na nic - po takove davce je nepouzitelna a pro cloveka i smrtelne nebezpecna..

Pokud budete mit napr. uskladnenou elektroniku zabezpecenou pred EMP a krupne to (podle typu vybuchu - stredni sila nekde na zemi tak EMP hrozi na vzdalenost desitek nebo stovek km, pokud stejny vybuch ale ve vysoke vysce tak se muze jednat o stovky km az tisice) tak neni problem ji dale pouzivat.. Ale pokud by to bylo bylo v takove vzdalenosti ze by schytala velkou davku radiace (v radech S) tak by horko tezko prezila jako takova sama o sobe (kousek od epicentra) a pokud ano tak by z ni byl takovy zdroj ze by vam to urvalo na merakach packu... Stejne tak pokud elektroniku vystavite dlouhodobemu pusobeni silneho zdroje (opravdu silneho) tak se bude chovat stejne..
Říkali mi, že můžu být čím chci. Tak jsem se stal ostudou své rodiny.
Uživatelský avatar
Gall
Příspěvky: 65
Registrován: 21.11.2015 13:56

Re: TEĎ! Právě teď to ruplo!

Příspěvek od Gall »

]o tom píšu, ono stačí zkusit se s něčím elektronickým přiblížit k epicentru i po pár dnech, prostě funkční věc v takovém prostředí nemusí vydržet i když se nejedná o EMP.
Uživatelský avatar
K4cer
VIP
Příspěvky: 1686
Registrován: 30.03.2014 20:37
Pohlaví: muž

Re: TEĎ! Právě teď to ruplo!

Příspěvek od K4cer »

A jak souvisí telefon v radiaci s tématem?
Můžeš bejt osel, ale musíš si umět poradit :>
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: TEĎ! Právě teď to ruplo!

Příspěvek od proforma »

kiwiisek píše:Možná je tu nějaký dobrovolný hasič , který zasahoval třeba v Praze při povodních...
Netuším , kolik z vás se už ocitlo ve skutečně kritické , život ohrožující situaci....z vlastní zkušenosti ale vím , že pokud poprvé obstojíte, neznamená to, že podruhé budete reagovat stejně...
Pocatek 90. let, Praha. S kamaradkou jsme sly v krasnem jarnim odpoledni parkem u Vytone. Najednou proti nam chlap s pistoli, miril na nas a rval Dej sem prachy! Hlavou mi probehlo jedine to, ze jsem vetsi a ze bych byla lepsi cil. Zareagovaly jsme tehdy uplne nelogicky: pokracovaly jsme v hovoru aniz jsme zrychlily krok, obesly jsme ho kazda z jedne strany a pokracovaly volnou chuzi dal. Asi jsme ho fakt hodne prekvapily :-) (a mely neskutecne stesti :tmi ) Kdyz jsme byly tak 3 metry od nej, zacaly jsme zdrhat, opet kazda jinym smerem. Pak jsme dobehly do hotelu, ktery tam tehdy byl, slusne se zeptaly recepcni, jestli muzeme pouzit jejich telefon (mobily tehdy jeste nebyly), recepcni se cukala, nakonec se nechala ukecat, a kdyz slysela, ze jsme hlasily policii prepadeni, dokonce ten hovor ani nechtela zaplatit :-D

Rok 2002, povodne v Praze. Bydlela jsem tenkrat na koleji na Praze 1, v zaplavove zone. Kdyz zacaly povodne, kdyz bylo jasne, ze je zle, sla jsem pomahat pri stavbe protipovodnovych hrazi. 2 dny jsme delali na Starem meste a na Klarove. Par hodin spanku nekde v kabine vojenskyho auta (kluci byli gentlemani a spali na korbe :-)) a jelo se znovu. Kdyz jsem se pak po tech 2 dnech vratila na kolej, hladova a zizniva, protoze vlastni zasoby sezrany a logistika statu jaksi trochu vazla, zjistila jsem, ze kolej byla evakuovana. Byla zamcena a jen na dverich cedule "Evakuovano", nic vic. Mela jsem jen to, co jsem mela na sobe, navic mokre (sice kvalitni veci s goracem, ale po 2 dnech ve vode zeshora i zezdola je mokre i nepromokave), a ted babo rad. Inu, vyuzila jsem sluzeb evakuacniho strediska - ale treba jen zjistit, kde je, kdyz ulice byly uplne, ale fakt uplne prazdne, byl docela orisek a zajimavy zazitek...

Dost me to oboji poucilo :-)
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
Uživatelský avatar
Gall
Příspěvky: 65
Registrován: 21.11.2015 13:56

Re: TEĎ! Právě teď to ruplo!

Příspěvek od Gall »

K4cer píše:A jak souvisí telefon v radiaci s tématem?
Fabulous píše:Spousta salónních rozpadlíků má plnou pusu řečí, jak se chystají, co plánují pořídit a udělat, jak budou, jednou... Atd, atd. Ale jste připraveni právě teď? Povodeň, masivní požár, blackout, vybuchlá chemička, Dukovany pod hřibem? Vymotáte se z toho? I s rodinou? TEĎ?
...
kiwiisek
Příspěvky: 57
Registrován: 20.11.2015 8:52

Re: TEĎ! Právě teď to ruplo!

Příspěvek od kiwiisek »

Tak nevím , kolikrát teda musí mobil , nebo Ufon projít rentgenem , než lehne :lol:
Letěli jste třeba letadlem ?
tak třeba na Ruzyni jsem razil tunel , kterým jezdí kufry z novýho terminálu do starýho , protože pod ním je třídírna..
A když skončila ražba a tunel se začínal vystrojovat technologií , chodil jsem půl roku každy den na tu třídírnu a do tunelu..
A tam jdete přes tři bezpečnostní zóny , tzn. tři bezpečnostní rámy a tři RTG trouby.....všechno z kapes na misku...klíče , mobil , zapalovač...všechno....
Takže můj mobil po půl ročním grilování třikrát denně na Ruzyni umřel 6 let poté v Brně , kdy mi ho kolega v práci zlomil hrazdou v BOBCATu.. :lol:
Uživatelský avatar
Jason
Příspěvky: 662
Registrován: 19.11.2012 11:30
Pohlaví: muž

Re: TEĎ! Právě teď to ruplo!

Příspěvek od Jason »

Ptal jsem se na to schvalne sestry - pracuje jako doktorka v Centru nuklearni mediciny v Praze (takze predpokladam ze neco malo o tom vi). Klasickym rentgenem nelze beznou elektroniku vyradit, pokud by uz dostala takovou davku aby sla do kopru, tak by byla pro cloveka smrtelne nebezpecna manipulace s takovym pristrojem...
Říkali mi, že můžu být čím chci. Tak jsem se stal ostudou své rodiny.
Uživatelský avatar
Gall
Příspěvky: 65
Registrován: 21.11.2015 13:56

Re: TEĎ! Právě teď to ruplo!

Příspěvek od Gall »

klasickým rentgenem v nemocnici neumím zhodnotit, tím co maj v UJP stačí jednou...
Uživatelský avatar
K4cer
VIP
Příspěvky: 1686
Registrován: 30.03.2014 20:37
Pohlaví: muž

Re: TEĎ! Právě teď to ruplo!

Příspěvek od K4cer »

Gall: jo, já chápu rámcovou souvislost, ale o tomhe je přece celý fórum. Ale 1., o radiaci/emp vs. elektronice sou tady nejmíň tři vlákna, 2. tuhle diskusi už nikdy nikdo nenajde, a 3., mě fakt se..rozčiluje, dyš si chci o něčem počíst, a nejpozději od čtvrtýho příspěvku se na dalších 6 stranách řeší něco úplně jinýho než je původní vlákno.

A za čtvrtý, myslím že pokud bude lokální radiace taková, že mi chcípne telefon, tak asi budu mít ůplně jiný starosti.
Můžeš bejt osel, ale musíš si umět poradit :>
Uživatelský avatar
Gall
Příspěvky: 65
Registrován: 21.11.2015 13:56

Re: TEĎ! Právě teď to ruplo!

Příspěvek od Gall »

radiace ve které chcípne telefon nemusí být notně nebezpečná pro přežití
Jenda
Příspěvky: 288
Registrován: 24.12.2013 9:46
Bydliště: JO70FB
Kontaktovat uživatele:

Re: TEĎ! Právě teď to ruplo!

Příspěvek od Jenda »

Gall píše:ale asi tu jednotku nemáš pod proudem že?
My jsme mnohokrát rentgenovali několik zapnutých foťáků a vůbec nic se nestalo.

Asi to bude mazat EEPROMky (na druhou stranu SD karta z toho foťáku byla normálně čitelná). Přímo k poškození hardware podle mě dojde až při takové intenzitě záření, že už ti to bude jedno.
Jason píše:po takove davce je pro cloveka i smrtelne nebezpecna..
Proč? (ne, gamma záření opravdu nevytvoří z látky radioaktivní, i když si to mnoho lidí myslí)

K4cer má pravdu, mohl by to nějaký admin přesunout do vlákna o radiaci?
Uživatelský avatar
Jason
Příspěvky: 662
Registrován: 19.11.2012 11:30
Pohlaví: muž

Re: TEĎ! Právě teď to ruplo!

Příspěvek od Jason »

Tak jeste v OT (taky prosim o presunuti, o nejakych vecech jsem se zde rozepsal OT) ale jenom abych dokoncil jeste tu myslenku.

Co se tyce gama zareni tak ma schopnost (ted nevim jestli to napsu spravne) premenit neradioaktivni prvky na radioaktvni (zmenit jejich polocas rozpadu?!). Ted jsem se prave bavil se sestrou - vsechny latky na vysetreni co ji chodi tak jsou ve forme uplne bepecnych roztoku bez jakyhokoliv zareni, soupne to do masiny ktera tomu da poradnou prdu gama, pak se aplikuji do tel pacientu a gamakamerou se snimaji v tele.

Co jeste rikala ohledne vlivu radioativity tak ma veliky vliv na starnuti veci - napriklad i merak ktery denne nekolikrat pouziva tak ma velice omezenou zivotnost a je i na nem videt naprikl na plastu jak "starne" - kdyz to vzdy porovna s novym tak je rozdil markantni...

Jeste jednou se omlouvam za OT prosim tedy o presunuti do prislusneho tematu..
Říkali mi, že můžu být čím chci. Tak jsem se stal ostudou své rodiny.
Jenda
Příspěvky: 288
Registrován: 24.12.2013 9:46
Bydliště: JO70FB
Kontaktovat uživatele:

Re: TEĎ! Právě teď to ruplo!

Příspěvek od Jenda »

Jason píše:Co se tyce gama zareni tak ma schopnost (ted nevim jestli to napsu spravne) premenit neradioaktivni prvky na radioaktvni (zmenit jejich polocas rozpadu?!).
Krátce: ne, tohle umí jen neutrony. To gamma neumí.

Pro rejpaly: Existuje fotoštěpení (https://en.wikipedia.org/wiki/Photofission), které ale nastává jen za extrémních podmínek jen u některých prvků tak zřídka, že nemá cenu ho uvažovat.
Jason píše:Ted jsem se prave bavil se sestrou - vsechny latky na vysetreni co ji chodi tak jsou ve forme uplne bepecnych roztoku bez jakyhokoliv zareni, soupne to do masiny ktera tomu da poradnou prdu gama, pak se aplikuji do tel pacientu a gamakamerou se snimaji v tele.
To podle mě prostě není pravda. Ta mašina bude nejspíš izotopový generátor, který uvnitř obsahuje radioaktivní látku, která generuje izotop s kratším poločasem rozpadu, který se do roztoku pro pacienta prostě rozpustí.
Jason píše:Co jeste rikala ohledne vlivu radioativity tak ma veliky vliv na starnuti veci - napriklad i merak ktery denne nekolikrat pouziva tak ma velice omezenou zivotnost a je i na nem videt naprikl na plastu jak "starne" - kdyz to vzdy porovna s novym tak je rozdil markantni...
Jo, něco podobného lze vidět třeba i na plastu okolo zářivek - kde je to UV, nikoli gamma, ale na plasty to má podobný vliv.
kiwiisek
Příspěvky: 57
Registrován: 20.11.2015 8:52

Re: TEĎ! Právě teď to ruplo!

Příspěvek od kiwiisek »

Přátelé ,
možná je to blbost , ale tak nějak mě napadlo , až to "rupne"...
Kdo vlastně z nás zůstane "doma" ?
Předpokládám , že je zde dost lidí 40+....máme za sebou ZVS , tudíž stále spadáme pod branný zákon , ne ?
Takže se lze domnívat , že nám přijde povolávák a budem spadat pod vojenskou jurisdikci...
Jeho nenastoupení bude znamenat velký průser a těžko lze spoléhat na to , že zrovna v té chvíli se odeberu k doktorovi , aby mi napsal , že se ze mě stal přes noc štábkripl..
Já tedy, jako AZ , dostanu povolávák určitě....
Sice všichni u mě v práci , byli po vojně na svých KVV vyřazeni , nicméně , myslím si , stále všichni pod branný zákon spadají...
Jak je ten skutečný mechanizmus , to jsem úplně nepátral , protože moje situace je jiná , díky platné smlouvě , ale jen mě napadlo , že tu syslíte a chystáte se a mohlo by se Vám stát , že Vám případný povolávák všechno zhatí...
Nebo ne ?
Kubak
Příspěvky: 86
Registrován: 10.09.2015 23:22

Re: TEĎ! Právě teď to ruplo!

Příspěvek od Kubak »

Branný zákon se vztahuje i na osoby, které neprošly ZVS :nod
"Podstatná otázka není, jestli se to stane, ale kdy se to stane" Eugene Habiger, generál USAF
Uživatelský avatar
the.marek
VIP
Příspěvky: 1702
Registrován: 07.04.2013 13:35
Pohlaví: muž

Re: TEĎ! Právě teď to ruplo!

Příspěvek od the.marek »

Je to tak jak píše Kubak.

Navíc, aby byli povolání všichni muži (potažmo i ženy), kteří unesou zbraň (od 18ti do 60ti, nejsem si přesně jistý tou horní hranicí), tak by musela probíhat nějaká poslední fáze světové války a to bych asi nezařadil do termínu "TEĎ! Právě teď to ruplo!". Mobilizace civilního obyvatelstva je opravdu až krajní a extrémní akt.
Ty jako člen AZ naklušeš nejspíš vždy, ať se stane cokoliv, vojenský konflikt (podstatně dříve, než civilisti), povodně, jiné živelné katastrofy, větší občanské nepokoje, rozsáhlejší black out atd... Ale ani jeden z těchto scénářů rozhodně nepovede k mobilizaci obyvatelstva. Takže členům vojenských, ozbrojených, záchranářských a jiných složek to možná plány naruší nebo spíše pozmění, protože nejsou dozajista hloupí a ve svém plánu s tím počítají. Ovšem zbytek obyvatelstva může být v tomto směru celkem "v klidu".
Nikdy nenaser šest chlapů, když máš jen pětiranný revolver ...
JirkaK
Příspěvky: 411
Registrován: 23.12.2013 20:14
Pohlaví: muž
Bydliště: Jihomoravský kraj

Re: TEĎ! Právě teď to ruplo!

Příspěvek od JirkaK »

Nejspíš by byla vyhlášena mobilizace po ročnících a aby byla mobilizace ročníků 1975 a starších, tak to už by bylo v prd...
také by z mobilizace určitě byla vyjmuta některá skupin zaměstnanců - policie, hasiči atd.
Uživatelský avatar
herman
Příspěvky: 1881
Registrován: 26.12.2013 17:51
Pohlaví: muž
Bydliště: Ostrava

Re: TEĎ! Právě teď to ruplo!

Příspěvek od herman »

Když Německo zahájilo svou válečnou politiku, tak mladé policajty převedlo do bojových policejních jednotek a na jejich místa nasadilo mobilizované staré fotry.
Až v pekle nebude volného místa, pak mrtví budou bloudit po zemi.
viktor
Příspěvky: 3326
Registrován: 14.03.2012 12:09

Re: TEĎ! Právě teď to ruplo!

Příspěvek od viktor »

zamente na mobilizaci a jine pitominy.. vsimli jste si ze uz ani prezidenti nenosi znamej atomovy kufrik ? Proc neustale predpokladate ze si budeme davat po simpanu cepem v dobe jiz xte generace jadernych zbrani ? :)
To z je to prdeli bud
a ) vubec nezjistite, protoze uz budete mrtvi
b ) prestane jit proud, castecne v prdeli
c ) prestane jit proud a nebude fungovat mobil, auto atd jsme uplne v prdeli
viktor
„Strach ze zbraní je znakem sexuální a emocionální nedospělosti.“
Sigmund Freud
Odpovědět