TEĎ! Právě teď to ruplo!

Technika, taktika, ale i vybavení domu a bytu.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Lyster
VIP
Příspěvky: 4245
Registrován: 22.03.2014 23:01
Pohlaví: muž
Bydliště: Litoměřicko

Re: TEĎ! Právě teď to ruplo!

Příspěvek od Lyster »

OKD okamžitě přerušila těžbu ve všech dolech. Hackerský útok ochromil její počítačovou síť
https://www.lidovky.cz/byznys/firmy-a-t ... y-trhy_vag
Uživatelský avatar
Rafael
Příspěvky: 5344
Registrován: 07.12.2017 17:26
Pohlaví: muž
Bydliště: Valašské království

Re: TEĎ! Právě teď to ruplo!

Příspěvek od Rafael »

Rusko, Putin, Číňané...
Mnozí si z BIS, Koudelky & dělali srandu, nevěřili jim a už je to tady!

A to je jen začátek, jen taková zkouška - nemocnice, pár dolů, drobný výpadek v bankovním systému apod.
Jen taková příprava na masivní kybernetický útok....
:D
*
No, ale jinak, nebýt těch nepřátelských velmoci bysme se pod dohledem BIS tady mohli cítit úplně bezpečně.

Ale po pravdě napsáno, jednodušší je asi honit nějaké agenty než se starat o skutečnou bezpečnost občanů.
*
(Nejsem žádný MUDr, jen pacient který měl problémy s vyšetřováním. Tak jsem musel různá vyšetření absolvovat na nejrůznějších zdravotnických zařízeních. Čekací doba byla v měsících. Ale dobré byío, že nejrůznější dg. včetně rtg, ct, mr měl každý doktor rychle k dispozici na svém PC...)
*
No, o žádné bezprostředné ohrožení mého života by nešlo, ale i tak absolutně nechápu magory útočící na takové cíle...
A taky lidi kteří se ohánějí nějakým Ruskem, které je mimochodem už od nás přes dvě hranice, státy, vzdáleno...
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
Uživatelský avatar
bacil
Příspěvky: 2925
Registrován: 29.10.2013 15:56

Re: TEĎ! Právě teď to ruplo!

Příspěvek od bacil »

Podle popisu teda nevím, co to je. Buď je to rootkit botnetu, nebo že by zase další trojan z e-mailu? Botnet se dostane dovnitř, když mají slabé heslo, nebo děravou službu.

Bylo by zajímavé zjistit, jakou techniku (firewall) používali v obou případech, aby z toho vzešlo ponaučení "tohle nepoužívat".

Pokud to byl slovníkový útok, tak (no, sežeňte si slovník nejčastějších hesel, budete se divit)... je správce pitomec. Hesla zaměstnanců musí zkoušet prolomit sám, to mu nikdo neřekl?

Pokud stará služba, měla být za firewallem s honeypotem. pokud nebyla, tak... je správce pitomec. Dám službu ven, vidím tam koreu, čínu a afriku, dám tam honeypot a službu dám jinam - a firewall pak blokuje všechny co mi lezou do medu.

Pokud to prošlo firewallem, tak vyměnit firewall (nebo správce, který... je pitomec). Případně je pitomec obchodník, který preferoval nákup levnějšího zařízení nad tím co navrhoval správce.

Každou minutu probíhá zdánlivě nevinný distribuovaný slovníkový útok z různých adres, aby je nebylo možné lapit firewallem (jde to, viz honeypot). To máme za den 1500 hesel. Za rok 500.000 hesel. No to by bylo, aby se nějaký heslo netrefilo.
Levná dezinfekce: viewtopic.php?p=217870#p217870
Ozon 2,5ppm/30min: https://rozpad.cz/viewtopic.php?p=216273#p216273
UVC 60J/m2, peroxid 1 minuta 0,5-6% roušky, 0,5% na všechno
Uživatelský avatar
Nightmare
Příspěvky: 495
Registrován: 23.08.2013 20:12
Pohlaví: muž

Re: TEĎ! Právě teď to ruplo!

Příspěvek od Nightmare »

Cert včera vydal varování, byl za tím mail s nenapádnou asi fakturou. O fakturách vím odjinud, kde to neruplo.

Edit:
Zdroj: https://www.lupa.cz/aktuality/vladni-ce ... mpaign=rss
Uživatelský avatar
bacil
Příspěvky: 2925
Registrován: 29.10.2013 15:56

Re: TEĎ! Právě teď to ruplo!

Příspěvek od bacil »

Takže klasický trojan v e-mailu. No to je ale pěknej antivirus, co mají na mailserveru, že to pustil. Docela by mně zajímalo, co tam oba mají, protože se to samo aktualizuje...
Levná dezinfekce: viewtopic.php?p=217870#p217870
Ozon 2,5ppm/30min: https://rozpad.cz/viewtopic.php?p=216273#p216273
UVC 60J/m2, peroxid 1 minuta 0,5-6% roušky, 0,5% na všechno
Cep
Příspěvky: 1706
Registrován: 09.04.2015 11:22
Pohlaví: muž

Re: TEĎ! Právě teď to ruplo!

Příspěvek od Cep »

Před pár měsíci zákazníkovi zašifrovali disky na serveru. Tak přešli na dvoufázové ověřování a my taky (pro vzdálené přihlašování)..
Ivana
Příspěvky: 2768
Registrován: 24.04.2012 12:49

Re: TEĎ! Právě teď to ruplo!

Příspěvek od Ivana »

Tak nevím, jestli jsem vám narušila kruhy a měla jsem to dát úplně jinam (protože tady je řeč o slaňování, fakturách a firewolech) anebo je tak blízko Silvestr. Na druhou stranu mě právě toto vlákno vyprovokovalo k akci.
Každopádně před časem jsem v tomto příspěvku učinila něco jako veřejný slib a tak se cítím zavázána sem dát výsledek svého experimentu s vitamínem C.
Uživatelský avatar
Rudolf Steiner
Příspěvky: 167
Registrován: 25.09.2012 11:32
Pohlaví: muž
Bydliště: Landkreis Aussig
Kontaktovat uživatele:

Re: TEĎ! Právě teď to ruplo!

Příspěvek od Rudolf Steiner »

„Ceterum autem censeo Unionem Europaicam esse delendam.“
Impfung macht frei!
Germanik1
Příspěvky: 2614
Registrován: 21.02.2020 21:51
Bydliště: Praha

Re: TEĎ! Právě teď to ruplo!

Příspěvek od Germanik1 »

Přečetl jsem, zakroutil hlavou a jdu dál. S autorem ve většině nesouhlasím.
Udělám co musím
BiSon
Příspěvky: 434
Registrován: 20.12.2011 10:00
Bydliště: Olomouc

Re: TEĎ! Právě teď to ruplo!

Příspěvek od BiSon »

Hlavně by se cely článek dal shrnut do věty "Stay low". Česky asi jako strategie šedé myši. Nového pomálu.
Uživatelský avatar
Rudolf Steiner
Příspěvky: 167
Registrován: 25.09.2012 11:32
Pohlaví: muž
Bydliště: Landkreis Aussig
Kontaktovat uživatele:

Re: TEĎ! Právě teď to ruplo!

Příspěvek od Rudolf Steiner »

Není někde na fóru vlákno na toto téma? Nějak se mi ho nepodařilo najít.
„Ceterum autem censeo Unionem Europaicam esse delendam.“
Impfung macht frei!
Uživatelský avatar
bivoj
VIP
Příspěvky: 4361
Registrován: 03.09.2012 19:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Tertium corpus de Solari system

Re: TEĎ! Právě teď to ruplo!

Příspěvek od bivoj »

Není. Protože jsem obdobně založené téma také postrádal, tak jsem ho založil:
viewtopic.php?f=10&t=7048
Sic semper tyrannis.
Cēterum autem cēnseō EU esse dēlendam.
step
Příspěvky: 374
Registrován: 04.04.2015 17:50
Pohlaví: muž

Re: TEĎ! Právě teď to ruplo!

Příspěvek od step »

Na Ukrajině máme nyní zcela jasný příklad jak to právě teď může rupnout. Určité signály dopředu byly. Ovšem jak se zachovat?
- neutrální civil, čekám až přejde fronta
- aktivní odpor v domobraně/záškodnictví
- uposlechnutí povolávacího rozkazu
- útěk do bezpečnější země
Zvláštní podmínky - neschopnost reagovat na situaci - operace, úraz, nemoc moje či rodinného příslušníka.
Zůstat doma kde mám vybudované zázemí, střechu nad hlavou, zásoby, kontakty, vliv, příbuzné. Po nikom nic nechci, nic nepotřebuji a jsem schopen fungovat bez větších omezení. Šance na zničeni domu jako vedlejšího poškození vojenských cílů není v tomto konfliktu moc veliká. Ovšem budu muset platit daně, zpívat píseň jiných pánů a čekat s nadějí na změnu režimu. Tady je situace celkem jasná.
Nebo naopak vzít nejnutnější, riskovat útěkem do neznáma a vložit se do rukou solidarity neznámých dobrodějů? Začít jinde znovu z ničeho. Když budu vnímat signály, cítit ohrožení a vyjedu včas (ještě před invazí), tak pojedu pohodlně, ale zůstanu trčet na hranicích bez víza. Pokud vyrazím pozdě, nedostanu se na hranice (kolony, PHM, zmatek v dopravě). Nyní nevím jak dlouho bude konflikt trvat, nevím jestli se budu chtít potom vrátit zase zpět. Solidarita s obětmi konfliktů IMHO klesá v čase exponenciálně, takže se ze mne časem stane problém, pokud se nestihnu začlenit do společnosti. Budu mít nárok na důchod, zdravotní pojištění, invalidní důchod, trvalé povolení k pobytu? Vezmou mi děti do školy a do jaké, když mluví cizím jazykem?
Jak se rozhodnout, když je na to pár hodin?
O tom jak funguje solidarita dlouhodobě nemám iluze. Spolužačka skončila ochrnutá na vozíku po komplikaci operace. Známý se zabil při nehodě a nechal po sobě těhotnou manželku a děti. Ze začátku obrovská vlna solidarity, sbírka, koncert, emoce a nyní nikdo moc nejeví zájem a spíše se jim vyhýbají. Podobné to je když koupíte dětem psa, za rok se hádají, kdo s nim musí jít ven.
Tohle téma je na rozpadu IMHO rozhodně užitečnější, než se v jiném vláknu jako na novinkách dohadovat jestli ten konkrétní tank na fotce byl Ruský nebo Ukrajinský a zničili ho Rusové nebo Ukrajinci a jestli je to dobře nebo špatně.
Uživatelský avatar
asterix
Příspěvky: 39
Registrován: 27.02.2020 18:08

Re: TEĎ! Právě teď to ruplo!

Příspěvek od asterix »

Problém je, že je v tom toľko premenných, že jednoznačné riešenie neexistuje. V prvom rade je dobré mať už niečo za sebou. To už by mal mať každý po "pandémii" a čiastočne i ukr.kríze. Každý sa sám najlepšie pozná a vie, ako u neho ktorá fáza dlho trvá - od zistenia prúseru cez uvedomenie si jeho vážnosti, spracovanie možností a ich posúdenie až po výber riešenia. Je potrebné sa snažiť zachovať si odstup a nadhľad a ak je to možné robiť rozhodnutia až po ochladnutí.
Niekomu vyhovuje boj aby si niečo dokázal, iný bude s ohľadom na napr.rodinu poslušná ovečka. Chuť aktívneho odboja s psychickým dozrievaním klesá a ustáli sa na hranici, ktorú nastavujú okolnosti - proti čomu bojujem, do akej miery ma to ohrozí, koho tým ohrozím.
Výhoda pobytu doma má okrem iného aj veľký psychologický význam. Vlastný domov sa proti malej skupine bráni dobre, proti veľkej je to ale bez šance.
Vždy to teda bude závislé na konkrétnej situácii a jediný na koho sa človek musí spoľahnúť je on sám.
Uživatelský avatar
vratnikp
Příspěvky: 1037
Registrován: 21.08.2015 10:39

Re: TEĎ! Právě teď to ruplo!

Příspěvek od vratnikp »

Ahoj, o tomhle uz par dni premyslim. Jelikoz jsi nespecifikoval situaci, tak to ucinim ja. Uvazuji modelovou situaci, kdy by se soucasny konflikt rozsiril bleskove az k nam (nerozpitvavejme jak by se to mohlo stat). Dospel jsem k tomu, ze blizsi rodinu musim uklidit do bezpeci. Tedy zenu, syna, psa (ano i psa) tchanojc, rodice a babicku. Pocitam, ze vetsina kamaradu rozpadliku z okoli by se zachovala stejne. Nastesti zakladni bug out material mam od vanoc pripraveny v garazi vedle auta k nalozeni. Na hranici bezpecne zony bych se s nimi rozloucil a vratil se udelat, co je treba (pokud by neco jako cr jeste existovalo). Dospel sem k nazoru, ze bych sam se sebou nemohl zit, kdybych utekl.
Nechapu souseda ukrajince, tatu tu ma ale jeho mama a vzdalenejsi rodina tam je a on nic neresi. Chodi do prace jakoby nic. Ale on je ten typ, co jde pres mrtvoly za vlastnim prospechem.
Rodina by to nejak zvladla, zena je schopna, chytra a pracovita, otec a tchan drici, nsvic by na to nebyli sami. Ucty by snad byly dostupne i v zahranici a cenne kovy bychom tam taky dostali. Pocitam ze cast kumpanu prepperu by s rodinami zustala i v zahranici a postarala by se o vsechny. Pokud by pribihala mobilizace, povazuju za povinnost kazdeho schopneho nastoupit i kdyby mu ten rozkaz neprisel. Pokud by neprobehla, povazuju za povinnost kazdeho ridit se svym svedomim. Pokud by v dobe dosazeni bezpecne zony uz cr nebyla, pak jsou ve hre je dve moznosti, zahranicni odboj a nebo zacit znovu.
Kdybych rodinu nedostal pryc, bude ze mne poslusna ovce
Nedostatky: vsechen material bych pri bugoutu neodvazel, bylo by potreba ho ulozit tak aby ho nikdo nezcizil/zkonfiskoval a byl pripraven k pozdejsimu pouziti. Tedy vymyslet jak ulozit to neco malo zeleza a vcelek, co bych neodvazel.

Chybi mi vyraznejsi mnozstvi hotovosti v USD/eurech. Philharmonikery nemusi brat kazdej drban na checkpointu zeleny papirky povazuju za jistejsi.

Musim zaktualizovat a udelat vic kopii flashdisku s nafocenymi dokumenty-vypis z katastru, rodny listy, diplomy...

Ve skupine jsme o tomhle tematu mluvili jen obecne a v navrzich, nemame sjednane platne SOP

Hrozne bych si pral,aby z toho co se deje vzeslo neco pozitivniho a aby se alespon cast mych vrstevniku (31) zvedla z gauce a od pocitacu a sli na sobe trochu zamakat, kdyz jim zivot docela jasne ukazuje, ze bejt ve triceti obezni prase co nevyleze do schodu neni tak cool. Prekvapilo mi, kolik mam ve sve socialni bubline najednou expertu na zbranove systemy, termobaricke zbrane a vojenstvi. Skoda ze si na malyho generala ve sprse nevidi a ve triceti berou prasky na tlak a trpi dalsimi neduhy, ktere bych cekal u lidi o generaci starsich.
it’s better to be a warrior in the garden than a gardener in a war.
step
Příspěvky: 374
Registrován: 04.04.2015 17:50
Pohlaví: muž

Re: TEĎ! Právě teď to ruplo!

Příspěvek od step »

Myslel jsem spíše to samé co se stalo Ukrajině. Tedy situace kdy z ničeho najednou začne probíhat útok, bez nárazníkového pásma které nám nyní dělá Ukrajina. Taková obdoba března 1939. Za par let to muže být aktuální, jestli si Rusko rozmyslí další postup na západ.
Třeba úspory v bance bych čekal nedobytné, protože by nastal run na banku. Nyní jsem ekonomicky činný jen já s manželkou, děti školou povinné, rodiče v důchodu. Pokud bych rodinu odvezl do bezpečí a vrátil se zpět, zůstane na manželce závislých 5-7 lidí v cizí zemi, bez znalosti jazyka. Přemýšlím o velikosti impulsu, který by mne donutil to tady opustit - atom, kobercové neselektivní nálety? Spíše bych to viděl na hrozbu genocidy, inkompatibilní kultury a náboženství.
Setrváním na místě jsem schopen pomoci své vlasti daleko lépe než v emigraci, at už znalostmi, dovednostmi, materiálním vybavením.
Prababičky příbuzný emigroval do USA a nyní po úmrtí manželky (bezdětní), tam zůstal sám, tak se zase vrátil zpět do Česka.
mart0
Příspěvky: 984
Registrován: 09.08.2020 21:39

Re: TEĎ! Právě teď to ruplo!

Příspěvek od mart0 »

Také jsem přemýšlel o situaci na Ukrajině a dům bych nestihl prodat, neodhodlal bych se k tomu včas. Ale peníze bych už v ukrajinské bance měl jen na nezbytný minimální provoz, dávno bych měl sbaleno a žena s dětmi by byli již v zahraničí. Samozřejmě každý zvažuje své možnosti s ohledem na majetek, starost o dům, zvířata, pole, nemocné rodiče... Zase je to o tom mít nějakou finanční rezervu a být ochoten ji obětovat například na pronájem bytu v zahraničí.
pivniciar
Příspěvky: 98
Registrován: 07.11.2021 20:22

Re: TEĎ! Právě teď to ruplo!

Příspěvek od pivniciar »

Finačné rezervy cash sa tažko udržiavajú v čase takej obrovskej inflácie, ako je dnes.
Forum sa stalo desivo zaslepene jednostranne politicke. Tolerancia nenavisti miestnych prospievatelov degraduje uzitocne a zaujimave forum. Nepiste mi nikto, stratil som zaujem o akekolvek info odtialto. #freeUlfhednar
Uživatelský avatar
Grunt
Příspěvky: 1586
Registrován: 11.12.2011 20:58
Bydliště: Jih Moravy

Re: TEĎ! Právě teď to ruplo!

Příspěvek od Grunt »

vratnikp píše: 27.02.2022 0:03 Pokud by pribihala mobilizace, povazuju za povinnost kazdeho schopneho nastoupit i kdyby mu ten rozkaz neprisel.
Tak o tomhle si přesně myslím tolik co tvůj Ukrajinský soused. Byla by z toho celkem zajímavá anketa.
Uživatelský avatar
Kapo
Příspěvky: 1298
Registrován: 10.04.2012 12:35
Bydliště: na samote u lesa

Re: TEĎ! Právě teď to ruplo!

Příspěvek od Kapo »

Tí čo vojnu vyprovokujú zmiznú ako prvý do bezpečnej krajiny a odtial budú vykrikovať "len im dajte" a pošlú nám recept na dáky domáci molotov a spokojne si otvoria účet na naše náklady v anglickej banke.
Pracháči si odletia s predstihom do svojich rezidencí na druhý koniec sveta.
A chudákov nechajú v sračkách pochovávať svoje deti. A keď všetko skončí, tak sa napíše nová história, odsúdia sa nehanebné skutky, potrestajú vinníci a dezertéri, rozdajú metále a ide sa dalej. :roll:
Kto nepozná prístav, do ktorého pláva, tomu žiaden vietor nie je dosť dobrý.
Odpovědět