TEĎ! Právě teď to ruplo!

Technika, taktika, ale i vybavení domu a bytu.
Odpovědět
Uživatelský avatar
DeadMan
Příspěvky: 3046
Registrován: 30.04.2012 19:27
Bydliště: Slezsko

Re: TEĎ! Právě teď to ruplo!

Příspěvek od DeadMan »

Střelba v ostravské fakultní nemocnici.

https://www.novinky.cz/krimi/clanek/v-o ... paign=null
You cannot kill me as I am already dead!
krvfx
VIP
Příspěvky: 1617
Registrován: 15.08.2013 9:25
Pohlaví: muž

Re: TEĎ! Právě teď to ruplo!

Příspěvek od krvfx »

Hele, když Ti hoří za zády, tak děti dokážeš spustit ve smyčce a sám slaníš, ani nevíš jak. Jinak kdysi jsem zkoušel slaňovat z hotelové budovy a nejhorší je se přehoupnout přes okraj, pak už to byla sranda. Musím si zajít na nějaký kurz a zopakovat si to.
Uživatelský avatar
Alice
Příspěvky: 39
Registrován: 27.08.2019 14:36
Pohlaví: žena

Re: TEĎ! Právě teď to ruplo!

Příspěvek od Alice »

krvfx, no jo, ty si hotovej MacGxver :ne

https://www.novinky.cz/krimi/clanek/has ... y-40306525
Uživatelský avatar
dracekvo
VIP
Příspěvky: 3607
Registrován: 06.02.2012 18:05

Re: TEĎ! Právě teď to ruplo!

Příspěvek od dracekvo »

mcgiver nebo negiver.
Když vám bude oheň olizovat zadek a nebude možnost jít po schodech, budete mít trošku jiný pohled na svět a na ono lano.

Stačí se podívat jak při požárech výškových budou skáčou lidi z okna s tím, že mají tak 1% šanci že to přežijou, přesto to zkusí, protože zůstat v bytě, tak máš 0%.
Uživatelský avatar
Alice
Příspěvky: 39
Registrován: 27.08.2019 14:36
Pohlaví: žena

Re: TEĎ! Právě teď to ruplo!

Příspěvek od Alice »

To netvrdím, jen že behěm dvou minut sotva najdu lano (mám ho zamčený ve skříni s chladnejma zbraněma a s oblečením do přírody a s doplňkama na střelný). Prostě věci, ke kterým nechci, aby se dostaly děti. Malej visací zámek, než bych ho odemkla, nebo rozbila skříň, našla lano a horolezeckej postroj, přivázala k radiátoru, tak budou ty dvě minuty pryč. Těžko bych slaňovala s děckama, nebo je na laně pouštěla dolů, zatímco by mi plameny olizovaly zadnici. Samozřejmě bych se o to pokusila, já jen že se mi nelíbí ten jednoduchej pohled na věc. Mám lano, tak sem zachráněná, přece otevřu okno a slaním.
Uživatelský avatar
dracekvo
VIP
Příspěvky: 3607
Registrován: 06.02.2012 18:05

Re: TEĎ! Právě teď to ruplo!

Příspěvek od dracekvo »

Záleží na situaci. Prohlásit že máte přesně 2 minuty je trošku mimo.
Občas lidi čekají u okna na záchranu klidně déle, hlavně pokud nejde o požár přímo vašeho bytu, ale sousedů.
floky
Příspěvky: 263
Registrován: 17.12.2011 22:37

Re: TEĎ! Právě teď to ruplo!

Příspěvek od floky »

Pre evakuáciu z nižších poschodí by sa dal použíť evakuačný rebrík..na západe celkom bežná a lacná záležitosť... pod názvom emergency ladder nájditelné od 35€ za 2 poschodový...Pri viac poschodiach by bol limitom pre mnoho ludí asi strach z výšky...hoci, na príklade z Prešova je vidiet ako chlap chce preliesť na nižšie poschodie z nejakého 9-10 poschodia takže v nudzovej situácii asi zapracuje pud sebazáchovy a prežitia...

Niektoré sa zahákujú za okenný otvor, niektoré maju na konci karabíny...

Ak by som to riešil, dal by som prednosť verzii ktorá ma na konci karabíny, aspon na dve svetové strany by som nakotvil klasické DIN oko pre uchytenie rebríka cez karabínu a do ostenia by som nakotvil madlo pre lahší nástup...

Investícia rádovo v hodnote bežnej dámskej kabelky...
krvfx
VIP
Příspěvky: 1617
Registrován: 15.08.2013 9:25
Pohlaví: muž

Re: TEĎ! Právě teď to ruplo!

Příspěvek od krvfx »

Já neříkám, že by mi to pomohlo na 100%, ale že to zvyšuje šance. Kdybych bydlel takhle vysoko v paneláku, tak bych měl lano nebo jiný únikový prostředek po ruce.

Ty dvě minuty platí, když hoří u mně blízko. No a je lepší se zbývající čas o něco snažit, než tam čekat pasivně na konec.
Uživatelský avatar
bacil
Příspěvky: 2925
Registrován: 29.10.2013 15:56

Re: TEĎ! Právě teď to ruplo!

Příspěvek od bacil »

Tak to abys měl nejen lano, ale i tyč s výstupkama, co si zapřeš o futra
Levná dezinfekce: viewtopic.php?p=217870#p217870
Ozon 2,5ppm/30min: https://rozpad.cz/viewtopic.php?p=216273#p216273
UVC 60J/m2, peroxid 1 minuta 0,5-6% roušky, 0,5% na všechno
krvfx
VIP
Příspěvky: 1617
Registrován: 15.08.2013 9:25
Pohlaví: muž

Re: TEĎ! Právě teď to ruplo!

Příspěvek od krvfx »

Já to aktuálně nepotřebuju, ale možnosti upevnění jsou.
Uživatelský avatar
Lyster
VIP
Příspěvky: 4245
Registrován: 22.03.2014 23:01
Pohlaví: muž
Bydliště: Litoměřicko

Re: TEĎ! Právě teď to ruplo!

Příspěvek od Lyster »

Benešovskou nemocnici ochromil počítačový virus, pacienty z JIP převezli jinam
https://www.novinky.cz/internet-a-pc/be ... s-40306652

Nemusí přijít ani Blackout, stačí stačí pořádný virus...
Uživatelský avatar
Maric
Příspěvky: 1121
Registrován: 16.10.2018 23:26
Pohlaví: muž

Re: TEĎ! Právě teď to ruplo!

Příspěvek od Maric »

U tohoto jsem si uvědomil, že bez počítačů na spoustě pracovišť nejsou schopni pořídit ani obyčejný rentgen.
Mirino
Příspěvky: 59
Registrován: 12.10.2014 13:11
Pohlaví: muž

Re: TEĎ! Právě teď to ruplo!

Příspěvek od Mirino »

bacil píše:Tak to abys měl nejen lano, ale i tyč s výstupkama, co si zapřeš o futra
Trubka k radiátoru je snad pod každým oknem v paneláku.
Hohepa
VIP
Příspěvky: 3469
Registrován: 22.07.2013 22:16
Bydliště: Praha

Re: TEĎ! Právě teď to ruplo!

Příspěvek od Hohepa »

Jenže u těch širokých panelákových oken přes víc pokojů bývá společná stoupačková trubka u prostřed u dělící stěny.
Tedy na nejméně vhodném místě pro slaňování.
Uživatelský avatar
bacil
Příspěvky: 2925
Registrován: 29.10.2013 15:56

Re: TEĎ! Právě teď to ruplo!

Příspěvek od bacil »

Navíc když vyletí celá stěna, jako u toho dědy co tam volal o pomoc, to nebudeš mít kde uvázat. Tyč s výstupkama toto řeší.
Levná dezinfekce: viewtopic.php?p=217870#p217870
Ozon 2,5ppm/30min: https://rozpad.cz/viewtopic.php?p=216273#p216273
UVC 60J/m2, peroxid 1 minuta 0,5-6% roušky, 0,5% na všechno
Hohepa
VIP
Příspěvky: 3469
Registrován: 22.07.2013 22:16
Bydliště: Praha

Re: TEĎ! Právě teď to ruplo!

Příspěvek od Hohepa »

HM u mě také ne.
První futra v betonu jsou až ta od bytu.
elef1260
Příspěvky: 7
Registrován: 18.04.2019 14:37
Pohlaví: muž

Re: TEĎ! Právě teď to ruplo!

Příspěvek od elef1260 »

Bývam na 12tom poschodí 13 poschodového vežiaku podobného tomu aký bol zasiahnutý výbuchom v Prešove. Pôvodná požiarna bezpečnosť stavby počítala s jedinou chránenou únikovou cestou (tuším) typu B (schodisko bolo oddelené od ostatných poschodí požiarnymi dverami + vetraná predsieň na každom poschodí + ďalšie požiarne dvere - a až potom boli spoločné priestory (chodby) a vstupy do bytov. Prestavbou sa požiarne dvere zmenili na plastové, ktoré sa dajú skvele zamykať :head ! Takže máme teraz k dispozícii jedinú prakticky nechránenú únikovú cestu - schodište. Plus dva výťahy, ktoré nie sú evakuačné... :shock:
Zlaniť z 12teho poschodia mi ostáva ako krajne núdzová možnosť, na ktorú tiež nemusia byť vždy vytvorené podmienky.
Mám k dispozícii doma dve laná, niekoľko karabín, nejakú osmu (žena kedysi liezla), zopár sedákov a popruhov. Chlapec (12r) má natrénovaný pohyb po lane hore aj dole, dokáže zlaniť aj improvizovane cez polovičný lodný uzol (sedák zo slučky + HMS karabína). Žena to zvládni asi tiež :mrgreen: (už dlho nebola na lane), ale dve dcéry zlaňovanie len vyskúšali na skalke, chce to dokončiť ich výcvik...
Osobne som zlaňoval veľakrát, aj 88 m vysoké silo, som bývalý hasič a mám lezecký výcvik. Na psychiku je to obrovská záťaž, ale principiálne je jedno, či zlaňuješ 80 m alebo 3 m, akurát je veľmi potrebné prekonať počiatočný strach a veriť tomu lanu na ktorom visíš.
Keby sme boli v úzkych - napr. požiar na niektorom z nižších poschodí a zablokované schodisko, 2 minúty na zlaňovanie určite nestačia. Treba rýchlo najskôr vybrať (náveternú) stranu domu po ktorej sa chceš zlaniť (kľudne aj iný byt), tak aby si mal minimalizovanú možnosť poškodenia lana od požiaru, alebo úlomkov konštrukcie. Kotviaci bod by som dal napr. pevný rám medzi oknom a balkónom uviazaný cez lodný uzol čo najvyššie - lepšie sa nasadá do lana, koniec lana prekotvený na sekundárny kotviaci bod - napr. konzolu závesu radiátora, alebo pevnú trubku radiatora. Kotviaci bod by mal núdzovo uniesť aspoň tých 200 kilo statickej záťaže (oficiálne by mal uniesť 1500 kg). Najskôr by išiel asi chlapec, ktorému dôkladne skontrolujem spôsob uviazania do zlaňovacieho prostriedku, potom dievčatá, ja na koniec. Ak by sa zlaňovalo v oblasti balkónov, dá sa kvôli ušetreniu času zlaniť len zopár kritických poschodí a potom vystúpiť cez nižší balkón - ak by bola istota už voľného schodiska a garantovaná pomoc hasičov v nižších poschodiach.
Výber a úprava miesta, rozmotanie lana, stavba kotviaceho stanoviska zaberie a obliekanie postrojov min. 10 min., zlaňovanie jedného človeka cca 3 - 5 min. celkovo by to potrvalo PRI IDEÁLNYCH PODMIENKACH asi 45 min.
Vždy sa ale niečo skomplikuje, alebo pokazí.

Zlaňovanie z bytu je ozaj krajná možnosť. Pokiaľ vidím, že hasiči nemajú problém s pristavením techniky a evakuáciou, využil by prioritne ich služby, ale štand by som si pre istotu počas čakania pripravil.
Ivana
Příspěvky: 2768
Registrován: 24.04.2012 12:49

Re: TEĎ! Právě teď to ruplo!

Příspěvek od Ivana »

Vážení přátelé, toto vlákno je pro mě výzva, dovolím si proto odbočit od slaňování k jinému úhlu pohledu. Jak asi víte, zabývám se v posledních letech i výživovými hodnotami rostlin a v souvislosti s tímto vláknem http://www.rozpad.cz/forum/viewtopic.php?f=17&t=1297 i jinými vlákny a články o vitamínech jsem dostala nápad prakticky vyzkoušet, kolik těch vitamínů a minerálů se dá reálně nasbírat.

Takže výzva: Právě TEĎ, kolik nasbírám vitamínů? Dám alespoň denní dávku vitamínu C?
Podmínky: 13. prosince (pátek), 1 stupeň C, panelákové sídliště a jeho bezprostřední okolí na okraji velkého města. Před dvěma dny kosili trávu (nedivte se, u nás se místo hrabání listí tradičně kosí trávník i v prosinci), včera napadlo asi 2 cm sněhu, který částečně roztál a částěčně leží.

Večer nebo zítra zveřejním reportáž (a hodím sem odkaz), kde podrobně popíšu, jak to probíhalo a jestli jsem to dala. Zatím přijímám sázky, jestli nasbírám denní dávku vitamínu C (80 mg).
Mirino
Příspěvky: 59
Registrován: 12.10.2014 13:11
Pohlaví: muž

Re: TEĎ! Právě teď to ruplo!

Příspěvek od Mirino »

Dobrý manuál. Je vidět, když píše někdo, kdo má praktickou zkušenost a tím pádem vychytávky. Jako kotvící bod umístěný co nejvýš kvůli pohodlnějšímu nástupu a návětrná strana i za cenu cizího bytu nemá chybu. On by na to člověk přišel i sám, ale krade to čas.
A taky je dobrá ta časová kalkulace, že to jako není všechno hned.

Osobně bych upozornil ještě na "stopaře", kterým půjde lano okolo okna či balkónu a budou chtít využít možnost se svézt dolů taky. A když je odmítneš s argumentem nosnosti lana, tak nad tebou ze zlosti to lano odříznou. Anebo se nekontrolovaně zavěsí X lidí najednou a budou dole všichni najednou a celkem rychle. Vycházím ze skutečné události na Zemplínské Šíravě z roku 1992, kdy se náhle přihnal silný padavý vítr, zvedl vysoké vlny, plavci se nemohli dostat ke břehu a když k nim přijel malý záchranný člun, tak na něj chtěli nastoupit najednou všichni. Plavčík je nestíhal odhánět od lodi, sbohem zdravý rozume a člun šel ke dnu. Jiná situace, ale psychika stejná.
Uživatelský avatar
Venet
Příspěvky: 1122
Registrován: 12.01.2011 22:48

Re: TEĎ! Právě teď to ruplo!

Příspěvek od Venet »

Mirino, fakt, "stopári" mi nenapadli. Ale je pravda že nebývam v bytovke.
Elef, loďák by som tam osobne nedával, sú aj lepšie uzle.Radšej osmičkový na zdrh.
Cogito, ergo armatum sum.
Odpovědět