TEĎ! Právě teď to ruplo!

Technika, taktika, ale i vybavení domu a bytu.
Odpovědět
krvfx
VIP
Příspěvky: 1617
Registrován: 15.08.2013 9:25
Pohlaví: muž

Re: TEĎ! Právě teď to ruplo!

Příspěvek od krvfx »

Opět sorry za OT, ale vodní elektrárna může mít pomocný generátor pro počáteční start "ze tmy". Nedá se říct obecně, že velká vodní elektrárna nenastartuje, záleží opravdu na tom, jak je udělaná.

Zpět k tématu - určitě by bylo dobré udělat krizový plán, pokud má obec takovou možnost ve spolupráci s "rozvoďáky". Prakticky to vidím ale jako velmi složité a nejspíš to bude potřeba udělat ručně.
tygrsdrakem
VIP
Příspěvky: 579
Registrován: 01.06.2013 18:23

Re: TEĎ! Právě teď to ruplo!

Příspěvek od tygrsdrakem »

Tak určit to nebude triviální, ale technicky zvladnutelne to bude. Akorát to chce tu pripravu. V Praze se pro případ blackoutu o ostrovnich provozech uvažovalo, jak je to s realizací netuším.

Šlo mi ale hlavně o to ukázat, že kromě připravenosti sebe a své rodiny je rozumné zabývat se taky připravenosti svého okolí.
„Naši experti tam provedli pár vrtů, a zjistili, že je tam ohrožena demokracie."
honzasl
Příspěvky: 323
Registrován: 10.03.2016 10:13

Re: TEĎ! Právě teď to ruplo!

Příspěvek od honzasl »

rincipu není problém mít ostrovní provoz u jakéhokoliv zmíněného typu. A mimo jiné, třeba Dukovany potřebují k najetí z totálního klidu vodní elektrárnu kousek odtamtud. Takže otázka je, jak je to vyřešené.
Pro případ totálního výpadku je zpracovaný jasný manuál, který je nacvičený všemi účastníky. Nepamatuju si detaily, ale pro Dukovany začíná plán na vodní elektrárně Mohelno, kde je Francisova turbína, která umí najet do ostrovního provozu bez vnější sítě. Pokud by to nešlo, mají tam prý generátor, který se dá nahodit ručně. Tato elektrárna umožní rozjet VE Dalešice v ostrovním provozu a z nich se bez problému rozjedou Dukovany. Samozřejmě to obnáší spolupráci rozvoden v síti 110 kV a 400 kV, kde mají spínače nastřádáno dost energie na potřebná sepnutí. No a když jedou Dukovany, jede celá jižní Morava a s tím už rozjede všechno.

Alternativní plány (nebude voda) jsou zpracovány tak, že místo Dalešic zastoupí paroplynová elektrárna Červený mlýn v Brně. A kdyby nešel plyn, umí Červený mlýn jet i na LTO, čili naftu, kterou (snad) máme někde u SHR.
Joe Azbest
Příspěvky: 918
Registrován: 11.02.2014 10:56

Re: TEĎ! Právě teď to ruplo!

Příspěvek od Joe Azbest »

Tady je ten manuál rozjezdu Dukovan: http://www.aktivnizona.cz/cs/clanky/hro ... i--84.html
Uživatelský avatar
malajizva
Příspěvky: 853
Registrován: 14.10.2014 20:46

Re: TEĎ! Právě teď to ruplo!

Příspěvek od malajizva »

pokud naši tmavší spoluobčané v mezidobí nerozkradou dráty, tranformátory a voleje, což očekávám. :(
Pak se to nerozběhne.
Foedum inceptu, foedum exitu.
Quis autem custodiat ipsos custodes?
honzasl
Příspěvky: 323
Registrován: 10.03.2016 10:13

Re: TEĎ! Právě teď to ruplo!

Příspěvek od honzasl »

A jak dlouhé si představujete to "mezidobí"? Pokud to budou dny, žádné rozložení síte asi nehrozí.
A pokud to budou týdny a měsíce, kdo by ty alfe lana vykupoval, když by je neměl ani čím zvážit? :)
Uživatelský avatar
bivoj
VIP
Příspěvky: 4361
Registrován: 03.09.2012 19:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Tertium corpus de Solari system

Re: TEĎ! Právě teď to ruplo!

Příspěvek od bivoj »

honzasl píše:...kdo by ty alfe lana vykupoval...
Je vidět, že jsi nečetl Tmu... Zlodějská lůza má určitou "setrvačnost", než pochopí že to co krade, je momentálně k ničemu. A tak, jak se na začátku tmy kupila u zlodějů ukradená elektronika (i když byla k ničemu), tak bych nesázel na to, že ti, co kradou kovy (cikáni atp.) by s tím přestali hned v okamžiku když by to momentálně nebylo kde prodat. Ještě dlouho by se ze setrvačnosti kradly věci, které by, v případě dlouhodobějšího průseru, neměly žádnou cenu (nešly prodat či jinak zužitkovat).
Sic semper tyrannis.
Cēterum autem cēnseō EU esse dēlendam.
honzasl
Příspěvky: 323
Registrován: 10.03.2016 10:13

Re: TEĎ! Právě teď to ruplo!

Příspěvek od honzasl »

Tmu jsem četl a obávám se, že na dlouhodobý výpadek "typu Tma" jsou tyhlety plány ČEPS k ničemu - ty budou fungovat dokud bude fungovat další ifrastruktura - telekomunikace (kromě pevných linek a mobilů mají energetici k dispozici analogovou radiovou síť) a dokud bude dostatek kvalifikovaných lidí na správných místech. A samozřejmě dokud bude nafta do servisních vozidel a silnice sjízdné atd. Prostě - jsou to mírové plány.
Uživatelský avatar
malajizva
Příspěvky: 853
Registrován: 14.10.2014 20:46

Re: TEĎ! Právě teď to ruplo!

Příspěvek od malajizva »

... "hele vole gabel! Ber ho, bude se hodit"
Foedum inceptu, foedum exitu.
Quis autem custodiat ipsos custodes?
krvfx
VIP
Příspěvky: 1617
Registrován: 15.08.2013 9:25
Pohlaví: muž

Re: TEĎ! Právě teď to ruplo!

Příspěvek od krvfx »

Předpokládám, že kritickou infrastrukturu bude hlídat armáda a v budoucnu možná i "branné spolky". A třeba v Dukovanech mají vlastní zásahovku.
Uživatelský avatar
malajizva
Příspěvky: 853
Registrován: 14.10.2014 20:46

Re: TEĎ! Právě teď to ruplo!

Příspěvek od malajizva »

bavíme se o stavu teď. kdo bude teď bránit rozvodny? nikdo. :ne
Foedum inceptu, foedum exitu.
Quis autem custodiat ipsos custodes?
Allforsurvival
Příspěvky: 37
Registrován: 31.07.2017 21:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Turnov

Re: TEĎ! Právě teď to ruplo!

Příspěvek od Allforsurvival »

No, momentalne to vypada, ze to ruplo v USA.. :?
tygrsdrakem
VIP
Příspěvky: 579
Registrován: 01.06.2013 18:23

Re: TEĎ! Právě teď to ruplo!

Příspěvek od tygrsdrakem »

Tak technicky vzato: Spolubydlel jsem jeden cas s klucinou, kterej delal nejaky ridici site pro CEZ. Vsude s sebou tahal hardverovej klic a jednou mi rikal, ze s tim klidne vypne cely severni Cechy.
EDIT: Chci tim rict ze sehnat si pristup a na dalku softwarove rozbit distribucni soustavu nemusi byt pro tajny sluzby ktery na to maji as tak nerealny.
„Naši experti tam provedli pár vrtů, a zjistili, že je tam ohrožena demokracie."
Uživatelský avatar
OldSoldier
Příspěvky: 181
Registrován: 25.02.2014 10:58
Pohlaví: muž
Bydliště: Praha a okolí

Re: TEĎ! Právě teď to ruplo!

Příspěvek od OldSoldier »

tygrsdrakem píše:hardverovej klic a jednou mi rikal, ze s tim klidne vypne cely severni Cechy.
Jestli trochu neprehanel :) Neco malo o distribucni siti vim a nejsem si jisty, ze by bylo mozne dalkove odstavit cely kraj. Nerikal nahodou, ze s tim umi vypnout i Temelin? :-D
tygrsdrakem
VIP
Příspěvky: 579
Registrován: 01.06.2013 18:23

Re: TEĎ! Právě teď to ruplo!

Příspěvek od tygrsdrakem »

Hele nevim, jak jsem koupil tak prodavam. Jestli o tom jak je rizena distribucni sit neco vis, rad si rozsirim obzory. Vzdycky jsem myslel ze rizeni rozvoden je dneska pres pocitac.
„Naši experti tam provedli pár vrtů, a zjistili, že je tam ohrožena demokracie."
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8789
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: TEĎ! Právě teď to ruplo!

Příspěvek od Fabulous »

Viktore nezasírej další vlákno, které je tematicky o něčem jiném!

Promazáno.
Uživatelský avatar
OldSoldier
Příspěvky: 181
Registrován: 25.02.2014 10:58
Pohlaví: muž
Bydliště: Praha a okolí

Re: TEĎ! Právě teď to ruplo!

Příspěvek od OldSoldier »

Pro ujasneni: nikdy jsem nepracoval v CEZu, ale "utrpel" jsem elektro vzdelani + jsem coby ITak pracoval na projektech pro statni spravu v organizacich, ktere kladou velke pozadavky na zabezpeceni, ktere jsou srovnatelne prave s energetickou nebo telekomunikacni infrastrukturou.

Takze jak to vlastne funguje: k rade systemu je umozneny pristup z vnejsiho sveta, prostrednictvim VPN (zjednodusene teceno virtualni kabel, ktery se zapoji do vnitrni site odkudkoliv z internetu). Diky tomu uzivatel ziska pristup napr. k emailum, ruznym internim informacnim systemum, monitoringu infrastruktury atd.

Pak jsou ale prave ty kriticke systemy (kterymi se vypne treba ten Temelin), ktere jsou na vlastni siti a jsou "galvanicky oddeleny" od verejne site. V podstate neexistuje zpusob, jak se z venku propojit do techto systemu, castokrat jsou terminaly k nim umisteny v rezimovych pracovistich, kam ma pristup omezena skupina lidi a pristupy jsou tvrde kontrolovany.

V organizacich, kde jsem pracoval se to rozdelovalo podle stupne utajeni (tady si dovedu predstavit to same), kde do nekterych systemu bylo mozne pristupovat z vyhrazeneho pocitace v kancelari (pracovnici meli na stole proste dva pocitace-jeden "normalni" a druhy "specialni"). Ale pokud se jednalo o pristup k systemum z kategorie "tajne" nebo dokonce "prisne tajne", mohl jsem k temto vecem pouze potom, co jsem prosel osobni prohlidkou, musel jsem odevzdat veskere telefony, poznamkove bloky, nahravaci zarizeni atd. Pak jsem byl teprve vpusten. Poznamky jsem si mohl delat pouze do predem zaregistrovaneho bloku a ten jsem mohl mit pouze tam nebo na jinych pracovistich, ktera mela nastaveny podobny rezim. Prenaseni mezi temito pracovisti bylo mozne pouze v zapecetene obalce a za doprovodu pracovniku teto organiizace. A to i presto, ze jsem si tam nemohl opisovat konkretni data a informace, ale jen pracovni poznamky potrebne pro mou praci.

Stejne tak si nedovedu predstavit, ze by bylo mozne napriklad odstavit jaderny reaktor Temelinu. Proste pres VPN (pokud mam spravne pristupy) muzu monitorovat co se deje v reaktoru (kdo vi jestli), ale vipnout ho budu moci pouze na velinu elektrarny. Co velinu se jentak nedostanu, protoze pokud nebudu mit smenu a nebude moje pracovni zarazeni v praci na velinu pracovat, nemam sanci se tam dostat. Dokonce ani zadny z opravnenych kolegu me tam nepropasuje.

Co se distribucni site tyce, funguje to skoro stejne - zase mame velin (mozna ne tak prisne zabezpeceny), odkud je mozne ridit distribucni sit, trafostanice mozna vzdalene vypnout pujdou, ale pokud se tak stane, tak na tech klicovych vzdy existuje zaloha.

Takze asi tak - nemysleme si, ze v techto podnicich pracuji ignoranti. Bezpecaky maji celkem dobry.

Doufam, ze to dava smysl - pisu to v rychlosti v praci na mobilu behem poledni pauzy :-)
Uživatelský avatar
Serža
VIP
Příspěvky: 4506
Registrován: 21.04.2016 16:12
Pohlaví: muž
Kontaktovat uživatele:

Re: TEĎ! Právě teď to ruplo!

Příspěvek od Serža »

podobný režimový opatření mají i policejní serverovny...dokud nedojde k nějaké "akci"
dělali jsme tam nějakou větší migraci HW...jeden rok po mě chtěli dopředu zaregistrovat občanku, prolejzal jsem rámem, osobní prohlídka při cestě dovnitř i ven...
asi dva roky potom jiná akce...občanku nikdo nechtěl, takže vlastně ani nevěděli, jak se jmenuju, do serverovny přístup bez kontroly (a .45ACP pod mikinou)
\(^_^)/
Lepší je zbraň mít a nepotřebovat, než potřebovat a nemít...
Uživatelský avatar
OldSoldier
Příspěvky: 181
Registrován: 25.02.2014 10:58
Pohlaví: muž
Bydliště: Praha a okolí

Re: TEĎ! Právě teď to ruplo!

Příspěvek od OldSoldier »

Serža píše:podobný režimový opatření mají i policejní serverovny
Zalezi na tom, o jake serverovny se jedna - nemuzu jit moc do detailu (pokud nechci trenovat survival v kriminale :-) ), ale pokud se jedna o serverovny ve vyssim stupni utajeni, obavam se, ze bez odpovidajici proverky a lustrace neni sance se tam dostat.

Tohle se bere hodne vazne, protoze v mnoha ohledech jde, napr. v pripade uniku dat, skutecne o zivoty. Vim, zni to jako americka kovbojka, ale je potreba si uvedomit, ze jsme, krome jineho, soucasti NATO a nase ozbrojene slozky se ucastni hromady operaci.

Jen takovy priklad - kdyz jsme potrebovali presunout data z jednoho datoveho centra do druheho (izolovane systemy) vzdalenych od sebe par set metru vzdusnou carou, byla to akce, ktere se ucastnili desitky lidi a planovala se nekolik tydnu.

Tohle se fakt bere vazne.
Uživatelský avatar
Serža
VIP
Příspěvky: 4506
Registrován: 21.04.2016 16:12
Pohlaví: muž
Kontaktovat uživatele:

Re: TEĎ! Právě teď to ruplo!

Příspěvek od Serža »

jedna z těch hlavních - Žižkov/Olšanská ;-)
\(^_^)/
Lepší je zbraň mít a nepotřebovat, než potřebovat a nemít...
Odpovědět