Voda v domácnosti

Technika, taktika, ale i vybavení domu a bytu.
Odpovědět
mengele
Příspěvky: 73
Registrován: 27.09.2016 13:07
Pohlaví: muž

Re: Voda v domácnosti

Příspěvek od mengele »

Je to "Dukla Trutnov-magnetická úprava". Jestli to ještě vyrábí, netuším. Mám to už hodně let.
Kdysi mi to poradil instalatér, moc jsem tomu tenkrát nevěřil, ale funguje to.
lz1
Příspěvky: 65
Registrován: 10.02.2012 9:16

Re: Voda v domácnosti

Příspěvek od lz1 »

Co sa tyka magnetu na upravu tvrdosti vody - ten mineraly z vody neodstranuje, ale princip fungovania by mal byt taky, ze kratkodobo ovplyvni ich magneticke domeny, takze potom sa mineraly neusadzaju ako vodny kamen, ale su lahko odkalitelne. V kombinacii s moznostou odkalenia ich je potom mozne so systemu pohodlne odstranit. Aspon tak si to pamatam z prednasok pred cca. 20 rokmi.
Uživatelský avatar
OldSoldier
Příspěvky: 181
Registrován: 25.02.2014 10:58
Pohlaví: muž
Bydliště: Praha a okolí

Re: Voda v domácnosti

Příspěvek od OldSoldier »

drigon píše: 12.04.2022 19:16 Po připojení domovního rozvodu vody na vlastní vrtanou studnu se ve vaně i na WC začaly objevovat rezavé fleky. ... Máte s tím někdo zkušenosti?
S tím mám velké zkušenosti - bohužel. Na tvrdou vodu je spolehlivé řešení zařízení, které se jmenuje změkčovač vody (fungující na principu katexu) - funguje to tak, že tohle zařízení odstraňuje Ca, Mn z vody a kontrolovaně nastavuje tvrdost vody. Jediná nevýhoda je, že je potřeba doplňovat do zařízení regenerační sůl (cca 30kg na půl roku). Ale vyřeší to všechny problémy.

Magnety fungují tak napůl - nechci tady vést nějakou flamewar jestli magnety ano nebo ne - faktem je, že se jedná o levné řešení, nezavistlé na externím zdroji energie. Na druhou stranu to, co udělají magnety (změnu krystalické mřížky uhličitanu vápenatého) je dočasné a při malé spotřebě vody nefunkční. Dále - voda zůstává kalná a vlastnosti vody zůstávají stejné - vyšší spotřeba čistících prostředků, senzorické vlastnosti.
Přílohy
zmekcovač.png
TomSmith
Příspěvky: 1274
Registrován: 17.02.2015 14:33
Pohlaví: muž

Re: Voda v domácnosti

Příspěvek od TomSmith »

Nezkoušeli jste někdo toto:
SAT IPS Kalyxx BlueLine
Zařízení IPS (Iontový polarizační systém) - Kalyxx je určeno pro fyzikální - galvanickou úpravu vody pro domácnosti, veřejné budovy a průmyslové provozovny.
IPS Kalyxx tvoří průtokové těleso se vstupním a výstupním otvorem. V tělese jsou umístěny elektrody ve tvaru turbín (ne magnety) ze dvou různých elektricky vodivých materiálů. Konstrukční řešení elektrod je patentově chráněno (TGP® - turbulentní galvanická polarizace). Vytváří vířivé proudění vody, čímž způsobuje změnu struktury minerálů. Voda, která tělesem protéká, vytváří s elektrodami galvanický mokrý článek s napětím mezi 4,2 až 6 V. Výsledkem je, že minerály a soli v upravené vodě ztrácejí schopnost vytvářet tvrdé krystalické nánosy (kalcit). Získávají strukturu měkkých částic - kalu (aragonit) a jsou odplavovány společně s vodou.
Upozornění: Výskyt měkkého prášku na dně rychlovarné konvice neznamená, že IPS Kalyxx nefunguje. Jedná se o transformovaný aragonit v práškové formě, který lze jednoduše odstranit prstem nebo hadříkem.

Recenze vypadají příznivě ale internet snese hodně.
BOB2016
Příspěvky: 141
Registrován: 23.01.2018 9:50
Pohlaví: muž

Re: Voda v domácnosti

Příspěvek od BOB2016 »

"Voda, která tělesem protéká, vytváří s elektrodami galvanický mokrý článek s napětím mezi 4,2 až 6 V. "

Toto je asi nejaký preklep. Ak by bolo možné vytvoriť galvanický článok s napätím 4 Volt, tak by sme asi nemali tužkové baterky s napätí 1,5 V...
Uživatelský avatar
bacil
Příspěvky: 2925
Registrován: 29.10.2013 15:56

Re: Voda v domácnosti

Příspěvek od bacil »

To jsou ty odborné texty laiků.

Do 6V je pro vodu nějaké záhadné napětí, kdy se minerály v ní pohybují k jedné elektrodě celé, bez rozkladu elektrolýzou. Resp. zůstává čistá voda u jedné a špinavá u druhé. Používá se to u elektroosmotického vysoušení zdiva budov, že to tu vodu vytlačí ze zdi. Bohužel už si nepamatuji, jestli elektroda na zdi má být + nebo -.
Levná dezinfekce: viewtopic.php?p=217870#p217870
Ozon 2,5ppm/30min: https://rozpad.cz/viewtopic.php?p=216273#p216273
UVC 60J/m2, peroxid 1 minuta 0,5-6% roušky, 0,5% na všechno
Joe Azbest
Příspěvky: 918
Registrován: 11.02.2014 10:56

Re: Voda v domácnosti

Příspěvek od Joe Azbest »

Pro úpravu tvrdosti vody se v průmyslu i domácnostech používají polyfosfátové náplně filtrů. Levné a účinné (https://www.filtracnimaterialy.cz/polyf ... n-en-1208/). Prodává se to už i jako hotová filtrační patrona, mají to v nabídce všichni výrobci filtrů (https://www.obchod-vtp.cz/atlas-filtrac ... odni-kamen). Je to vhodné zejména pro užitkovou vodu, ale je to údajně zdraví neškodné (já bych to teda pil jenom v nouzi). Je to lety ověřená a funkční věc. Pravidelně jsem musel měnit bojler po 4 až 6 letech, teď ho mám už 12 let a s používáním polyfosfátů bez problémů.
Uživatelský avatar
dracekvo
VIP
Příspěvky: 3607
Registrován: 06.02.2012 18:05

Re: Voda v domácnosti

Příspěvek od dracekvo »

Kalix nemám a ten bordel na dně konvice mám taky :-D
V práci vyrábíme/čistíme/upravujeme všechny možné vody pro průmysl.

Kdyby fungovaly spolehlivě nějaké věčné patrony, magnety atd, tak už to tam dávno dáváme.
I kdyby ten magnet měl účinnost třeba 5%, tak vzhledem k objemům by se to sakra vyplaitlo a naše firma by byla v balíku.
Otázka je, proč se stále používají membránové, katexové, anexové úpravny s drahým provozem a ne tyhle zázraky (byť jen jako předúprava a úspora před hlavním čístícím zařízením).

Stejně tak, když jsem se snažil dohledat nějaké věrohodné laboratorní testy těhle věci, tak jsem na nic seriózního nenarazil.
Joe Azbest
Příspěvky: 918
Registrován: 11.02.2014 10:56

Re: Voda v domácnosti

Příspěvek od Joe Azbest »

Polyfosfáty se používají hlavně v teplárenství a náplň se musí pravidelně měnit (dělám to jednou za jeden až dva roky)
drigon
VIP
Příspěvky: 2949
Registrován: 28.11.2012 23:44

Re: Voda v domácnosti

Příspěvek od drigon »

BOB2016 píše: 13.04.2022 22:47 "Voda, která tělesem protéká, vytváří s elektrodami galvanický mokrý článek s napětím mezi 4,2 až 6 V. "

Toto je asi nejaký preklep. Ak by bolo možné vytvoriť galvanický článok s napätím 4 Volt, tak by sme asi nemali tužkové baterky s napätí 1,5 V...
Otázka zní, z jakého zdroje je zařízení napájené. Baterie lze řadit sériově, čímž se zvýší celkové napětí článku a z trafa napojeného na síť lze dostat jakékoliv napětí.

Objednal jsem magnet. Podle toho, co jsem zde i jinde četl zařízení nemění chemické složení vody, ale fyzikální vlastnosti látek v ní obsažených.
Uvidím, jak to bude fungovat. Po nějaké době podám referát.
20220413_081307.jpg
Vana po měsíci použití studniční vody.
Koukej tak, aby jsi viděl.
Hohepa
VIP
Příspěvky: 3469
Registrován: 22.07.2013 22:16
Bydliště: Praha

Re: Voda v domácnosti

Příspěvek od Hohepa »

BOB2016 píše: 13.04.2022 22:47 "Voda, která tělesem protéká, vytváří s elektrodami galvanický mokrý článek s napětím mezi 4,2 až 6 V. "

Toto je asi nejaký preklep. Ak by bolo možné vytvoriť galvanický článok s napätím 4 Volt, tak by sme asi nemali tužkové baterky s napätí 1,5 V...
Napětí galvanického článku je dané podle použitých kovů na katodu a anodu
Elektrochemická řada napětí kovů (Beketovova řada kovů)https://eluc.ikap.cz/verejne/lekce/2283
Uživatelský avatar
bacil
Příspěvky: 2925
Registrován: 29.10.2013 15:56

Re: Voda v domácnosti

Příspěvek od bacil »

Magnet nefunguje vždy, záleží na složení vody. Stejně tak různá elektronická zařízení. Je to potřeba vyzkoušet a pokud funguje, tak dobrý, pokud ne, tak zkusit něco jiiného. V tom Trutnově by zhruba měli vědět oblasti, kde to funguje dobře a kde moc ne.
Levná dezinfekce: viewtopic.php?p=217870#p217870
Ozon 2,5ppm/30min: https://rozpad.cz/viewtopic.php?p=216273#p216273
UVC 60J/m2, peroxid 1 minuta 0,5-6% roušky, 0,5% na všechno
Uživatelský avatar
Count
VIP
Příspěvky: 875
Registrován: 20.05.2015 19:11
Pohlaví: muž

Re: Voda v domácnosti

Příspěvek od Count »

Chtěl bych si pořídit zálohu pro čerpání vody z IBC a zvažuji ruční rotační čerpadlo tohoto typu: https://www.svarecky-obchod.cz/dilenske ... -13055.htm Má někdo s něčím podobným zkušenost? Plán je napojit ruční čerpadlo na hadici a vyřešit v případě výpadku elektřiny zálivku záhonů tímto způsobem, místo plahočení se s konví.
Lepší hrůzný konec, než hrůza bez konce.
vrabi
Příspěvky: 474
Registrován: 10.12.2019 11:48

Re: Voda v domácnosti

Příspěvek od vrabi »

Zkušenost mám, dost se nadřeš, ale je to funkční řešení.
Velmi spolehlivá jsou čerpadla Lila nebo křídlová čerpadla K-1 a K-2
Výhodou těchto pump je, že se dají využít jak k čerpání ze studny, tak i z barelu.
Ruční rotační lamelová čerpadla jsou náchylnější na zaseknutí lamel a nevytáhnou vodu z hloubky.
k2.jpg
lila.jpg
kuny
Příspěvky: 279
Registrován: 24.03.2021 7:56

Re: Voda v domácnosti

Příspěvek od kuny »

My sme to čerpadlo používali na prečerpávanie trafo oleja zo sudov a ako hovorí drabi je to fakt drina. Než sme s tým prečerpali 150l boli sme unavený. S konvou sa narobíš určite menej. To čerpadlo má aj dosť slabý výstupný tlak, teda ak netočíš ako divý, ale to dlho nevydržíš. Dávať to do hadice je asi nezmysel. Tá Lila by na hadicu bola lepšia, ale zasa je dosť ťažká na manipuláciu. A v Lile musíš často meniť tie kožené tesnenia.
vrabi
Příspěvky: 474
Registrován: 10.12.2019 11:48

Re: Voda v domácnosti

Příspěvek od vrabi »

Ta křídlová čerpadla se kromě jiného používají v lokomotivách na ruční dočerpání chladící kapaliny. Tak můžeš zkusit nějakého nádražáka, jestli ho "neznárodnil" ;)
Uživatelský avatar
dracekvo
VIP
Příspěvky: 3607
Registrován: 06.02.2012 18:05

Re: Voda v domácnosti

Příspěvek od dracekvo »

Křídlovkou jsme dřív vyčerpávali vodu ze sklepa. Je to fakt dřina.
To už raději čerpadlo na vrtačku a nouzově to pohánět aku vrtačkou, nebo tu konev.
A dvoutaktní benzínové čerpadlo taky nestojí nekonečné peníze. Dá se řící, že stojí skoro stejně jako ty ruční pumpy.
drigon
VIP
Příspěvky: 2949
Registrován: 28.11.2012 23:44

Re: Voda v domácnosti

Příspěvek od drigon »

Včera mi přišel magnet na úpravu vody. Namontoval jsem ho na trubku. Jsem zvědav, co předvede.
20220421_131730.jpg
20220421_131724.jpg
Píší, že by měl zabránit usazování vodního šutru v trubkách a na zařizovacích předmětech. Pokud ne, tak prý do roka vrátí peníze.
Uvidíme, které z těch dvou tvrzení bude pravdivé.
Koukej tak, aby jsi viděl.
xgordon
Příspěvky: 642
Registrován: 10.08.2020 0:14

Re: Voda v domácnosti

Příspěvek od xgordon »

Dnes u nas hlasili v obecnom rozhlase, ze mame setrit pitnou vodou. Je mozne, ze v najblizsich dnoch bude vyhlasena mimoriadna situacia pre nedostatok vody. Kto ma studnu ma si ju vycistit a skontrolovat cerpadlo. Je mozne, ze voda bude coskoro na pridel.
Tomáš
Příspěvky: 466
Registrován: 29.08.2012 7:36

Re: Voda v domácnosti

Příspěvek od Tomáš »

U nás (západně od Plzně) se mi poprvé stalo, že vidím citelný pokles vody ve studni.
Doteď 4 roky stále 2m vodní hladina (kopaná studna, hloubky 3m) a nyní sotva 1m vodní hladina.
Odpovědět