Voda v domácnosti

Technika, taktika, ale i vybavení domu a bytu.
Odpovědět
venca_h
Příspěvky: 122
Registrován: 17.01.2014 13:02
Pohlaví: muž
Bydliště: Plzeň - sever

Re: Voda v domácnosti

Příspěvek od venca_h »

Asi málo vstupních dat pro nějaké rady. Takže současné provedení je jenom 6 let staré ? Nic ve zlém,ale trochu mi připomínáš tchána, tomu to fungovalo 20 let a nutnost údržby nebo rekonstrukce se nepřipouští.
"Lepim" za pochodu starej barák a když se do něčeho pustím tak se snažím o komplexní řešení než řešit nějakej polovičatej bastl - nová voda a kanalizace, letos byla v plánu elektrika neobývaného přízemí a topení, ale to se uvidí jak moc nás současná situace přidusí finančně.

Nevím jak často a intenzivně chatu využíváš ani jak je vybavena moderníma vychytávkama (myčka,pračka) , ale ty problémy mohou být i kombinací ročního období (voda se déle vsakuje) a tím, že tam aktuálně bydlíš na delší dobu tzn. vypouští se větší množství vody.
Uživatelský avatar
Piston
Příspěvky: 312
Registrován: 13.08.2016 21:33
Pohlaví: muž
Bydliště: Slezsko

Re: Voda v domácnosti

Příspěvek od Piston »

Momentálně také řeším, zda na chalupě místo trativodu nepostavit ČOV, ale vychází mi, že ne. Přísun fekálií je nedostatečný, a na chalupě už se nepere, takže do potoka fosfáty nejdou. Jiné by bylo, kdyby se tam zase bydlelo na stálo… Jiná pohádka je brutálně tvrdá voda, která zanáší trubky a baterie. Tady mě prácička nemine.
venca_h
Příspěvky: 122
Registrován: 17.01.2014 13:02
Pohlaví: muž
Bydliště: Plzeň - sever

Re: Voda v domácnosti

Příspěvek od venca_h »

OK, hlavní je že je krize zažehnaná. Proces legálního řešení nemusíš zmiňovat, mám aktuálně za sebou cca 60 - 70 tis. A jak jsem psal, po rozhovorech s dodavatelem - opravdu machr a odborník na problematiku odpadních vod mám na věc svůj náhled a na tom trativodu nevidím nic špatného - využití odpadních vod k zavlažování. Pro rekreačku to máš vymyšlený celý dobře, u RD by to asi nefungovalo když vidím kolik vody se vypouští, to by byla z pozemku bažina (vyzkoušeno se starou kanalizací po nastěhování, blbej průsak a v únoru v mrazech bláto na zahradě).
Jen je třeba se smířit s tím, že věci stárnou, rekonstrukci se jednou nevyhneš a o možnostech výstavby před 30 lety asi taky zbytečné se bavit. Na celém tvém problému by mě asi nejvíc vadil ten průsak pod barák.
uid0
Příspěvky: 36
Registrován: 25.03.2020 22:30
Bydliště: /root

Re: Voda v domácnosti

Příspěvek od uid0 »

Mám takový dotaz.. mám u domu studnu připojenou k domácí vodárně s čerpadlem Sigma poháněným třífázovým 380V motorem. Přímý přístup k vodě nemám, studna je zakrytá těžkým betonovým víkem. Přemýšlel jsem, jak nejlépe řešit situaci s vodou v okamžiku, kdy nebude k dispozici elektřina z veřejné sítě.

Je možné a vhodné na stávající potrubí, někam před motorem poháněné čerpadlo, paralelně napojit ruční křídlové čerpadlo typu Sigma K-5N nebo pumpu LILA 75 a mít tak možnost plnit tlakovou nádrž vodárny ručním čerpáním? Nebo udělat jen vyústění před nádrží a pumpováním napouštět vodu do kbelíku z otevřené trubky?

Případně, pořídit klasickou retro pumpu s klikou vč. potrubí a sacího koše a osadit ji přímo na studnu na to betonové víko, zcela mimo stávající vodárnu? Nejsem v oboru odborníkem.. jak byste to řešili?

Díky
Královák
Příspěvky: 407
Registrován: 07.07.2017 12:39

Re: Voda v domácnosti

Příspěvek od Královák »

Mozna kombinace elktrocentrály a čerpadla na 220 - natlakovat nádobu a po čase znovu - není to na delší výpadky ale na kratší by se stím dalo vyžít.
Germanik1
Příspěvky: 2614
Registrován: 21.02.2020 21:51
Bydliště: Praha

Re: Voda v domácnosti

Příspěvek od Germanik1 »

I. Řešit podle hloubky studne, jiný postup u kopané do cca 15 m, jinak artezska třeba 40, 50 m.
Ii. Pokud jde o vrt, přejít celou soupravu na 230 V a případně s nádrží na samotizny rozvod. Pohon ti vyjde podle spotřeby, určitě v poho El. centrála, možná menší fotovoltaika s baterií
Udělám co musím
Uživatelský avatar
Rafael
Příspěvky: 5343
Registrován: 07.12.2017 17:26
Pohlaví: muž
Bydliště: Valašské království

Re: Voda v domácnosti

Příspěvek od Rafael »

Záleží na místních poměrech, ale chtělo by to v případě paralelního připojení nějaké kohouty protože ruční pumpou tlakovat domovní vodovodní řád mi přijde nereálné.
(V mládí kdy byly výpadky el. dost časté jsem se napumpoval dost a byla to celkem dřina).
A v případě el. čerpání co by to udělalo s tou pumpou.?Těsnění v ní, falešný vzduch v potrubí k čerpadlu a tak...
*
Řešil bych to nějakou retro pumpou se zvláštním potrubím a košem. To mi přijde jednodušší a taky může být taková pumpa na zahradě i dekorační.
P.S. I takový rumpál, okov, stříška taky nevypadá špatně:
okov_20200330215348261.jpg
okov_20200330215348261.jpg (25.52 KiB) Zobrazeno 5609 x
Ale otevřená nebo lehce přístupná studna se mi moc nelíbí.
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
uid0
Příspěvky: 36
Registrován: 25.03.2020 22:30
Bydliště: /root

Re: Voda v domácnosti

Příspěvek od uid0 »

Studna je kopaná, hloubku má nějakých 7 metrů, ale dále je tam vodorovné potrubí od studny k čerpadlu pak dalších asi 5 metrů. Díky za tip, ten přechod na 230V mi přijde jako dobrý nápad, pořízení elektrocentrály už mám nějakou dobu v plánu a tohle by celou záležitost dost zjednodušilo.

Ale stejně bych pořád raději měl k dispozici nějakou nezávislou zálohu na ruční pohon. Tam právě nevím, jestli má smysl se napojovat na stávající potrubí (které pravděpodobně bude nějak spočítané s ohledem na výkon čerpadla, hloubku apod.), nebo to udělat raději celé stranou vedle s vlastním sacím košem, potrubím a pumpou.

Docela se mi líbí, jak to bylo vyřešeno v pěchotních srubech prvorepublikového Čs. těžkého opevnění - elektrické čerpadlo (Sigma Hranice) mělo zároveň velké kolo s klikou a setrvačníkem, takže v případě odstávky elektriky by byl celý systém provozu dál, jen by se nahradila elektrická hnací síla lidskou. Dnes se asi nic takového nedělá, že?
Rafael píše: 30.03.2020 22:01 Záleží na místních poměrech, ale chtělo by to v případě paralelního připojení nějaké kohouty protože ruční pumpou tlakovat domovní vodovodní řád mi přijde nereálné.
(V mládí kdy byly výpadky el. dost časté jsem se napumpoval dost a byla to celkem dřina).
A v případě el. čerpání co by to udělalo s tou pumpou.?Těsnění v ní, falešný vzduch v potrubí k čerpadlu a tak...
Mám za to, že u těchto domácích vodáren dodává tlak domácímu vodovodnímu řádu vzduchový polštář v té tlakové nádobě vodojemu, ale pravda, asi by to byla docela dřina ho přeprat při pumpování vody ze studny do nádrže :chuckle

Docela to ale zavání komplikacemi, asi to nakonec skončí u té retro pumpy s velkou klikou přímo nad studnou :yes
Germanik1
Příspěvky: 2614
Registrován: 21.02.2020 21:51
Bydliště: Praha

Re: Voda v domácnosti

Příspěvek od Germanik1 »

Neumím si představit čerpadlo přímo na potrubí bez expanzní nádoby, jen s redukčním ventilem. To by čerpadlo, a hlavně spínač, dlouho nevydrželo. Řešil bych to nejlevněji 1m3 nádrží ve vyšší poloze. Normálně pro zalévání, v případě nouze pro vodu pro dům. Pokud bude tepelně izolovaná, budeš mít samotiž do domu. A po nacerpani vždycky trochu pohodlí. Potom jsou dražší varianty. Určitě je ve vsi nějaký monter Venda a za láhev to venkovský pořeší
Udělám co musím
Germanik1
Příspěvky: 2614
Registrován: 21.02.2020 21:51
Bydliště: Praha

Re: Voda v domácnosti

Příspěvek od Germanik1 »

Tou Domácí vodarnou myslíš nějakou existující nádrž?
Udělám co musím
uid0
Příspěvky: 36
Registrován: 25.03.2020 22:30
Bydliště: /root

Re: Voda v domácnosti

Příspěvek od uid0 »

Jojo, u čerpadla je stará 300l nádrž bez vnitřního gumového vaku, kde je vzduch spolu s vodou v jedné komoře.
Joe Azbest
Příspěvky: 918
Registrován: 11.02.2014 10:56

Re: Voda v domácnosti

Příspěvek od Joe Azbest »

Mám vyzkoušené, že nejlepší řešení je Lila v domě a do studny natažené sací potrubí. Pak se dá používat i v zimě. Voda v čerpadle nesmí zamrznout, je to litina a lehce praskne.
drigon
VIP
Příspěvky: 2947
Registrován: 28.11.2012 23:44

Re: Voda v domácnosti

Příspěvek od drigon »

uid0 píše: 30.03.2020 22:09 Studna je kopaná, hloubku má nějakých 7 metrů, ale dále je tam vodorovné potrubí od studny k čerpadlu pak dalších asi 5 metrů. Díky za tip, ten přechod na 230V mi přijde jako dobrý nápad, pořízení elektrocentrály už mám nějakou dobu v plánu a tohle by celou záležitost dost zjednodušilo.

Ale stejně bych pořád raději měl k dispozici nějakou nezávislou zálohu na ruční pohon. Tam právě nevím, jestli má smysl se napojovat na stávající potrubí (které pravděpodobně bude nějak spočítané s ohledem na výkon čerpadla, hloubku apod.), nebo to udělat raději celé stranou vedle s vlastním sacím košem, potrubím a pumpou.

Docela se mi líbí, jak to bylo vyřešeno v pěchotních srubech prvorepublikového Čs. těžkého opevnění - elektrické čerpadlo (Sigma Hranice) mělo zároveň velké kolo s klikou a setrvačníkem, takže v případě odstávky elektriky by byl celý systém provozu dál, jen by se nahradila elektrická hnací síla lidskou. Dnes se asi nic takového nedělá, že?
Rafael píše: 30.03.2020 22:01 Záleží na místních poměrech, ale chtělo by to v případě paralelního připojení nějaké kohouty protože ruční pumpou tlakovat domovní vodovodní řád mi přijde nereálné.
(V mládí kdy byly výpadky el. dost časté jsem se napumpoval dost a byla to celkem dřina).
A v případě el. čerpání co by to udělalo s tou pumpou.?Těsnění v ní, falešný vzduch v potrubí k čerpadlu a tak...
Mám za to, že u těchto domácích vodáren dodává tlak domácímu vodovodnímu řádu vzduchový polštář v té tlakové nádobě vodojemu, ale pravda, asi by to byla docela dřina ho přeprat při pumpování vody ze studny do nádrže :chuckle

Docela to ale zavání komplikacemi, asi to nakonec skončí u té retro pumpy s velkou klikou přímo nad studnou :yes
Řešit to osobně, tak pro ruční pumpu udělám samostatné sací potrubí. Vyzalohuji si tím i případnou poruchu sacího koše, nebo potrubí.
S pozdravem M.
Koukej tak, aby jsi viděl.
uid0
Příspěvky: 36
Registrován: 25.03.2020 22:30
Bydliště: /root

Re: Voda v domácnosti

Příspěvek od uid0 »

Díky všem za tipy, vydám se tedy cestou druhého nezávislého potrubí a ruční pumpy :yes
Uživatelský avatar
Rafael
Příspěvky: 5343
Registrován: 07.12.2017 17:26
Pohlaví: muž
Bydliště: Valašské království

Re: Voda v domácnosti

Příspěvek od Rafael »

Dnes jsem po delší době z důvodu kombinované havárie vodovodního neřádu kouknul do studny a změřil množství vody.
Kuwaaa, jen 370 cm a to ještě není léto.
Více o té studni, psaní z léta 2018:
https://rozpad.cz/viewtopic.php?f=10&t= ... ny#p178098
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
Germanik1
Příspěvky: 2614
Registrován: 21.02.2020 21:51
Bydliště: Praha

Re: Voda v domácnosti

Příspěvek od Germanik1 »

Re Rafael: U starých kopaných studní / máme 2 na statku/ je hladina níže, pokud se dlouho, tedy roky, nepoužívá. Voda si hledá cestu sama. Před lety jsme nepoužívanou studnu nejprve v čerpali, vyčistili, potom průběžně čerpali na zahrady a sloupec se zvýšil. Jakost vody samozřejmě také. Obdobnou zkušenost jsem zapsal i v artezskem vrtu v žule na Slapech. Tam navíc trval 2 dny zápach hořčíku z vody po půl roce nepoužívání. A to je vrt který se nepodařilo vyčerpat. I tam stoupl sloupec vody asi o 20%.
Udělám co musím
Germanik1
Příspěvky: 2614
Registrován: 21.02.2020 21:51
Bydliště: Praha

Re: Voda v domácnosti

Příspěvek od Germanik1 »

Studna je prostě jen další cesta pro podzemní vody. Odebírej, poteče
Udělám co musím
Uživatelský avatar
Rafael
Příspěvky: 5343
Registrován: 07.12.2017 17:26
Pohlaví: muž
Bydliště: Valašské království

Re: Voda v domácnosti

Příspěvek od Rafael »

Vůbec bych tohle nadšení nesdílel. Když voda není, nemá odkud přitéct.
Navíc je ta naše studna používaná dennodenně a teď už skoro rok v kuse.
A vloni, po předloňské ovocné nadúrodě a díky mému koníčku byl odběr vody více než enormní...
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
Germanik1
Příspěvky: 2614
Registrován: 21.02.2020 21:51
Bydliště: Praha

Re: Voda v domácnosti

Příspěvek od Germanik1 »

Dobrá, nemám představu o podloží a situaci kolem tvé studny. Ale mám otázku. Když se uskrovníš, máš za to že voda z podzemí ti vydrží výrazně déle?
Udělám co musím
Uživatelský avatar
Rafael
Příspěvky: 5343
Registrován: 07.12.2017 17:26
Pohlaví: muž
Bydliště: Valašské království

Re: Voda v domácnosti

Příspěvek od Rafael »

To nevím, ale zbytečně ji plýtvat nebudu. A zvlášt́ přehnaně šetřit taky ne.
*
O tom, že každá studna odběr a přitok potřebuje aby se z ní nestala "žumpa" samozřejmě vím.
*
Jen mě ještě navíc s těmi suchými vyhlídkami děsí obrovské odlesnění "kopečků" nad chalupou. Kůrovec.
Jinak podloží neumím přesně definovat. Jen laicky. Neskutečně kamenitá a jinak jílovitá půda.
*
Jako klad, abych nebyl tak pesimistický, považuji staré drenáže které se pod chalupou, pod svahem zanesly.
A v mokrých, deštivých létech mi místy na zahradě a v sadu z nich voda přímo stříkala...
Ty vedou směrem od "lesů" dolů.
Dědečkova ruční práce. Z kamenů které vykopal udělal "odvodňovací drenáž, taková korýtka".
Ale pod chalupou dělalo pak hodně později JZD velmi neodbornou drenáž, dávno ucpanou a tam se to šprajclo.
Ale tu nahoře, tu jeho nechali na pokoji a fungovala až moc.
Jestli i v dnešních suchých dobách nedokážu posoudit. A zkoumat to, kopat tak hluboko se mi nechce a ani na to nemám...
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
Odpovědět