Voda v domácnosti

Technika, taktika, ale i vybavení domu a bytu.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Josef
Rozpadlík
Příspěvky: 1727
Registrován: 10.03.2011 7:20

Voda v domácnosti

Příspěvek od Josef »

O vodě se v tomto fóru hovoří na několika místech, většinou o jejím získávání v přírodě nebo o studnách, nikoli však obecně o vodě používané v běžném životě v domácnosti. Pokud nebude úplný kolaps s polopartyzánským způsobem života, předpokládám, že vždy nějaká ta "domácnost", byť by improvizovaná, kde budou rodiny žít pohromadě, existovat bude. Nicméně pokud moderátoři usoudí, že je zbytečné zakládat toto duplicitní vlákno, nechť tento příspěvek přesunou na tématicky vhodné místo.
----------------------
Nedávno jsem byl v jiném vlákně napomenut, abych přehodnotil své názory, když jsem se pozastavil nad zcestným uvažováním západní společnosti, která je schopná kvůli močení jednoho mladíka přemýšlet i o vypuštění celé přehrady. Ano připouštím, rozpadlík by se měl držet na uzdě, omlouvám se, ale bylo to tím, že právě nyní se nacházím na onom virtuálním "druhém břehu", kdy tu máme s vodou docela problém.
Přes zimu nebyly vydatnější srážky prakticky žádné. V časném jaře něco málo napršeno a podařilo se nachytat i několik stovek litrů dešťové vody do sudů. Nicméně s podpovrchovou vodou* je to momentálně u nás velmi špatné. Naposledy takovou situaci pamatuji někdy před 25 lety, ale to bylo v srpnu, nikoli v dubnu. Množství vody ve studni je minimální, pár centimetrů nad sací koš. A nashromážděná dešťovka už také pomalu dochází. Ani dvě silné studené fronty doprovázené bouřkami, kroupami a přívalovými dešti, které v minulých dnech proběhly republikou nám nepomohly. Všude okolo se blýskalo a lilo jako z konve, zde však nekapla ani kapka, na polních cestách se práší jako za tankem v Afganistánu. V souvislosti s tím, jsem se rozhodl vyzkoušet**, jaké to je, když má domácnost vyjít s minimálním množstvím vody a tento zdroj bude externí***. Zatím jsem ponechal domácnost v "původním zapojení", takže odpovídá stavu a používání běžného domu nebo dejme tomu panelákovému bytu (kuchyň se dřezem, koupelna s umyvadlem, vanou, automatickou pračkou a splachovací záchod). Byt byl obýván dvěma dospělými, jedním starším dítětem. Druhé (prakticky dospělé, studující) bylo s námi jen o víkendech. Protože jde o celkem standardní domácnost, myslím, že by výsledek pokusu mohl být zajímavou informací i pro jiné lidi, ať už ve městech nebo na vesnicích odkázaných na vodovod v situaci, když by někdo "utáhl kohoutek" (přesněji vypnul čerpadlo).
Tedy něco co by se dalo nazvat WATEROUT ;)
Během jediného dne se odhalil největší žrout vody a bohužel se ho žádným způsobem nepodařilo zkrotit. Byla to splachovací toaleta, která si na jedno použití po "velké" v ideálním případě žádala nejméně 6 až 8 litrů vody. Splachování po "malé" jsme zrušili. Bohužel jakýkoliv pokus uspořit byť by o jediný litr znamenal postupné ucpávání (už po dvou či třech použitích) a na jeho odstranění bylo v konečném důsledku zapotřebí vody mnohem více (min. 20 až 30 ltr. + voda potřebná na provádějící umytí osoby), než kdyby se nespořilo. Takže spotřeba tohoto sociálního zařízení se hravě vyšplhala na 40 až 60 ltr. za den. Samozřejmě nešlo ve většině případů o vodu čistou, ale už použitou, ať již od umytí rukou nebo nádobí. Často jsme ale ani nevyprodukovali dostatek "špinavé" vody na splachování:
- Na kvalitní vyčištění zubů vystačíte s 0,2 až 0,25 ltr. pitné vody v hrnečku. Je potřeba ji (odstát nebo přihřát na tělesnou teplotu). V prvním kole ústa vypláchněte douškem čisté vody. Pak řádně vyčistit. Jedním douškem to nejhorší vypláchnout. Opět řádně vyčistit a na závěr pořádně vypláchnout i vykloktat dalšími dvěma doušky vody tak, aby zůstal v hrnku zbytek vody, který při lití z větší výšky poslouží k dobrému vyprání kartáčku od zbytků pasty. Kartáček (který ani přesto není ideálně vyprán), pak postavte do skleničky slivovice.
- Běžné umytí rukou jsme prováděli ve dvou kýblech, které postupně končily jako splachovací voda v záchodě. V jednom se ruce po řádném namydlení zbavovaly největší špíny, v druhém načisto opláchly bez mýdla. Když už byla voda v mydlinkovém kýblu příliš znečištěná, byla použita na spláchnutí WC a na jeho místo byl použit kybl, kde se doposud v čisté vodě ruce jen oplachovaly. Během jednoho dne lze vystačit na běžné umývání rukou s 8 + 8 litry vody****. Nepodceňujte to a do oplachovacího kýblu, přidejte nějakou dezinfekci (není nic horšího, než při nedostatku vody dostat průjem a jiné podobné potíže).
- Na důkladné umytí celého těla lze vystačit s 10 ltr. čisté vody jednorázově. Pokud má někdo dlouhé vlasy, tak s 12 ltr. (ale pro PA-dobu nejsou dlouhé vlasy zrovna dobrá deviza). Když nebudete příliš sportovat, potit se, ani pracovat ve špinavém či prašném prostředí, stačí tuto očistu absolvovat 1x až 2x za týden, takže z hlediska celkové spotřeby to není rozhodující položka. Důležité je si výchozí vodu nikdy nezašpinit. Ideální je použít 1,5 ltr. PET- lahev s otvorem provrtaným v zátce, která vám umožňuje stříkat vodu na některá tělesná místa i zespodu. Láhev naplňte čistou vodou, nejteplejší jakou snesete a řádně se vodou na všech částech těla postříkejte. Pak láhev odložte (poproste jiného člena rodiny, ať vám ji opět naplní) a řádně se namydlete, vlasy umyjte šampónem. V dalším kroku se postupně odshora dolů tenkým paprskem vody z několikrát naplněné PET-lahve řádně opláchněte (do vany, ale nikoli do nádoby, ze které vody plníte do lahví). Jde to tím malým množstvím překvapivě dobře a zbavíte se veškeré pěny i špíny. Špinavou vodu z vany se vám podaří z 80% vybrat hrnečkem do kýblu na splachování WC. Jen posledních 20% budete muset vypustit a několika dalšími deci vody vanu po sobě vypláchnout.
- Při celodenním vaření dá docela ušetřit. Na brambory vařené ve slupce vystačíte s dešťovkou. Na rýži však dešťovku raději "protáhněte" přes filtr Katadyn. Na polévku nebo do omáčky není dešťovka chuťově dobrá, to raději obětujte trochu vody ze studny, studánky nebo potoka.
- Na umývání nádobí je dobré myslet už při volbě jídelníčku a vyhnout se složitým jídlům. Ideální jsou „eintopfy“, lžíce a hrnec kolující mezi členy rodiny. Při rozpadlické stravě pozor na nadměrnou konzumaci vlákniny jinak vám objemově nabude stolice a spoustu vody zbytečně prosplachujete :D Ale i při použití jídel o více chodech a civilizovaném stolování na talířích lze vyjít s malou spotřebou vody. Pokud máte dvojdřez, pak v jednom z nich 5 litrů vařící vody se saponátem svou práci odvede. A v druhém dalších 5 litrů poslouží na opláchnutí. To doplňte ještě ostříknutím funkčních ploch nádobí proudem čisté vody z PET-lahve (zbavit se saponátu). Do PET-láhve můžete přidat štamprdli octa. Špinavou vodu se saponátem z prvního dřezu vyberte a použijte na splachování WC, její zbytek s nečistotami na dně vypusťte. Oplachovací vodu z druhého dřezu naberte zpět hrnečkem do velkého hrnce. Po jeho ohřátí poslouží tato (v podstatě čistá jen trochu saponátu obsahující voda) napříště jako první mycí voda se saponátem. Jen druhou "oplachovací" vodu budete muset použít čistou. Takže na jedno mytí nádobí po nedělním obědě vyjdete s cca 6,5 litry vody.
- Do toho všeho samozřejmě musím zahrnout cca 4 litry vody, co vychlemtá naše zvířectvo. Při tomto úsporném režimu jsem však použil hlubší nádoby a dávám vody méně, aby to okolo sebe zbytečně nerozstřikovali (někteří se s tím totiž rádi ochlazují).

Takže resumé pro všechny lidi odkázané na vodovod (který se může jednoho dne stát nefunkční) - jako první a nejdůležitější, co si musíte pořídit je kadibudka. Na zbytek činností, které budete provozovat (s výjimkou praní) si vodu poměrně snadno vlastní silou odněkud donesete v kýblech nebo kanystrech.
Možná někdo naměří jiné spotřeby, jiné výsledky a použije jiné zajímavé postupy. Rozhodně si myslím, že by takové praktické poznatky mohly být přínosné.
----------------------------
*) Před několika lety jsem byl na internetu peskován odborníkem, abych zásadně nepoužíval selský termín "spodní voda" s tím, že správný odborný název pro to, co mám na mysli je "voda podpovrchová". Tudíž tak činím :-)
**) Skutečně jen vyzkoušet, zatím je to jen moje volba, protože níže v obci k dispozici veřejné studny, kde je hladina vyšší. Zadruhé je zde zavedený vodovod a protože není SHTF stav tak ten vodovod i funguje. Zatřetí se dá vzít o kilometr dál voda z potoka, i když díky vrstvě pylu z kvetoucí řepky je ta voda použitelná nanejvýš tak na spláchnutí WC.
***) Externím zdrojem míním to, že se voda nosí v nádobách. Čerpadlo domácí vodárny je ve sklepě (nikoli ve studni), bylo by tedy možné bez větších potíží přehodit jeho sací hadici do nějakého sudu (ten pravidelně dolévat) a mít tak k dispozici stále tlakovou vodu ve vodovodních kohoutcích, pro pračku, na splachování WC aj., ale to jsem nechtěl. Imituji stav, že už nejde ani elektřina.
****) Desetilitrové kýble se nikdy neplnily plné, aby se v domácnosti při neopatrné manipulaci zbytečně nenacouralo.
MrPorter
Příspěvky: 508
Registrován: 18.10.2012 13:50
Pohlaví: muž

Re: Voda v domácnosti

Příspěvek od MrPorter »

Super práce, díky za velice zajímavé čtení!
Radek07
Příspěvky: 1186
Registrován: 30.07.2011 11:30

Re: Voda v domácnosti

Příspěvek od Radek07 »

jako obvykle :yes
LuVa
Příspěvky: 118
Registrován: 11.08.2013 16:07
Pohlaví: muž

Re: Voda v domácnosti

Příspěvek od LuVa »

Díky za prima článek!

K tomu napomenutí - nekritizoval jsem pozastavení se "nad zcestným uvažováním západní společnosti, která je schopná kvůli močení jednoho mladíka přemýšlet i o vypuštění celé přehrady", ale to, že jste se pozastavoval nad bulvárním článkem, který popisoval realitu zásadně zkresleně a ve svém příspěvku jsem vyjádřil svůj názor, že "západní společnost není ochotná kvůli močení jednoho mladíka přemýšlet i o vypuštění celé přehrady, případně, pokud by se tak stalo, oběhne tato krutá chyba celý svět, západní společnost se jí vysměje a viníka postihne trest". Obecně jsem se pak přimlouval ze kritičtější myšlení.

Mimochodem, ten hoax ohledně hloupých USA, kde se dá vysoudit majlant za polití se horkým kafem, to bylo ve skutečnosti taky hodně jinak: http://www.dailymail.co.uk/news/article ... truth.html.
Uživatelský avatar
Desouza
Příspěvky: 813
Registrován: 02.08.2012 19:07
Pohlaví: muž
Bydliště: Za koncem světa

Re: Voda v domácnosti

Příspěvek od Desouza »

Pěkná zkouška ,

problém nastane pokud by to trvalo déle . Zejména ve spojení s pěstováním plodin a drobnému hospodaření . Přeci jen i nasyslené zásoby jednou dojdou a bude nutné získat potravu . Když pomineme násilné způsoby , tak zbývá si potravu vypěstovat / vykrmit . A ze svých zkušeností vím že zahrada a hospodářská zvířata spolknou spousty vody .( zejména pokud nastane sucho ) Proto je velice důležité vodohospodářství .

Problém splachování WC se dá řešit lehce kadibudkou , také je zajímavé využití šedé vody k splachování .
Také je chytré mít jímku na dešťovou vodu ( čím větší tím lepší ) s přepadem do rybníčku.( kde máte nějaké ty rybky)
Nejen na spotřebu ,ale i jako rezervoar který je připraven na uhašení případného požáru .

Pokud bych měl v rozumné vzdálenosti řeku či rybník tak bych neváhal operativně natáhnout hadici ,zapojit čerpadlo a průběžně doplňovat zásoby vody . ( pokud by to šlo )

Samozřejmně rozšířením studny jak do hloubky tak šířky také nic nepokazíte . Prostě chce to myslet dopředu .

Riziko ohrožení suchem

Obrázek
Uživatelský avatar
Josef
Rozpadlík
Příspěvky: 1727
Registrován: 10.03.2011 7:20

Re: Voda v domácnosti

Příspěvek od Josef »

S tím rozšířením studny do šířky to má význam pouze, pokud by to bylo vykonáno už na nepropustném podloží (na žulové skále). Bude-li rozšíření vytvořeno nebo zasahovat do propustné vrstvy, pak při celkovém poklesu stavu hladiny podpovrchové vody (sucho nebo intenzivní čerpání v okolí) voda stále sytit okolní vrstvy ( tím i studnu vašeho souseda a pod.) a vámi vytvořený retenční prostor vám příliš nepomůže. S prohlubováním studny do hloubky bez bližší sondáže po okolí, bych byl ještě opatrnější. Zejména na vysočině, náhorních rovinách a na svažitých terénech. Nikdy nevíte zda prohloubením neodstraníte nepropustnou vrstvu, která vám udržuje hladinu tam kde ji máte, a nikdo vám nezaručí, že se vám voda ze studny naopak neztratí. (Prohlubováním můžete takzvaně "podtrhnout" i studnu někomu jinému, kdo využívá stejnou vodupropustnou vrstvu. Nevhodně provedeným prohloubením může přijít o vodu i více lidí a pokud jim to uděláte v PA-době, nejspíš nedožijete rána...)
Viz. obrázky složitějšího podloží:

Mělká studna:
studna-1.gif
studna-1.gif (5.12 KiB) Zobrazeno 36176 x
Nevhodně prohloubená studna (změnila tok vody ve vrstvách) a sama je prázdná:
studna-2.gif
studna-2.gif (5.27 KiB) Zobrazeno 36176 x
Prohloubená studna (změnila tok vody ve vrstvách), už sice obsahuje zásobu vody, ale může se snadno dostat mimo sací možnosti původního čerpadla:
studna-3.gif
studna-3.gif (5.4 KiB) Zobrazeno 36176 x
Bezpečnější je mít samostatnou zakopanou nádrž, do které je voda ze studny periodicky čerpána a teprve z nádrže se bere ke spotřebě.
Rumla
Příspěvky: 1
Registrován: 12.05.2014 13:56
Pohlaví: muž

Re: Voda v domácnosti

Příspěvek od Rumla »

zásoba vody na kdykoli se dá provést celkem jednoduše, mám provedeno v "tvrzi" .
1/ Potrubí KG D 400 o délce 400 cm zpropojované koleny na cca 900 cm. vodní obsah cca 1000 l položené na půdě v dřevěném kaslíku vyplněném skelnou vatou.
2/ přívod ze studny na tři 12 V čerpadla o výtlaku cca 6 m vsl. poháněná solárem - slunce svítí / odzkoušeno, že s menším výkonem funguje i pod mrakem/ - čerpá, pro překonání cca 12 m výšky jsou umístněny 2 přečerpávací barely, od všeho vratný přepad do studny
3/ z nádrže rozvod samospádem
4/ rezervní ruční "křídlovka" ve sklepě / použita za cca 2 roky 2 x
Voda i v mrazech má cca 8 °C - v létě chladí, v zimě akumuluje.
Je pravda, že to neřeší suchou studnu, ale kubík zásoby je kubík zásoby
cena cca za materiál:
1/trubky,spojka záslepky a kolena D 400 cca 4000
2/ čerpadla do karavanu 3 x 150 + 3x solár 40 W 1800 = cca 6000
3/ káble a asi 3 sudy piva
Vata a prkna z bouračky
křídlovka z kovošrotu
za cca 12 000 vyřešeno doufám na dlouho - servis = 0
životnost čerpadla nevím, v autě ho mám podobné 9 let - zatím držej
Uživatelský avatar
Rosomák
Příspěvky: 4
Registrován: 07.05.2014 22:48

Re: Voda v domácnosti

Příspěvek od Rosomák »

A jak je to se studnou při vydatném dešti/při dlouhodobém suchu? Myslím tím rozvoj patogenních bakterií a zanášení studny. Děkuji za odpověd.
R.
Kolapsnik jr.
Příspěvky: 1140
Registrován: 12.01.2011 23:10

Re: Voda v domácnosti

Příspěvek od Kolapsnik jr. »

Rumlak> d. za ten napad KG trubka nadrze na pudu, stoji za zvazeni. ?Na tvrzi s tim asi nemas problem, ale nektere "tradicni" pudy pres leto hicujou jak blazen, no porad je lepsi mit takovou zalohu vody na gravitaci nez nic. Takovej ten 90letej rozpadovej kongresman co nedavno umrel to mel taky doma na ranci (voda na pude), super vec.

Rosomak> no nekdy ty breberky pri suchu a horku vyskoci treba u nekterych polozek 100:1 nad normu,
chceto dezinfikovat a nemit bezprostredni sousedy. To druhe je tezsi 8-)
Hohepa
VIP
Příspěvky: 3469
Registrován: 22.07.2013 22:16
Bydliště: Praha

Re: Voda v domácnosti

Příspěvek od Hohepa »

2 rosomák : Ono to bude velmi individuální a nevyzpytatelné.
To, že poklesne "tlak" v pramenu studny a vody je méně, nevypovídá nic o tom ,
jak je to voda stará - tedy kdy napršela.
Onehdy jsem v rozhlase poslouchal rozhovor s nějakým odborníkem z AV a on tam uváděl příklad, kdy se ve studni začali objevovat chemické pesticidy , které se přestali používat na okolních polí v padesátých letech .
Tedy před šedesáti lety.

A to se jednalo o klasickou studnu ne o artéskou .

P.S. 2 kolapsnik : Hele právě máš 1111 příspěvek :D
Uživatelský avatar
Josef
Rozpadlík
Příspěvky: 1727
Registrován: 10.03.2011 7:20

Re: Voda v domácnosti

Příspěvek od Josef »

Zásobník na půdě může být výborná věc (jen bacha na její váhu a nosnost stropů). Vůbec nevadí, že bude voda horká a kvůli bakteriím nebude pitná. Je mnoho způsobů užití, kde se dá i tato voda (např. nashromážděná a takto uložená dešťovka) upotřebit a tím snížit spotřebu podstatně vzácnější pitné vody ze studny. Pokud by se však solárním způsobem podařilo vodu na půdě držet na teplotě okolo 70°C a výš (což v létě zase takový problém být nemusí, bude částečně sterilizovaná a po ochlazení by mohla být i pitná. Problém ale bude, že za vyšší teploty pochytá pach plastů.
Uživatelský avatar
Hdm
Příspěvky: 1003
Registrován: 01.08.2012 15:12
Bydliště: Orlické hory

Re: Voda v domácnosti

Příspěvek od Hdm »

Ještě tu nezazněla informace o tlaku vody. Pokud je voda tlakovaná čerpadlem na zbytečně vysoký tlak, je s tím spojen i vyšší průtok a tím pádem i větší spotřeba vody.
Při nedostatku vody stačí tlakovat pouze tak, aby se překonalo převýšení mezi tlakovou nádobou a vývodem vody (hlavice sprchy atp.).

Kdyby se dala zachycovat dešťová voda z koryt rovnou do nádrže na půdě bylo by to ideální řešení. Jen to má smysl pouze u staveb, kde je možné umístit zachycovací nádrž níže než koryta (vícepatrové budovy).
Uživatelský avatar
Baca
VIP
Příspěvky: 1499
Registrován: 19.03.2014 19:42
Pohlaví: muž

Re: Voda v domácnosti

Příspěvek od Baca »

A co tak toto ?? ;-) Zatial to vyzera zaujimavo :-0

http://deed.sk/clanok/zachranme-planetu ... flias/435/
Uživatelský avatar
kregan
VIP
Příspěvky: 2206
Registrován: 28.11.2013 8:43

Re: Voda v domácnosti

Příspěvek od kregan »

Hodně vody ušetří i obyčejnej perlátor na kohoutku.
Uživatelský avatar
Rosomák
Příspěvky: 4
Registrován: 07.05.2014 22:48

Voda v domácnosti

Příspěvek od Rosomák »

Našel jsem odkaz, co může dešťovka obsahovat. Jsou tam i ukázky filtračních zařízení. Ta životnost asi nebude nic moc a pravděpodobně to nezvládne větší objemy. Navíc míra filtrace nebude nikterak šokující.
http://www.tzb-info.cz/3902-vyuzivani-d ... -a-cisteni
RAD
Příspěvky: 214
Registrován: 27.11.2013 10:39

Re: Voda v domácnosti

Příspěvek od RAD »

K té dešťovce na vaření . Předpokládám že si jí zachytával ze střechy na kterou vcelku pravidelně ser*ou kdejaký lítající potvory o obsahu okapů ani nemluvě .Vodu z nádrže na půdě bych raději taky nerealizoval jako pitnou i kdyby byla v kovových barelech. Test nicméně zajímavý . Pokud by ale šlo o problém dlouhodobějšího rázu myslím si že je čas to zabalit a jet o pár poledníků dál ,na nedostatek vody už nějaká civilizace dojela. Ono né nadarmo se říká že bez vody není život.
k.vancura
Příspěvky: 86
Registrován: 13.05.2014 8:37
Pohlaví: muž

Re: Voda v domácnosti

Příspěvek od k.vancura »

No, doufám, že nikoho nenaštvu.... :D

Mám chalupu na kopci (skutečnš, je to chalupa, ne trvalé obydlí) - takový starý statek, na kopci nad vesnicí (polosamota) a nikdy tam problém s vodou nebyl, i když je na kopci a vody bylo víc než dost, i když dole pod kopcem ve vesnici voda ve studních nebyla. Tak před 10 - 15 lety se pomalu voda začala ztrácet, až jí bylo jen tak tak na provoz víkendové domácnosti. Studna (podle mé tehdejčí znalosti) byla kopaná, roubená kamením a asi 7 m hluboká.

Sondoval jsem a rozhodl jsem se, že 10.000,- (nic na tom není, človek by si to udělali sám, ale ať si to kdyžtak zavalí někoho, kdo se tím živí jako profesionál a ne mě) za důkladné vyčištění studny mě nezabije a že stejně potom to horší stejhně být nemůže.

Tak jsem nechal studnu vyčistit. Nikdo z rodiny si nepamatoval, kdy se studna čistila naposledy. Ve finále mě to stálo 8.500, chlap co to čistil, vytahal haldy bordelu, zjistilo se, že studna je ve skutečnosti hluboká skoro 10 metrů a ne jen 7, spodních cca 2,5 metru je rubané ve skále (něco jako rezervoár) a nad tím je skoro 8 metrů roubené z kamene.

Výsledek, dneska asi měsíca kousek po vyčištění, je studna po mnoha letech zase krásně plná, i když je relativně hodně sucho a sousedi si začínají, jako každý rok, zase stěžovat na nedostatek vody. Teď ještě zrenovuju ruční pumpu co tam je instalovaná (potřebuje jen nové těsnění) a mám o vodu postaráno. Sice te%d zrovna zavádíme i obecní vodovod, ale vlastní studna je vlastní studna.

Takže,moje doporučení všem, kdo mají studnu a jsou na tom blbě s vodou, je nechat ji vyčistit. Buď se to podaří jako mě a budete mít vodu a budete spokojení a pokud se to přesto nepodaří, není to zase taková darda, aby se to nedalo ustát a prázdná studeň se náchá, když se k ní postaví nějaký kladkový zvedák, použít jako docela dobrý sklep. Přinejhorším.
Uživatelský avatar
bacil
Příspěvky: 2925
Registrován: 29.10.2013 15:56

Re: Voda v domácnosti

Příspěvek od bacil »

Já jsem si studnu čistil sám, stačí kalové čerpadlo, traverza přes studnu, lano na čerpadlo a kýbl, rybářské gatě a provazový žebřík. Pořídím jednou, čístím víckrát. Kýbl na laně a někoho kdo ho nahoře vysype - ne vám na hlavu. Dobrá finta taky byla tam na dně "tancovat" a kalové čerpadlo to bahno vysávalo. Občas se sice ucpala hadice, ale zatřepáním popř. vypnutím čerpadla se uvolnila.

Ale - mám dotaz - mám ji vyzděnou a na spodku jsou dřevěné desky, na kterých "stojí" ty cihly. Velice ochotně hlína ubývala i pod těma deskama, když jsem tam zaryl botou. Šlo by to i víc do hloubky, ale měl jsem strach aby se nezačaly hroutit ty cihly, protože ty desky jsou už trochu podebrané. Můžu jít víc do hloubky a odsávat bahno dokud je, nebo nechat tak?

A další věc, když vyčerpám vodu až hodně dolů, tak přitékající voda způsobí víření toho bahna na dně a pak teče hodně kalná. Dal jsem tam sice vrstvu písku, ale po roce je "odfouknutý" na jednu hromadu (zřejmě jak zavírá zpětná klapka). Mám zvednout sací koš výš, prohloubit, nebo se na dno dá něco dát?
Maximus
VIP
Příspěvky: 6526
Registrován: 12.01.2011 19:24
Bydliště: ČSR

Re: Voda v domácnosti

Příspěvek od Maximus »

Na dno studny písek obvykle nepatří, i štěrk není ve většině případů vhodný - optimální jsou důkladně promyté říční valounky o průměru 2 až 3 cm, které zabraňují víření nečistot a umožňují jejich sedimentaci do dolních struktur bez jejich ucpávání.
Uživatelský avatar
Majkl Night
Příspěvky: 327
Registrován: 08.02.2013 23:26
Pohlaví: muž
Bydliště: JN89HF

Re: Voda v domácnosti

Příspěvek od Majkl Night »

Nevím jestli jsem to dobře pochopil, máš u dna po stranach desky, ktere drzi kamenou vyzdívku studny a ty desky prohnívají a za něma je hlína?
Pokud je to tak, tak u dědy to bylo podovlbně a kameny už vypadávaly na dno studny, vyřešilo se to podezděním dubovými trámky poskládanýmy do šestiúhelníku ve dvou vrstvách na sobě. A na dno dej 30-50 cm hrubého štěrku.
A ještě malá připomínka, do studny ze skruží bych se ten provazový žebřik nebál dát. Ale do kamené studny jen pevný žebř, a co nejmíň se dotýkat stěn. Člověk nikdy neví co u těchto starých studní voda už vymlela a kdy to může začit vypadávat.
Odpovědět