Konstrukce a výstavba krytu

Technika, taktika, ale i vybavení domu a bytu.
Odpovědět
xgordon
Příspěvky: 642
Registrován: 10.08.2020 0:14

Re: Konstrukce a výstavba krytu

Příspěvek od xgordon »

Uzitocne informacie som nasiel napriklad aj tu: http://survive-ability.cz/vasukryt.html

Mam oskenovane toto ako obrazky v zip archive. Ak by bol zaujem tak asi SZ a bud poslem ako zip (cca 11MB) alebo to spojim do pdf, ale musim sadnut za PC. Do prispevku mi nechce pridat zip prilohu.
A.jpg
Uživatelský avatar
Serža
VIP
Příspěvky: 4506
Registrován: 21.04.2016 16:12
Pohlaví: muž
Kontaktovat uživatele:

Re: Konstrukce a výstavba krytu

Příspěvek od Serža »

nejjednodušší rychlej kryt je vyhrábnout bagrem díru a do ní posadit prefabrikovaný dost velký betonový U profily...a pak to zasypat hlínou = pokud to nedostane přímej zásah, je to safe
měli jsme takhle dělaný kryty v Bosně 1992 a fungovaly velmi dobře
jen bych doporučil udělat vchod do zatáčky = my to neměli a nějaký šrapnely a šutry občas vlítly do vchodu
\(^_^)/
Lepší je zbraň mít a nepotřebovat, než potřebovat a nemít...
JOBU
Příspěvky: 1820
Registrován: 14.07.2016 16:38

Re: Konstrukce a výstavba krytu

Příspěvek od JOBU »

K tej ventilácii a vydýchanému vzduchu- nielen preto boli v krytoch CO ešte veľké fľaše so stlačeným vzduchom, a to v počte niekoľko desiatok. Čo sa dá tak nejak poriešiť aj v dnešnej dobe, ak má niekto kamaráta s dobrým kompresorom a filtrom, buď u hasičov, alebo u potápačov. Ale musí ísť o obyčajný vzduch, nie fľašu a v nej kyslík- to hrozí prúserom.
Ideálne ja mať v takomto objekte aj nejaký ten merač co2 a merač tlaku- hlavne ak je to urobené viacmenej vzduchotesne.
Uživatelský avatar
dracekvo
VIP
Příspěvky: 3607
Registrován: 06.02.2012 18:05

Re: Konstrukce a výstavba krytu

Příspěvek od dracekvo »

To je pro rozpadlíka poněkud složité.
Spíš jak vyrobit provizorní ventilaci s filtrem.
JOBU
Příspěvky: 1820
Registrován: 14.07.2016 16:38

Re: Konstrukce a výstavba krytu

Příspěvek od JOBU »

Fľaša so stlačeným vzduchom ide aj normálne kúpiť, 20litrová stojí u Linde asi 50€, čo som nedávno niečo riešil. Ale neviem či sa to dá legálne, alebo iba na živnosť.
A detektor vzduchu asi 30€ z číny.
mhi
Příspěvky: 465
Registrován: 16.07.2015 16:37

Re: Konstrukce a výstavba krytu

Příspěvek od mhi »

K tomu vzduchu v rezimu "Izolace" mrknete na str. 44
https://www.praha.eu/public/10/e7/e7/21 ... _konec.pdf

Dekuji za odkaz vyse.

xgordon 06.03.2022 21:47 zajem bych mel.. jde to nekam ulozit ? uschovna.cz apod. ?

Pozor na to, ze detektor kysliku funguje jen nejakou omezenou dobu (v letech). Pak je potreba vymenit v nem ten senzor, profesionalni detektory po teto dobe odmitnou merit. A kyslikova lahev predstavuje urcitou miru nebezpeci.
JOBU
Příspěvky: 1820
Registrován: 14.07.2016 16:38

Re: Konstrukce a výstavba krytu

Příspěvek od JOBU »

Diky za zaujímavé čítanie. V čom vidíš mieru nebezpečnosti u tlakovej fľaše so stlačeným vzduchom?
Uživatelský avatar
Rafael
Příspěvky: 5343
Registrován: 07.12.2017 17:26
Pohlaví: muž
Bydliště: Valašské království

Re: Konstrukce a výstavba krytu

Příspěvek od Rafael »

Bavítei se tady o tlakových láhvích se stlačeným vzduchem nebo kyslíkem?
*
Jinak Linde jsou podle mého názoru neskuteční hajzli. Normální člověk nemá šanci si od nich nic takového koupit. Jen na živnost a s drahým pronájmem láhví.
*
Naštěstí se to dá v případě většiny plynů vyřešit přepuštěním. Teda pokud je od koho a do čeho.
Ale to se tu už někde řešilo.
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
JOBU
Příspěvky: 1820
Registrován: 14.07.2016 16:38

Re: Konstrukce a výstavba krytu

Příspěvek od JOBU »

Vzduch. Kyslík je nebezpečný.
mhi
Příspěvky: 465
Registrován: 16.07.2015 16:37

Re: Konstrukce a výstavba krytu

Příspěvek od mhi »

Ja mluvil o kyslikove lahvi, ktera se skutecne v ukrytech pouziva(la?), tak muze byt nebezpecna. Je pak potreba stejne jeste odlucovac CO2 (NaOH se mi nejevi jako vhodny).

Lahev se stlacenym vzduchem .. no nevim, bude toho potreba opravdu hodne.
Uživatelský avatar
Rafael
Příspěvky: 5343
Registrován: 07.12.2017 17:26
Pohlaví: muž
Bydliště: Valašské království

Re: Konstrukce a výstavba krytu

Příspěvek od Rafael »

Jako hutník jsem byl s kyslíkem kamarád. Jen žádné tuky, mastnoty nebo nějaké jiskry na oděvu, rukavicích a tak.
(Třeba sbíječka se zdála jednomu chytrákovi slabá, tlak vzduchu malý a tak si ji napojil na tlakový kyslík...)

A čím může být nebezpečný v tlakových nádobách netuším. Možná v případě velkého požáru a destrukce krytu?
Ale to by tam asi bylo celkem nepodstatné.
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
xgordon
Příspěvky: 642
Registrován: 10.08.2020 0:14

Re: Konstrukce a výstavba krytu

Příspěvek od xgordon »

xgordon píše: 06.03.2022 20:47 Uzitocne informacie som nasiel napriklad aj tu: http://survive-ability.cz/vasukryt.html

Mam oskenovane toto ako obrazky v zip archive. Ak by bol zaujem tak asi SZ a bud poslem ako zip (cca 11MB) alebo to spojim do pdf, ale musim sadnut za PC. Do prispevku mi nechce pridat zip prilohu.

A.jpg
Nahral som to na ulozto, kto by mal zaujem.
https://uloz.to/tamhle/6M2Jd2nQkaL9/nam ... Imp2IvAN==
mhi
Příspěvky: 465
Registrován: 16.07.2015 16:37

Re: Konstrukce a výstavba krytu

Příspěvek od mhi »

xgordon » 07.03.2022 18:42 - dekuji, zajimave cteni.

Jestli mate jeste nekdo neco podobneho, budu velmi vdecny.

K prakticke realizaci, jak byste zabezpecili vstup do podzemniho ukrytu, do ktereho povede komin 60x60cm, strop ukrytu v hloubce asi 60cm pod urovni terenu ? Moje predstava je udelat zelezny poklop ze slzickoveho plechu (bude stacit 3mm? aby to nebylo tezke), ktery se zespoda vystuzi nejakymi profily (T, I, jekl,...?), budou tam navarene dlouhe matice (M14?). Za tyto matice se v pripade nutnosti poklop pritahne a zajisti zespoda pres zavitove tyce. Hermeticke uzavreni by se udelalo pres gumu mezi poklopem a zabetonovanym ramem venku, pripadne i dalsim nezavislym uzaverem z vnitrni strany.

Prijde vam to rozumne?
Uživatelský avatar
dracekvo
VIP
Příspěvky: 3607
Registrován: 06.02.2012 18:05

Re: Konstrukce a výstavba krytu

Příspěvek od dracekvo »

Nikdy bych nevlezl do krytu, který má odklopný dekl.
Stačí když se ti na to něco sesune a už tam zůstaneš na vždy.
mhi
Příspěvky: 465
Registrován: 16.07.2015 16:37

Re: Konstrukce a výstavba krytu

Příspěvek od mhi »

Ano, jsem si vedom tohoto rizika. Mozna naivne si myslim, ze jeho pouziti by bylo jeste v dobe, kdy by nasledne prisla nejaka pomoc. Pocitam s tim, ze soucasti vybaveni budou napr. hevery a uchyty, kterymi by ten poklop mel jit zevnitr nadzvednout, samozrejme jen pokud to nezavali par kubiku zeminy. Stejne tak ve vybave budou nejake dalsi hrubsi nastroje (palice, pacidla, majzliky).
Liqid
Příspěvky: 606
Registrován: 23.02.2020 15:41
Pohlaví: muž

Re: Konstrukce a výstavba krytu

Příspěvek od Liqid »

Nebo to udělat tak, aby poklop šel v případě nouze dát dolů, pokud by tam toho nebyla tuna, aby ti to pak nezavalilo celý kryt.
mhi
Příspěvky: 465
Registrován: 16.07.2015 16:37

Re: Konstrukce a výstavba krytu

Příspěvek od mhi »

To by samozrejme bylo idealni, napadlo me to, ale neprisel jsem na to jak to udelat, aby to melo nejakou rozumnou tlakovou odolnost.

Jeste bych se dovolil zeptat k te tloustce plechu 3mm (obycejne "blato" - slzickovy plech), jake zbrani to dokaze odolat? Neni pro mne tento typ odolnosti vubec podminkou, spis mne to jen zajima - kdyz mne nekdo odtud bude chtit dostat, tak staci takovy ukryt polit benzinem, skrtnout, a je konecna, ze. Proti takovemu cilenemu utoku to ale nevuazuji.
Tazi
Příspěvky: 1087
Registrován: 06.02.2017 12:32
Bydliště: na samotě u vody

Re: Konstrukce a výstavba krytu

Příspěvek od Tazi »

A co ten poklop neudělat výklopný, ale dát ho do úček a posuvný.
3mm plech odolá maximálně-možná krátké stř. zbrani. Ale to bych snad ani neřešil.
mhi
Příspěvky: 465
Registrován: 16.07.2015 16:37

Re: Konstrukce a výstavba krytu

Příspěvek od mhi »

Jestli to myslite tak, ze tam bude jakasi kapsa do ktere zajede, tak to se mi nelibi uz vubec - kaminek nebo bordel to ucpou a je konecna. Svoje myslenky smeruju spis smerem aby to bylo co nejvic blbuvzdorne, nedovedu si predstavit, ze budu ve stresu bojovat s nejakym vzpricenim, nebo necim podobnym.

Mam obavy i z toho treba do betonove steny toho vstupniho komina dat nejake odmontovatelne ocelove prvky, na kterych by to drzelo. Z hlediska pevnosti a tlakove odolnosti mi prijde nejlepsi, kdyz je poklop polozeny na betonove sachte (v nejakem zeleznem limci, treba i s gumovym tesnenim).

Otevru i dalsi otazku, a to je FVZ. Plan je do ukrytu napojit 2 KGckove trubky (DN100?). Vyhoda techto standardnich prvku je v mnozstvi prislusenstvi a snadnosti opravy, navic snadne zazatkovani pro provoz "Izolace". Otazkou ale je jak je vyspadovat, resp. jak to cele udelat. Maji-li jit alespon 1m nad teren (doporuceni proti spadu), budou videt a drazdit mozneho utocnika na miste. Opet, neni to prime ohrozeni ucel ukrytu, ovsem prijde mi to jako extremni zranitelnost. Nekdo tam naleje kanystr benzinu a zapali ...
sigurd
Příspěvky: 393
Registrován: 04.11.2014 21:31
Pohlaví: muž

Re: Konstrukce a výstavba krytu

Příspěvek od sigurd »

mhi-vôbec nie je jasné na ochranu pred čím má ten kryt slúžiť-to si musíš zadefinovať ako prvé, a potom riešiť detaily.
Maximálna efektivita, a vždy trvale udržateľný rozvoj.
Odpovědět