Konstrukce a výstavba krytu

Technika, taktika, ale i vybavení domu a bytu.
Odpovědět
sigurd
Příspěvky: 398
Registrován: 04.11.2014 21:31
Pohlaví: muž

Re: Konstrukce a výstavba krytu

Příspěvek od sigurd »

V prvom rade si treba upresniť účel krytu. Na kryt proti jadrovému útoku "v míste" tu nikto nemá prostriedky, ak by aj ten kryt mal, tak v ňom na 99% aj tak nebude, až to buchne. Pred rabujúcou lúzou sa môžete schovať aj v záhradnom altánku s rovnakým výsledkom- susedia vás okamžite bonznú, aby sa zachránili. Delostrelecký útok je málo pravdepodobný, a dá sa poriešiť dočasnou evakuáciou, alebo úkrytím v solídnejšej pivnici.
Zostáva nám najhlavnejšia funkcia krytu, a to je ochrana pred rádiaktívnym spadom (jeho pôvod nie je dôležitý). Na to, aby bolo možné funkčný kryt navrhnúť nový, alebo ho vytvoriť úpravou jestvujúcich priestorov, sú potrebné základné znalosti z princípu fungovania a pravidiel správania sa v kryte, dozimetrie, individuálnej ochrany a dekontaminácie, "bunkrovej" psychológie, atď. Všetky činnosti, ktoré ukrytie vyžaduje, musí kryt podporovať, hlavne pri dlhšom pobyte. Zároveň je žiadúce, aby počas ukrytia kryt obsluhovala znalá osoba, len tak je zaručená jeho ochranná funkcia. Tie naivné predstavy o využití "sólo" pivničiek ako krytu, ktoré sa tu riešili v poslednej dobe ani nebudem komentovať.
Kryt proti spadu musí byť čo najtesnejší, aby sa s minimálnym prívodom filtrovaného vzduchu dal udržať pretlak. Filtroventilačné zariadenie je principiálne jednoduchá záležitosť- ventilátor s dostatočnou diferenciou tlaku nasáva vzduch cez dostatočne účinný protiprachový filter, fúka ho do krytu a vytvára pretlak- to je všetko. Z čoho si to poskladáte, s akým pohonom, alebo to kúpite hotové zaleži len na vás. Čerstvý vzduch by mal byť nasávaný z prachového "tieňa"- z veľkého krytého priestoru s dostatočným krytým prívodom vzduchu (ideálne napr. podkrovie).
Pred pretlakovým jadrom krytu by mala byť technická miestnosť (sklad, WC, kúpelňa, náhradné diely, energetika)- keďže do nej bude unikať "použitý" vzduch z hlavnej pretlakovel miestnosti, tak v nej bude mierný pretlak, a hlavne prúdenie nekontaminovaného vzduchu smerom von ju zabezpečí pred kontamináciou.
Vstup do technickej miestnosti by mal byť cez predsieň, kde budú použité osobné ochranné prostriedky po dekontaminácii a prostriedky na dekontamináciu. Dekontaminácia sa vykonáva pred vstupnými dverami na rošte položenom na drenážnom podloží.
Takýto kryt je možné realizovať v upravených pivniciach, dome, a dokonca v byte paneláku- musíte len vedieť, čo robíte.
Nevyhnutnou súčasťou ukrytia je dozimetria, možno bude nejaké info v rozhlase o pohybe spadových mrakov, ale ak nie, tak musíte vedieť a mať čím merať rádioaktivitu, sledovať meteosituáciu a podľa toho sa zariadiť.
Nie je to žiadná veda, len treba chcieť, naštudovať to, a hlavne pochopiť. A to za vás nikto neurobí...
Maximálna efektivita, a vždy trvale udržateľný rozvoj.
PanJan
Příspěvky: 5
Registrován: 07.04.2024 22:40
Pohlaví: muž

Re: Konstrukce a výstavba krytu

Příspěvek od PanJan »

No nic přátelé, asi jste mě přesvědčili, abych se do toho nepouštěl, ale jestli by mi to bývalo bylo zachránilo krk tak mě máte na svědomí. :) Trochu mě mrzí, že tu téměř nezazněly konkrétní argumenty, proč je to tak hrozně špatnej nápad a pro někoho dokonce píčovina nehodná diskuze. Těm kdo psali k věci děkuji.

Kdyby se tu přece jenom našel někdo, kdo má v tomto oboru relevantní znalosti a zkušenosti a je ochotný mi za přiměřenou úplatu vysvětlit v čem je problém a co všechno by se případně muselo udělat, aby to mělo smysl, tak mi napište prosím zprávu. Přiměřenou úplatou mám na mysli třeba 100 Kč před obdržením zprávy a 300 Kč pokud bude mít zpráva hlavu a patu. Další případné konzultace můžu ocenit např. 700 Kč/hod volání.

Chraň vás ruka páně, aby mě někdo zkusil ojebat :twisted:
Hagen
Příspěvky: 1367
Registrován: 19.05.2022 15:36

Re: Konstrukce a výstavba krytu

Příspěvek od Hagen »

Konkrétní argumentu tu zazněli. A divím se, že jsi o tom sám trochu nepřemýšlel.
3. osoby měsíc pod zemí na ploše 7.metrech čtverečních???
A do těch 7. metrů čtverečních dát potraviny, suché WC, sud s vodou,... a spoustu dalších nezbytností,...
Nejspíš by jste ten měsíc strávili ve stoje, a až by jste vylezli, pokud by jste vylezli, tak by měl váš psychiatr na pár let hodně napilno.
V základu bych počítal cca 100.000Kč za metr čtvereční.
Mimochodem, taková termobarická bomba standartní protiatomový kryt překoná.
JOBU
Příspěvky: 1822
Registrován: 14.07.2016 16:38

Re: Konstrukce a výstavba krytu

Příspěvek od JOBU »

Kde si prišiel na to, že termobarická bomba prekoná štandartný protiatomový kryt? Čím konkrétne? Presne na pretlak a podtlak boli vo FVZ klapkové ventily.
Od jadrového výbuchu sa to účinkom nelíši (myslím teraz pretlak a podtlak vzduchu, ak by si ma chcel chytať za slová).
Hagen
Příspěvky: 1367
Registrován: 19.05.2022 15:36

Re: Konstrukce a výstavba krytu

Příspěvek od Hagen »

Jan Indruch z firmy IK Bodox, která vyrábí protiatomové kryty by ti to dokázal komplexně vysvětlit.
"Kryt má vysokou stabilitu v určité vzdálenosti od jaderného výbuchu. Termobarické bomby jsou známé svými devastačními účinky i na kryty a jejich obyvatele.
Nicméně vyvíjíme systémy, které umožňují přečkat i takto specifický útok, který by byl jinak v běžně instalovaném protiatomovém krytu fatální."
( to jsou slova tohoto pána, který se výstavbou protiatomových krytů zabývá.)
JOBU
Příspěvky: 1822
Registrován: 14.07.2016 16:38

Re: Konstrukce a výstavba krytu

Příspěvek od JOBU »

No veľmi by ma zaujímal ten dôvod, nakoľko originálne protiatom. kryty boli vždy osadzované všetkým možným a nemožným protitlakovým... Od dverí, až po nasávanie vzduchu.
Či to zase nieje len nejaký ten marketing.
sigurd
Příspěvky: 398
Registrován: 04.11.2014 21:31
Pohlaví: muž

Re: Konstrukce a výstavba krytu

Příspěvek od sigurd »

Zabudnite na štandartné "protiatómové" kryty z 50-tych rokov, vtedy bola predstava, že sa bude hádzať atómkami ako zhnitými paradajkami, ľudia to v krytoch v pohode prežijú, a po týždni nastúpia do roboty...Ak by sa predsa len JZ použili, tak len taktické, v obmedzenej miere, a na to už nie sú potrebné tlakovo odolné kryty- jedine tak v blízkosti perspektívneho epicentra. Ak by došlo k strategickej výmene, tak je kryt zbytočný, a postačí tá spomínaná fľaša rumu.
Čo sa týka odborného poradenstva, tak to je tu zdarma, len musí byť jasné, že pýtajúci sa už problémom zaoberal, pýta sa reálne k veci, a potrebuje poriešiť nejaké detaily. A na prístup typu ja na to nemám čas, tak mi rýchlo poraďte, prípadne aj zaplatím, asi nebude nikto reagovať. To jedine firma, ktorá to urobí na kľúč :) .
Maximálna efektivita, a vždy trvale udržateľný rozvoj.
Hagen
Příspěvky: 1367
Registrován: 19.05.2022 15:36

Re: Konstrukce a výstavba krytu

Příspěvek od Hagen »

JOBU píše: 09.04.2024 21:10 No veľmi by ma zaujímal ten dôvod, nakoľko originálne protiatom. kryty boli vždy osadzované všetkým možným a nemožným protitlakovým... Od dverí, až po nasávanie vzduchu.
Či to zase nieje len nejaký ten marketing.
Mě ten důvod nezajímá, protože mě nezajímá ani ten atomový kryt ;)
Pokud to vážně zajímá tebe, zkus se s tím člověkem spojit, nebo si něco vyhledat.
Každopádně jsou údajně "běžné" protiatomové kryty řešeny s přetlakem, aby se do nich nedostal radioaktivní spad,...
Takže podtlak vytvořený termobarickou bombou je asi velké špatné.
JOBU
Příspěvky: 1822
Registrován: 14.07.2016 16:38

Re: Konstrukce a výstavba krytu

Příspěvek od JOBU »

Skúsim to dohľadať. Pretože čo som mal možnosť navštíviť zopár fakt zaujímavých a funkčných krytov (v akom sú stave teraz neviem), tak bol spomínaný aj podtlak, nakoľko pri výbuchu jadra sa vyskytuje aj ten.
Čo sa za tie roky zmenilo k lepšiemu/horšiemu v konštrukcii krytov netuším.
Hagen
Příspěvky: 1367
Registrován: 19.05.2022 15:36

Re: Konstrukce a výstavba krytu

Příspěvek od Hagen »

Osobně si myslím, že existuje tolik různých druhů "průserů", na které je vhodné se připravit, že pokud člověk není těžký milionář, co neví co s penězi, tak nemá smysl řešit stavbu protiatomového krytu.
A pokud člověk těžký milionář je, a neví co s prachama, tak by si na tu stavbu měl najmout odbornou firmu.
Postavit funkční protiatomový kryt je docela jiný lévl, než postavit si svépomocí baráček.
Něco na bydlení zvládne postavit i křovák v africe.
Něco jiného je "běžný" kryt, ale do protiatomu bych já svépomocí nešel.
Pokud udělám chybu při stavbě baráku, komplikuje mi to život, ale zajdu do Bauhausu, nebo si pozvu odborníka, a dám to do kupy.
Pokud udělám chybu u protiatomového krytu, postavil jsem pro všechny uvnitř jen velice drahou hrobku.
Krevel
Příspěvky: 132
Registrován: 03.02.2013 11:19

Re: Konstrukce a výstavba krytu

Příspěvek od Krevel »

Než jsem stavbu krytu defitivně zavrhnul jako něco, co si nechám na stáří, až nebudu vědět co z nudy dělat, tak se tu podělím o svůj průzkum možností ohledně menšího bunkru:
1) Koupě kompletího menšího bunkru cca 20m2 - řešil jsem s pobočkou amerického výrobce Atlas shelter (european shelters) v Polsku. Samotný bunkr je ocelová schránka, obsahuje kompletní ventilační NBC systém, přetlakové klapky, elektroinstalaci, přetlakové dveře (za příplatek neprůstřelné), vstupní tubus, nouzový výlez, vnější izolaci stříkanou pěnou no prostě vše, aby se to dalo rovnou vsadit do země - cena tohoto kompletu cca 1,2mil Kč (v roce 2021), ale to je bez instalačních prací. Instalace na místo samozřejmě obnáší zemní práce, betonování základu, na který se celá schránka položí, budování přístup k nouzovému výlezu, drenáž kvůli spodní vodě apod. - to už jsem nekalkuloval, ale očekával bych kolem 0,5mil Kč.
2) Stavba svépomocí - vzhledem k tomu, že jsem schopnější svářeč než stavař, tak připadala v úvahu pouze úprava lodního kontejneru. To obnáší sehnání zachovalého lodního kontejneru, úprava přední části pro protitlakové dveře, výroba protitlakových dveří (což je výzva sama o sobě a uvažoval jsem o jejich koupi), zbudování nouzového výlezu, kompletní výztužení stropu a boků, betonování podlahy včetně výztuže, izolace vnitřních stěn pěnovou izolací, vnější hydroizolace, vnější pěnová izolace, vnější vrstva pro rozložení tlaku na stěny (to se dělá buď kompletním vylitím betonu kolem kontejneru nebo vysypáním jemným štěrkem do připraveného dřevěného rámu) - celá tahle sranda kdybych si spoustu věcí dělal svépomocí by vyšla na cca 0,5-0,6mil Kč a to mi tam chybí přetlakové klapky, ventilační systém a další věci, nemluvě o spoustě času a samozřejmě opět zemní práce.
Bunkr, ve kterém by se dalo měsíc přežít v 5ti lidech, bude stát tak kolem 6mil. U takových staveb se už musí řešit i odpadové hospodářství, filtrace vody a spousta dalšího... když se zavřeš do větrané uzavřené nádoby třeba i jen na 3 dny tak i s dostatkem jídla a vody se budeš brodit ve vlastní moči a výkalech, proto je to prostě blbej nápad...
Co mě nezabije...by mělo začít utíkat.
mhi
Příspěvky: 465
Registrován: 16.07.2015 16:37

Re: Konstrukce a výstavba krytu

Příspěvek od mhi »

Koukam admin by mel zmenit topic vlakna na "proc nestavet ukryt", ale budiz ;). Ja rum nepiju, takze mne zbyva ten ukryt.
Krevel píše: 10.04.2024 14:45 když se zavřeš do větrané uzavřené nádoby třeba i jen na 3 dny tak i s dostatkem jídla a vody se budeš brodit ve vlastní moči a výkalech, proto je to prostě blbej nápad...
Tohle by mne zajmalo, suchy zachod + nejake nadoby treba na tu moč tohle neresi? Myslim do doby rekneme jednoho tydne pobytu. Nemam s tim zatim vubec zadnou praxi.

Nevim zda jsem to tu psal, ale ke stavbe ukrytu se vazi tyto normy:

ČSN 73 9010: Navrhování a výstavba staveb civilní ochrany
https://www.technicke-normy-csn.cz/csn- ... 25030.html
1 Předmět normy 4
2 Citované normativní dokumenty 4
3 Termíny a definice 4
4 Stálé tlakově odolné úkryty CO 6
5 Stálé tlakově neodolné úkryty CO 12
6 Chráněná pracoviště krizového řízení 13
7 Malokapacitní úkryty CO 13
8 Speciální úkryty CO 14
9 Stavby pro dekontaminaci 15
9.1 Stavby pro dekontaminaci osob – SDO 15
9.2 Stavby pro dekontaminaci zvířat – SDZ 15
9.3 Stavby pro dekontaminaci kolových, pásových, kolejových a železničních kolejových vozidel – SDV 16
Příloha A (normativní) Ochranné parametry STOÚ CO 17
Příloha B (normativní) Dispoziční parametry 19
Příloha C (normativní) Místnosti a prostory 21
Příloha D (normativní) Vnitřní mikroklima 23
Příloha E (normativní) Filtroventilační zařízení SÚ CO 25
Příloha F (normativní) Elektrické zdrojové soustrojí a elektrorozvodná síť SÚ CO 28
Příloha G (normativní) Zásobování vodou a kanalizace 29
Příloha H (normativní) Tlakově plynotěsné, plynotěsné a protitlakové prvky SÚ CO 31
Příloha J (normativní) Spojovací prostředky a signalizační zařízení v SÚ CO 32
Příloha K (normativní) Navrhování STOÚ CO 33
Příloha L (informativní) Zpohotovení SÚ CO 47
ČSN 73 9050: Údržba stálých úkrytů civilní ochrany
https://www.technicke-normy-csn.cz/csn- ... 25032.html
Krevel
Příspěvky: 132
Registrován: 03.02.2013 11:19

Re: Konstrukce a výstavba krytu

Příspěvek od Krevel »

Samozřejmě, že suchý záchod je lepší varianta než si kálet pod nohy, ale suchý záchod v krytu neuděláš a ani nechceš... já tím spíš chtěl naznačit, že tohle je třeba věc na kterou se zapomíná a řešení s lahvemi bych viděl jako variantu jen pro pobyt v řádu dní, stejně tak chemické wc je řešení v řádu dní...
Co mě nezabije...by mělo začít utíkat.
mhi
Příspěvky: 465
Registrován: 16.07.2015 16:37

Re: Konstrukce a výstavba krytu

Příspěvek od mhi »

Opravuji se, myslel jsem chemicke WC, moc jsem nemyslel nad tim co pisu. Takovou tu malou pixlu na kterou se clovek posadi a da se uzavrit (vozi to nekteri cestovatele v aute).
cipis
Příspěvky: 4845
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Konstrukce a výstavba krytu

Příspěvek od cipis »

A jak dlouho myslíš, že ta pixla vydrží, když ji bude používat několik lidí? To je fakt na dny ...
Stačí se podívat, jak vypadá toyka po víkendové akci.
Uživatelský avatar
bivoj
VIP
Příspěvky: 4363
Registrován: 03.09.2012 19:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Tertium corpus de Solari system

Re: Konstrukce a výstavba krytu

Příspěvek od bivoj »

Problémem je, že dnešní firmy, co staví rádoby protiatomové kryty, staví šunty. Včetně již zmiňované IK Bodox a většiny amerických firem. Jakožto dříve narozen jsem měl možnost několik skutečných starých protiatomových krytů (postavených v rozmezí 50-70 let minulého století) navštívit. Pětaosmdesát centimetrů silné hlavní pancéřové dveře, vyarmované železobetonem, s váhou kolem 8 tun a dvojitým tlakovým těsněním a hydraulickým (i ručně ovládaným) ovládáním naznačí, že tady jde opravdu o protiatomový kryt. Umístění 8 m pod zemí (tzn, že strop je 8 m POD úrovní země) a ventilační systém s několika zpětnými protitlakovými i podtlakovými klapkami o síle několika cm oceli naznačí, že v takovém krytu se dá přežít i velmi blízký atomový výbuch. O tom, že by si proti takovému krytu škrtla nějaká termobarická zbraň si můžeme jen s úsměvem nechat zdát.

Drobný problém je ten, že pokud by si takovýto kryt člověk chtěl postavit, tak na spoustu věcí nenajde vůbec dodavatele (např. ty dveře - dělaly se vždy na zakázku jedny pro konkrétní kryt) a když už by našel alespoň něco obdobného, tak solidní, skutečně plnohodnotný protiatomový kryt pro dejme tomu víceměsíční pobývání jedné rodiny by stál vyšší desítky, možná i nižší stovky milionů. Megalomanským příkladem může být Ptyč, který spolykal už spoustu miliard... (Ale to mělo být už fakt něco velkého ve stylu vaultů z Falloutu.)
Sic semper tyrannis.
Cēterum autem cēnseō EU esse dēlendam.
Hagen
Příspěvky: 1367
Registrován: 19.05.2022 15:36

Re: Konstrukce a výstavba krytu

Příspěvek od Hagen »

No jo, jenže mít na účtu vyšší desítky, nebo nižší stovky miliónů, tak nestavím kryt, ale kupuju letenku do Argentiny, na Nový Zéland, atp.
Ale k věci, takový kryt o kterém píšeš už přežije "skoro" přímý zásah, proto je tak předimenzovaný (což bylo tenkrát zvykem).
U těch moderních "levných " ošizených bunkrů šlo o to přežít vzdálenější výbuch, a prvotní několikadenní-několika týdenní problémy.
PaF
Příspěvky: 1535
Registrován: 05.03.2011 21:33

Re: Konstrukce a výstavba krytu

Příspěvek od PaF »

Ještě nápad, pokud chcete někdo vědět, co to udělá se třemi lidmi na 6,5m2, zkuste si to postavit z překližky ve sklepě a zavřete se tam na víkend. Budete tam mít třetinu místa než já ve výtahu, když tam uváznu. Většinou mi stačí 15-30 min. na totální psycho. Jednou jsem tam měl 2 děti a to byl teprve mazec. A to jsme nikdo nepotřebovali na záchod :lol: .
Hohepa
VIP
Příspěvky: 3471
Registrován: 22.07.2013 22:16
Bydliště: Praha

Re: Konstrukce a výstavba krytu

Příspěvek od Hohepa »

Pokud někdo chce skutečné reálné zkušenosti s těmi "6,5m²"
tak ať vyzpovídá světské co jezdí s kolotočem nebo cirkusem
a do maringotky se rodí a také v ní umírají.

P.S.: A samozřejmě oni se přes den courají venku, ale i tak mají nejvíc zkušeností s bydlením v mikroprostoru
grg
Příspěvky: 147
Registrován: 04.06.2021 15:06
Pohlaví: muž

Re: Konstrukce a výstavba krytu

Příspěvek od grg »

Hohepa píše: 11.04.2024 8:28A samozřejmě oni se přes den courají venku
Tento "drobný" rozdiel z toho robí úplne inú ligu, ba vlastne kompletne iný šport. V lepšom prípade sa do maringotky chodia iba vyspať, kuchyňu a obývačku si v priaznivejšom počasí urobíš vonku, Neviem len, ako riešia zimné obdobie.
Odpovědět