Konstrukce a výstavba krytu

Technika, taktika, ale i vybavení domu a bytu.
Odpovědět
PanJan
Příspěvky: 5
Registrován: 07.04.2024 22:40
Pohlaví: muž

Re: Konstrukce a výstavba krytu

Příspěvek od PanJan »

Zdravím všechny, stavím dům a napadlo mě udělat atomový kryt z betonové retenční nádrže. Požadavky jsou, aby se v tom dalo přežít alespoň jeden měsíc v případě, že např. vybouchne jaderná elektrárna nebo se použijí jaderné zbraně na Ukrajině. Nejde o to přežít apokalypsu, ale jde o to nepřijít k újmě, než opadne nejhorší radioaktivní spad. Vím, že pro většinu z vás je můj dotaz asi trochu mimo, ale nemám moc čas na pročítání diskuzí a tak se chci zeptat, jestli je tu někdo ochotný, kdo by mi dal tel. číslo a během 10 minut mě do toho zasvětil a ušetřil mi hodiny času neefektivního pročítání diskuzí. Mockrát díky.
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8791
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Konstrukce a výstavba krytu

Příspěvek od Fabulous »

Měsíc? To by musel být opravdu velký a komfortní kryt, abys v něm přežil bez fyzické a psychické úhony. To jeden metr čtvereční na osobu asi nespraví :)
PaF
Příspěvky: 1535
Registrován: 05.03.2011 21:33

Re: Konstrukce a výstavba krytu

Příspěvek od PaF »

Obávám se, že během 10 min člověka do téhle problematiky žádný amatér nezasvětí. Jaderný spad najde cestu i do krytu, pokud nebude vybavený filtroventilačním zařízením. A točit měsíc klikou v nějakém samodomo hrobečku nebude řešením. Tohle je dotaz na profesionály - projektanta a odborníka na ochranu proti ZHN a určitě ne na 10 min rozhovor. ;)
sigurd
Příspěvky: 398
Registrován: 04.11.2014 21:31
Pohlaví: muž

Re: Konstrukce a výstavba krytu

Příspěvek od sigurd »

Pan Jan, daj aspoň východiskové údaje- veľkosť tej nádrže, spojenie s domom, počet ukrytých osôb, poloha- aspoň okres, tvoje vzdelanie, vedomosti a prax v oboroch, koľko si do toho ochotný a schopný vraziť- potom sa možno niekto nájde.
Maximálna efektivita, a vždy trvale udržateľný rozvoj.
PanJan
Příspěvky: 5
Registrován: 07.04.2024 22:40
Pohlaví: muž

Re: Konstrukce a výstavba krytu

Příspěvek od PanJan »

Díky za reakce, zkusím se více rozepsat a odpovědět na otázky. Vím, že si to možná představuju, jako hurvínek válku, ale rád bych slyšel nějaké protiargumenty.

Popíšu blíže mojí, asi najivní, představu:

Velikost nádrže 3 x 2,4 x 1,85 (délka x šířka x výška) viz. https://www.novejimky.cz/cenik/. Spojení s domem neplánuji, lezlo by se tam tím "komínem", který má na vrchu betonové/litinové víko. Vzduch by se nasával z vedlejšího zahradního domku přes filtraci. Vodu bych přivedl hadicí z řádu, případně bych tam udržoval zásobu např. 200l. Suchý záchod, který bych prostě musel jednou za čas vynést. Případně by se dalo řešit i napojení na kanalizaci, ale do toho se mi nechce. Elektriku bych napojil normálně ze sítě, případně do budoucna fotovoltaika + baterie.

Měly by v tom přežít tři osoby po dobu alespoň jednoho měsíce (podotázka - stačí měsíc v případě, výbuchu středně velké atomové bomby např. 1000 km daleko? Bude poté okolní prostředí dekontaminované?). Rád bych to zároveň běžně využíval, jako sklep pro uchování potravin. Líbí se mi na tom nápadu i to, že je to celkem snadno zakamuflovatelné před kýmkoliv.

Rád bych se vešel do 200 000 Kč, ale strop je cca 500 000 Kč, víc by doma asi neprošlo :D (samotná nádrž s uložením se vejde do 40 000 Kč). Okres Svitavy. Vzdělání VŠ ekonomického směru, vědomosti a zkušenosti téměř žádné, ale postavil jsem si svépomocí dům.

Jinač se omlouvám za mou najivitu a lenost, ale zajímá mě to a bohužel nemám poslední dobou vůbec čas
mhi
Příspěvky: 465
Registrován: 16.07.2015 16:37

Re: Konstrukce a výstavba krytu

Příspěvek od mhi »

No, za 200-500k se to bude dat odlit do takovehohle bedneni https://www.peri.cz/produkty/bedneni.html

(a nemusi to byt az tak miniaturni, bude to vodotesne, nejspis i hermeticky uzaviratelne).

Horsi to bude s povolenim, pripadne bude nutna hodne velka kreativita "projektanta" aby se to veslo do ohlasky a samozrejme to nebude formalne stavba pro tenhle ucel, ale spis "sklep" (no jo, bagrista se na mne nastval a zahrnul mi zahradni domek dvema metry hliny).

Vybuch atomovky 1000 km daleko asi nevyzaduje vubec takovyhle kryt (zalezi na spadu, vetru, ale obecne ta vzdalenost je hodne velka).
Uživatelský avatar
Nightmare
Příspěvky: 495
Registrován: 23.08.2013 20:12
Pohlaví: muž

Re: Konstrukce a výstavba krytu

Příspěvek od Nightmare »

PanJan:
Myslím, že Hurvínek má rozumnější představy. Ta plocha je děsivě malá a to nemluvím o elementární technice... Suché WC zabere nějakou plochu. Zásoby zaberou nějakou plochu. Opravdu chceš přivádět vodu z vodovodního řádu??? Tu radioaktivní??? Pokud si myslíš, že v případě takového průšvihu půjde elektřina, tak tomu dávám naději 20%.

A co mi přijde fakt divný je tvůj přístup - nic nebudu pročítat, je to neefektivní. Ideálně nějaký pitomec, ať mi naservíruje všechno zadarmo po telefonu... Nespletl sis fórum s placenou poradnou?
PanJan
Příspěvky: 5
Registrován: 07.04.2024 22:40
Pohlaví: muž

Re: Konstrukce a výstavba krytu

Příspěvek od PanJan »

Nightmare:

Díky za názor, rozumím, že podle tebe je to nesmysl a vůbec nemá cenu nad tím ani přemýšlet. Pokud mi to napíše/řekne víc lidí, tak se s tím smířím.

Na tvé námitky už jsem ale odpověděl v mém příspěvku. Plocha se dá koupit větší, vodu můžu mít ze zásoby a elektřinu můžu časem řešit bateriemi/fotovoltaikou.

K mému přístupu - nikde nepíšu, že chci rady zadarmo. Pokud uvidím, že tomu dotyčný opravdu rozumí, tak jsem ochotný za případné další konzultace platit, protože je mi jasné, že to další konzultace bude vyžadovat, aby to dávalo smysl vůbec realizovat. Sám potřebné vědomosti jen velmi těžko nabydu.
mhi
Příspěvky: 465
Registrován: 16.07.2015 16:37

Re: Konstrukce a výstavba krytu

Příspěvek od mhi »

Hrobecek muze byt dle meho laickeho nazoru v nejakem okamziku lepsi nez nic.

- raketovy utok, viz model UA, lidi nebavi zalezat do ukrytu, pravdepodobnost zasahu je pomerne mala. Ale kdyz je u baraku? Proc ne.

- jaderny utok (v miste!) s tim, ze clovek pocita jen kratkodobejsi ukryti. Jednak ochrana pred teplem/tlakovou vlnou, a pak rekneme na prvnich nejmene 72 hodin, to se da prezit i s celkem malymi zasobami. I takhle maly prostor muze pokud se nepletu fungovat par hodin dokonce v rezimu izolace pro 2-3 lidi (nemam ty tabulky v hlave)

- kratkodobe ukryti pri hrozicim nebezpeci v miste (delostrelectvo, rabujici vojaci, az se zvedne teplota v Africe o par stupnu tak nejspis i migranti). Tady jde hlavne asi o to nebyt objeven.

Jak tu radite "obratte se na odborniky", kdo tohle skutecne resi? Zatim mne vsichni maximalne odkazali na nejake normy, ktere jsou prima, ale pokud nestavim "ukryt civilni ochrany", tak clovek narazi na nedostupnost ekonomicky prijatelnych reseni.
Uživatelský avatar
DanBlack
Příspěvky: 1482
Registrován: 02.02.2012 23:19
Pohlaví: malé, zrzavé
Bydliště: Severní Čechy

Re: Konstrukce a výstavba krytu

Příspěvek od DanBlack »

Dobrou představu ohledně ceny takovýchto objektů dává diplomka z VUTBr:
https://www.vut.cz/www_base/zav_prace_s ... _id=185390
(je z roku 2019)

Kryt jaký si pamatujeme z našeho mládí (moderní varianta) vycházel v roce 2002 na 2.6MKč...
betonbaukryt.gif
Šel bych cestou zodolnění stávajícího sklepa - dá se do něj vběhnout rovnou z domu, zásoby jsou po ruce, je to mnohem nenápadnější než kopání a betonování véééliké díry za domem.
Jinak měsíc v krytu je nereálný, cokoliv nad pár dnů vyžaduje úplně jiný přístup a pořizovací+provozní náklady.
------------------------------------------------------------------
Štěstí neexistuje...jsou jen průsery co dobře dopadly.
mhi
Příspěvky: 465
Registrován: 16.07.2015 16:37

Re: Konstrukce a výstavba krytu

Příspěvek od mhi »

Ta diplomka je hezka, diky za odkaz.

Celkem to kopiruje moji zkusenost, napr. FVZ:
Zariadenie vzduchotechniky potrebného výkonu, začína na cene okolo 60 000 Kč, pričom sa jedná manuálne filtroventilačné zariadenie. Na švajčiarskych stránkach cena začína na úrovni 66 300 Kč. K tejto cene je nutné však pripočítať ventilátor za 29 000 Kč, taktiež filtre, pričom jeden stojí 36 500 Kč. Ďalej je treba pripočítať cenu za vývody, rozvodné trubice, montáž a podobne. Výsledná cena bola preto stanovená na hodnotu 165 000 Kč
Ano, vim, ze pekne veci jsou drahe, na druhou stranu v literature se bezne uvadi, ze v improvizovanych podminkach poskytne velmi dobrou ochranu namocene prosteradlo hozene pres vyvysene sani (>1m nad terenem).
Uživatelský avatar
bivoj
VIP
Příspěvky: 4363
Registrován: 03.09.2012 19:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Tertium corpus de Solari system

Re: Konstrukce a výstavba krytu

Příspěvek od bivoj »

PanJan píše: 08.04.2024 19:33...strop je cca 500 000 Kč...
Za mě, s takovouto částkou na něco jako protiatomový (nebo byť jen protispadový) kryt zapomeň. Za to postavíš tak maximálně solidnější "hurricane shelter". Přihoď nulu a to už je částka, kdy se můžeme bavit o vybudování krytu, kde může rodina přežít v klidu měsíc. Vše ostatní jsou jen sny bez možnosti realizace. Uvědom si, že jen za základní železobetonovou skořepinu solidního krytu (aby se v něm dalo ten měsíc vegetovat) dáš cca mega. Betonová retenční nádrž je s prominutím naprostá kravina.
Sic semper tyrannis.
Cēterum autem cēnseō EU esse dēlendam.
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8791
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Konstrukce a výstavba krytu

Příspěvek od Fabulous »

PanJan píše: 08.04.2024 19:33 Popíšu blíže mojí, asi najivní, představu:

Velikost nádrže 3 x 2,4 x 1,85 (délka x šířka x výška) viz. https://www.novejimky.cz/cenik/. Spojení s domem neplánuji, lezlo by se tam tím "komínem", který má na vrchu betonové/litinové víko. Vzduch by se nasával z vedlejšího zahradního domku přes filtraci. Vodu bych přivedl hadicí z řádu, případně bych tam udržoval zásobu např. 200l. Suchý záchod, který bych prostě musel jednou za čas vynést. Případně by se dalo řešit i napojení na kanalizaci, ale do toho se mi nechce. Elektriku bych napojil normálně ze sítě, případně do budoucna fotovoltaika + baterie.

Měly by v tom přežít tři osoby po dobu alespoň jednoho měsíce (podotázka - stačí měsíc v případě, výbuchu středně velké atomové bomby např. 1000 km daleko? Bude poté okolní prostředí dekontaminované?). Rád bych to zároveň běžně využíval, jako sklep pro uchování potravin. Líbí se mi na tom nápadu i to, že je to celkem snadno zakamuflovatelné před kýmkoliv.

Rád bych se vešel do 200 000 Kč, ale strop je cca 500 000 Kč, víc by doma asi neprošlo :D (samotná nádrž s uložením se vejde do 40 000 Kč). Okres Svitavy. Vzdělání VŠ ekonomického směru, vědomosti a zkušenosti téměř žádné, ale postavil jsem si svépomocí dům.

Jinač se omlouvám za mou najivitu a lenost, ale zajímá mě to a bohužel nemám poslední dobou vůbec čas
Ano, toto je naprostá píčovina nehodná diskuze. Zavři se na zkoušku na den do špajzu, pak snad pochopíš rozdíl mezi naivitou a naprostou píčovinou.
mhi
Příspěvky: 465
Registrován: 16.07.2015 16:37

Re: Konstrukce a výstavba krytu

Příspěvek od mhi »

Jsem jenom laik, bez nejake vojenske i valecne zkusenosti. Ale dovolil bych si nesouhlasit s tim zde vyjadrovanym odmitavym stanoviskem ve stylu "kdyz to neni za X penez (nema to to a to), tak je to blbost".

Ano, tazatel nema jasno v pozadavcich pred cim se ukryva (napr. ta 1000km "atomovka", ...), na jak dlouho (mesic), ani co vsechno k tomu potrebuje (zasoby, odpad, vlastni zdroj elektriny), co nesmi delat (kontaminovana voda, prostredi, ...).

Ale je opravdu nutne zavrhovat i male "primitivni" ukryty, byt treba o 10m^2 ? Jednak se podivejte co staveli za valky za ukryty v zahranici, casto to byly ruzne i mensi plechovky jen tak zahrabane do zeme. Nebo kde se lide schovavali.

Dle meho nazoru by bylo dobre zvednou resilienci obyvatel, a k tomu urcite ruzne i amatersky postavene ukryty vedou, byt budou male, byt nebudou "spravne" vybavene, atd. Tak proc z cloveka hned delat pitomce, a spis ho nenasmerovat jaka nebezpeci realne hrozi a jaka je pred nimi obrana? Neni tohle prave smysl prepperstvi ?

Jestli bude nekdy frontova linie na hranicich se Slovenskem, tak spousta lidi bude rada za cokoliv, kam se schovat. Ne pred jadernou hrozbou, ale pred temi mnohem primitivnejsimi utoky typu 1. a 2. svetova valka.

A ukryt je vzdy mozne nevyuzit.

PS: Kompletni projekt na ten vyse pripojeny STOU pro 6 osob nekdo nemate? Pripadne nejake dalsi projekty (ne zcela historickych) ukrytu? A Vy co mate ty ukryty za desitky milionu, nechcete anonymizovat a pochlubit se jak se to ma spravne delat?
cipis
Příspěvky: 4845
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Konstrukce a výstavba krytu

Příspěvek od cipis »

Vyhodit půl mega za něco, co nejde použít ani normálně, natož jako úkryt?

Já bych tam udělal obyčejný sklep, možná trochu "zodolněný" a "s přípravou" na to lepší větrání/filtraci apod.
Nicméně mám obavu, že půl mega na hrubou stavbu jen toho "sklepu" nebude vůbec stačit. To není ani na ten beton, armování a zemní práce.
mhi
Příspěvky: 465
Registrován: 16.07.2015 16:37

Re: Konstrukce a výstavba krytu

Příspěvek od mhi »

Pred COVIDem jsem vybetonoval 25m^2 castecne podzemni stavbu a rozhodne to 500 tis. nestalo (nevychazi mi to ani vypoctem materialu pro samo domo stavbu). Betonovano do zminovanych bedneni PERI, stavba je cast roku pod urovni podzemni vody (aktualne plave "zakladovou deskou" ve vode).

Bohuzel tehdy me myslenky vedly uplne jinym smerem, takze jsem neresil nejake zodolneni. Vybetonovani stropu a pripadne ulozeni hloubeji do zeme by cenu az zase tak moc nezvedlo. Pokud by nebyla ta vysoka podzemni voda.
Hagen
Příspěvky: 1367
Registrován: 19.05.2022 15:36

Re: Konstrukce a výstavba krytu

Příspěvek od Hagen »

mhi píše: 09.04.2024 14:07 Jsem jenom laik, bez nejake vojenske i valecne zkusenosti. Ale dovolil bych si nesouhlasit s tim zde vyjadrovanym odmitavym stanoviskem ve stylu "kdyz to neni za X penez (nema to to a to), tak je to blbost".

Ano, tazatel nema jasno v pozadavcich pred cim se ukryva (napr. ta 1000km "atomovka", ...), na jak dlouho (mesic), ani co vsechno k tomu potrebuje (zasoby, odpad, vlastni zdroj elektriny), co nesmi delat (kontaminovana voda, prostredi, ...).

Ale je opravdu nutne zavrhovat i male "primitivni" ukryty, byt treba o 10m^2 ? Jednak se podivejte co staveli za valky za ukryty v zahranici, casto to byly ruzne i mensi plechovky jen tak zahrabane do zeme. Nebo kde se lide schovavali.

Dle meho nazoru by bylo dobre zvednou resilienci obyvatel, a k tomu urcite ruzne i amatersky postavene ukryty vedou, byt budou male, byt nebudou "spravne" vybavene, atd. Tak proc z cloveka hned delat pitomce, a spis ho nenasmerovat jaka nebezpeci realne hrozi a jaka je pred nimi obrana? Neni tohle prave smysl prepperstvi ?

Jestli bude nekdy frontova linie na hranicich se Slovenskem, tak spousta lidi bude rada za cokoliv, kam se schovat. Ne pred jadernou hrozbou, ale pred temi mnohem primitivnejsimi utoky typu 1. a 2. svetova valka.

A ukryt je vzdy mozne nevyuzit.

PS: Kompletni projekt na ten vyse pripojeny STOU pro 6 osob nekdo nemate? Pripadne nejake dalsi projekty (ne zcela historickych) ukrytu? A Vy co mate ty ukryty za desitky milionu, nechcete anonymizovat a pochlubit se jak se to ma spravne delat?
Myslím, že snažit se najít nějaké řešení pro někoho, kdo se chce na měsíc ve třech lidech schovat v retenční nádrži na 7.metrech čtverečních je mimo veškerou realitu.
Takže jediná dobrá rada, aby Honza zbytečně neztrácel čas (kterého jak píše má málo) je:
TO PROSTĚ NEJDE ZREALIZOVAT.
(Já mám trezorovou místnost (cca 12.metrů čtverečních) kterou mohu ( proto má "stavba" prošla rodinným rozpočtem :lol: ) využít jako panic room v případě nezvané návštěvy. Tam ale nepočítám s jadernou havárií, a čas pobytu vidím v řádu maximálně hodin.)
Pokud nechce ty tři lidi pohřbít za živa, a s jejich bezpečím to myslí vážně, na protiatomový kryt bych si připravil pár mega, a pozval si na to firmu, která se tím zabývá. Samodomo výroba protiatomového krytu mi nepřijde jako rozumné, bezpečné, a ani výrazně levnější.
DIY
Příspěvky: 11
Registrován: 08.01.2024 14:15

Re: Konstrukce a výstavba krytu

Příspěvek od DIY »

Kdysi, před hafo lety jsem řešil, jak se zachovat při atomovém útoku. V té době nebyla reálná šance na výrobu vlastního krytu a veřejné měly kapacitu max pro 1/100 populace. Náhodou jsem se setkal s člověkem, který do práce chodil v zelené uniformě s několika velkejma hvězdama na výložkách, on to byl velkej šéf civilní obrany jednoho kraje. A když jsme se spolu občas toulali po lesích vlasti českomoravské a přilehlých hospodách jsem jednou nahodil dotaz. Co ty kámo, co by jsi dělal když by byl vyhlášen atomový poplach? Hodil smutný pohled a dal mi radu. Buď připraven jako já, v zásobě mám flašku rumu a když to půjde do ostrýho tak ji vemu, sednu si do kouta a budu upíjet. Asi to příjde rychleji než dosáhnu dna. Tím jsem konečně pochopil přísloví, kdy živí začnou závidět mrtvým.
Tož tak.
Hagen
Příspěvky: 1367
Registrován: 19.05.2022 15:36

Re: Konstrukce a výstavba krytu

Příspěvek od Hagen »

V tom s tebou souhlasím.
Už jako dítě školou povinné, když nás na pochoďáku soudružka učitelka strašila západním jaderným armagedonem jsem se rozhodl, že to přežít vlastně ani nechci.
A ten názor mě neopustil nikdy.
Globální jaderný konflikt má ve skutečnosti odvahu přežít málokdo.
Ale pokud by šlo o nějakou jadernou havárii, nebo lokální konflikt,... pak mít atomový kryt pro někoho smysl má.
Uživatelský avatar
bivoj
VIP
Příspěvky: 4363
Registrován: 03.09.2012 19:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Tertium corpus de Solari system

Re: Konstrukce a výstavba krytu

Příspěvek od bivoj »

mhi píše: 09.04.2024 14:07...Ale je opravdu nutne zavrhovat i male "primitivni" ukryty, byt treba o 10m^2 ? Jednak se podivejte co staveli za valky za ukryty v zahranici, casto to byly ruzne i mensi plechovky jen tak zahrabane do zeme. Nebo kde se lide schovavali...
Ale to se bavíš o "bomb shelter" - tedy kryt proti lokálnímu bombardování, kdy čas strávený v krytu je v jednotkách max hodin. Tazatel ale vznesl dotaz na kryt kde by mohl být ve více lidech měsíc, což mu zde oprávněně všichni strhali, že je to nesmysl, pokud do toho nechce investovat několik mega.
Sic semper tyrannis.
Cēterum autem cēnseō EU esse dēlendam.
Odpovědět