Na čem vaříte (elektřina nebo plyn)?

Technika, taktika, ale i vybavení domu a bytu.
Uživatelský avatar
Karlos
Rozpadlík
Příspěvky: 4681
Registrován: 21.12.2010 19:31
Bydliště: Velká Morava

Na čem vaříte (elektřina nebo plyn)?

Příspěvek od Karlos »

Momentálně řeším dilema, zda vařit na elektřině nebo na plynu?
Plyn vyjde levněji ale lektřina je taková komfortnější...
Podotýkám že mi nejde o PA, to nepůjde ani elektřina ani plyn a vytáhnu kotlík :mrgreen:
escibe
Příspěvky: 380
Registrován: 04.09.2012 17:29
Pohlaví: muž
Bydliště: Praha

Re: Na čem vaříte (elektina nebo plyn)?

Příspěvek od escibe »

Vaříme na plynu je to levnější a myslím že lepší ale plynová trouba stojí za VELKÉ H... nedoporučuji
Uživatelský avatar
Karlos
Rozpadlík
Příspěvky: 4681
Registrován: 21.12.2010 19:31
Bydliště: Velká Morava

Re: Na čem vaříte (elektřina nebo plyn)?

Příspěvek od Karlos »

Tak troubu plynovou nechci v žádném případě tam jsem rozhodnut pro el.
escibe
Příspěvky: 380
Registrován: 04.09.2012 17:29
Pohlaví: muž
Bydliště: Praha

Re: Na čem vaříte (elektřina nebo plyn)?

Příspěvek od escibe »

Nevím jak ostatní ale plynová trouba hřeje jen odspodu a to je děs, vše se odspodu připaluje a se shora to není. Nikdy více :head
Uživatelský avatar
Tommy
Příspěvky: 161
Registrován: 16.11.2012 19:10
Pohlaví: muž
Bydliště: Krkonoše

Re: Na čem vaříte (elektřina nebo plyn)?

Příspěvek od Tommy »

Zrovna řeším stejnou otazku. Začínám s rekonstrukci bytu. V dome je zavedeny plyn, ale ne až v kuchyni. Tak nevím, jestli je lepší zavést do kuchyně plyn, nebo pořídit varnou desku.

Ted jeste jedna otázka, kdyz desku tak jakou? Varnou nebo indukcni? Co jsem slyšel od známých, tak indukcni je lepší v tom, ze hřeje ihned, ale zas jen s nádobím na kterem drží magnet. Čili bych k tomu musel pořídit hned nové hrnce. Ach to je zas dilema :)
Uživatelský avatar
sigmark
VIP
Příspěvky: 3349
Registrován: 14.08.2012 20:43

Re: Na čem vaříte (elektřina nebo plyn)?

Příspěvek od sigmark »

kup si normalni desku, ono to hreje taky docela rychle. vyhazovat osvedceny nadobi proto, ze na nejaky plotne nejde, to mi prijde ....divny.a na plyn bych se vysral, ten uz levnejsi nebude
Uživatelský avatar
Evinka
VIP
Příspěvky: 285
Registrován: 06.09.2012 22:31
Bydliště: Ústí nad Labem

Re: Na čem vaříte (elektřina nebo plyn)?

Příspěvek od Evinka »

... tak já mám hořáky plynové a troubu horkovzdušnou s grilem ... tudíž elektro...

vaření na plynu mi přijde pohodové, levné a nemám ráda elektrické plotny .... troubu tak často nepoužívám, takže když už, tak horký vzduch vede... ;)

plynovou trouby jsem měla kdysi, připéká to, nebyla jsem spokojená...


jo a indukční desku nebrat...speciální nádobí a nějak jí nevěřím...toť můj názor....
escibe
Příspěvky: 380
Registrován: 04.09.2012 17:29
Pohlaví: muž
Bydliště: Praha

Re: Na čem vaříte (elektřina nebo plyn)?

Příspěvek od escibe »

Indukční bych nebral, sklokeramická není špatná, mám s ní zkušenost 14 dní na dovolené a překvapilo mě jak rychle to ohřívá, řekl bych stejně jako plyn.
Uživatelský avatar
Evinka
VIP
Příspěvky: 285
Registrován: 06.09.2012 22:31
Bydliště: Ústí nad Labem

Re: Na čem vaříte (elektřina nebo plyn)?

Příspěvek od Evinka »

to asi ano, ale poškodíš jí mnohem dříve než plyn...poškrábeš, vyklouzne ti hrnec, připálíš něco atd.
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8790
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Na čem vaříte (elektřina nebo plyn)?

Příspěvek od Fabulous »

Plynova deska je stale nejlepsi reseni. Zkuste si zakalit sroubovak nebo roztavit kov nad indukci :-)
Uživatelský avatar
Karlos
Rozpadlík
Příspěvky: 4681
Registrován: 21.12.2010 19:31
Bydliště: Velká Morava

Re: Na čem vaříte (elektřina nebo plyn)?

Příspěvek od Karlos »

Já bych právě taky musel překopávat přívod plynu a moc se mi do toho nechce (dle plynaře může být přívodní hadice max. 2m (na netu jsem sice cetl o 3m)).
Plynová deska vyjde sice levněji nicméně akceptoval bych jedině s pojistkou proti zhasnutí plamene a ty už jsou zase o něco dražší... když uvážím snadnější úklid u sklokeramiky tak se asi na plyn vykašlu.
Uživatelský avatar
sigmark
VIP
Příspěvky: 3349
Registrován: 14.08.2012 20:43

Re: Na čem vaříte (elektřina nebo plyn)?

Příspěvek od sigmark »

Pche! Evinka uz dva mesice slibuje sunku ze sunkovaru, neverte ji ze ma kuchyn :-)
Chorche
VIP
Příspěvky: 3275
Registrován: 28.02.2013 13:11

Re: Na čem vaříte (elektřina nebo plyn)?

Příspěvek od Chorche »

já radim plynovou desku napájenou z LPG bomby a troubu pak klidně elektrickou (po kníku se prostě bude jenom vařit a píct dyštak venku na vohni) :mrgreen: Jinak 10kg bomba mi na vaření vydrží cca 8 měsíců (při ceně cca 350 Kč).
Uživatelský avatar
Tommy
Příspěvky: 161
Registrován: 16.11.2012 19:10
Pohlaví: muž
Bydliště: Krkonoše

Re: Na čem vaříte (elektřina nebo plyn)?

Příspěvek od Tommy »

Plynovou bombu pro PA. Ted ne ;-) Přeci jen se na PA "připravuji" ale nechci tomu podřizovat všechno :) a ja říkáš, kdyz se to všechno podělá, tak budu "DYŠTAK PÍCT na VOHNI" :-D
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8790
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Na čem vaříte (elektřina nebo plyn)?

Příspěvek od Fabulous »

No, Karlosi, jestli jen trochu můžeš, tak to udělej na plyn. Má to víc výhod, než nevýhod. A bezpečnostní plotna od třeba ARDO nestojí tolik a vydrží opravdu dlouho. Mám jí už přes 15 let...
Uživatelský avatar
DeadMan
Příspěvky: 3046
Registrován: 30.04.2012 19:27
Bydliště: Slezsko

Re: Na čem vaříte (elektřina nebo plyn)?

Příspěvek od DeadMan »

V PA vařím na krbových kamnech nebo ohni ale teď na sklokeramice (MORA) protože jsem nechtěl mít doma otevřený oheň bo žena :lol:

Funguje to dobře když se s tím naučíš zacházet třeba jako vypínat to dříve protože je tam určitá setrvačnost kterou ještě využiješ a ušetříš EL atd. vše jde vychytat :yes
Maximus
VIP
Příspěvky: 6526
Registrován: 12.01.2011 19:24
Bydliště: ČSR

Re: Na čem vaříte (elektřina nebo plyn)?

Příspěvek od Maximus »

Od mala jsem vyrůstal s plynem, teď máme na bytu pouze elektřinu (ještě klasické litinové plotýnky :punch) a volba pro náš dům je jasná - přípojka plynu v naší části vesnice je daleko, takže do nové kuchyně půjde sklokeramická elektrická deska a toto:
http://www.krby-kama.cz/sk/9729-nordica ... /?im=36317 (ovšem z jiného obchodu a asi i jiného státu :evil:) - dřeva máme kolem domu dost. tj. za cenu vlastní práce, takže ekonomická návratnost je solidní (PA potenciál je příjemný bonus).

Jinak do technické místnosti přešoupnu současný sporák na PB bomby jako zálohu zálohy (outdoor vařiče nepočítám :lol: ).
Koniáš
Příspěvky: 705
Registrován: 27.11.2012 21:28
Pohlaví: muž

Re: Na čem vaříte (elektřina nebo plyn)?

Příspěvek od Koniáš »

Plyn na vaření trouba na elektriku.

Hadice ke spotřebiči může být sice max 2m. to je pravda, ale dej si tam tzv. vlnovec. To je taková ocelová hadice s atestem ocelového potrubí a můžeš ji mít dlouhou jak chceš. A při plynové desce je eventuální přechod na PB bombu v PA době celkem jednoduchý. Chce to jen regulátor na PB bombu a výměnu trysek.

Ještě jedna poznámka k bezpečnosti. PB a zemní plyn je rozdíl. PB je těžší než vzduch a tak, pokud někde netěsní, zalízá do sklepů, kanalizací a pod. Pokud si tam někdo jde zakouřit tak máš místo baráku díru na bazén. :)
Zemní plyn (metan) je naopak lehčí než vzduch a většinou vyprchá do ovzduší. Není tak potenciálně nebezpečný.

Koniáš
Chorche
VIP
Příspěvky: 3275
Registrován: 28.02.2013 13:11

Re: Na čem vaříte (elektřina nebo plyn)?

Příspěvek od Chorche »

Fabíku, Ardo bohužel už neexistuje, firma krachla, ale mam ho taky, celou kuchyň asi 13 let :) Zatim všechno drží, jenom piezozapalování plynový desky vodešlo a nepodařilo se mi to opravit. Plynová deska měla u sebe dvě sady trysek, takže se to dá na PB samozřejmě přehodit, ale já z principu nechci bejt závislej na rozmarech papalášů, takže mam dycky pár bombiček v zásobě a vim že s tim pár let vydržim. Jináč taky neni od věci sporák na dřevo/uhlí. Kdybych to měl kam dát tak to nainstaluju hned. Dá se na tom jak vařit, tak i píct eňoňůňo :D

A eletrický desky? Když to kníkne tak první věc která pude srát je elektrika, takže si pak nevohřejete ani kafe... Navíc to spoždění, než to začne hřát a pak než to vychladne :roll: Zlatej plyn, pustim hoří, zavřu nehoří. A jak už bylo zmíněno, nad plamenem se dá dělat všelicos dalšího, nejenom vařit.
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8790
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Na čem vaříte (elektřina nebo plyn)?

Příspěvek od Fabulous »

Karlos píše:Já bych právě taky musel překopávat přívod plynu a moc se mi do toho nechce (dle plynaře může být přívodní hadice max. 2m (na netu jsem sice cetl o 3m)).
Plynová deska vyjde sice levněji nicméně akceptoval bych jedině s pojistkou proti zhasnutí plamene a ty už jsou zase o něco dražší... když uvážím snadnější úklid u sklokeramiky tak se asi na plyn vykašlu.
Varná deska je pragmatická volba u měšťáka s bytem nebo luxusním domečkem. Pro rozpadlickou (venkovskou) domácnost je to spíše horší řešení. Nevýhody převažují nad výhodami. Tohle dilema mám už naštěstí dlouho za sebou ;) a i po letech zkušeností bych neměnil.
Odpovědět