Myši, krysy a jiná havěť - jak se jich zbavit.

Technika, taktika, ale i vybavení domu a bytu.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Foxy
VIP
Příspěvky: 534
Registrován: 13.10.2012 18:39
Bydliště: Jižně od Prahy

Re: Myši, krysy a jiná havěť - jak se jich zbavit.

Příspěvek od Foxy »

Centurion píše:Ono se to nezdá ale i divoký prasata dokážou dost efektivně chytat myši...
Jenže ta prasata (divoká i nedivoká) ty chycené myši konzumují nedostatečně tepelně upravené. Právě tímhle způsobem se pak šíří svalovec (trichinosis).
Kočky a myši si zas obdobným způsobem předávají toxoplasmosu. Taky lahůdka, když se pak přenese na lidi.
To jen tak na diskusní okraj... :D
Uživatelský avatar
sigmark
VIP
Příspěvky: 3349
Registrován: 14.08.2012 20:43

Re: Myši, krysy a jiná havěť - jak se jich zbavit.

Příspěvek od sigmark »

toxoplazmóza je docela divočina, jak z jedince udělá kočkomila :-)
vlk972
Příspěvky: 474
Registrován: 26.10.2012 9:50
Pohlaví: muž

Re: Myši, krysy a jiná havěť - jak se jich zbavit.

Příspěvek od vlk972 »

Ještě lepší přínos kočiček je toxokaroza.............
Uživatelský avatar
Foxy
VIP
Příspěvky: 534
Registrován: 13.10.2012 18:39
Bydliště: Jižně od Prahy

Re: Myši, krysy a jiná havěť - jak se jich zbavit.

Příspěvek od Foxy »

vlk972 píše:Ještě lepší přínos kočiček je toxokaroza...
Nejen kočiček, ale i pejsánků... a mít červa ve voku je horší než mít metylák v ostřikovači.
- - -
I teď je to průšvih, ale v dlouhotrvajících krizových situacích to bude průšvih tuplem (triplem, tetraplem... až multiplem). To bude opětovná šance pro to, aby si znovu i u lidí zařádil přirozený výběr - to se zas z tuctu počatých dětí plodné dospělosti dožijou tři, čtyři... jako za časů našich praprabáb.
Je to OT jen částečně, protože myši, krysy a jiná havěť budou jednou z příčin; ať už přímou či nepřímou.
Možná by to chtělo hlubší zamyšlení nad podobnými typy možného ohrožení.
peteres
Příspěvky: 267
Registrován: 13.06.2011 10:06

Re: Myši, krysy a jiná havěť - jak se jich zbavit.

Příspěvek od peteres »

Myši lze hubiti následujícími prostředky a způsoby:
1. Zadušením kouřem z dehtu neb síry; prostředek jest ale obtížný k vykonání.
2. Naléváním vody do děr, kde voda jest na snadě.
3. Hlubokou orbou pozdě na podzim, kdež hnízda a zásoby se zničí a vranám chytání jich se usnadní.
4. Na loukách lze myši důkladně a lehce vyhubit podháněním a zavodňováním.
5. Sousty z těsta smíšeného s železnými pilinami, potřenými mastnotou, lze jich otrávit.
6. Obilím močeným v louhu z dubového popela po 24 hodin lze se jich také zbaviti; podobně i
7. Sousty těsta smíšeného s tlučeným sklem, a dále
8. Mořskou hobou (mycí) smaženou na slanině (špeku).
9. Těstem fosforovým možno jich otrávit, jako i
10. Sousty čili pilulkami lékárníka Bajera z Bělé u Bezdězu v Čechách; menší druh činí 4000, větší 2000 kuliček do 1/2 kila a stojí půl kilogr. 1 zl. 50 kr.; při 100 kilogr. sleva 20 proc.
11. Zadusiti lze myši étherem sírovým napuštěným do kouska bavlnky a vloženým do myší díry, která se po té ucpe.
12. Chytáním do zvláštních pastí na myši; pastě tyto jsou zhotoveny z dřevěné průchodné, tedy nikoliv po jedné straně uzavřené trubky a opatřeny pérem s okem a k nalíknutí potřebným stupátkem; pasť zastrčí se do díry myší a myš běžíc zvyklou svou cestou skrze pasť chytne se za několik okamžiků ať z díry vylézá aneb do ní se vrací; způsobem takovým může jeden člověk pochytati do pasti až 400 myší denně, jelikož líknutí jde rychle pomocí háčku a myši hnedle z děr lezou, sotva ten, kdo pastě likne, na několik kroků odejde, i může tedy ustavičně přecházeti, myši vyhazovati z pastí a znova líknouti.

Z knihy
Ladislav Učík
Přátelé zemědělství, ochrana i podporování jich rozmnožení i udání prostředků a způsobů hubení škůdců rostlin na poli, louce, v zahradě i lese
Vydáno v Praze roku 1882
Uživatelský avatar
sigmark
VIP
Příspěvky: 3349
Registrován: 14.08.2012 20:43

Re: Myši, krysy a jiná havěť - jak se jich zbavit.

Příspěvek od sigmark »

na myši a krtky používáme střelný prach (jo, krtek je chraneny, vim)
nasypat do diry, zapalit, zavalit sutrem, a za chvili se z pulky zahrady coudi.uspesnost docela dobra, zeme nasmradne sirou a to oni neradi. akorat to samozrejme po par mesicich vyprcha a je nutno postup opakovat
drigon
VIP
Příspěvky: 2968
Registrován: 28.11.2012 23:44

Re: Myši, krysy a jiná havěť - jak se jich zbavit.

Příspěvek od drigon »

Ten nápad se střelným prachem je zajímavý, jen aby to nepřerovnalo půl zahrady. Jeden z kontrolorů z práce je doma zkoušel zlikvidovat propanbutanem, který jim napustil z bomby do nory. Když to zapálil, následovalo pěkné čóromóro. Drny měly letecký den. Naštěstí se mu nic nestalo a zahradu dali po nějaké době do pořádku.
Ta hluboká orba na polích na ně taky platí (dle souseda, který hospodaří klasicky), jenže jezedáci přešli na bezorebný systém. To se jim to vegetí. A pak lezou všude okolo. S pozdravem. M.
Uživatelský avatar
sigmark
VIP
Příspěvky: 3349
Registrován: 14.08.2012 20:43

Re: Myši, krysy a jiná havěť - jak se jich zbavit.

Příspěvek od sigmark »

ta díra je utemovaná smwrem ven budrem, a expandující plyn má prostor směrem do chodbového systému, takže pokud se ti nestane to co tátovi, že mu přošlehla jiskra do piksly s prachem, tak bys měl být v klidu...a pohled je to spektakulární, jak se začne ze země škvírkami valit dým... souseda málem trefilo když to viděl. akorát při výše zmíněném incidentu táta určitě trhnul rekord na 20 metrů
drigon
VIP
Příspěvky: 2968
Registrován: 28.11.2012 23:44

Re: Myši, krysy a jiná havěť - jak se jich zbavit.

Příspěvek od drigon »

To musí být fakt hezký pohled, když člověk vidí, kde ty potvůrky mají díry. A táta těch 20 metrů vzal po zemi, nebo vzduchem? Doufám, že se mu nic nestalo. S pozdravem. M.
Uživatelský avatar
sigmark
VIP
Příspěvky: 3349
Registrován: 14.08.2012 20:43

Re: Myši, krysy a jiná havěť - jak se jich zbavit.

Příspěvek od sigmark »

predpokladam ze tak 5 cm nad zemi. jak jezis po vode :-) nedavno to teprve priznal, kdyz jsem zjistoval kde mame zasoby prachu...uvazoval jsem i o strelbe do der, abych je ohlusil, ale ten prach je v rodine osvedceny
drigon
VIP
Příspěvky: 2968
Registrován: 28.11.2012 23:44

Re: Myši, krysy a jiná havěť - jak se jich zbavit.

Příspěvek od drigon »

Kamošovi z prace se nastěhovala na půdu kuna. Už mu rozdrbala tepelnou izolaci a v noci dělá randál. Víte někdo, jak toho prevíta dostat pryč? S pozdravem. M.
Uživatelský avatar
goral
Příspěvky: 1410
Registrován: 01.07.2011 23:53
Bydliště: Morava!

Re: Myši, krysy a jiná havěť - jak se jich zbavit.

Příspěvek od goral »

osvedcilo se nam potichu pusteny radio (primo na pude)
kunu to rusi a brzo odtahne
Uživatelský avatar
EBE
Příspěvky: 639
Registrován: 08.08.2012 16:14
Bydliště: Slovensko východ

Re: Myši, krysy a jiná havěť - jak se jich zbavit.

Příspěvek od EBE »

Pretože je zákonom chránená tak jedine odchyt do klietky, klietka by sa mala dať aj niekde požičať, poprípade majú poľovníci a pod. Po chytení eskortovať ďaleko aspoň 20km.
Asi existujú aj spreje ale s otáznym výsledkom. Niekto odporúča pach inej šelmi aby ju vypudilo, ale pach mačky asi stačiť nebude, taký tiger lev možno, zas ale s otáznym výsledkom a zohnať výkaly šeliem, no otázka ;)
Uživatelský avatar
bomber
Příspěvky: 26
Registrován: 26.11.2012 21:47
Pohlaví: muž

Re: Myši, krysy a jiná havěť - jak se jich zbavit.

Příspěvek od bomber »

Pach kočky nepomůže, ale pach chloru by měl - savo nebo rozlámané chlorové tablety do bazénu na její cestičky.
Uživatelský avatar
Hdm
Příspěvky: 1003
Registrován: 01.08.2012 15:12
Bydliště: Orlické hory

Re: Myši, krysy a jiná havěť - jak se jich zbavit.

Příspěvek od Hdm »

My na to máme psy a je sranda pozorovat jak je každý jiný. Jeden si s myšima/potkanama hraje, tluče tlapama a chytá opatrně do tlamy, takže je nakonec utopí. Druhý se s tím nemaže jak něco vidí dvakrát to křupne a jaká byla :lol:

Na kunu je ideálně nachytat "při činu" a řádně ji trefit pepřákem. Šel jsem na ní po tmě s čelovkou a jak jsem na ní posvítil tak ztuhla takže to šlo trefit.
Uživatelský avatar
sigmark
VIP
Příspěvky: 3349
Registrován: 14.08.2012 20:43

Re: Myši, krysy a jiná havěť - jak se jich zbavit.

Příspěvek od sigmark »

tak zrovna kuně dát pepřákem, na to bych neměl srdce...je to nádherný a inteligentní zviřátko. co máme psy, tak se nám vystěhovaly ze zahrady, kde měly hnízdo. takže hluk versus vyčesané psí chlupy by měly zajistit klídek.. i když uznávám, kasr na kunu zabere taky
Uživatelský avatar
bomber
Příspěvky: 26
Registrován: 26.11.2012 21:47
Pohlaví: muž

Re: Myši, krysy a jiná havěť - jak se jich zbavit.

Příspěvek od bomber »

Kasr bych taky nepoužil, měl jsem fretku a tyhle zvířátka jsou mi blízká. Možná pořídit si fretčího samce jako mazla a občas se s nim nahoře projít.
Uživatelský avatar
Hdm
Příspěvky: 1003
Registrován: 01.08.2012 15:12
Bydliště: Orlické hory

Re: Myši, krysy a jiná havěť - jak se jich zbavit.

Příspěvek od Hdm »

Že jsou krásný a chytrý, s tím souhlasím. Na druhou stranu jak už tu někdo psal, když ti rozhrabe vatu a hovna všude možně tak ti to pěkně zvedne žlučník a nějaký soucit jde stranou.
Uživatelský avatar
sigmark
VIP
Příspěvky: 3349
Registrován: 14.08.2012 20:43

Re: Myši, krysy a jiná havěť - jak se jich zbavit.

Příspěvek od sigmark »

jedine ze bych to uhral na vrazdu kuny v afektu :-)
taky mam od nich ohryzany kable u motoru. Ze jsou to lotri, o tom zadna.
Uživatelský avatar
Tina
VIP
Příspěvky: 593
Registrován: 21.08.2012 10:06
Bydliště: Severní Čechy

Re: Myši, krysy a jiná havěť - jak se jich zbavit.

Příspěvek od Tina »

Já jsem taky kdysi neměla to srdce ji zabít, i když mi mrcha sežrala slepice. Prostě jsem to vzala jako svou chybu, že jsem je málo zabezpečila a ona jednala jen podle své přirozenosti.
Ale někdo ji pak zřejmě polil horkou vodou, protože měla na zádech slezlý kožich a nějak špatně viděla. Ožírala nám pak na zahradě maliny, stahovala je tlamkou přímo z keře. Koukala jsem na ni z pěti metrů, kdybych se rozmáchla motyčkou, bylo by po ní. No, ale slepice už stejně nebyly, tak jsem ji nechala žít.

Jinak je tu ještě vlákno o škůdcích (v sekci Farmaření, možná by stálo za to tyhle dvě sloučit) a tam píšu o lvím lejně, na kuny funguje fakt dobře. A v ZOO jsou ochotní :-)

Edit: překlep
Naposledy upravil(a) Tina dne 05.12.2012 13:12, celkem upraveno 1 x.
Odpovědět