Myši, krysy a jiná havěť - jak se jich zbavit.

Technika, taktika, ale i vybavení domu a bytu.
Odpovědět
drigon
VIP
Příspěvky: 2951
Registrován: 28.11.2012 23:44

Myši, krysy a jiná havěť - jak se jich zbavit.

Příspěvek od drigon »

Dobrý den. V dobách minulých, v současnosti a i v budoucnu budou problémem myši, krysy a jiná havěť (drobná škodná, můžeme sem dát i hmyz a další). Přenáší různé nemoci a užírají nám ze zásob. V současnosti se na ně používají různé pasti, dále jedy a postřiky. V době po PA nemusí být jedy a postřiky k dispozici, proto je dobré vědět o způsobech, jak se jich zbavit. Toto se může i dnes hodit těm, co z různých důvodů nechtějí jedy používat. Proto jsem se rozhodl založit toto vlákno, neboť po rozpadu se tito škůdci mohou stát doslova noční můrou. Jak města, tak i venkova.
S pozdravem. M.
drigon
VIP
Příspěvky: 2951
Registrován: 28.11.2012 23:44

Re: Myši, krysy a jiná havěť - jak se jich zbavit.

Příspěvek od drigon »

Sám za sebe mohu říci, že na myši používám Lanirat. Do sklepa pastičky. To na rozjetí diskuse. M.
Uživatelský avatar
sigmark
VIP
Příspěvky: 3349
Registrován: 14.08.2012 20:43

Re: Myši, krysy a jiná havěť - jak se jich zbavit.

Příspěvek od sigmark »

my doma používáme na myši psy. co máme psy, nemáme myši
Uživatelský avatar
Centurion
VIP
Příspěvky: 671
Registrován: 01.04.2012 15:16

Re: Myši, krysy a jiná havěť - jak se jich zbavit.

Příspěvek od Centurion »

Jo cvičenej pes je dobrá volba. Zvládne i kuny a navíc ho škůdci cítí, takže se odstěhujou jinam.
Uživatelský avatar
sigmark
VIP
Příspěvky: 3349
Registrován: 14.08.2012 20:43

Re: Myši, krysy a jiná havěť - jak se jich zbavit.

Příspěvek od sigmark »

navíc je multifunkční a plně ekologický :-)
drigon
VIP
Příspěvky: 2951
Registrován: 28.11.2012 23:44

Re: Myši, krysy a jiná havěť - jak se jich zbavit.

Příspěvek od drigon »

Až budou ve městě pobíhat okolo hromad odpadků krysy, tak to se nezastaví a asi bude i pěkně přecpanej. Ale je pravdou, že ten rodičů ratlík po nich taky jde. M.
Naposledy upravil(a) drigon dne 02.12.2012 19:15, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Sehr
Příspěvky: 265
Registrován: 11.01.2012 21:04
Pohlaví: i černoch by záviděl
Bydliště: Praha/Kolin

Re: Myši, krysy a jiná havěť - jak se jich zbavit.

Příspěvek od Sehr »

Pasticky. Otestovano a vyzkouseno.:)
Uživatelský avatar
sigmark
VIP
Příspěvky: 3349
Registrován: 14.08.2012 20:43

Re: Myši, krysy a jiná havěť - jak se jich zbavit.

Příspěvek od sigmark »

drigu, ve mestech budou problemem jak hejna krys, tak smecky polodivokych psu. kdyz je co zrat, dravci vys na potravnim retezci se mnozi mnohem rychleji
Uživatelský avatar
Leon Chamel
Rozpadlík
Příspěvky: 409
Registrován: 12.03.2012 16:25
Bydliště: Haná

Re: Myši, krysy a jiná havěť - jak se jich zbavit.

Příspěvek od Leon Chamel »

Nemyslím, že by se na tohle téma dalo cokoli převratného vymyslet: škrtneme-li moderní chemii, zbudou nám pastičky a kočky, které se v roli myšobijců ve službách člověka výborně osvědčují už asi 4000 let. O něco větší problém mohou představovat potkani (zmíněné kysy se na většině území ČR vyskytují spíše sporadicky), na ty si netroufne ani překvapivě hodně psů, zato na ně dobře platí menší, ale o to divočejší kuny.
Velkou pozornost je třeba věnovat balení a ukládání potravin, všechny tyhle potvůrky jsou neskutečně šikovné, vyšplhají, proskočí a protáhnou se skoro všude. Najdou-li dostatek potravy, mají i vyhráno. Jsou neskutečně plodní – jediný potkaní páreček by v ideálních podmínkách za rok založil mnohatisícovou populaci. Naproti tomu bez jídla vydrží překvapivě krátce, uhynou už po několika málo dnech.
Slÿšel jsem ještě o jednom starém lidovém receptu hubení potkanů: Funguje na ně prý návnada se sádrou, kterou lze smíchat třeba se škvarky (pro PA příliš cenný zdroj), ale i moukou a cukrem nebo třeba šrotem. Ti důkladnější pak mohou nezvanému hostovi zajistit co nejkvalitnější hydrataci opodál připravenou vodou ;)
Uživatelský avatar
Dan.te
VIP
Příspěvky: 155
Registrován: 21.07.2012 11:31
Bydliště: Brno

Re: Myši, krysy a jiná havěť - jak se jich zbavit.

Příspěvek od Dan.te »

Já nemám problém s myškama, ale trápí mě mravenci. Mám jich kolem chaty šílený množství a lezou naprosto všude i dovnitř. Člověk si nemůže lehnout na sluníčko na trávu, hned ty mrchy po vás lezou. Když něco kutím venku u stolu, tak za chvilku už mi lezou po nohách až do :moon . Problém je taky s návštěvama a malejma dětma.
Potřeboval bych poradit co s něma mám dělat. Zkoušel jsem všecko možný od těch krmítek, různejch běžně dostupnejch jedů, po vypalování trávy atd. zatím bez valného úspěchu. :head
Uživatelský avatar
sigmark
VIP
Příspěvky: 3349
Registrován: 14.08.2012 20:43

Re: Myši, krysy a jiná havěť - jak se jich zbavit.

Příspěvek od sigmark »

s mravenci jsem si užil u nás...musíš najít hnízdo/mraveniště, rozkopat ho a důkladně vyplynovat nějakým sajrajtem. nebo alespoň lokalizovat, nacpat výbušku, za to biolitovou piksli, a díru uzavřít, odpálit. my je máme ve zdi, takže bysme museli barák strhnout, ale naučili jsme se navzájem nedráždit :-)
urbanwarrior
VIP
Příspěvky: 810
Registrován: 24.08.2012 22:16

Re: Myši, krysy a jiná havěť - jak se jich zbavit.

Příspěvek od urbanwarrior »

K brablencům jen zdánlivé OT - ten ksindl je chráněny, i když nám škodí a šlape po nervech. Z toho plyne, že není dovoleno ničit jejich hnízda, ať v podobě klasické hromádky, nebo podzemních děr. Sankci si nepamatuji, ale šla by vygúglit...
Uživatelský avatar
sigmark
VIP
Příspěvky: 3349
Registrován: 14.08.2012 20:43

Re: Myši, krysy a jiná havěť - jak se jich zbavit.

Příspěvek od sigmark »

to sice jsou, ale koho se budeš ptát, když ti žerou barák? a sousedovi lze tvrdit že hubíš myši :-)
xmenm05
Příspěvky: 254
Registrován: 11.09.2012 10:30
Bydliště: Morava

Re: Myši, krysy a jiná havěť - jak se jich zbavit.

Příspěvek od xmenm05 »

OT:

No ... si říkám, jestli v případě PA nebude na místě otázka "Jak uvařit myš / krysu / potkana" spíš než jak je bez užitku rozšmelcovat ... .
Asi bych to viděl na pasti, které je chytí živé + pro předzásobené vzduchovka.
urbanwarrior
VIP
Příspěvky: 810
Registrován: 24.08.2012 22:16

Re: Myši, krysy a jiná havěť - jak se jich zbavit.

Příspěvek od urbanwarrior »

Sice jsem slyšel, že se krysy a potkani v krizi jedli (Leningrad, Stalingrad a pod.), ale nějak si nevybavuji, jestli to bylo úplně bez rizika, jestli třeba následně strávníci nepomřeli na nějaké infekce a škaredé nemoci. To asi nikdo nezkoumal, v takových časech. Nejsem žádná měkota, ale tyto potvůrky bych asi do jídelníčku měl problém zařadit.
vlk972
Příspěvky: 474
Registrován: 26.10.2012 9:50
Pohlaví: muž

Re: Myši, krysy a jiná havěť - jak se jich zbavit.

Příspěvek od vlk972 »

Lidi, na myši jsou nejlepší kočky a psi, nejspíš bez rozdílu velikosti - v jednom dokumentu jsem se dověděl, že drobní hlodavci tvoří větší část potravy vlka. Náš kocour si na potkana v klidu troufne a je úspěšný. Co je zajímavé, že nikdy potkana nesežere, na rozdíl od malých myšek, jen si s ním sadisticky hraje a když ho potkan už nebaví, dorazí ho a nechá ležet, nebo ho roztrhá a rotahá po celý zahradě.
Ale znám jednu mnohem účinější metodu boje proti potkanům. Je to osvědčené a odzkoušené. Nachytat několik živých potkanů, společně je uzavřít, aby nemohli utéct, třeba do sudu. Po pár dnech zůztane v sudu jen jeden potkan, ten nejsilnější. Toho pak vypustíte a tenhle váš nový pomocník už nežere nic jiného, než svůj druh a je velice účiným deratizátorem. Samozřejmě to chce vycvičit jich takhle několik.
Další osvědčená metoda je natřít okraje jejich průchodů zdmi nějakou barvou, která hned nezaschne a vpíjí se do kůže. Potkan je čistotné zvířátko, takže se čistí a když je barva vsáklá do kůže, nakonec do sebe vykouše díru a zabije se vlastně sám.
urbanwarrior
VIP
Příspěvky: 810
Registrován: 24.08.2012 22:16

Re: Myši, krysy a jiná havěť - jak se jich zbavit.

Příspěvek od urbanwarrior »

To první se praktikovalo za války, to druhé mám dojem, že by mohla být urban legend. :D
Uživatelský avatar
sigmark
VIP
Příspěvky: 3349
Registrován: 14.08.2012 20:43

Re: Myši, krysy a jiná havěť - jak se jich zbavit.

Příspěvek od sigmark »

nikdy bych neveril ze tkove velke psisko (a navic trochu moula) dokaze chytat mysi, dokud jsem to na vlastni oci nevidel... jednim backhandem tu mys trhnul od krku az po ocas.
Uživatelský avatar
Centurion
VIP
Příspěvky: 671
Registrován: 01.04.2012 15:16

Re: Myši, krysy a jiná havěť - jak se jich zbavit.

Příspěvek od Centurion »

Ono se to nezdá ale i divoký prasata dokážou dost efektivně chytat myši. Jednou jsem byl s kámošem myslivcem na pochůzce a uprostřed strniště běhal divočak kolem dokola a lovil myši. V jeho žaludku jsme jich pak napočítali 19, nebo spíš 19 myšich kožichů rozemletých v nechutným sajrajtu.
vlk972
Příspěvky: 474
Registrován: 26.10.2012 9:50
Pohlaví: muž

Re: Myši, krysy a jiná havěť - jak se jich zbavit.

Příspěvek od vlk972 »

Urban: to první – jestli myslíme stejné – kanibalské potkany, se využívalo k deratizaci hojně na šachtách ještě koncem 80tých let. Sám jsem se na tom podílel.
Druhé, s tou barvou je objev, tuším polských deratizátorů a kdysi jsem to viděl v televizi, kde to představovali jako novou, velmi progresivní metodu.
Odpovědět