Studny

Technika, taktika, ale i vybavení domu a bytu.
kiwiisek
Příspěvky: 57
Registrován: 20.11.2015 8:52

Re: Studny

Příspěvek od kiwiisek »

No , když myslíš...
V prvním příspěvku byl vznesen dotaz právě na práci "bez mechanizace"..
Chápu , že mých 23 let praxe z hloubených šachet a ražeb štol tady, mezi akademiky neobstojí , dělal jsem je jak ručně , tak mechanizovaně , ale to přece neznamená , že vím, o čem mluvím.. ;)
Vlastně je to úplná legrace , vykopat ručně studnu tak , aby zůstala zachována kolmost skruží , jejich nepropustnost pro povrchovou vodu atd...
Tak se omlouvám , že jsem připomenul rizika , protože mezi ruční prací před 100 lety a dneska , jsem neviděl rozdíl ...
Hohepa
VIP
Příspěvky: 3469
Registrován: 22.07.2013 22:16
Bydliště: Praha

Re: Studny

Příspěvek od Hohepa »

O nebezpečnosti výkopových prací nikdo nepochybuje ,
nemusíš se hned urážet a dělat z nás akademiky 8-)
On je občas smrťák i při hloubení příkopu pro kanalizaci.
I při stavbě, pardón ražbě slavné Blanky se jim to propadlo
a že to byli ňácí profesionálové s mnohaletými zkušenostmi :lol:

Nadruhou stranu story, že tam zůstane otec, pak syn a následně švagr
mi také připadá poněkud fantaskní,
to by ten švagr měl i číslo bot vyšší než IQ .
Nic méně lidská blbost je neomezená a byli by to vhodní kandidáti na Darvinovu cenu.
kiwiisek
Příspěvky: 57
Registrován: 20.11.2015 8:52

Re: Studny

Příspěvek od kiwiisek »

Ročně ve studnách zůstane cca. 10 - 15 lidí...
bylo by jich daleko méně , bohužel pud sebezáchovy je potlačen většinou rodinnýmy pouty , aby ten , co zůstal nahoře , nemusel zbytek života prožívat pod útoky ostatních rodinných příslušníků , že tomu dole nechtěl pomoct..
Na to nemusíš mít IQ tykve , bohatě stačí , když na Tebe baby hystericky křičí : "Proboha , Pepo , dělej něco"...
Následné pokusy o záchranu mají na kontě těch 70% obětí....
Prostě to drtivá většina rodinných příslušníků nedá...udělat to rozhodnutí , že někoho z nejbližších odepíšeš...tak to prostě je...

A co se týká Blanky a propadu ve Stromovce :
Vždycky se před ražbou tak velkýho tubusu razí průzkumná štola...v místě propadu byl kdysi , před 100 lety , rybník , který byl zrušen , zavezen a mezi domy byl vytvořen park Stromovka...
To , že zrušíš rybník neznamená , že zrušíš i ty vodonosný vrstvy horniny....
Takže při ražbě průzkumné štoly se přesně na centimetry vědělo , jak dlouhá ta porucha ( rybník ) je a tak Divize 5 podala na magistrát žádost o dovrchní injektáž cementovou směsí...
No a nějaký pan Bém se nechal slyšet , že v žádném případě , že je to klidová zóna a lidi tam chodí venčit psy a auta by tam rozjezdily trávníky...Takže se zhustila skoro trojnásobně výztuž , to bylo jediný , co s tím šlo dělat zevnitř , protože seshora se na to nesmělo ani sáhnout a změnu projektu na ten kousek magistrát nepovolil a ani by ho nezaplatil...
A když se to pak propadlo , tak celý ten rybník do tubusu protekl dírou 80x110cm !!
Málem tam zařval bagrista , toho zavalilo bahno až do kabiny a nahoře pak ten Bém před kamerama skákal , jak papírovej čertík , že se ten šlendrián musí vyšetřit , padni , komu padni...velká škoda , že ho tehdy někdo hned nevzal před tou kamerou násadou od krumpáče přes tlamu...
Tihle chlapi , co dělali Blanku , dělají mimo jiné tunely na Islandu v místech , odkud všechny věhlasný světový firmy utekly a už jich tam vyzazili přes 17 km ;)
Ale je ti prd platný , že něco umíš , když se najde pitomec , co má moc a zakáže ti použít vhodnou technologii jen proto , že by to politicky neprošlo...
Hohepa
VIP
Příspěvky: 3469
Registrován: 22.07.2013 22:16
Bydliště: Praha

Re: Studny

Příspěvek od Hohepa »

Ročně ve studnách zůstane cca. 10 - 15 lidí.
:o
To je fakt dramatický.
Při autonehodách umře ročně cca 600 lidí a lidi stejně nezačnou chodit pěšky.

P.S.: Dokážu pochopit toho prvního záchranáře, ale ten druhej by byl fakt bez pudu sebezáchovy.
kiwiisek
Příspěvky: 57
Registrován: 20.11.2015 8:52

Re: Studny

Příspěvek od kiwiisek »

Ani těch 600 lidí nepůsobí dramaticky , než se to dotkne tvý rodiny...
Ani těch 2000 lidí , co ročně umře na chřipku..
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8789
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Studny

Příspěvek od Fabulous »

Dost ;)
surikata
Příspěvky: 394
Registrován: 08.10.2012 22:56

Re: Studny

Příspěvek od surikata »

Vím, že na pozemku mám 3m hlíny a stěrku. Pak je břidlice, zvodnělá vrstva je cca v 8m pod povrchem. Soused to kopal sám má tam 3 skruže a jednu nadzemní, pak musel razit. Líbila by se mi studna ve sklepě pod domem, jen se to kopat trochu bojím,a nejsem si jist že mi to na zahradě povolí úřad. Ještě mě napadá 3m hluboká jímka na zběr podpovrchové vody u potoka. Ta by měla jít vyřídit asi lépe. Má s tím někdo nějakou zkušenost?
Uživatelský avatar
goral
Příspěvky: 1410
Registrován: 01.07.2011 23:53
Bydliště: Morava!

Re: Studny

Příspěvek od goral »

pocty mrtvych kopacu je mi dost burt, vzhledem k tomu ze o bude delat firma :))

Co jsem koukal na ceniky, neni kopana o tolik drazssi a me osobne pripadne vyhodnejsi z hledsika PA.
Osobne si nedovedu dlouhodobe predstavit provoz vrtane studny (elektrina, dily na cerpadlo atd)
Ale pokud se pletu, klidne me opravte.
"The era of procrastination, of half-measures, of soothing and baffling expedients, of delays, is coming to a close. In its place we are entering a period of consequences."
Uživatelský avatar
Seldred
Příspěvky: 117
Registrován: 03.08.2013 2:43
Pohlaví: muž
Bydliště: Vysočina

Re: Studny

Příspěvek od Seldred »

Ono dost záleží kolik té vody budeš potřebovat gorale. Když jsem stavěl barák, neměl jsem kvůli problémům se sousedy vybudovanou elektrickou přípojku a tak se veškerá stavba prováděla bez elektřiny (malta se míchala u rodičů a dovážela se v cca 500l kádích ještěrkou z asi 300m vzdálenosti. Nicméně jsem již v té době měl udělanej vrt a vodu jsme tahali z vrtu pomocí kg trubky metrové délky průměru 110 se zátkou 125mm na spodní straně. K zátce která přesahovala okraji průměr trubky byl ve středu připevněn provaz který procházel trubkou a za který se to spouštělo do studny. Při kontaktu s hladinou se za druhý provaz nadzvedlo kágéčko, které jinak na zátce vlastní vahou leželo a umožnilo se tak naplnění (dost rychlé tak 1s) poté se za provaz vedený za zátku celá nádoba vytáhla a okolo 10l čisté vody bylo nahoře. Celé to nezabralo ani minutu.
Po instalaci ponorného čerpadla jsem si nad vrtem udělal kamennou obrubu a vystavěl dřevěný rumpál, ten bude sloužit a) jako dekorační prvek
b) zastřešuje studnu
c) dá se pomocí něho vytáhnout čerpadlo ze 30-ti metrů
d) v případě nefungující elektřiny lze manuálně čerpat vodu i z vrtu.
popřípadě si do vrtu můžeš dát nějaké pístové ruční čerpání např.
http://www.pumpa.cz/cz/5-rucni-pumpa
Nepodezírej lidi ze špatných úmyslů, pokud to lze vysvětlit debilitou
Uživatelský avatar
Seldred
Příspěvky: 117
Registrován: 03.08.2013 2:43
Pohlaví: muž
Bydliště: Vysočina

Re: Studny

Příspěvek od Seldred »

Jinak zajímavý článek na palbě http://www.palba.cz/viewtopic.php?f=145&t=4261
nicméně asi už zde většina věcí z článku někdy proběhla. Zajímavé je například čištění znečištěné vody pomocí čističky, což je celkem jednoduché a v PA době snadno dostupné i na úrovni zásobování pitnou vodou celé komunity.
Nepodezírej lidi ze špatných úmyslů, pokud to lze vysvětlit debilitou
PaF
Příspěvky: 1534
Registrován: 05.03.2011 21:33

Re: Studny

Příspěvek od PaF »

[Co jsem koukal na ceniky, neni kopana o tolik drazssi a me osobne pripadne vyhodnejsi z hledsika PA.

No, pro mne s vodou ve 13m to bylo cca 85 za kopanou a 20 za vrtanou. To docela je rozdíl. :!:
Pizzly
Příspěvky: 3
Registrován: 26.09.2015 21:57

Re: Studny

Příspěvek od Pizzly »

PaF: za 20.000,- Kč by ti tam asi vrtná souprava ani nepřijela. Musíš počítat s nějakou fixní částkou za příjezd. Vrtnou soupravu obsluhují tři chlapi. Tedy jeden den práce tří chlapů a cesta náklaďáku cca 50 -100 km od posledního vrtání. Málokdy vrtají za den dvě studny. Jen kompresor si vezme 30 - 40 litrů nafty za hodinu vrtání.

13 metrů vrt, to si nedovedu představit. To je podpovrchová voda, na její jímání se dělají kopané studny. Vrtaná studna je od 20 metrů a hlouběji, to je minimum. Spíše 40 -50 metrů i s rezervoárem. Navrtávají se hlubinné kolektory, podpovrchová voda se nechává pro okolní kopané studny.

Takhle mělké studny se dělají tzv. bité, tedy, že se zatlouká roura do země.

Nejprve se vrtá šneky, když začnou jít nahoru šutry ve větším množství, tak se ten vršek zapaží silnostěnným novodurem a pustí se tam kladivo, které vrtá do skály. Když narazí na zvodnělou vrstvu, tak se musí vrtat pár metrů pod, aby vzniknul ještě nějaký jímací prostor na vodu. Pak se tam zasune pažení, obsype se jemným kačírkem až nad vrchol zvodnělé vrstvy a celé se to uzavře bentonitem (takový instantní jíl) aby se vrt nekontaminoval podpovrchovou vodou.

Pokud břidlici rozbíjíš pneumatickým kladivem, třebas i malým, tak si nemusíš dělat starosti s dostatkem čerstvého vzduchu. Na tvém místě bych šel do kopané studny. Pokud ji uděláš ve sklepě, tak už budeš mít většinu toho jílu a štěrku za sebou a budeš kopat rovnou ve skále. Podle soudržnosti horniny možná ani nebudeš potřebovat skruže, je nějakou velkou navrchu, aby na kopáče nepadal bordel a mohl jsi studnu zakrýt. Ze sklepa to pak vynosíš v kýblech. Je to práce na dlouhé zimní večery. Když budeš rozumný, tak si toho ani sousedé nevšimnou.

Jinak se do studny vzduch fouká takovým rukávem, jako se používá na letištích na určování směru větru. Kysličník uhličitý je mrcha, drží se dole, ale dá se vyfoukat. Stačí na to vítr.

Když stoupne koncentrace CO2, tak se začneš potit. Kdo to jednou zažil, tak ví a včas vyleze. Je dobré kamarádit s jeskyňáři nebo archeology, naučíš se u nich i dřevit a pažit, jsou mezi nimi horníci, kteří ví jak na to.
dawsa
Příspěvky: 39
Registrován: 28.01.2014 13:33

Re: Studny

Příspěvek od dawsa »

Kopané i vrtané studny mají své výhody a nevýhody. Kopaná poskytuje větší objem vody (storativita), vrtaná je mnohem jednodušší na hloubení i zatěsnění proti pronikání povrchové vody. Každopádně pokud se chystáte na pořízení vlastního zdroje je třeba opravdu dobře zhodnotit prostředí a to je práce pro hydrogeologa. Tím nelobuji za nás hydrogeology, ale často mají lidi naprosto nereálné přestavy o možnostech. ČR je z geologického hlediska velmi pestrá a tak je situace velmi rozdílná. Legend o podzemních jezerech a nevyčerpatelných studních jsem už slyšel dost a dost. Firmu, která umí dobře kopanou studnu i přes dlouholetou praxi neznám, schopných vrtných firem je jako šafránu a stále jich ubývá.
V první řadě bych zjistil, jak je to se studnami v mém bezprostředním okolí, to dost napoví.
Uživatelský avatar
štaflík
Příspěvky: 4381
Registrován: 01.02.2012 12:08
Bydliště: Sudéta

Re: Studny

Příspěvek od štaflík »

Kopaná se (za rozumný peníze) nedostane do hlubších zvodní, kde je kvalitnější voda a větší jistota, že voda bude (skoro furt). Co letos u nás v okolí vyschlo studní! Na druhou stranu dostat z 20m vrtu bez elekrtiky vodu je na hraně proveditelnosti.
Uživatelský avatar
Václaf
VIP
Příspěvky: 1315
Registrován: 24.01.2013 18:27
Pohlaví: muž
Bydliště: Dolní Přím 82

Re: Studny

Příspěvek od Václaf »

Já mám vrtanou,dělala se když jsem byl ještě kluk a chlapy vrtali růčo na takové třínožce jako když se zabíjelo prase. Od vrchu ke dnu je to 14 m a sloupec vody 11 m. Také přemýšlím jestli tam ještě dostanu ruční čerpadlo nebo nějakou pumpu. Mnoho místa nezbylo kolem hadice
Čechy čechům !!!!!
dawsa
Příspěvky: 39
Registrován: 28.01.2014 13:33

Re: Studny

Příspěvek od dawsa »

Návod na stavbu ruční vrtné soupravy vyšel v "udělej si sám" kolem roku 1980, musel bych to pohledat. Jestli s tím odvrtali 14 m je slušný výkon, kdysi jsem používali na vrtné práce úzkoprofilový (80 mm) spirál na ARU, rekord mám 13 metrů, ale ta tedy byla motorizovaná.Vzorek vody odebrat šlo, ale na jímání vody to bylo zoufale málo. Větší průměr měla "ruční" souprava holandská, byla to zarážená sonda s kladivem makita, tam jsme se dostali tuším do 7 metrů, jak tam bylo něco pevnějšího i třeba jen malý kámen, tak byl konec. Ale průměr vrtání byl určitě 200 mm, s větší hloubkou se používaly tyče s menším průměrem.
U vrtů platí, že čím větší průměr vrtání, tím lépe (tedy když chceš vodní zdroj).
Uživatelský avatar
Václaf
VIP
Příspěvky: 1315
Registrován: 24.01.2013 18:27
Pohlaví: muž
Bydliště: Dolní Přím 82

Re: Studny

Příspěvek od Václaf »

Pamatuji si,že měli takový spirální čtyřhran,něco jako zkroucený jekl a na to nasazovaly páky a chodily dokola,celý den. Vrtali a tahaly ven materiál,ke konci hodně šedivé bláto,myslím,že říkali opuka,ale je to tak 30 let zpět,takže mi bylo nejspíš 7 roků a už přesně nevím. Nicméně za tu dobu,byla nautila jen jednou venku na repasi a ocel nahazena plastem. Teď právě řeším,jestli bych nenarval ještě jednu hadici a ruční pumpu,pro případ nouze
Čechy čechům !!!!!
vrbodol
Příspěvky: 633
Registrován: 14.07.2012 21:08

Re: Studny

Příspěvek od vrbodol »

Sice to tak uplně nesouvisí s budováním studny,ale vidim že jsou tady lidi co vědi, tak bych se rád zeptal.Jako detektoráři jsme s klukama dvakrát kopali studny no spíš cisterny ve skále hloubka tak 4m. Mám v merku starou studnu hloubka k zavážce asi 9m.je to starý dílo ze štuk.Skoušel jsem tam spouštět svíčku a hořela.Jak moc je riskantní tam vlíst a skusit ji vykopat? Voda tam není ale je to v rokli kde jsou v její blízkosti 2 rybníčky tak tam bude asi dost vlhko a dost tlejícího listí. Tak aby se nevykopalo třeba půl metru a nezačal tam unikat nějakej nahromaděnej sajrajt.Dík.
Uživatelský avatar
Seldred
Příspěvky: 117
Registrován: 03.08.2013 2:43
Pohlaví: muž
Bydliště: Vysočina

Re: Studny

Příspěvek od Seldred »

štaflík píše: Na druhou stranu dostat z 20m vrtu bez elekrtiky vodu je na hraně proveditelnosti.
http://www.pumpa.cz/cz/5-rucni-pumpa zde jasně znázorněno jak se čerpá do 30m ručně.
Sám jsem viděl v Jemnici studnu s ruční pumpou a čerpalo se z 22m a že by jsme s čerpáním vody měli nějaký problém si nepamatuji.
Druhá věc je kolik pitné vody denně skutečně potřebuješ. Na 4 člennou rodinu s 25l pitné vody na osobu jsi na 100l denně (určitě by stačilo míň ale počítej více ať máte doma čisto a nemusíte moc šetřit =>větší pohoda a stav odpovídající normálu). Tedy 10 kýblů denně, kdybys na to používal jen to nejprimitivnější zařízení jak my na stavbě, tak ti to nezabere ani 10min. denně. To mi nepřipadá jako nějaký zásadní problém, nehledě na možnost použít klasickou ruční mechanickou pumpu a vodu prostě vypumpovat.
Nepodezírej lidi ze špatných úmyslů, pokud to lze vysvětlit debilitou
Hohepa
VIP
Příspěvky: 3469
Registrován: 22.07.2013 22:16
Bydliště: Praha

Příručka pro uživatele studní

Příspěvek od Hohepa »

Docela zajímavé počtení o studních: právo, statistika, údržba atd.
http://www.khslbc.cz/odbory/hok/studny.pdf
Odpovědět