Studny

Technika, taktika, ale i vybavení domu a bytu.
Michal S.
Příspěvky: 144
Registrován: 12.02.2013 16:28
Bydliště: Zapadákov

Re: Studny

Příspěvek od Michal S. »

Zde jsem našel odpověď na svoji otázku.
http://portal.chmi.cz/files/portal/docs ... erclOS.pdf
:(
Uživatelský avatar
the.marek
VIP
Příspěvky: 1702
Registrován: 07.04.2013 13:35
Pohlaví: muž

Re: Studny

Příspěvek od the.marek »

Trochu OT, ale co se týče rozboru sucha v kontextu s úrodou a zemědělskými výnosy (což je zrovna tady asi nejrelevantnější vztah v závislosti se suchem), tak na toto téma jsem v minulosti zpracovával poměrně rozsáhlou práci s časovými řadami a vstupními hodnotami někdy od 60tých let a hledal, hodnotil vztahy mezi srážkami, evaporací, evapotranspirací, teplotami, zemědělskými výnosy atd... Výsledek byl ten, že se víceméně ani v těch nejsušších a nejrekordnějších rocích, jak nahoru, tak dolu nepodařilo najít žádný relevantní nebo výraznější vztah mezi nedostatkem vody a úrodou v daném roce... Na úrodu má vliv hromada faktorů, a svalovat všechno na sucho opravdu nemůžeme, někdy je dokonce žádoucí, protože zamokření a vyšší hladina podzemní vody je paradoxně ještě horší, než její nedostatek. Sucho je nemilé a je dost možné, že do budoucna to bude problém, ale zas tak bych nepanikařil, nebláznil a nepoddával se katastrofickým scénářům ;-).

Omlouvám se za OT, jen taková vsuvka, kterou mi připomněl Michalův odkaz. Klidně ať Fabík přesune, kam je libo :-).
Nikdy nenaser šest chlapů, když máš jen pětiranný revolver ...
Uživatelský avatar
jerry.mysak
Příspěvky: 1412
Registrován: 23.03.2016 12:34

Re: Studny

Příspěvek od jerry.mysak »

3 roky zpátky se udusil kluk ve vedlejší vsi při čištění studny. Sice přivázanej, ale šprajclo se jim lano o vzpěru.

Já mám kopanou studnu do 8 m. Kopal mi ji bagr s klasickou lžící. Vykopal jámu jak hrom, pak do zalez a dokopal zbytek, než se narazilo na vodu. Pak se posadili 2 skruže a obsypaly stěrkem. Pak další 3 skruže ( už neměli snahu se převracet) a zase obsypat. Nakonec se sázely další skruže a utěsnovaly jílem.
Díky štěrku okolo je zásoba vody asi 2,5 m3, pramen je slabej , tak 2 m3 za den.


Na starým baráku (statek) jsme měli kruhovou studnu z volně na sobě ložených kamenů. Přítok jako kráva a táta když to tehdy čistil od písku, tak si půjčil obrovskou kalovku z práce. Čerpala se voda s pískem, toho byli asi 3 tuny písku. Ale jak byl silnej přítok, tak to bralo písek z pramenu a za týden se nám u kus propadla jedna strana studně. Ale to byl opravdu pramen 200l/minutu
Největším nepřítelem občana je stát!
Největším nepřítelem svobody je jedinec zmanipulovaný propagandou.
hipik86
VIP
Příspěvky: 143
Registrován: 30.08.2013 11:39
Pohlaví: muž
Bydliště: Praha + Střední Čechy (vysloveně trvalé bydliště nemám)

Re: Studny

Příspěvek od hipik86 »

Zdravím..
Rád bych se zeptal, protože nikde nemůžu najít odpověď. Jak můžu ovlivnit hladinu vody ve studni?
Abych byl přesný. Napadl sníh, tak jsem odhazoval. Zajímalo by mě jestli když na zem v okolí studny naházím pár set kilo sněhu, jestli budu mít v létě víc vody. Jako takovou pojistku proti suchu. Nebo jestli je hladina ve studni definována pouze úrovní podzemních vod, kterou v podstatě já jako jednotlivec nemůžu ovlivnit.
dawsa
Příspěvky: 39
Registrován: 28.01.2014 13:33

Re: Studny

Příspěvek od dawsa »

Nebudeš, podzemní voda je komplexní a dynamický systém. Jako jednotlivec můžeš hladinu ovlivnit obráceně- přílišným čerpáním. Taky dost záleží, jestli je tvoje voda ve studni z takzvané mělké zvodně , ta je na objemu srážek závislá přímo, ale "pár" litrů ze sněhu se neprojeví a už vůbec ne za půl roku. Vodu z hlubších zvodní neovlivníš vůbec, tam platí úplně jiná pravidla.
hipik86
VIP
Příspěvky: 143
Registrován: 30.08.2013 11:39
Pohlaví: muž
Bydliště: Praha + Střední Čechy (vysloveně trvalé bydliště nemám)

Re: Studny

Příspěvek od hipik86 »

Díky, přesně jak jsem se domníval. Taky mi to tak dávalo smysl. Díky za potvrzení..
Uživatelský avatar
Václaf
VIP
Příspěvky: 1315
Registrován: 24.01.2013 18:27
Pohlaví: muž
Bydliště: Dolní Přím 82

Re: Studny

Příspěvek od Václaf »

Dnes při napouštění vany mi tekla nažloutlá voda (studna vrt,hl. 14 m,sloupec vody 11m) Má to něco do činění s mrazy?
Čechy čechům !!!!!
Uživatelský avatar
Baca
VIP
Příspěvky: 1499
Registrován: 19.03.2014 19:42
Pohlaví: muž

Re: Studny

Příspěvek od Baca »

Mohol premrznut tesniaci il v zamrznej hlbke, ak bola nejaka obleva, alebo nejakym sposobom rozmrzol, roztrhalo ho a mohli castice ilu napadat do vrtu a zakalit vodu. Odporucam zkontrolovat :-)
Prežiť !!!
pavelskudrzyk
Příspěvky: 1
Registrován: 30.01.2018 19:08
Pohlaví: muž

Re: Studny

Příspěvek od pavelskudrzyk »

PeFi píše:Jen upřesnění: Nebyl to vrt na klíč, ale vrtaná studna na klíč, což zahrnovalo:
Veškerá administrativa s úřady, vykopání dočasné "odkalovací jímky", která byla potřeba kvůli technologii vrtání, vyvrtání, vypažení, obsypání, utěsnění, skruže 100 cm v šachtě hloubky cca 150 cm, realizace záhlaví vrtu, čerpací zkouška, zjednodušený rozbor vody, předání kolaudačního rozhodnutí do mých rukou. Cena dost narostla právě díky nešťastnému podloží, kdy se párkrát prostřídaly měkké a tvrdé vrstvy.
Dobrý den, na jaře taky plánujeme jít do vrtu a vodu z něj(pokud bude nezávadná) používat v domácnosti, hlavně v koupelně. Aktuálně přemýšlím o tom jaké čerpadlo z vrtů použít, přemýšlíme nejvíce o tomhle. Myslíte že bude dobré? Popřípadě jaké používáte vy? Děkuji,Pavel

Spam. Ban. Fab
Uživatelský avatar
DeadMan
Příspěvky: 3046
Registrován: 30.04.2012 19:27
Bydliště: Slezsko

Re: Studny

Příspěvek od DeadMan »

spam.ban.fab? :lol:
You cannot kill me as I am already dead!
Uživatelský avatar
dracekvo
VIP
Příspěvky: 3607
Registrován: 06.02.2012 18:05

Re: Studny

Příspěvek od dracekvo »

Studna fajn, ale jen do té doby, než si taky soused zavrtá do země.

https://www.novinky.cz/domaci/clanek/na ... i-40311256

Se divím, že v tomto režimu žijou už skoro měsíc. Nějak bych to vyřešil provizorně, třeba dovozem vody odjinud.
Joe Azbest
Příspěvky: 918
Registrován: 11.02.2014 10:56

Re: Studny

Příspěvek od Joe Azbest »

Když se zaváděla povinost registrovat studny, tak to mělo být právě z tohoto důvodu - aby se vědělo kde která studna je a nemohlo před povolením ke stavbě, po posouzení hydrogeologem dojít ke stržení vody nově vybudovanou studnou.
A taková kontrolní otázka: za jak dlouho dojde ke zpoplatnění vody ze soukromých studem u maloodběratelů, kteří si ji zaregistrovali? Třeba jenom ročním paušálem pár tisíc.
Já tomu dávám tak maximálně 5 let.
Uživatelský avatar
sunny-x
Příspěvky: 154
Registrován: 18.10.2015 21:53
Pohlaví: muž
Bydliště: Beskydy

Re: Studny

Příspěvek od sunny-x »

Osobně si myslím, že tyto tlaky na zpoplatnění studny budou, nicméně pokud jakékoli zpoplatnění projde, tak stát obdrží hromadnou žalobu vlastníků studní, kde budou požadovat ze zdaněné studny shodně nezávadnou vodu jako je ve "městském" vodovodu. Pokud stát nebude schopen zabezpečit čištění vody na stejné úrovni každému poplatníkovi za studnu, tak o jakou platbu může být řeč? Tudíž jako pitná voda to nemůže být zpoplatněno. Domnívám si, že se najde "jiná daň", která se nebude vztahovat na pitnou vodu (tedy alespoň názvem této daně).
Když střílí konzument Kolalokovy limonády, netřeba volat lékaře.
Joe Azbest
Příspěvky: 918
Registrován: 11.02.2014 10:56

Re: Studny

Příspěvek od Joe Azbest »

Slovy klasika JC: nemusí se jim to líbit, nemusí s tím souhlasit, mohou požadovat, ale to je tak všechno co mohou dělat :)
Stát si s majiteli vytře pr... tak jak má ve zvyku.
Uživatelský avatar
sunny-x
Příspěvky: 154
Registrován: 18.10.2015 21:53
Pohlaví: muž
Bydliště: Beskydy

Re: Studny

Příspěvek od sunny-x »

Tak majitelů studní je celkem dost a ten kdo bude prosazovat na vládě zpoplatnění, tak v příštích volbách "ostrouhá", protože šahat lidem na zcela základní surovinu, je dobrá volební vábnička, kterou si "opozice" nenechá ujít a lidem slíbí přesný opak :-) Mlčící většina by promluvila.

Stranám jde hlavně o to zůstat u koryta a né dělat velké změny. Každý kdo začal dělat "velké vlny" šel jako první z kola ven a "oni" to moc dobře vědí. Tlaky tady jistě budou, ale nepředpokládám, že za tohoto režimu (?demokracie?) to projde.

Howgh :hand
Když střílí konzument Kolalokovy limonády, netřeba volat lékaře.
degen
Příspěvky: 14
Registrován: 09.01.2020 17:27

Re: Studny

Příspěvek od degen »

Zdůvodnění pro zpoplatnění studní by bylo jednoduché. Je málo vody a není přece možné, aby si jednotlivec tyto zásoby vody, která patří všem přivlastňoval byť na svém pozemku a za své vynaložené peníze. A ještě tuto vodu čerpal zdarma!
A to bude ten důvod pro zbylých 95% lidí, co studny nemají, aby to odkývly. Tak jako u všeho, když nejde o ně samotné.

Viz ohledně elektronické dálniční známky, že budou šmírovat auta. Co na to ovce? To je v pořádku, ať šmírují, vždyť přece slušný občan se nemá čeho obávat a tyto estébácké praktiky nevadí.

Dnes s povolením o studnu ani úředníci moc shovívaví nejsou, vloni jsem chtěl kopnout na jednom pozemku a že se prý mám napojit na vodovodní řád. Který je 1,2km od hranice s pozemkem. :lol:
PeFi
Příspěvky: 2713
Registrován: 15.03.2014 13:01
Pohlaví: i černoch by záviděl

Re: Studny

Příspěvek od PeFi »

Zavede se to salámovou metodou. Na začátku se bude argumentovat tím, že je potřeba zabránit zneužívání nebo plýtvání a je proto potřeba osadity studny vodoměry. Soukromník , který za rok načerpá méně než XX m3, nebude nic platit.
To veřejnost s nadšením podpoří - hnusní zbohatlíci si plní vodou ze studny bazény i několikrát za rok a kropí celý rok vodou své hnusné mrtvé trávníky a malým zahrádkářům pak chybí voda na zalévání.

A jak na studnách a vrtech jednou budou vodoměry a plomby, tak už to půjde ráz na ráz.
----
Už se vidím, jak budu skřípat zubama až já budu za svou legální studnu platit jako blbec a sousedé s černotami budou jako obvykle vysmátí.
TomSmith
Příspěvky: 1274
Registrován: 17.02.2015 14:33
Pohlaví: muž

Re: Studny

Příspěvek od TomSmith »

Nejlépe mít studnu z před roku 1955 ;) ale i na tyhle budou jednu chtít zakleknout :?
Joe Azbest
Příspěvky: 918
Registrován: 11.02.2014 10:56

Re: Studny

Příspěvek od Joe Azbest »

Nejlépe mít ji ve sklepě a nic nepřihlašovat.
Uživatelský avatar
bacil
Příspěvky: 2925
Registrován: 29.10.2013 15:56

Re: Studny

Příspěvek od bacil »

To je zpoplatněné už dnes v rámci stočného v těch šťastných obcích, které za pomoci peněz od EU si vybudovaly kanalizaci a čističku odpadních vod... Následuje pro každého milá povinnost být napojen na tuto novou kanalizaci, ale na to peníze už samozřejmě od nikoho nikdo nedostane.
Levná dezinfekce: viewtopic.php?p=217870#p217870
Ozon 2,5ppm/30min: https://rozpad.cz/viewtopic.php?p=216273#p216273
UVC 60J/m2, peroxid 1 minuta 0,5-6% roušky, 0,5% na všechno
Odpovědět