BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Technika, taktika, ale i vybavení domu a bytu.
Odpovědět
xgordon
Příspěvky: 642
Registrován: 10.08.2020 0:14

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od xgordon »

V Skotsku mali minuly piatok/sobotu silne burky a pocasie sposobilo rozsiahly blackout. Cca 100 000 domacnosti skoncilo bez vody a elektriny.

Miestne urady zo zasiahnutych oblasti poziadali vladu o nasadenie armady. Vlada po 6-tich dnoch ide nasadit vojakov aby isli pomoct s vystavbou nudzovej komunikacnej siete, pomoc obyvatelstvu.

Energetici postupne pripajaju oblasti na prud. K dnesnemu dnu zostava stale okolo 16 000 domacnosti bez prudu.

https://news.sky.com/story/storm-arwen- ... m-12484581

Tolko dalsia ukazka ako funguje politika, ochrana a pomoc obyvatelstvu v krizovej situacii.
Uživatelský avatar
ecart
Příspěvky: 429
Registrován: 24.02.2018 21:52
Pohlaví: muž

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od ecart »

Hmm, to Skotsko teda nepotesilo.
Hele, kdo provozujete FVE, mate doma treba paletu nahradnich panelu, nejakej extra regl nebo menic? Kdyby silna vichrice zpusobila blackout, ale take poskodila to co je na strese, aby si clovek mohl FVE svepomoci nouzove opravit.

Mate?
drigon
VIP
Příspěvky: 2947
Registrován: 28.11.2012 23:44

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od drigon »

Od panelů po jednom od každého použitého typu. Co se týká ostatního nějaké pojistky a jeden axpert 5kW. Je to kombinace měniče, regulátoru a nabíječky (takovej univerzální náhradník).
Když by mi to mělo zdemolovat panely na střeše (všechny), tak to už budu nejspíš řešit i novou střechu. Jinak proti poškození jedné části (třeba jedna strana střechy) to mám vyřešené rozdělením panelů do sekcí.
Koukej tak, aby jsi viděl.
cipis
Příspěvky: 4840
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od cipis »

No momentálně mám půlku panelů v dílně :D
Páč jsem je nestihl před sněhem hodit na střechu.
Teda, střechy, jak píše kolega, rozdělené do sekcí, každá má svůj regulátor.
Takže ikdyby něco zdechlo, tak furt něco pojede.
A když bude zničené všechno, tak budu řešit jiné problémy (zbude 1kW invertorová centrála).
Joe Azbest
Příspěvky: 918
Registrován: 11.02.2014 10:56

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od Joe Azbest »

Já mám všechny panely v garáži. Tam jim vychřice neublíží :lol: Pokud by byl takový vichr, že by strhal panely, tak vzhledem k tomu, jak jsou připevněny tak majitel nemovitosti bude mít úplně jiny starosti. Právě pro tuto situaci je elektrocentrála.
Kopour
Příspěvky: 93
Registrován: 08.01.2019 18:25

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od Kopour »

Přesně tak.V záloze elektrocentrála a dva sudy paliva. :D

Předchozí příspěvek se necituje. Bill
Uživatelský avatar
Ulfhednar
Příspěvky: 2584
Registrován: 09.06.2020 14:24
Pohlaví: muž

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od Ulfhednar »

V rámci příprav na energeticky chudou a nestabilní budoucnost jsem upgradoval lednici. Electroluxka A+ dle staré normy, nahrazena větší C Boschkou s poloviční roční spotřebou, akumulaci při výpadku 35 hodin a příkonem jenom 90W. Pravda, při podstatně větších vnějších rozměrech je čistý objem jen o málo větší, protože má silné stěny kvůli izolaci. Myslím, že plánovanými soláry ji užívím.
Óðinn á yðr alla
sauerkraut
Příspěvky: 222
Registrován: 04.11.2017 1:27

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od sauerkraut »

Kdyz to rozbije nejake panely, tak ze prepoji na zdrave a pak se bude resit, jestli se da neco dostat i z rozbitych, nebo ne.

Baterky se daji nabijet i bez regulatoru a ty nejdulezitejsi veci mam na 24V. Takze jde vlastne jenom o menic na mrazak a ten tu nahradni mam.

Takovy 4-5 denni vypadek v celem Nemecku by mohl volicum nemeckych zelenych prakticky predvest fakt, ze o fyzikalnich zakonech se nehlasuje a Rusku se verit neda.
Mas mozek, tak se neboj ho pouzit!
Liqid
Příspěvky: 606
Registrován: 23.02.2020 15:41
Pohlaví: muž

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od Liqid »

Uvidíme, pravá sranda může začít, až začne více mrznout, tedy někdy v únoru.
sacket
Příspěvky: 87
Registrován: 22.12.2017 17:32
Pohlaví: muž

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od sacket »

Pro Německo je nějakých 4-5 dní tmy málo, z toho by se vláda nějak vykecala. Podle mě by to chtělo aspoň dva týdny, aby opravdu tvrdě padli na hubu.
Uživatelský avatar
bacil
Příspěvky: 2925
Registrován: 29.10.2013 15:56

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od bacil »

Fyziku nejde okecat, takže spotřeba 90W znamená že pojede skoro pořád. Prostě otevření dveří vymění půl kila studeného vzduchu za teplý. A ten se musí ochladit.
Levná dezinfekce: viewtopic.php?p=217870#p217870
Ozon 2,5ppm/30min: https://rozpad.cz/viewtopic.php?p=216273#p216273
UVC 60J/m2, peroxid 1 minuta 0,5-6% roušky, 0,5% na všechno
Uživatelský avatar
dracekvo
VIP
Příspěvky: 3607
Registrován: 06.02.2012 18:05

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od dracekvo »

To bych moc netvrdil.
Novější lednice může mít vyšší COP, takže při stejném příkonu může mít vyšší chladící účinnek.
Navíc příkon 90 W je u lednic celkem běžná hodnota.

Ale nemám důvod lednici měnit, tak výměna jen kvůli lepší spotřebě nemá ekonomický smysl. Návratnost je v nedohlednu.
Uživatelský avatar
Ulfhednar
Příspěvky: 2584
Registrován: 09.06.2020 14:24
Pohlaví: muž

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od Ulfhednar »

Jo, stávající měla mnoho let, tekla, namrzala a hlavně minimální odolnost proti výpadku proudu. Sice jsem vyměnil těsnění ve dveřích, ale už to nebylo ono.Jinak tu novou jsem zapnul poprvé asi v půl čtvrté, nacpal "povoleným" jídlem a teď aktuálně žvejká kolem 60W, podle měřáku. Myslím, že ještě nedosáhla nastavené teploty.Denně by měla sežrat kolem 0.45 kWh.
Óðinn á yðr alla
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8788
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od Fabulous »

Tak mám doma poloviční víkendový blackout. Vyměnil jsem starý bojler za nový a… Rozbitý :) Takže nejteplejší voda, co mám doma, má přátelských 10 st. Celsia.
Uživatelský avatar
bacil
Příspěvky: 2925
Registrován: 29.10.2013 15:56

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od bacil »

tos nemohl připojit 220 rovnou na svorky topného tělesa? Podle objemu si spočítáš dobu aby to nebouchlo.
Levná dezinfekce: viewtopic.php?p=217870#p217870
Ozon 2,5ppm/30min: https://rozpad.cz/viewtopic.php?p=216273#p216273
UVC 60J/m2, peroxid 1 minuta 0,5-6% roušky, 0,5% na všechno
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8788
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od Fabulous »

Jelikož jsem šikovný a navíc mám rezervní bojler, tak jsem zdárně provedl opravu a už se koupeme v teplé vodě :)
sauerkraut
Příspěvky: 222
Registrován: 04.11.2017 1:27

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od sauerkraut »

bacil: Idealni je tu dobu nastavit na levnem casovaci z hobbymarketu a pak se vzbudit sycenim pary z tlakove pojistky bojleru, protoze se casovac nevypnul.

Termostat je prekvapive docela univerzalni dil, da se koupit za nejake 2-3 stovky a vypada to, ze vsechny bojlery, co jsem mel, mely stejne rozlozeni kontaktu, takze snad zalezi jenom na delce te merici tyce.
Mas mozek, tak se neboj ho pouzit!
pivniciar
Příspěvky: 98
Registrován: 07.11.2021 20:22

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od pivniciar »

Na partizanciny typu bojler bez termostatu velky bacha. Cca 10 rokov dozadu na SK nejaky odbornik zabudol manualne pripojeny bojler, co navyse nemal ani pretlakovy ventil a drblo to tak silno, ze mu roztlacilo steny na dome a statik prikazal dom zburat.
https://www1.pluska.sk/regiony/rozmetal ... ez-zraneni
Forum sa stalo desivo zaslepene jednostranne politicke. Tolerancia nenavisti miestnych prospievatelov degraduje uzitocne a zaujimave forum. Nepiste mi nikto, stratil som zaujem o akekolvek info odtialto. #freeUlfhednar
Uživatelský avatar
bacil
Příspěvky: 2925
Registrován: 29.10.2013 15:56

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od bacil »

150L bojler udělá cca 150m3 páry, to je tak 15 atmosfér s tlakovou vlnou v koupelně...
Levná dezinfekce: viewtopic.php?p=217870#p217870
Ozon 2,5ppm/30min: https://rozpad.cz/viewtopic.php?p=216273#p216273
UVC 60J/m2, peroxid 1 minuta 0,5-6% roušky, 0,5% na všechno
Liqid
Příspěvky: 606
Registrován: 23.02.2020 15:41
Pohlaví: muž

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od Liqid »

Už se to blíží...
Přílohy
Screenshot_20211206-124828_Twitter.jpg
Odpovědět