BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Technika, taktika, ale i vybavení domu a bytu.
Odpovědět
Uživatelský avatar
gravedigger
Příspěvky: 449
Registrován: 22.01.2011 20:40

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od gravedigger »

U nás včera výpadek od 11 do 23.
Při takhle krátkém výpadku nezapínám centrálu, tu bych řešil až druhý den.
Doma bylo teplo, z 20 stupňů to kleslo na 18,5 v 21 hodin, když jsme šli spát.
Děti samozřejmě vybité mobily, tak se napojily do
Wodasport® SolarDozer X30 WDS983S, Outdoor Adventure™ 30100 mAh
za chvíli měli nabito a odklidily se do svých pokojů, data v mobilech šly.
Na lustry jsem magnetem přichytil
Montážní lampa LED PROFI Aku nabíjecí LED COBALT 3W + 5 x LED 1W XT60037 na 230V i 12V
na plný výkon osvětlili obývací místnost jako stávající lustry, svítili jsme od 18 do 21
Noťas byl nabitej, tak jsem čuměl před spaním na film, žena si četl.
Na G19 jsem nakliknul Pl-2

Sledoval jsem jak sousedi.
Pavel, když viděl, že svítíme, se přišel zeptat, jestli nám jde proud, aby zjistil, že svítíme montážníma lampama. V 19 sbalil svou zimomřivou ženu a odjeli na noc k rodičům.
Zdeněk nahodil centrálu, hučela mu v pergole a nebyl nijak omezenej.
Tomáš má nový baterie v záložním zdroji, takže topil do 22 a svítil.
Mladý v novostavbě, je jim kolem 30ti, přijeli v 15 domů a byli zděšený, že nemají jak pustit dětem pohádky.
Míra seděl po tmě a chlastal.

Přiznám se, že bych chtěl zažít výpadek tak na 3 dny :-)
Uživatelský avatar
Kapo
Příspěvky: 1298
Registrován: 10.04.2012 12:35
Bydliště: na samote u lesa

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od Kapo »

Tak je jasné, že ste konečne doma pred ženou a deckami hrdinovia, lebo došlo konečne "na mna" a možno bude schválená dalšia búchačka, či iná hračka. ;)
Ale znie to tu komicky, keď popisujete hodinový výpadok za hučania centrály, ako si decká nabili mobily, manželka mala zase funkčnú mikrovlnku a vy ste mohli aj bez prúdu naštartovať wifinu a napísať príspevok na rozpad. :lol:
Kto nepozná prístav, do ktorého pláva, tomu žiaden vietor nie je dosť dobrý.
step
Příspěvky: 374
Registrován: 04.04.2015 17:50
Pohlaví: muž

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od step »

Nevím co je na tom opovrženíhodného, nastartovat si na výpadek proudu centrálu:
- centrálu mám pro případ výpadku, tedy kdy jindy ji startovat
- nemusím kvůli výpadku řešit změnu denního rozvrhu
- nemusím jinými náhradními způsoby řešit třeba roztopený kotel
- nevím kdy výpadek skončí, je rozdíl řešit situaci ex ante a ex post (třeba na Havlíčkobrodsku v roce 2017 trval výpadek 4 dny), po bitvě je každý generálem
- funkční internet se hodí k zjištění rozsahu výpadku, když zjistím, že jsem to jen já a sousední ves, tak to bude jiná situace, než výpadek celé oblasti zásobované VN a VVN, v rozhlasu se to konkrétně nedozvím, dokud to nebude megaprůser a kdoví jestli a jak dlouho vysílače půjdou, když se vyply dlouhovlnné vysílače. Zrovna při hlášené vichřici velkého rozsahu lze očekávat rozkolísání celé přenosové soustavy a možnost velkého blackoutu.
hlavní skryté výhody:
- vyzkouším připravenost centrály i dalších s tím souvisejících věcí (benzín, kabely, zapojení, startování)
- díky tomu, že okolí při výpadku ztichne a ztmavne, mám možnost prověřit hlučnost centrály a viditelnost mého vlastního osvětlení z okolí
- prověřím spotřebu domu v.s. výkon centrály, reálnou spotřebu centrály
- naučím s centrálou pracovat manželku a děti i proti jejich odporu, normálně by o to jevili výrazně menší zájem
- zjistím kdo v okolí má také centrálu, takže po mně v případě výpadku zřejmě nebude v počátku nic chtít

Tyhle věci bych stejně měl provést, abych systém pravidelně otestoval a když je k tomu ideální příležitost, škoda ji nevyužít. Z toho všeho se mohu poučit a lépe připravit na příští výpadek. Pylorus tyto zjištění zjevně využil.
Tomáš
Příspěvky: 466
Registrován: 29.08.2012 7:36

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od Tomáš »

pylorus píše: 17.02.2022 23:06
udělal jsem si propojovací kabel (vidlice 1f 32A a druhá strana vidlice 3f - 32A) pro připojení centrály jsem nechal vě
Můžu se zeptat jak to je zapojené? Prostě proklemované L1-L2-L3, tedy na všechny jde to samé?

Jinak, benzínky Eurooil prodávají banzín i naftu bez biosraček, zatím, nedávno jsem četl, že se to už někomu přestává líbit. Takže možnost tu stále je.
Uživatelský avatar
dracekvo
VIP
Příspěvky: 3607
Registrován: 06.02.2012 18:05

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od dracekvo »

Takto se to dělá, že se proklemuje L1,2,3.
Pak samozřejmě nefungují 3f točící spotřebiče.
A výhodu to má v tom, že je automaticky zablokované nahození hlavního jističe pokud zapomeneš tuhle proklemovanou zástrčku vytáhnout :-D

U nás včera nešel proud asi 30 min. Ani var2 se nedostal ke slovu. V práci mi to v pohodě pokryla obyčejná UPS. Monitor a noťas moc nežere. A jelikož nemá propojenou komunikaci, tak ani nevím kolik to vzalo baterky. Prostě nuda.
2leon
Příspěvky: 31
Registrován: 02.10.2019 20:16
Pohlaví: muž
Bydliště: Karlovarsko

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od 2leon »

Tady u nás nešel skoro 8,5 hod. Firmy co nemaj agregáty, pustily lidi domů, supermarkety zavřený. Nejvíc brbrali paneláčnici a důchodci z bytovek že je jim zima. Netušíte někdo jestli při výpadku el. energie jde do paneláku zemní plyn?
cipis
Příspěvky: 4840
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od cipis »

Paneláky jaksi na zemní plyn nejsou. Většinou je tam centrální zásobování teplem a jde to přes výměníky.
Takže jaksi offline ...
Uživatelský avatar
dracekvo
VIP
Příspěvky: 3607
Registrován: 06.02.2012 18:05

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od dracekvo »

Tak plyn asi půjde. Ale většinou bejvá centrální kotel a ten bude off, pokud si společenství vlastníků nepořešilo nějakou zálohu.
O čemž dost pochybuju, protože každému by se to zdálo jako vyhozené peníze.
2leon
Příspěvky: 31
Registrován: 02.10.2019 20:16
Pohlaví: muž
Bydliště: Karlovarsko

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od 2leon »

Přesně, tady se dost bytovek od centrálu trhlo a vybudovali si vlastní plynové kotelny. Je my jasný že teplo neměli protože el. čerpadla. Záloha těch čerpadel určitě nebude. Ale mají plynové sporáky, tak jestli je šance si udělat aspoň teplé jídlo?
grg
Příspěvky: 147
Registrován: 04.06.2021 15:06
Pohlaví: muž

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od grg »

Iste, pokiaľ majú zápalky a napadne ich použiť ich v prípade, že majú moderný sporák/varnú dosku, čo "sama" hádže iskru, na čo potrebuje elektrinu.

Aj vyhriať si aspoň kuchyňu sa bez problémov dá, len u menej bystrej populácie hrozí otrava spalinami, pokiaľ pri tom nebudú primerane vetrať (čo sa pre niektorých môže zdať kontraintuitívne, prečo púšťať dnu studený vzduch, keď potrebujem vykúriť).
Jancog
Příspěvky: 9
Registrován: 18.01.2021 14:49
Pohlaví: muž

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od Jancog »

V jednej lokalite Trnavy bol včera výpadok prúdu na cca 2 hodiny, bez energie zostala aj nemocnica. Nemocnica je komplex viacero budov, niektoré energiu mali, niektoré nie (nenabehol záložný zdroj, resp. zdroje)

Kód: Vybrat vše

https://trnava.dnes24.sk/trnavska-nemocnica-zostala-bez-elektrickeho-prudu-hasici-v-akcii-410333
pylorus
Příspěvky: 303
Registrován: 31.10.2016 20:22
Pohlaví: muž

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od pylorus »

Tomáš píše: 18.02.2022 10:32 Můžu se zeptat jak to je zapojené? Prostě proklemované L1-L2-L3,
Přesně jak píše Dracekvo. Proklemované L1,L2,L3. A samozřejmě zvlášt zapojená zásuvka.

Dlouho jsem se rozhodoval mezi 1f a 3f centrálou a zvolil nakonec výkonější verzi 1f.
Zajímala by mě zkušenost někoho s 3f centrálou, jestli to nedělá bordel, když bude odběr jen z jedné fáze. V návodu před nerovnoměrným zatížením varují.... :?:

Ad kritika spuštění centrály pro krmení WiFi a podobné kraviny: samozřejmě je to nehospodárné, ale kdy jindy pustit centrálu? Beru to jako "ostrý" test.
‐------------‐----------------------------------------------------------------
I'm the light, that shall lead you to darkness... 8-)
Radek07
Příspěvky: 1186
Registrován: 30.07.2011 11:30

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od Radek07 »

Radek07 píše: 17.02.2022 15:52 https://www.novinky.cz/ekonomika/clanek ... .seznam.cz

Jiný výpadek v Kanadě - test v přímém přenosu.
"Blackout" v Kanadě vysvětlen - hodně z toho mrazí

https://pravyprostor.cz/penize-v-bankac ... v-bezpeci/
xgordon
Příspěvky: 642
Registrován: 10.08.2020 0:14

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od xgordon »

Vyzera, ze jeden blackout nas nedavno len tak lizol. Zhodou okolnosti to bol minuly stvrtok. Mozno nahoda, mozno sme mali stastie, za funkcny auto-mode. Who knows.

BERLIN, Feb 28 (Reuters) - Germany's Enercon on Monday said a "massive disruption" of satellite connections in Europe was affecting the operations of 5,800 wind turbines in central Europe.

It said the satellite connections stopped working on Thursday, knocking out remote monitoring and control of the wind turbines, which have a total capacity of 11 gigawatt (GW).

https://www.yahoo.com/now/1-satellite-o ... 23545.html
Uživatelský avatar
dracekvo
VIP
Příspěvky: 3607
Registrován: 06.02.2012 18:05

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od dracekvo »

Když už tu chcete postnout zahraniční článek. To je takový problém cistaci prohnat translátorem? Né všichni tady umí plynule anglicky.
Berlín 28. února (Reuters) - Německý Enercon v pondělí uvedl, že "masivní přerušení" satelitního spojení v Evropě ovlivňuje provoz 5800 větrných turbín ve střední Evropě.

Satelitní spojení přestalo fungovat ve čtvrtek, což vyřadilo dálkové monitorování a ovládání větrných turbín, které mají celkovou kapacitu 11 gigawattů (GW).
Uživatelský avatar
diego
Příspěvky: 51
Registrován: 30.08.2013 19:41
Pohlaví: muž
Bydliště: Žamberk
Kontaktovat uživatele:

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od diego »

11:22
EU se chystá aktivovat nouzovou synchronizaci energetické sítě s Ukrajinou
Evropská komise (EK) požádá členské země Evropské unie, aby aktivovaly postup nouzové synchronizace k propojení energetické sítě EU s ukrajinskou sítí. Uvedla to dnes na Twitteru komisařka pro energetiku Kadri Simsonová.

„Myslím si, že za současné situace je to jediný možný postup,“ uvedla.
(Seznam zpravy)

Co se od toho da cekat? Vetsi pravdepodobnost BA?
Joe Azbest
Příspěvky: 918
Registrován: 11.02.2014 10:56

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od Joe Azbest »

Toto by mohl být taky průšvih, který skončí blackoutem:
Až 5 800 německých větrných elektráren je bez internetu a nelze je ovládat. Spekuluje se, že šlo o kybernetický útok
Větrné elektrárny po výpadku spojení přešly do automatického režimu a nadále vyrábějí elektřinu, nelze je ale dálkově monitorovat a ovládat.
https://www.zive.cz/clanky/az-5-800-nem ... fault.aspx
Uživatelský avatar
Ulfhednar
Příspěvky: 2584
Registrován: 09.06.2020 14:24
Pohlaví: muž

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od Ulfhednar »

Jedna čerstvá zkušenost + dotaz.
Sedím v představenstvu spravujícím tři dost velké deskáče s vynikající jižní expozicí a nulovým zastíněním. Chtěli jsme hodit soláry na střechy. V tuto chvíli, podle stávající legislativy je to v podstatě ekonomicky nesmysl. Měli jsem konzultaci se solárnickou firmou a závěr je. možná to cpát do vody, ale na prodej ani do bytů to smysl nemá. Trochu mě to zklamalo.

Dotaz: aktuální tip na nákup "cestovních" solárních panelů na nabíjení přes USB. Aktuálně mám jen jednoho Ankera. Funguje OK, ale potřebuji zvýšit kapacitu. Během slunečního dnes zvládne tak nabít 1-2 telefony a dvě, maximálně 4 kapacitní AA. Vím, že spousta "značkových" panelů jsou jen ologované čínské věcičky, prodávané všude za pětinu ceny, ale nevím moc, co je co. Preferoval bych něco, co můžu koupit hned v ČR, Polsku, Slovensku.
Óðinn á yðr alla
Kopour
Příspěvky: 93
Registrován: 08.01.2019 18:25

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od Kopour »

Smysl to má pokud si to namontuješ sám a bez dotací a přetoků.Dotace je jenom bonus navíc k ceně pro montážní firmu.
mart0
Příspěvky: 984
Registrován: 09.08.2020 21:39

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od mart0 »

Jenze pak tomu casto venujes nejaky cas i pri provozu, prizpusobujes spotrebu atd. To jeste jde v RD, ale ne v panelaku.
Odpovědět