BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Technika, taktika, ale i vybavení domu a bytu.
Odpovědět
step
Příspěvky: 374
Registrován: 04.04.2015 17:50
Pohlaví: muž

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od step »

Bill Masen píše: 19.08.2020 20:58 Tak doufám stepe, že si jako správnej rozpadlík vytáhl svoji EDC
Měl jsem jídlo a pití, což beru do vlaku jako standard, neb to není poprvé co měl vlak zpoždění. Jinak jsem byl zastižen mírně nepřipraven. Jel jsem na/z akce kde se předpokládal alkohol (s velkým rizikem zvrhnutí se v pitku), tak jsem volil pro jistotu vlak místo auta a ještě jsem doma nechal pro jistotu všechny nezbytnosti, včetně dokladů, géčka, batohu, abych o ně náhodou nepřišel. Alkohol jsem vezl cestou tam, nazpět jsem nevezl nic. Zabavil jsem se knihou, spolucestující měli karty, baterka v mobilu, mobil plně nabitý.
Tak, a teď do mě. :D Ano, udělal jsem to z nerozvážnosti a lehkomyslnosti.
poloventilator
Příspěvky: 143
Registrován: 01.05.2020 14:25

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od poloventilator »

Ty bidaku, udelal si rozpadlikum ostudu.
Germanik1
Příspěvky: 2614
Registrován: 21.02.2020 21:51
Bydliště: Praha

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od Germanik1 »

Viděl bych to opačně. Měl predtuchu dlouhého pochodu nalehko. 😆Moc nechybělo
Udělám co musím
step
Příspěvky: 374
Registrován: 04.04.2015 17:50
Pohlaví: muž

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od step »

Oblečení jsem měl dostatečně, jinak jsem byl opravdu nalehko. Ale neměl jsem pocit, že bych v té chvíli nutně cokoliv z EDC výbavy potřeboval. Ostatním ovšem chybělo jídlo a voda.
step
Příspěvky: 374
Registrován: 04.04.2015 17:50
Pohlaví: muž

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od step »

CombatMedic píše: 14.09.2020 7:17 Tak malá ochutnávka :D
https://www.imageupload.net/image/sfhvW
To vypnutí proudu na 21 minut přesně v 15:00 na celém světě, když jsou přece časová pásma, mě dost pobavilo. Než se domluví na řídícím časovém pásmu, tak bude příští rok.
Ovšem kdyby to byla významná celosvětová výzva, tak by to s distribuční soustavou zahýbalo. Jenže to by místo vypínání museli IMHO naopak vše zapnout, protože v domácnostech během dne žádný významný odběr není. Taková výzva zapněte varné konvice přesně v 15:00 už by udělala dost. Viz. oblíbený nedělní odpolední seriál v Británii, kdy na dispečinku museli sledovat televizi, aby věděli kdy je reklamní přestávka a mohli v předstihu dostatečně navýšit výrobu a import, právě z důvodu vaření čaje a kávy při reklamní přestávce.
Hohepa
VIP
Příspěvky: 3469
Registrován: 22.07.2013 22:16
Bydliště: Praha

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od Hohepa »

Drobná technická
existuje UTC
https://cs.wikipedia.org/wiki/Koordinovaný_světový_čas
A hodně vědních oborů ho běžně používá, například astronomie , kosmonautika atd...
step
Příspěvky: 374
Registrován: 04.04.2015 17:50
Pohlaví: muž

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od step »

Já UTC samozřejmě znám a používám, hlavně při počítání přílivů a odlivů, legrace začíná při započítávání DST (letní čas) + přepočet na místní čas. A je třeba být ve střehu, které tabulky používají jaký čas, když má člověk více zdrojů.

Oni tam o ničem takovém nepíšou a pokud by to měla být opravdu celosvětová akce, tak se budou určitě hádat o správném globálním načasování. UTC v 15:00 by např v Japonsku vyžadovalo akci ve 24:00 místního času (+9 hod). Dost zmatků může způsobit i vliv korekce na místní letní čas, někdo to spustí o hodinu dříve, někdo o hodinu později, třeba zmíněné Japonsko letní čas nepoužívá. Při představě, že časový údaj na výzvě doplní poznámkou UTC, bych očekával částečný rozklad celé akce z důvodu nepochopení rozdílů časových pásem jednotlivými účastníky.
Nakonec, při úspěchu akce, se plánovaných 21 minut může nechtěně protáhnout na několik dnů bez proudu.
Uživatelský avatar
bivoj
VIP
Příspěvky: 4361
Registrován: 03.09.2012 19:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Tertium corpus de Solari system

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od bivoj »

Tu výzvu psal někdo, jehož IQ je rádo, že dosahuje dvouciferné hodnoty. O časových pásmech nepřemýšlel (nebylo totiž čím).
Sic semper tyrannis.
Cēterum autem cēnseō EU esse dēlendam.
PeFi
Příspěvky: 2713
Registrován: 15.03.2014 13:01
Pohlaví: i černoch by záviděl

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od PeFi »

Pokud vypnu v 15:00 proud vyhozením hlavního jističe, tak snížím, spotřebu naší domácnosti tak o 200W.
Pokud to udělá 500 000 domácností v ČR, tak je to změna o cca 100 MW a to je 4x menší problém, než neplánovaný výpadek jednoho z dukovanských reaktorů. Tedy je dost možné, že by si toho na ČEPSu všimli, ale problém by to neudělalo žádný. Možná, pokud je někde větší koncentrace idiotů, tak by se při následném nahození sečetly rozběhové proudy kompresorů ledniček, klimatizací, tepelných čerpadel a spínaných zdrojů a měli by tmu trochu déle, než čekali :-D
drigon
VIP
Příspěvky: 2947
Registrován: 28.11.2012 23:44

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od drigon »

Pokud v 15 hod shodim hlavní jistič, tak se v podstatě nic moc nestane. Pokud nebudou mít ženské něco na sporáku. Skoro všechny spotřebiče ( s výjimkou sporáku) mám totiž připojené na solár, který je oddělen od distribuční sítě.
Koukej tak, aby jsi viděl.
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od proforma »

Poradte, pls. Dneska se na chalupe prihodilo, ze vypadla elektrika, nenadala porucha nekde na privadeci. Mama topila ve sporaku s vymenikem, a protoze to bylo pres den, ani nemela pusteny radio apod., nepostrehla, ze elektrina nejde. Takze hezky topila, az ji to vybouchlo a cast vody vytryskala do prostoru.

Ted uz je naklonena UPSce :-) Kdyz jsem to pred lety chtela udelat, byla to draha zbytecnost... :x Jenze ted nevim, po cem se mam divat?

- pocitam, ze vykon obehoveho cerpadla je tak do 40 W?
- jakou kapacitu mam shanet, aby to vydrzelo alespon 2 hodiny? Lepe vic, okolo 3 (kdyby si zase nevsimla, ze nejde stava).
- s jakym napetim? 12 V? 240? Nebo neco uplne jineho?
- maji soucasny UPS nejaky zvukovy alarm? Pri naskoceni by UPS zahoukala, mama by vedela, ze ma hned prestat prikladat, ev. vyndat polena z topeniste.
- chtela bych, aby to bylo vyhledove pripojitelne na solar (tomu uz se taky prestava branit :-)) A vyhledove treba taky navysovani kapacity zapojenim 2, 3... (za sebe? paralelne? na tu elektriku fakt nejsem), proste pripojit na to jeste cerpadlo ze studne.
- jak se chova UPS, kdyz se zamerne vypnou pojistky? Abych v nedeli neodjela a v patek nenasla UPS totalne vybitou...
- ma to vymenne baterie, nebo to jsou "jednorazovky"? Proste az po par letech bude klesat kapacita, abych mohla vymenit streva, ne kupovat celou novou?
- docela rada bych, kdyz uz to tam bude, aby se z toho dal taky alespon mobil nabijet.
- jsou odolne vuci teplu? Pocitam s umistenim cca 30 cm od sporaku, jinde moc mista neni, to bychom museli delat nove vedeni elektriny UPS-cerpadlo.
- jakou znacku byste doporucili jako aktualne kvalitni?

Diky za odborne elaboraty :-) Vim, ze se to tu z parkrat probiralo, ale ta elektrika jde fakt mimo me a nedokazu si z tematu vysosat pro mne dulezite info, takze bych uvitala polopaticke vysvetleni a ev. link na nejake konkretni typy. Diky :-)
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
cipis
Příspěvky: 4840
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od cipis »

Mno, chceš defacto násobně složitější systém, který je třeba kontrolovat obsluhou, která nezvládne zkontrolovat základní věc, že leze teplota jaksi mimo hodnoty ...

Všechny ty požadavky vychází na hybridní solární systém, kdy máš přes solár, baterie a měnič napájenou domácnost/spotřebiče. A pokud nesvítí slunko, tak to dobíjí normálně přes síť. Investici odhaduji, úplný nástřel od boku, 25-50 tisíc, bohužel jsem ještě nestihl všechno naštudovat, co je potřeba, jaké panely, jaké tamto ono. Anebo si to nechat udělat firmou na klíč ...

Já bych šel pro začátek jinou cestou, čerpadlo vyměnil za 12V a dal tam zálohovaný zdroj (třeba pro zabezpečovačku) s 15-25Ah baterií. To ti pak to čerpadlo pojede půl dne minimálně. A na relátka toho zdroje připojil alarm a sirénu, aby obsluha věděla, že se čerpadlo asi za chvíli přestane točit.
To se asi do pěti vejdeš ...
Uživatelský avatar
Bill Masen
Editor
Příspěvky: 3752
Registrován: 08.02.2015 16:49

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od Bill Masen »

Hele Proformo a tobě jde především o co? O to abys topila o dvě hodiny dýl, nebo o to abys věděla, že vypadl proud? Protože pokud bys tam tu UPSku měla, tak by ten sporák bouchnul stejně, jen o dvě hodiny později. Nevyřešilo by to nouzový světlo, který se jenom připojí do zásuvky a když přestane dostávat šťávu, rozsvítí se na vestavěnou baterku? To by stálo pár korun.
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od proforma »

Super, dik. Takze v podstate autobaterie? Netusila jsem, ze je na to potreba nejaky sofistikovany system, ja si to predstavovala jako hotovou UPS se sirenou, se snurou do zasuvky a druhou do cerpadla, 1-2 USB porty a nejakym vstupem pro pripojeni dratu od solaru, co bude naprosto bezobsluzne :-)

A jeste jeden dotaz, z jineho soudku. Prave mi v baraku podivne vypadla elektrika. Nektere zasuvky jdou, nektere ne. Nektera svetla na domovni chodbe sviti, nektera ne. Moje pojistky jsou v poradku, domovni pojistky jsou taky OK, vsechny nahore. Je mozne, ze by nekde vypadla treba jenom 1 faze? (treba je to uplna blbost, ale nic jinyho mne nenapada). Tj. mam dat cas CEZu, nebo zitra rano volat elektrikare?
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
cipis
Příspěvky: 4840
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od cipis »

No však na to jsem poukazoval hned první větou ...

Termostat a aktivní sirénka (s aku a nabíječem) a problém vyřešen.

Jinak namátkou pohledáno na googlu:

Zdroj:
http://www.alarmy-zabezpeceni.cz/elektr ... ormatorem/

Čerpadlo:
https://www.indcom.cz/solarni-obehove-cerpadlo-15pv

Aku:
https://www.wifihw.cz/default.asp?cls=s ... stiid=3699


Edit: jo, pravděpodobně ti nejde jedna fáze. Kup si zkoušečku či multimetr, to se hodí i naprostému laikovi. Minimálně ta zkoušečka, jestli svítí nebo nesvítí doutnavka pozná každý :) Pak ještě vědět, kde je v rozváděči přívod a stačí tři doteky a hned víš, na čem jsi.

Edit2: Jestli tam máš takové staré černé komunistické jističe, tak že je páčka nahoře ještě neznamená, že je nahozený ...
zedik
Příspěvky: 987
Registrován: 29.03.2016 20:41
Pohlaví: muž

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od zedik »

proforma píše: 22.09.2020 21:59 A jeste jeden dotaz, z jineho soudku. Prave mi v baraku podivne vypadla elektrika. Nektere zasuvky jdou, nektere ne. Nektera svetla na domovni chodbe sviti, nektera ne. Moje pojistky jsou v poradku, domovni pojistky jsou taky OK, vsechny nahore. Je mozne, ze by nekde vypadla treba jenom 1 faze? (treba je to uplna blbost, ale nic jinyho mne nenapada). Tj. mam dat cas CEZu, nebo zitra rano volat elektrikare?
Zřejmě vypadla jedna fáze,zkus shodit a znovu nahodit hlavní jistič,popřípadě jističe okruhu který nejde,zkontrolovat pojistky před hlavním jističem pokud to dokážeš a nepomůže předchozí krok,pak už jedině volat čez,protože bude někdě závada na přívodu
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od proforma »

@ Bill: jde mi o zvukovou signalizaci, ze nejde stava (nejaky svetlo se ve dne snadno prehledne, natoz kdyz jste mimo mistnost, tak uplne). Ty 2-3 hodiny bych chtela, aby to stihlo v klidu dohoret a vychladnout. Proste aby mama nemela nervy.
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od proforma »

@Cipis: na netu jsem toho taky nasla mraky, ale nevim, podle ceho mam vybirat, aby to splnovalo, co potrebuju, a nebylo to nejaky zbytecne drahy delo. Mame sice prima elektrikare, ale uz je dost dlouho v duchodu a rikal, ze tohle nikdy neresil, maximalne udelal to, co mu k tomu udelal nejaky projektant.
Naposledy upravil(a) proforma dne 22.09.2020 22:19, celkem upraveno 1 x.
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
cipis
Příspěvky: 4840
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od cipis »

Tak to udělej, jak jsem psal, ten zálohovaný zdroj má výstupy, podle typu různý počet, některé jsou včetně těch relátek, tak dát na to, které se přepne, když nepůjde 230V.
Obsluha bude vědět, že má přestat topit, a bude na to mít čas podle odběru a kapacity akumulátoru, v postovaném případě půl dne.

Edit:
Jo, je toho mraky, takže spíš najít někoho, kdo dělá zabezpečovačky, aby ti doporučil konkrétní model. Ten mnou postovaný mi nepřijde jako nějaký úlet ceny.

Pak budeš potřebovat nějakého instalatéra, aby vyměnil to čerpadlo.
Místo výměny čerpadla můžeš dát měnič 12V/230V, ale to má pak nižší účinnost.
Tedy měnič vs. čerpadlo. Možná bych šel i do toho měniče, bude se hodit i na jiné věci. A většinou má to USB už také.

Na elektro zapojení toho moc není, nejlépe jištěný přívod do té krabice, vevnitř dáš akumulátor a tu sirénku/beeper přes patřičné relátko, ze zdroje vedou už dva dráty 12V. No a ty buď přivedeš rovnou na nové čerpadlo anebo do toho měniče, který má na výstupu klasickou zásuvku na 230V (plus třeba to USB). A do toho zapojíš to původní čerpadlo. Jestli má 40W, tak bych bral měnič min. 500W, aby to utáhlo ten proudový náraz při roztočení.
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od proforma »

Diky ;-)
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
Odpovědět