Konstrukce a výstavba krytu

Technika, taktika, ale i vybavení domu a bytu.
Odpovědět
GloryToSunTsu
Příspěvky: 839
Registrován: 05.03.2011 18:28

Re: Konstrukce pripadneho krytu.

Příspěvek od GloryToSunTsu »

Důvody pro využití krytu a jeho ohrožení:

Předem chci říct, že zpětně kryt mimo domov považuji za nesmyslný, protože se z řady důvodů nevyužije (vysvětlím dále), určitě s tím někdo nebude souhlasit a jeho argumenty mohou existenci takového krytu obhájit.

V tom co zde napíšu se budu nejspíš opakovat, ale někdy se znovu podívat na nějaký problém neuškodí, až to dopíšu, podívám se na to, co už bylo řečeno a porovnám to, jestli v tom je nějaký pokrok.

Kryt je tedy na vesnici nebo ve vilové zástavbě, bunkr vedle paneláku si lze představit jen těžko.
Kryt leží vedle rodinného domu, výstavbu je vhodné utajit (až budou vojáci znásilňovat sousedku a sousedovic dítěti mířit na hlavu, aby je soused neposlal na vás).

Nároky na dům:
V domě by měla být tajná místnost, stačí prostor, do kterého se lze vplazit.
Pokud by došlo k nějaké nenadálé události a nestačíte doběhnout do krytu, schováte se v provizoriu.
Když Kosovští Albánci vyvražďovali křesťanské Srby, obklíčili dům, zapálili ho a pak čekali, kdo vyběhne, aby ženy mohli znásilnit, uříznout jim uši a nos a pak je podříznout, děti hodit do ohně a muže umučit.
Podobná situace může nastat i s armádou a může být vhodné mít únikovou chodbu, i kdyby měla být z takových těch betonových trubek, které se dávají pod malé mosty.
Pokud by Vás navštívila obdoba Gestapa nebo ještě sadističtější NKVD, přes zahradu prostě nestihnete přeběhnout do bunkru. Při dlouhodobé okupaci by se rozhodně hodila možnost vybudovat z betonových trubek průlez mezi bunkrem a barákem.

Nároky na samotný bunkr:
Ve větších městech nad 100 000 tisíc obyvatel jistá pravděpodobnost zásahu města jadernou zbraní EXISTUJE, hlavice vybuchne cca 1Km nad centrem města, pokud nejste ve stínu kopce, bude vhodné bunkr ochránit i před přímou radiací, pokud jste dále než řekněme 3 kilometry od předpokládaného epicentra, bude stačit jen vrstva hlíny, ideálně aby mezi Vámi a bunkrem stínil svým tělesem nějaký zděný dům. A naopak, aby Vás to nezasypalo, možnost vykopat si další výlez je vhodné. Dejme tomu, že v bunkru budete mít zásobu vody, jídla a vysílačku, pokud by došlo k zasypání hlavního vchodu a poškození přívodu vzduchu, není od věci mít předem připravený nějaký jiný východ (nemusí být dokončeny).
Třeba ve formě prostoru ve stropě, který by se dal snadno prorazit a pak už jen odhrabat hlínu (část z ní spadne dovnitř, což usnadní práci).

Pro takový bunkr ve městě má myslím smysl uvažovat o možnosti oddělení vnitřního vnějšího ventilačního okruhu.
Nebo alespoň o možnosti částečného uzavření, v zásadě nechcete, aby se do filtru dostalo zbytečně moc látky, případně pokud by místo zasáhla napalmová bomba a nebo i kdyby se jen zvedl velký oblak prachu z trosek, tak uzavřít vstup, aby to neucpalo filtry.

V menších městech je myslím nebezpečí zásahu jadernou zbraní naprosto minimální, naše republika nemá takovou taktickou hodnotu, aby se vyplatilo Horní Lhotu vyplenit jadernou zbraní.

Těžké pumy se používají na zasažení zajímavých cílů, což jsou průmyslové zóny a ohrožená oblast může být v rozsahu řekněme kilometru od této zóny, čím lepší protivzdušná obrana, tím méně přesné ty zásahy budou.
Ohrožení dále narůstá především pak v případě nástupu dělostřelectva. Nikdo nepožene stíhačku, aby hodila tunovou bombu jen na Váš dům. Ale pokropení civilní zástavby kazetovou/zápalnou/chemickou municí dává docela smysl.

Zásah půltunovou nebo tunovou bombou Váš bunkr prostě nepřežije, proto v zásadě nemá smysl to s vrstvou hlíny nad hlavou přehánět.

Naší republiku může celkem bez velkých caviků zabrat například Čínská armáda, která se bude držet zuby nehty, až je budou Francouzi (to je vtip) vytlačovat.

Jakákoliv civilní oblast může být proto ohrožena především od:
- kazetové munice, kterou využívá USA, Rusko, Čína i Indie a pokud by došlo na lámání chleba, úmluvy o zbraních poslouží jen jako toaletní papír
- chemické zbraně
- dělostřelectvo

Důvod využití bunkru:
- úschova věcí/úkryt blízkých před rabující verbeží
- úschova věcí/úkryt blízkých před armádou
- úkryt před vším výše uvedeným (myslím od začátku celého textu)

Z tohoto pohledu asi nemá smysl stavět bunkr někde v lese, kde se Vám vyhne jeden útok, ale cesta je smrtelně nebezpečná a především pak války a konflikty trvají měsíce a roky. Je hovadina snažit se jezdit k bunkru, který leží 10km od města pokaždé, když zazní sirény. Zároveň se tam jen těžko budete schovávat měsíce a roky.

Skutečnost je taková, že se budete snažit ukrýt známého před pronásledováním, ženu a dceru před znásilněním, kluka před násilným naverbováním na nucené práce nebo do armády, jídlo před konfiskací. V bunkru se určitě nebudete chtít schovávat celou válku, ale přesuny i po zahradě jsou riskantní. Musíme si uvědomit, že řada ovčanů jsou hrozní křiváci, Hitler byl překvapený, kolik je u nás křiváků. Z těch největších zbabělců se stávají ti největší udavači! Možnost nepozorovaně se proplížit do bunkru podzemní chodbou bude v případě okupace a války zásadní.
A je jedno, jestli to bude chodba s koberečkem nebo úzký průlez z betonových trubek.

Tedy:
- spojovací chodbu jakkoliv realizovanou považuji za velice výhodnou
- základní ochrana před dělostřelectvem znamená bunkr zahrabat alespoň metr do země a s dostatečnou tloušťkou stropu, možná na zem nad bunkrem položit nějakou pevnou dlažbu.
- to stejné jako ochrana před kazetovou municí
- možnost odříznout přívod vzduchu při zamoření oblasti nějakou bojovou látkou
- kamery na monitorování situace nad bunkrem
- zásoby jídla a dále pak i zásoby benzínu, který ve všech válkách bývá na příděl a který je nutný na útěk

Myslím, že není nutné celý bunkr postavit rovnou, ale mít možnost stavbu v případě potřeby rychle dokončit/upravit.
Zároveň docházím k poznání, že člověk v bunkru může skončit na dlouhé měsíce, proto by měl být minimální, ale dostatečný.

EDIT: Opravuji chyby v textu, neměním smysl.
Naposledy upravil(a) GloryToSunTsu dne 19.11.2011 23:01, celkem upraveno 6 x.
saku
Příspěvky: 11
Registrován: 17.11.2011 1:57

Re: Konstrukce pripadneho krytu.

Příspěvek od saku »

Abych pokračoval v diskuzi.

Nemyslím si, že má smysl stavět kryt někde na chatě a nebo v lesích. Kryt chci mít tam kde žiji, abych se tam v případě vyhlášení poplachu taky měl šanci dostat. Aby se tam mohla shovat moje rodina apod. V mém případě to bude někde na okraji města takže počítejme od 3-6km od epicentra výbuchu.

Záleží na síle bomby ale může to být okraj tlakové vlny, tzn chci mít doopravdy hlavní vstup někde mimo aby nebyl zasipaný domem.

Když vezmeme dnešní politickou situaci tak je silně nepravděpodobné, že nás někdo zasipe atomovkama. Abych to řekl slušně, už není na světě takový počet jaderných zbraní jako dřív aby jsme si vysloužili více jak ... jednu... na území ČR. Zase jsem nedávno četl článek nebo viděl nějakou diskuzi, kde se bavili o tom, že jaderná bomba už je šedesát let starý vynález a její sestrojení je stále jednodušší a jednoduší. Přístup nestabilních států k takovému zařízení může vyvolat nové závody ve zbrojení.

Přesto bych se soustředil na na nové typy zbraní a proto si myslím, že je třeba důležitá ochrana proti EMP nebo "blast valve" pro ventilaci proti sonickým bombám atp. Taky třeba opakované použití toxických plynů mi nahrává verzi pro delší pobyt ve krytu spíš než kratší.

Mít uzavřený okruh by bylo super, aspoň třeba na den ale realizace toho nápadu mi příjde moc složitá a nebezpečná, proto se do ní pouštět nebudu.

Přehřátí se bát nemusím, spíš že mi ta stále stejná teplota 15° bude lézt neskutečně na nervy. Jakákoliv změna teplot bude jenom napomáhat ventilaci. V zimě počítám i s topením. Není to sice nezbytně nutné, protože tak hluboko pod zemí není možné umrznout ale zkuste si ležet doma v deseti nebo patnácti stupních celý týden a pochopíte jak moc vám to poleze na nervy. Ventilaci pro radiátorek a všechno okolo je vyřešená, jelikož se ohřívá tak malý a izolovaný prostor nebude se jednat o moc velký výkon.

Všechno se odvíjí od návrhu. Záleží na tom jak dlouho chcete v takovém bunkru být a pro kolik osob je určen. Já počítám minimum 4osoby/21 dní, v nouzovém režimu 3 měsíce i déle. Počet zásob, vody a energetických zdrojů by měl být dostatečný aby umožnil chod po 21dní bez nutnosti se jakkoliv omezovat. 3 měsíce bez nějakých velmi drastických zásad, až teprve potom budu nucen z něj vyjít ven. Počítáno je i rozšířenou dobou v krytu s doplnením zásob.

Mít chodbu spojenou s domem je doopravdy super nápad a může se hodit, jenom je to trošku složitější na realizaci. Kdybych měl kopat třeba 20m v hloubce 6m ... to se mi moc nechce ale zase na druhou stranu nikdo neříká, že musí být v hloubce podlahy bunkru. Stačí třeba jenom průlez za použití PVC trubek o průměru 0,5-1m a ten může ústit do šachty před vchodem do bunkru.

Vchod momentálně plánuju mít minimálně zesílený. Místo tvrátnic odolný beton. Hlavní dveře odolné proti výbuchům. Dodatečná 1cm silná vrstva oceli apod. Navíc chodba by měla být taková aby se v případě výbuchu zřítila. Když to tak řeknu tak bez bagru mě ven nedostanou ... s bagrem už holt jo, ale to už v něm dávno nebudu. Minimálně jedna nouzová chodba je potřeba už jenom kvůli .. stavebním nehodám.

Trochu asi nepřehledně ale všechno co jsem chtěl říct :)
saku
Příspěvky: 11
Registrován: 17.11.2011 1:57

Re: Konstrukce pripadneho krytu.

Příspěvek od saku »

Zase na druhou stranu, jakmile někdo najde průduchy ventilace tak mě můřou bez problémů vykouřit. Nevím nakolik by mi pomohl filtr ale asi moc ne a kdybych uzavřel přívod vzduchu tak se udusím. Jediné co mi pak zbude je mít velice dobrě zamaskovaný nouzový východ na správném místě.
GloryToSunTsu
Příspěvky: 839
Registrován: 05.03.2011 18:28

Re: Konstrukce pripadneho krytu.

Příspěvek od GloryToSunTsu »

Ten průlez z PVC trubek je dobrý nápad, PVC je na omak lepší než beton a určitě se v tom bude lépe pohybovat.
Trubku bych hlouběji než 100-150cm nedával. Ať je to v nezámrzný hloubce, ale jinak je to fuk.
Naopak, v nejhorším to bude nahoru jen metr!
Co si budeme povídat, metr hlíny nad sebou (za pár hodin na které máte vzduch) prostě vykutáte.
Uzavřený okruh myslím není nutné realizovat na úroveň výměny vzduchu, jen mechanickou uzávěrou vstupu!

Toto jsou údaje pro dvě verze lodních kontejnerů.
Délka
5898 mm Šířka
2330 mm Výška
2365 mm
Vnější rozměr
Délka
6058 mm Šířka
2438 mm Výška
2591 mm
Pro jednoduchost vezmu ten větší a zaokrouhlím to.
6x2,5=tj.15m2 a 37m3 což nám dá 44kg vzduchu!
44/15kg=2,9člověka.
Tj. při odlučování CO2 v tom kontejneru vydrží 2 dospělí a 2 děti zavření po dobu 24hodin!


Bez odlučování netuším, možná 1/2?

CO2 se dá odlučovat údajně vodou, horkým uhličitanem draselným a docela dobře by mělo fungovat i aktivní uhlí(a nebo taky ne, čtu protichůdné názory).
http://www.naakup.cz/zbozi/209361084-uh ... -584-08-7/
http://www.petroleum.cz/zpracovani/zpra ... py-45.aspx
http://www.zahradaweb.cz/informace-z-ob ... 44916.html
Pračka plynu se skládá ze dvou válcových nádob naplněných aktivním uhlím, dvou ventilátorů, nezbytných ventilů a ovládací desky. Aktivní uhlí může absorbovat určité množství CO2, až dosáhne meze absorpce. Po této mezi již aktivní uhlí nepohlcuje žádný CO2 a tudíž je nutno ho propláchnout čerstvým vzduchem z vnějšku. Venkovní vzduch obsahuje jen velmi málo CO2, takže probíhá opačný proces. Během tohoto procesu označovaného jako regenerace, dochází k odstraňování CO2 z aktivního uhlí.
http://www.vutbr.cz/www_base/zav_prace_ ... e_id=29563

Tady to dokonce tvrdí i dovozce:
http://web.telecom.cz/silcarbon/molekulova_sita.html

Asi všechny ty filtry lze zregenerovat zahřátím nad 200 stupňů a profouknutí čistým vzduchem.

No, nádrž kterou bude probublávat vzduch zvládne realizovat kde kdo.
Koupit potaš, elektricky jí zahřívat a honit skrz ní vzduch by se asi taky dalo zvládnout, nicméně o této metodě vím taky ho*vno :lol: :twisted:

S přihlédnutím k tomu, že v bunkru ASI těch 24 hodin bez výměny vzduchu vydržet lze, přijde mi skoro škoda to odlučování nedodělat.

Zajímavost:
3 tyhle spreje dají dohromady 1m3 vzduchu: http://www.czechcomputer.cz/product.jsp?artno=35616
To je 1/15 denní spotřeby a 1,6 hodiny.
S kyslíkovou (O2) lahví a odlučováním CO2 tam ale můžete dřepět úplně uzavření hodně dlouho.
Jen pozor, čím víc kyslíku ve vzduchu, tím větší nebezpečí výbuchu/požáru, ostatně kyslík se používal jako trhavina.
Piliny namočené v tekutém kyslíku(oxylikvit), rozbuška a trhala se s tím skála (nojo, Četl jsem Urbasnkiho no.. :mrgreen: ).

Další věc, která vás bude zajímat, jak zapálit prostor u vchodu.
Pokud by na Vás nepřítel použil kazetovou munici, budete chtít široké okolí zapálit, aby to nevybuchlé v ohni vybuchlo dřív, než vylezete ven. Pokud tedy nevíte o lepším řešení. "Sám doma" by na to nejspíš použil dálkově ovládané autíčko :lol: :lol:

Doplním, že odpad řady "praček vzduchu" je právě CO2.
A eistují i docela zajímavé věci: http://www.colorlak.cz/novinky/revolucn ... nanonateru

EDIT:
Hydroxid sodný pohlcuje CO2, vzniká uhličitan sodný a voda, mělo se to snad používat.

S tím CO2 jsem na hodně tenkém ledě, chtělo by to odborníka.
Naposledy upravil(a) GloryToSunTsu dne 27.12.2011 22:53, celkem upraveno 1 x.
saku
Příspěvky: 11
Registrován: 17.11.2011 1:57

Re: Konstrukce pripadneho krytu.

Příspěvek od saku »

Jo do nezamrzny hloubky a dal už ne.

Nouzový výlez už musí být betonový nebo svařenej ocelový nebo něco podobnýho. Jde o to, že až ti tam nahoře přejede nahoře auto nebo tank tak by ti ta PVC trubka mohla splasknout :)

Používal bych jenom zvýšené kontejnery (typ AAA) s vnější výškou 2896mm. Jde o to, že pokud tam chvíli chceš vydržet, světlost by měla být 2450mm, připočítej prostor na kabeláž, trubky, nějakou konstrukci a v mém případě i tepelnou izolaci a seš na tom jen tak tak.

Uzavírání ventilace musí být i nahoře. Potřebuješ něco takovéto na výstupu http://www.temet.com/site/pdf/Hardened% ... 0Valve.pdf aby, když neběží ventilátor se ti škodliviny nedostávali zpátky do okruhu.

A taky něco takovéto http://www.temet.com/site/pdf/Hardened% ... V00021.pdfna vstupu, protože v případě kdy jenom částečného zásahou tlakovou vlnou nebo sonickou bombou by to tu ventilaci nahoře roztrhalo a končíš :) Na to, že jsi investoval tolik peněz a času do stavby bunkru a nakonec umřít hned na začátku by mě dost naštvalo !
alibaba
Příspěvky: 2113
Registrován: 12.01.2011 21:27
Bydliště: North Carolina USA

Re: Konstrukce pripadneho krytu.

Příspěvek od alibaba »

někde na okraji města takže počítejme od 3-6km od epicentra výbuchu.


Naprosta neznalost jak daleko se zeme otrasa, ja jsem byl casto na uzaviraci strazi kde strileli granaty 155 mm 45 kg tezke jasne nebyl jsem tam dobrovolne, komunisti doufali ze mne trefi jeden granat a bude pokoj ....skutecne prvni granaty sly tak 500 m ode mne, nez udelali opravy a pak to slo asi 2 km ode mne ,ale stale zem se trasla ze nebylo mozne spat ,babka rikala ze kdyz Americani bombardovali Velenice/byli jsme pres lesy 16 km daleko/ a tak se ji hrnecku trasly v kredenci a nechteli tam zustat mrchy a to tenkrat ty vrtulaky pouzivali jen 1,5 tunove bomby vice neunesly ,dnes se zeme otrasa 50 mil daleko /1,6 x a vyjde to v km / bomby jsou asi 3 tuny a jak jsem psal ted dostavaji 15 tun bombu a tak se zeme bude otrasat kolem stovky km a nekde na svete to spusti zemetreseni treba v Los Angeles.....
saku
Příspěvky: 11
Registrován: 17.11.2011 1:57

Re: Konstrukce pripadneho krytu.

Příspěvek od saku »

Máte pravdu, že jsem tomuhle zatím nevěnoval moc pozornosti ale je to spíš kvůli tomu, že vycházím z toho kde se nacházím, navíc ta vzdálenost bude větší. I když na České poměry, bych to stavěl ve velkém městě, tak šance přímého zásahu atomovkou je menší než 0,0001% nebo tak nějak podobně. I tak si myslím, že je nutné mít bunkr chráněný proti EMP nebo tlakovému rázu už kvůli novým zbraním, které jsem zmínil nahoře.

Navíc, počítám s železobetonovým skeletem a otázka jeho výdrže je pouze věc výpočtu (to si nechávám jako perlčiku na později).

Chvíli jsem přemýšlel jak vnitřní části bunkru zajistit proti otřesům a řešení bych měl, ale zatím o něm neuvažuji.

Přímí zásah vojenskou pumou dneska nevydrží žádný bunkr. Pokud mají amíci dneska pumy, které dokážou ničit VOJENSKÉ bunkry 80m pod zemí, tak nic u nás postaveného nemá šanci. Klasické bombardování vybraných objektů ve městě, něco podobného dnešní strategii by takový bunkr na okraji bez problémů vydržel.

Ohledně absorbce CO2 jsem našel tento odkaz.http://www.extendair.com/?id=tech a http://www.extendair.com/media/docs/Ext ... Family.pdf Je to zajímavé svým použitím, nouzová verze se jenom rozbalí a rozvější po bunkru. Mohlo by to vyřešit problém, kdyby by bylo nutné se na krátkou dobu (cca 2dny) odpojit od venkovního světa. Ještě tak vědět, kolik za to chtějí.
Uživatelský avatar
Josef
Rozpadlík
Příspěvky: 1727
Registrován: 10.03.2011 7:20

Re: Konstrukce pripadneho krytu.

Příspěvek od Josef »

Na pohlcování CO2 se používá hydroxid sodný nebo draselný. Jsou to běžně prodávané granulky, kterými se mimo jiné čistí odpadní potrubí. Cena je rozumná, dostuupnost v každé třetí drogerii a jeho pohltivost je poměrně slušná. Nemá-li se však předčasně vyčerpat, musí se skladovat vzduchotěsně uzavřený, pak se může skladovat prakticky neomezeně.
Nejjednodužší pohlcovač CO2 vyrobíte tak, že vezmete kus novodurové trubky, umístíte ji na svislo, na spodní konec dáte plastové sítko, dovnitř nasypete granule hydroxidu (nejméně tak 10cm) a shora umístíte na trubku ventilátorek nebo ručně poháněný měch, aby do ní (a přes granule) tlačil vzduch. Granule postupně, jak pohlcují plyn, se mění na bílý sypký prášek (sodu) a tak není na škodu s filtrem občas zatřepat, aby se nezhoršila jeho průchodnost. Problém bude, pokud by byl vzduch hodně vlhký, hydroxid by vlhl a začal se slepovat, čímž by prodyšnost filtru výrazně klesla. Po vyčerpání filtru se granule vysypou a nasype další dávka. Pamatujte, že hydroxid je velmi silná žíravina. Leptá většinu organických látek (hlavně má rád prsty) a z kovů ničí hliník, hořčík a jeho slitiny. Plasty neleptá, takže celou aparaturu je vhodné udělat právě z nich.

POZOR!
To, že je vzduch přesycen CO2 poznáte poměrně snadno, vzduch se vám bude zdát vydýchaný - tělo totiž porovnává kvalitu vzduchu právě podle obsahu CO2. Určitě snadno poznáte situaci, kdy by bylo záhodno filtr už zapnout. Co však nepoznáte, je to, že vám v hermeticky uzavřené místnosti ubývá kyslíku. Budete-li CO2 systematicky pohlcovat, tělo bude "spokojené" a nemá žádný šestý smysl, jak poznat nedostatek kyslíku. Jeho nedostatek se projeví únavou, ospalostí, malátností nebo v tom horším případě upadnutím do mdlob. Takže při experimentech pozor na to - kapacita filtrů CO2 by měla být vyčerpána ještě o chvíli dříve, než klesne obsah kyslíku na tuto nebezpečnou hranici. Momentem vyčerpání filtrů bude tělo varováno, že má být včas byl uvolněn přívod vnějšího vzduchu do krytu např. přes aktivní uhlí. Chtělo by to spočítat hmotnost použitého hydroxidu v závislosti na počtu lidí a objemu krytu.
(Jak se to dělá, jsem ale už od dob školy nějak zapoměl, takže to bude muset někdo vygooglovat nebo se třeba ozve nějaký studovaný chemik.)
GloryToSunTsu
Příspěvky: 839
Registrován: 05.03.2011 18:28

Re: Konstrukce pripadneho krytu.

Příspěvek od GloryToSunTsu »

Já bych to viděl na to čidlo za tisíc korun.
Pokusy není myslím nutné dělat s živými, když bude čidlo, bude stačit vzít trochu suchého ledu a měřit úroveň CO2 na výstupu.
http://forum.cttl.cz/viewtopic.php?f=6&t=158
Účinnost adsorpce lze změřit také snadno i jinak, zvážíte suchý led a adsorbent zvlášť, pokud je adsorbent těžší o původní váhu suchého ledu, evidentně to funguje.
Pokud to budete měřit grafem, můžete i zjistit, za jaké teploty (tuším že při 50 stupních) to jímá nejlépe a kolik kilogramů pojme kolik CO2.
Adsorbent by mělo jít zahřát a dosáhnout tak odloučení CO2.
Kyslíková bomba opravdu nemusí být úplně OT, LEHCE (moc by mu spálilo plíce) zvýšený přívod kyslíku bude asi jediná pomoc, kterou budete moci zasažené osobě poskytnout.
alibaba
Příspěvky: 2113
Registrován: 12.01.2011 21:27
Bydliště: North Carolina USA

Re: Konstrukce pripadneho krytu.

Příspěvek od alibaba »

Uživatelský avatar
uaz469
Příspěvky: 482
Registrován: 13.11.2011 11:08

Konstrukce pripadneho krytu.

Příspěvek od uaz469 »

Položme si otázku, na co bunkr?
Osobně bych vybudoval úkryt v bezprostřední blízkosti svého bydliště s tím, že do něj s rodinou ukryjeme nezbytné věci a sebe, až půjde "zlo" ulicí a posléze se opět vrátíme do "zdánlivě opuštěného" bydliště. Prostě něco jako měl Saddam
http://hn.ihned.cz/c1-13752330-dopadeni ... ve-volbach

P.S.: Babička mi vyprávěla, že za války spali ve sklepě jen když šla krajem fronta...
Uživatelský avatar
marish
VIP
Příspěvky: 654
Registrován: 12.01.2011 21:29
Bydliště: Liberec

Re: Konstrukce pripadneho krytu.

Příspěvek od marish »

To uaz, -vnímám to velmi podobně. Kryt, propojený s domem. Víc asi nemá smysl.
peteres
Příspěvky: 267
Registrován: 13.06.2011 10:06

Re: Konstrukce pripadneho krytu.

Příspěvek od peteres »

Nouzový výlez se u krytů obvykle řeší tak, že se udělá betonová šachta oddělená od krytu malými dvířky a ta se zasype pískem. Při potřebě tento nouzový výlez použít se dířka otevřou (směrem dovnitř krytu) a písek co se nevysype sám na dno šachty se odhrabe. Je to podstatně rychlejší než kutat nouzový výlez v zemině až dodatečně když ho potřebuju. Výlez můžete nahoře skrýt třeba pod dlažbou pergoly nebo dětským pískovištěm.

U krytu mimo dům s propojením mezi krytem a domem chodbou nebo průlezem je klíčové zamaskování vstupu do chodby v domě. Máte nějaké tipy jak to provést? Pokud někdo do baráku vleze a najde chodbu, tak je kryt prozrazený.
Uživatelský avatar
Karlos
Rozpadlík
Příspěvky: 4681
Registrován: 21.12.2010 19:31
Bydliště: Velká Morava

Re: Konstrukce pripadneho krytu.

Příspěvek od Karlos »

Presne tak, jak skryt vchod z domu do krytu? Toto bude pomerne slozita otazka a bude hodne zalezet na mistnich podminkach/dispozici domu... Problem je ze je potreba resit dva protichudne pozadavky a to zamaskovani vs. snadnost/rychlost pristupu.

Vchod se da treba zazdit kantkou a zaomitat tak ze absolutne nebude nic poznat (pokud jeste dame z druhe strany PVC/vatu nebo neco co zkresli odezvu pokud by steny nekdo poklepaval bude vysledek skoro 100%) ovsem takovy vstup se pak neda pouzit pro obcasnou kontrolu krytu, obměnu potravin/vody atd...

Na druhou stranu prulez skryty za skrini je snadno pristupny no neobstoji byť i pri zběžné domovni prohlidce... takže babo raď :?

Obavam se ze pokud bude mit dotycny nezvany navstevnik (loupeziva tlupa, warlord, policie, vojisko...) jen trochu podezreni ze se v dome nejaky prulez muze nachazet tak nebude tezke ho nalest nebot prostory suterenu bezneho RD jsou pomerne male... z toho duvodu si myslim ze nejake ultra super narocne maskovani stejne nema vyznam, protoze bude-li nekdo cilene patrat, tak vchod stejne najde...
Uživatelský avatar
marish
VIP
Příspěvky: 654
Registrován: 12.01.2011 21:29
Bydliště: Liberec

Re: Konstrukce pripadneho krytu.

Příspěvek od marish »

Napadlo mě udělat vstup skrze malou "tajnou" místnost. Tu vybavit jako improvizovaný trezor nebo místnost přežití. Primitivní způsob maskování vchodu není na škodu, a kdo ji objeví, bude s největší pravděpodobností spokojen a nebude pátrat dál. Mnoho domů tajnou místnost nemá, a pátrat po jejím objevení dál, to už chce dost fantazie...

Taky by taková "předsíňka" umožnila třeba zpětný návrat- průzkum domu, také zásoby v ní mohou přijít vhod. Vlastně to může být taková sklepní záložní spižírna, kde za hromadou konzerv jsou orezlá, trochu větší dvířka k čištění komína a za nimi jen saze...
JimmyJazz
Příspěvky: 819
Registrován: 31.01.2011 12:41

Re: Konstrukce pripadneho krytu.

Příspěvek od JimmyJazz »

ja bych volil dvere na kterych budou nalepeny (ci jinka uchyceny) cihly/tramy tak, aby tvorily s stenou v niz jsou vsazeny jeden celek. Obstoji to i zkousku poklepem (zvlaste pri te cihlove variante) a pokud budou dobre provedene spary, tak to obstoji i trosku zevrubnejsi pruzkum mistnosti. Rozhodne by se vyplatilo pred takove postavit jeste skrin. Jedine, co by bylo trochu tezsi na reseni by bylo uzamceni takovychto dveri.
Uživatelský avatar
Karlos
Rozpadlík
Příspěvky: 4681
Registrován: 21.12.2010 19:31
Bydliště: Velká Morava

Re: Konstrukce pripadneho krytu.

Příspěvek od Karlos »

Ciste teoreticky, pokud budou tak perfektne zamaskovane tak uzamykani neni treba... a pokud budou odhaleny tak uzamceni stejne neobstoji ;)
GloryToSunTsu
Příspěvky: 839
Registrován: 05.03.2011 18:28

Re: Konstrukce pripadneho krytu.

Příspěvek od GloryToSunTsu »

Je to tak, zámky lákají.
Uživatelský avatar
uaz469
Příspěvky: 482
Registrován: 13.11.2011 11:08

Sebeochrana ukrytím

Příspěvek od uaz469 »

bramborak
Příspěvky: 4
Registrován: 18.06.2011 16:11

Re: Konstrukce pripadneho krytu.

Příspěvek od bramborak »

Odpovědět