Legislativní zapeklitosti

Technika, taktika, ale i vybavení domu a bytu.
Butch
Příspěvky: 782
Registrován: 28.11.2014 19:21

Re: Legislativní zapeklitosti

Příspěvek od Butch »

https://www.stream.cz/nezapomenutelni/1 ... nejnovejsi

nejlepší je na 3:10 když kolem něj projede policie :D
krvfx
VIP
Příspěvky: 1617
Registrován: 15.08.2013 9:25
Pohlaví: muž

Re: Legislativní zapeklitosti

Příspěvek od krvfx »

Kdybych viděl takovéhohle zoufalce, jak řeže zámek a ne řetěz, který jde říznout mnohem snadněji, tak si řeknu, že je to nějaký chudák, co ztratil klíč. Já už takhle pilkou řezal řetěz, když mi zarezl zámek a já v něm zlomil klíč. Všechy otravy bych poslal do háje, že je to kolo moje a že zámek nejde otevřít.

Opravdový zloděj by vytáhnul kleště, štípnul řetěz a byl pryč, než by se vůbec někdo stačil podivit, co se děje.
Butch
Příspěvky: 782
Registrován: 28.11.2014 19:21

Re: Legislativní zapeklitosti

Příspěvek od Butch »

Všechny argumenty beru, ale ten nezájem lidí okolo je úžasný. Každý sám za sebe. :lol:
Uživatelský avatar
Dagobert
Příspěvky: 581
Registrován: 28.05.2014 12:21
Pohlaví: muž

Re: Legislativní zapeklitosti

Příspěvek od Dagobert »

Zkusme tedy tento hypotetický příklad:

Jdu po ulici, musím být na meetingu u klienta, jinak bude problém. Jsem celkem uvědomělý člověk a jednání je mně podezřelé. Také s sebou nosím palnou zbraň na svoji obranu. A vidím tohohle týpka, jak nešikovně piluje řetěz. Chlapík je bílý, s jednáním se netají a je levý, jako turecká šavle, tudíž se tím nejspíš neživí.
Úvaha: asi ztratil nebo zalomil klíček (po dotazu potvrzuje). Když budu trvat na tom, že toho má nechat až do příjezdu hlídky policie, což bude tak nejdřív za půl hodiny, tak riskuju v mírnějším případě slovní atak s výhružkou. Pokud výhružku vezmu vážně a situace se vyhrotí, může dojít k tomu, že mně ji natáhne a já ho budu muset v sebeobraně střelit. Výsledek nejistý a já to odnesu. Nemám čas čekat půl hodiny na policajty a navíc to chlapík za pár minut dopiluje a odjede, takže pak ho budu muset zastavit násilím, a opět jsme u té střelby.
Tudíž se na to nejspíš vykašlu úplně, maximálně po tom dotazu na vlastníctví.
Většina lidí nenosí palnou zbraň, nicméně eskalace konfliktu a fyzické konfrontaci se snaží vyhnout i tak (krásná scéna na tohle téma je ve filmu Fight club, kdy členové dostanou za úkol vyprovokovat rvačku a prohrát). Všichni znají případy z telky, kdy to obránce odskákal u soudu mnohem víc než zmetek.
Čekat na poldy a mít s nima co do činění se taky většině lidí nechce, mají špatné zkušenosti. Takže to prostě nechají být, protože si cení svého času a nechtějí ho ztrácet běháním po policejních stanicích a svědčením na soudech.
Nejrozumnější, co může člověk udělat (neříkám, že nejsprávnější, na správnost se budou názory stejně lišit) je zavolat některé z policajtů ať už telefonem nebo tam poslat hlídku měšťáků, kterou potkám o ulici vedle. Konec konců tohle je i to, co vám policie doporučí, vždycky vás budou zrazovat od přímé konfrontace. A lidi mají vtlučené do hlav, že se nemají míchat do čehokoliv a že mají volat policii.

Níkoho tímhle neobhajuju, jen se pokouším analyzovat, jak funguje myšlení lidí, co se ohlédli a šli dál.
Uživatelský avatar
herman
Příspěvky: 1881
Registrován: 26.12.2013 17:51
Pohlaví: muž
Bydliště: Ostrava

Re: Legislativní zapeklitosti

Příspěvek od herman »

Musím s tebou souhlasit, ale až na jedno ... může dojít k tomu, že mně ji natáhne a já ho budu muset v sebeobraně střelit.... Chceš říci, že když se někdo po tobě ožene, tak střílíš?
Až v pekle nebude volného místa, pak mrtví budou bloudit po zemi.
Uživatelský avatar
Dagobert
Příspěvky: 581
Registrován: 28.05.2014 12:21
Pohlaví: muž

Re: Legislativní zapeklitosti

Příspěvek od Dagobert »

Ne. A ani to tam nepíšu. Ale v okamžiku, kdy po mně vystartuje a nevypadá to na jedno ohnání se, nýbrž na seriózní útok s cílem mě vyřadit, tak já osobně moc dalších možností nemám. A asi budeš souhlasit s tím, že na vyřazení člověka stačí zkušenému nebo šťastlivci jedna dobře umístěná rána. A pokud pak na zemi inkasuješ ještě pár dokončovacích kopanců, tak to taky může mít trvalé následky na vozíku.
Tohle nejspíš neplatí, pokud jsi chlap jak hora a proti tobě jde o dvě hlavy menší muší váha. Ale opačně to už platit bude, že? A navíc, on má v ruce ostrou pilku a fakt nechci mít proříznutou tepnu. Pokud bych tedy uvažoval sebe v dané situaci, tak já bych se s ním asi vůbec nebavil a rovnou sháněl tu hlídku. A když už bych se s ním bavil, tak bych si šel stoupnout na druhou stranu plotu, než je on a rozhodně ne blíž, než na 3-5 metrů. I to může být málo, překonat 3 metry trvá tuším půl sekundy. A to už se bavíme o jiné situaci, tedy o situaci, kdy přímo očekávám, že dojde ke konfliktu a fyzickému násilí. Tomu naštěstí většinou předchází hecování a zastrašování, takže se většinou dá včas ustoupit.

EDIT: Ano prosím, já spadám do kategorie "muší váha" ;-)
Uživatelský avatar
sigmark
VIP
Příspěvky: 3349
Registrován: 14.08.2012 20:43

Re: Legislativní zapeklitosti

Příspěvek od sigmark »

nápodobně :-)

překvapilo mě kolik lidí ho konfrontuje, místo aby volali orgána, když už tu k tomu je
Uživatelský avatar
kregan
VIP
Příspěvky: 2206
Registrován: 28.11.2013 8:43

Re: Legislativní zapeklitosti

Příspěvek od kregan »

V Praze bych akorát zavolal měšťákům a dál neřešil. Během několika vteřin si ho najdou kamerovym systémem a pohlídaj do příjezdu hlídky. Tedy v ideálnim případě. Už sem taky zažil, že se na něco podobnýho úplně vybodli.
Čím víc víš, tím míň neseš.
Butch
Příspěvky: 782
Registrován: 28.11.2014 19:21

Re: Legislativní zapeklitosti

Příspěvek od Butch »

Já samozřejmě netvrdím, že ho tam měl někdo povalit na zem, kleknout na krk a zadržet, ale z toho co jsem viděl, tak hlídku zavolal jen jeden člověk a myslím, že by tam byli i celkem rychle, protože se někde v další ulici budou motat ( ale nejsem pražák, tak nevím ).

Vidím že nešikovně piluje a levej jako turecká šavle, tak předpokládám, že jeho koordinace stojí za prd a dobrá rána která vyřadí člověka by byla spíš dílem náhody :lol: samozřejmě může se to stát. A k tomu střílení, ono i hrozba zbraní je dost silný argument.

Osobně bych se k němu nepřibližoval, zavolal policii a počkal, nebo šel pryč, tak jak by mě tlačil čas. Mu bych vůbec nic neříkal, tím bych ho vyplašil, anebo by přidal v pilování.
Heike
VIP
Příspěvky: 527
Registrován: 25.06.2013 11:07
Pohlaví: muž

Re: Legislativní zapeklitosti

Příspěvek od Heike »

Zeptal bych se ho stylem policisty v civilu, třeba: Máš mozek? Pak bych ho vyzval k zanechání poškozování věci, tedy zámku, protože slušný člověk si zavolá zámečníka. Pokud se prokáže dokladem od kola, budiž. Nezanechá li jednání, nastříkám mu pepřák do ksichtu, zneužití pepřáku je maximálně přestupek. Kolo bude zachráněno, mě se zvýší šance k přijetí k pomocníkům Městské policie, které brzy založí...dělám si legraci.
floky
Příspěvky: 263
Registrován: 17.12.2011 22:37

Re: Legislativní zapeklitosti

Příspěvek od floky »

Skusil by som zakričat, z dialky....ty hajzel, to je moj bycikel....zlodej by sa okamžite zdekoval..skutočny majitel by ostal stát s otvorenou hubou a nechápal by...
Pýtať sa či je kolo jeho, je blbosť...povie že áno...a vec nemá riešenie...

Vyžšie spomínané striekanie "pepřáku" do tváre rozhodne priestupok nie je...v prípade že majitel skutočne nemá kluče...a on vám na otázku či je to kolo jeho odpovie že áno, a vy to nebudete brať v uvahu...následné striekanie "pepřáku" by bolo utokom zo zbranou...a velmi lahko by sa to obrátilo proti miestnemu rytierovi spravodlivosti....či už na súde po 8 mesiacoch....alebo okamžite na mieste...takzvaným "samosudcom" ;)

A pozor aj na obmedzovanie osobnej slobody...vela ludí v záchvate dobra chce obmedzovať na osobnej slobode páchatelov priestupku a nie trestného činu...a potom sa velmi čuduju, ked je proti ním vznesené trestné oznámenie...
Hohepa
VIP
Příspěvky: 3473
Registrován: 22.07.2013 22:16
Bydliště: Praha

Re: Legislativní zapeklitosti

Příspěvek od Hohepa »

Sakra chlapy trochu soudnosti. Si fakt myslíte, že zloděj by to pižlal pilkou ? :head
Ti to berou pákovkama a rovnou házej na korbu třeba Avie , kdysi šlo emailem video, jak je někdo natočil z horniho patra a nebylo to delší než minuta a brali jich několik.
Mně se to stalo z přívěsným vozíkem a taky jsem pižlal na ulici zámek, neb řetěz co mám odolá jak pilce tak pákovkám.

Se vžijte do jeho situace . Zalomil nebo ztratil klíč (jako já), je nasranej neb mu to nejde přepižlat (a spěchá ) a ještě se do něj začne navážet kolemjdoucí blb. "slušný člověk si zavolá zámečníka" ha ha :lol: za ten litr, co si řekne za výjezd , si to průměrný Čech ( a i já ) se svým platem radši přepižlá sám .
Máme už šest bicyklů a oni od jednoho nemám ani techničák a asi ani nedohledám doklad od nákupu, takže požadavek ať se "prokážu dokladem od kola" bych v jeho situaci fakt bral jako totální buzeraci od idiota, co jde zrovna kolem a poslal bych ho bez pardónu do :moon .
( tedy od toho vozíku jsem měl u sebe techničák :D )

Jako jediné správné řešení, když už, tak vidím ty měšťáky.
Neb pokud je mi známo tak na každý telefonní bonz jsou povinni reagovat a svou reakci zaprotokolovat.
Alespoň tak mi to vysvětlovala slečna na jejich služebně , když jsem řešil manželčino stání na zákazu - žlutá čára u předního kola.
Butch
Příspěvky: 782
Registrován: 28.11.2014 19:21

Re: Legislativní zapeklitosti

Příspěvek od Butch »

Hele já jsem viděl cigoše řezat kolejnici pouze listem pily, není snad potřeba dodávat, že se jim to moc nedařilo. Takže pokud by na to normální člověk vzal pákovky ...ano je možné, že ten zloděj je slaboduchý a řeže to pilou.
Hohepa
VIP
Příspěvky: 3473
Registrován: 22.07.2013 22:16
Bydliště: Praha

Re: Legislativní zapeklitosti

Příspěvek od Hohepa »

Pokud je slaboduchý a řeže to pilkou, tak měšťáci postačí.

Chápu, že netečnost davu vůči kriminalitě a problémům je trnem v oku.
Na druhou stranu jsem srab a vyhýbám se konfliktům .
A proč dělat práci, která náleží druhým ( policii ) a jsou za to placený.
Ono takové selfí s pilkou v ruce poslané jako mms měšťákům udělá víc práce než slovní rozepře s nasraným chlapem kterému, například , ženská ztratila klíče od zámku dvě hodiny před odjezdem na placenou rekreaci s daným termínem dojezdu do lokace. Osobně jsem v tu chvíli asi také nebyl schopen jiné odpovědi než "jdi do prdele debile a estli se ti to nezdá tak si zavolej poldy"
Protože, než řešit každého uvědomělého, tak radči budu mít u toho pižlání policejní dozor a ostatní debilové tím pádem daj pokoj. A jejich výjezd jde na vrub volajícího.
(naštěstí jediný kolemjdoucí byli pochechtávající se sousedi :twisted: co mě znají čtyřicet let)

Proto znovu opakuji , osobně jako nejvhodnější řešení u tohoto scénáře
( domněnka bez evidentních znaků trestné činnosti)
vidím volat policii a osobně se neangažovat.
Butch
Příspěvky: 782
Registrován: 28.11.2014 19:21

Re: Legislativní zapeklitosti

Příspěvek od Butch »

Souhlasím, taky bych se osobně nerad angažoval, jak jsem již psal výše, ale policii za celou dobu přivolal jen jeden člověk a to je podle mě špatně. ( x nebo možná dobře, kdyby k němu na natáčení "sociálního experimentu" jeli už po šesté, tak by se mu asi něco přihodilo :lol: )
Hohepa
VIP
Příspěvky: 3473
Registrován: 22.07.2013 22:16
Bydliště: Praha

Re: Legislativní zapeklitosti

Příspěvek od Hohepa »

a nebo to sestříhali podle scénáře :roll:

když jsem před lety bydlel v podnájmu, tak se tam nedalo v blízkosti "legálně" zaparkovat .

Místní pavlačové komando důchodkyň spolehlivě přivolalo městskou a ta tam byla do deseti minut od "nelegálního" zaparkování.
Než jsem, vyjel výtahem do sedmého a zpátky ( do bytu jsem ani nešel , jen předal ve dveřích nákup ženě ) tak tam
spolehlivě byli .

Naštěstí jsem to vždy ukecal na parohy( všechny čtyři blinkry ) a zastavení ne parkování - tedy dobu nutnou k vyložení nákladu. :angel

Takže pošesté tam určitě nejeli , stáli opodál a bavili se stejně jako filmaři :D
Uživatelský avatar
herman
Příspěvky: 1881
Registrován: 26.12.2013 17:51
Pohlaví: muž
Bydliště: Ostrava

Re: Legislativní zapeklitosti

Příspěvek od herman »

Měl bych malou otázku. Jak je to dnes řešeno zákony o nošení nabitých zbraní příslušníky AČR? Myslím v rámci plnění služebních poviností na tzv veřejnosti? Co si vzpomínám, tak za bývalého režimu jsme jednou jeli vlakem pro tank do opravárenského podniku v NJ a měli jsme plné dva zásobníky v sumce a osmapadesátku bez nasazeného zásobníku. Ale gumák, tzv velitel eskorty, měl normálně pistoli s naraženým zásobníkem.
Až v pekle nebude volného místa, pak mrtví budou bloudit po zemi.
lz1
Příspěvky: 65
Registrován: 10.02.2012 9:16

Re: Legislativní zapeklitosti

Příspěvek od lz1 »

neviem ako v ČR, ale u nás na Slovensku je v úvode príslušného zákona uvedené, že ozbrojené zložky (polícia, armáda,...) sú z pôsobnosti tohtoto zákona (Z. o zbraniach a strelive) vyňaté.
Butch
Příspěvky: 782
Registrován: 28.11.2014 19:21

Re: Legislativní zapeklitosti

Příspěvek od Butch »

POUŽITÍ VOJENSKÉ ZBRANĚ A ZVLÁŠTNÍCH PROSTŘEDKŮ

§ 42
Použití vojenské zbraně

(1) Voják je oprávněn při výkonu pořádkové, strážní, eskortní a dozorčí služby použít vojenskou zbraň,

a) aby odvrátil přímo hrozící nebo trvající útok vedený proti jeho osobě nebo útok, který mu bezprostředně hrozí, anebo útok na život nebo zdraví jiné osoby,

b) aby odvrátil nebezpečný útok, který ohrožuje střežený objekt nebo stanoviště, a to po marné výzvě, aby od útoku bylo upuštěno,

c) aby zamezil útěku ozbrojené osoby nebo osoby důvodně podezřelé ze spáchání zvlášť závažného zločinu, kterou nelze jiným způsobem zadržet,

d) je-li třeba zneškodnit zvíře, ohrožuje-li život nebo zdraví osob.

(2) Vojenskou zbraní se pro účely tohoto ustanovení rozumí vojenská střelná zbraň, vojenská zbraň bodná nebo sečná.

Jedná se o Předpis č. 219/1999 Sb.Zákon o ozbrojených silách České republiky, snad tam najdeš odpověď na svou otázku. Nemyslím ale že se řeší přímo návoj v komoře.
Chorche
VIP
Příspěvky: 3275
Registrován: 28.02.2013 13:11

Re: Legislativní zapeklitosti

Příspěvek od Chorche »

myslim že k tématu lze ideálně citovat Cévu Rumkopffa začínající "je 7.00...."
Odpovědět