Mobilní formy bydlení

Technika, taktika, ale i vybavení domu a bytu.
Odpovědět
Maximus
VIP
Příspěvky: 6526
Registrován: 12.01.2011 19:24
Bydliště: ČSR

Mobilní formy bydlení

Příspěvek od Maximus »

V PA časech by pro lidi, kteří nepatří do kategorie "sysel" hromadící pozemky a vybavení, je vlastnictví elementárního mobilního bydlení docela zajímavou volbou.

Náhodou jsem objevil jedno netypické řešení, ovšem bez ambic na celoroční bydlení a max pro 1 - 2 lidi :).
http://www.fa.vutbr.cz/pages/projekt.aspx?id=593
Uživatelský avatar
DeadMan
Příspěvky: 3046
Registrován: 30.04.2012 19:27
Bydliště: Slezsko

Re: Mobilní formy bydlení

Příspěvek od DeadMan »

No ten bača mi tam moc nesedí a do krajiny to vůbec nezapadá (raději bych tam viděl klasickou salaš), ale k věci ....

Tohle je mobilní jen když máš náklaďák a pak si kladu otázku, proč nemít zástavbu přímo na něm a mít možnost okamžitě se přesunout v případě potřeby a né to složitě nakládat a sundávat atd.

Tohle mi nepříjde v ničem výhodné.
Reno
Příspěvky: 398
Registrován: 04.12.2012 18:12
Pohlaví: muž

Re: Mobilní formy bydlení

Příspěvek od Reno »

Ano, zajímavý počin skolních architektů, ovšem v krajině to opravdu působí jako pěst na oko a uživatelský komfort i odolnost konstrukce bude někde na úrovni pevnějšího stanu. Když už mobilní rozpadlické bydlení, které není trvale spojeno s nějakým vozidlem - co třeba nějaká stará cisterna (vlek nebo snímatelné provedení)? V závislosti na velikosti a tvaru lze ubytovat 2 a více osob, neprší do toho, je to částečně neprůstřelné, lze to doplnit okny, střílnami, pozorovatelskou věžičkou... A na zimu kvůli tepelné izolaci třeba někde zakopat do země... :P
Uživatelský avatar
cunas
Příspěvky: 28
Registrován: 09.07.2013 19:07
Pohlaví: muž
Bydliště: Gablona über dem Adler
Kontaktovat uživatele:

Re: Mobilní formy bydlení

Příspěvek od cunas »

Třeba porost je zajímavé řešení :) . Dalo by se v tom existovat, vybavit to jako garsonku s chemickým WC. Ve chvíli potřeby prostě vybavení "bytu" posuneš na prostředek, zafutruješ křídla dovnitř a tadá 8-)

http://forum.valka.cz/viewtopic.php/t/65018
Uživatelský avatar
dracekvo
VIP
Příspěvky: 3607
Registrován: 06.02.2012 18:05

Re: Mobilní formy bydlení

Příspěvek od dracekvo »

Kdysi jsem se tak ze zvědavosti koukal jaké jsou možnosti mobílního bydlení.
Hodně inspirací se nechá najít na google pod heslem truck camper, ale mě se daleko více líbí 6x6 camper či 8x8 camper :twisted:

Třeba tento starší man je úplný labůžo
Obrázek

Něco k inspiraci ohledně energie na kolech je na http://forum.mypower.cz/viewtopic.php?f=13&t=1247
Kolapsnik jr.
Příspěvky: 1140
Registrován: 12.01.2011 23:10

Re: Mobilní formy bydlení

Příspěvek od Kolapsnik jr. »

D. za odkaz, v tom vlakne jsou a doufam budou dlouhodobejsi prakticke zkusenosti jak CTEK nabijel "Winstona" ..
srejby
Příspěvky: 100
Registrován: 26.11.2012 20:10

Re: Mobilní formy bydlení

Příspěvek od srejby »

achopsalista
Příspěvky: 300
Registrován: 10.05.2013 14:19
Pohlaví: muž

Re: Mobilní formy bydlení

Příspěvek od achopsalista »

trošku úlet, ale čo takto zaradiť medzi mobilné formy bývania loď? bez srandy, viem si predstaviť že zakotvím / v Pa/ v strede dunaja a všetci mi môžu fúkať brčkom... /inšpiroval ma vodný svet. tam však tej vody bolo trošku viac no a mali k dispozícii tanker. taký propeler /tak sa to tuším volá/ by však tiež nemusel byť prípadne zlý.../
len doriešiť ako sa stať nepotopitelním. predsa len, nejaky závistlivý blbec s kosou na brehu by nám mohol znepríjemniť večernú siestu...
GOD
VIP
Příspěvky: 712
Registrován: 09.05.2012 11:18

Re: Mobilní formy bydlení

Příspěvek od GOD »

zaujímavé obytné vozítko parkuje v Brne pri Kauflande - Ponava. Je to tušim tiež Man s nastavbou na zakazku. Je to dosť velké a aj dosť vysoké. Takže sú problémy s mostami a planovanie trasy musi zohladniť výšku vozidla a mostov.

Moja predstava je skôr dodávka na úrovni Trasnporer, Ducato a pod, hlavne pre svoju nenápadnosť priestornosť a vcelku slušnú únosnosť - pretož sú stavané už ako ,,lahké nákladaky,,
- pôvodne som sníval o V3S, ale kto to reálne uživí? jedine ten kto na to má.
lordCorvin
Příspěvky: 102
Registrován: 22.12.2011 12:08

Re: Mobilní formy bydlení

Příspěvek od lordCorvin »

Záleží na tom, jaký požadujete komfort a kolik vás bude. Trochu jsem o volbách mobilního bydlení přemýšlel a vyšlo mi zhruba tohle:

TEEPEE
pro jednoho nebo pro dva, lze bydlet celoročně (indiáni tak bydleli stovky let i dost vysoko na severu, u nás vím o jednom maníkovi před léty ve westerncity v Boskovicích), rozborka a sborka v řádu desítek minut (před lety jsem teepee měl, tak vím), stěhovatelnost osobním autem včetně výbavy

JURTA
pro jednoho až asi pro pět lidí, celoroční bydlení (dodnes kočovníci na východě), rozborka a sborka za půl dně (odhad), stěhovatelnost včetně výbavy ve větší dodávce

KARAVAN
jak samostatný přívěs, tak nástavba, problémy s vytápěním v zimě, problémy s vlhkostí, prostor může být docela impozantní (třebas v přestavbách autobusů), člověk v předPA době nebude vypadat podezdřele, karavanistů je spousta, k sehnání velké množství výbavy

DŘEVOSTAVBA (srub)
z upravených kuláčů, slušná balistická odolnost proti krátkým zbraním, lze postavit na zemních vrutech, rozborka a sborka v řádech dnů, stěhovatelnost na jednom až dvou náklaďácích, bez problémů pro 4-8 osob (tím chci naznačit, že stěhovat to je technicky možné, výrobci to tak dělají u každé zakázky)

LOĎ
zajímavější v předPA době, vím o několika lidech celoročně na lodi bydlících. Zásadní nevýhoda v PA době je neprůchodnost evropských vodních cest (v cestě fůůůůra zdymadel, které nebudou funkční), při pobytu na moři to může být zajímavá varianta. Jinak výhody a nevýhody karavanu

Vynechávám mobilhousy, unimobuňky atd. K mobilitě je zapotřebí jeřáb.

Je to jen hrubý souhrn, doufám, že jsem nic nevynechal. A teď chutě do mě, rozpadlíci.... :devil
odpadlik
Příspěvky: 140
Registrován: 19.12.2012 14:02
Pohlaví: muž
Bydliště: Severní Čechy

Re: Mobilní formy bydlení

Příspěvek od odpadlik »

Pro achopsalista
OBRAZEM: Život mořských Romů v plovoucí vesnici
Obrázek
Obrázek
Na pobřeží Číny můžete najít celé vesnice, které vznikly pospojováním lodí či materiálů. Obyvatelé plujících vesnic jsou nejčastěji rybáři. Jejich předkové v dávných dobách utekli před válečnými nepokoji na širé moře.

Počátky tohoto "mořského" osidlování se datují do doby dynastie Tang (618-906).

Obyvatelé těchto vodních vesnic měli před založením Čínské lidové republiky zakázán vstup na břeh.

Obyvatelé vesnic měli také dříve zapovězený sňatek s lidmi žijícími na pobřeží. Svatební a pohřební obřady se zde konaly na člunech.

Vesnice jsou soběstačné. Mají své vlastní plovoucí pošty, policejní stanice, restaurace a obchody.

Zdroj: http://bydleni.idnes.cz/ubytovani-v-cin ... bnosti_web
Kolapsnik jr.
Příspěvky: 1140
Registrován: 12.01.2011 23:10

Re: Mobilní formy bydlení

Příspěvek od Kolapsnik jr. »

lordeC mas to dobre popsane, snad jen u tech lodi, je to takova trochu romanticka iluze o maly rezijnich nakladech, ve skutecnosti drive ci pozdeji se to musi vytahnout na breh, brousit/lakovat/zaplatovat atd.. Predevsim z meho gusta v CZ na to nejsou moc dobre reviry kotviste, bud je to hnusne-inverzni-smogove misto ve meste nebo nekde sice stranou ale zas na rane povodnim.. v jinych zemich "zapadu" bych to dal na vhodnem miste mozna i jako top variantu, bez legrace

odpadlik achopsalista "morsti cikani" a podobna existuji v Asii (oceanii) ve vice verzich a jsou to zajimava pleme-existence, zde uz samozrejme na mnohem vice obnovitelne platforme, pokud neni blizko kolem nejaka silena civilizace, ale takovych mist uz moc neni ani kolem Javy apod., otazka zas co klimaticka zmena, okyseleni mori atd.
Uživatelský avatar
plenty wolfs
Příspěvky: 337
Registrován: 31.01.2012 12:58
Pohlaví: muž
Bydliště: Carpathian mountains

Re: Mobilní formy bydlení

Příspěvek od plenty wolfs »

a čo tak klasická maringotka ? Presun nákladiakom, traktorom alebo keď dôjdu PHM koňmo ....

Niekoľko nadšencov takto prebýva už teraz:

http://bydleni.idnes.cz/zivot-v-maringo ... bnosti_web

http://www.bydleni-iq.cz/inspirace-pro- ... aringotce/
RAD
Příspěvky: 214
Registrován: 27.11.2013 10:39

Re: Mobilní formy bydlení

Příspěvek od RAD »

Přesun v PA = koleda o pořádnej malér . Obrvláště v něčem tak nápadnym jako je ten MAN nebo karavan. Bejt hladovej a zoufalej budu první co pošle pár dávek směr kabina.
Uživatelský avatar
mischanek
Příspěvky: 128
Registrován: 22.01.2013 17:08
Bydliště: Beskydy

Re: Mobilní formy bydlení

Příspěvek od mischanek »

..nevim jestli to neni OT, ale jako maly kluk jsem ulitaval na Tatre 815 GTC aka Tatra kolem světa :-) - http://gtc.zpc.cz/index.php
Odpovědět