Energetická krize / období nespolehlivých dodávek.

Technika, taktika, ale i vybavení domu a bytu.
Odpovědět
Permonik
Příspěvky: 501
Registrován: 01.11.2016 10:32
Pohlaví: muž
Bydliště: JM

Re: Energetická krize / období nespolehlivých dodávek.

Příspěvek od Permonik »

No já stále řeším, čím budu topit, protože jsem měl objednané dávno a teď mi po třech měsících od objednávky a neustálého odkládání řekli, že mi žádné dřevěné brikety nedodají. Loni jsem kupoval za 60 Kč/10kg. Letos jsem objednal za 95 Kč/10 kg a teď je to spíš 140+ Kč/10 kg a stejně vůbec nikde nejsou. Tak jsem na rychlo jinde objednal suché dřevo místo nich, aby mi řekli, že se vyprodalo ten den ráno a opět nikdo nic moc nemá. Nakonec jsem sehnal ještě odřezky z výroby za ne úplně lidovou cenu, ale tak alespoň něco.

Hnědouhelné brikety (německé Union, kvůli méně síry - dehtování) jsem taky sháněl všude možně a nakonec uspěl jen s 3", protože 7" se letos nikde nedal sehnat. A to i ty 3" už teď taky skoro nikde nejsou.
xgordon
Příspěvky: 642
Registrován: 10.08.2020 0:14

Re: Energetická krize / období nespolehlivých dodávek.

Příspěvek od xgordon »

U nas uz vymyslaju, ze do 85 % spotreby el. energie podla udajov z roku 2020 nam daju "lepsie ceny", zvysok si doplatime podla trhovych cien na burze. Len este musia zmenit nejake zakony aby lepsie zvladli pripadne zaloby. :rock :devil

Vidim to tak, ze spolocenska nervozita, frustracia a nasratost bude rast rychlejsie ako sme to videli pri choase s C19.
miselito
Příspěvky: 193
Registrován: 13.05.2013 14:26
Pohlaví: muž

Re: Energetická krize / období nespolehlivých dodávek.

Příspěvek od miselito »

zrazu zistili, ze namaju 1,5 miliardy na zastropovanie :D
By ma zaujimalo, ked som kupil chalupu v Novembri 2020 a minul som do vyuctovacieho obdobia (Februar 2021) skoro "nic" z elektriky, tak ako to podleziem :D radost zit v tychto casoch
jameson363
Příspěvky: 634
Registrován: 29.12.2012 0:02
Pohlaví: muž

Re: Energetická krize / období nespolehlivých dodávek.

Příspěvek od jameson363 »

Permonik píše: 02.09.2022 14:58 No já stále řeším, čím budu topit
Drivi? Svepomoci kurovcaky, co uz lezej rok-dva v lese? Brouci uz v tom nejsou, suchy to bude. Tak jen kontakt na majitele/spravce lesa. Nebo?

Popripade muzes sbirat v lese do 7cm prumeru jentak na hulvata. Je to vopruz, ale zahreje te to 2x 😁 popripade odrezky z parezu, za to te asi taky nikdo nebude jebat.
Uživatelský avatar
Grunt
Příspěvky: 1590
Registrován: 11.12.2011 20:58
Bydliště: Jih Moravy

Re: Energetická krize / období nespolehlivých dodávek.

Příspěvek od Grunt »

jameson363 píše: 04.09.2022 20:16 Drivi? Svepomoci kurovcaky, co uz lezej rok-dva v lese? Brouci uz v tom nejsou, suchy to bude. Tak jen kontakt na majitele/spravce lesa. Nebo?
No já ještě když jsem chodil s dědou chatu, tak platilo co je uschlé, to je vhodné na táborák. Pár suchárků (stojících!) takhle padlo. Lidi čuměli když se to táhlo po asfaltu, ale nikdo nikdy nic neřekl. Nevím jak je to se zákonem teď no nicméně hádám, že tahat suché větve na šangli zakázat nikdo nemůže. Akorát teda dneska bude dělat problém konkurence v tom lese (někteří dědouši mají na to staré ukrajiny speciálně upravené a spoustu let zkušeností). A stále platí u Lesů ČR že po polomu si po uklizení placu může soukromá osoba odvézt kolik uveze. Akorát je to nově placeno od metru. Já osobně bych šel stále do uhlí když by to bylo možné. Pár kluků mi tu doporučilo uhelné brikety a i když nevím jaká je aktuální cena, předpokládám že paleta se stále dá objednat. Dřevem se to pak dá jen doplnit na dotop.

Ještě malý updejtek: Už je to bratru deset let, no předkládám že stále platné ;) Dobrá pilka spustu práce zastane.
jameson363
Příspěvky: 634
Registrován: 29.12.2012 0:02
Pohlaví: muž

Re: Energetická krize / období nespolehlivých dodávek.

Příspěvek od jameson363 »

Jenze kdys chodil? Ja s tatou taky pokacel spoustu sousek v okoli chaty, ale to byly devadesatky. Punk v kazdym oboru, jina mentalita vlastnictvi, jinej pristup k vymahani zakonu. Dneska bych max nehrotil, jestli ma odrezek 7 nebo 10cm, zvlast pokud toho nebudes tahat x valniku. Kdyz vidim, kolik neodklizenyho drivi se v lese vali, tak by majitel/spravce musel bejt fakt debil, aby te za to buzeroval. Nicmene cely stromy bych bez povoleni neresil. 7cm v prumeru neni zase tak malo. Jasne, celou noc to horet nebude, ale za odvoz lepsi nez nic. Nevyhodu vidim spis v pracnosti s odvetvovanim. Tady bych si nechal poradit a vybral spravnou sekeru, jinak se z toho clovek posere.
Uživatelský avatar
Grunt
Příspěvky: 1590
Registrován: 11.12.2011 20:58
Bydliště: Jih Moravy

Re: Energetická krize / období nespolehlivých dodávek.

Příspěvek od Grunt »

jameson363 píše: 04.09.2022 21:03 Jenze kdys chodil? Ja s tatou taky pokacel spoustu sousek v okoli chaty, ale to byly devadesatky.
Tak není to ani deset let a ne devadesátky. Ty lesy jsou furt akorát je prostě větší poptávka, tak holt prostě nezbývá než se podívat jinde. U nás nedávno dělaly prořez kolem železnice ČD (či správa dráh či co to teď je). No je to už v čudu, takový zájem o dřevo je, ale prostě když se poptáš určitě někdo nabídne. Ne všecko co roste má soukromého majitele. A i tam kde má se to dá domluvit.
Trace
Příspěvky: 768
Registrován: 21.01.2016 22:17

Re: Energetická krize / období nespolehlivých dodávek.

Příspěvek od Trace »

strizliva analyza energeticke situace - Al Jazeera English

"Why has Russia stopped gas supplies to Europe? | Inside Story": https://www.youtube.com/watch?v=ZNAhwYkW48o
F-35 je neviditelne letadlo a proto ho cinske, ruske a iranske radary nemohou videt. Kdo tvrdi opak, je dezolat.
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: Energetická krize / období nespolehlivých dodávek.

Příspěvek od proforma »

https://www.novinky.cz/clanek/zahranicn ... d=40407755

A je to tady. Rus na plnou hubu rika, ze odstaveni NS1 neni technologicka, ale politicka zalezitost: "Dodavky neobnovime, dokud nezrusite sankce."

Tak to bychom meli, sankce evidentne funguji.
Ocekavam, ze v nejblizsich 14 dnech se vyprodaji retezove pily.
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
Trace
Příspěvky: 768
Registrován: 21.01.2016 22:17

Re: Energetická krize / období nespolehlivých dodávek.

Příspěvek od Trace »

proforma píše: 05.09.2022 13:33 "Dodavky neobnovime, dokud nezrusite sankce."
Samozrejme ze je to odveta za sankce. Myslel si snad nekdo neco jineho? Evropa s tim zacala a rusi jen troli. Obcas pusti, obcas ne. Aby si v EU uvedomili, ze pokud nebudou mit v zime teplo, tak v zemich kde maji hodne doktoru a inzenyru prestane existovat civilizace a veskery prumysl. A to neni mozne drzet na zivu pomoci dotaci a natisknutych "antiinflacnich balicku"

EU vedou velmi hloupi lide a vedeni nasi zem jim jde ve vsem na ruku. Bud jako spravny rozpadlik se na to pripravite, nebo vas ceka tezka doba.
F-35 je neviditelne letadlo a proto ho cinske, ruske a iranske radary nemohou videt. Kdo tvrdi opak, je dezolat.
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: Energetická krize / období nespolehlivých dodávek.

Příspěvek od proforma »

Jsou taci intelektove slabsi, kteri doted verili (a cpali to ostatnim), ze Rus by rad dodaval, ale nemuze, chudak...
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
Hagen
Příspěvky: 1382
Registrován: 19.05.2022 15:36

Re: Energetická krize / období nespolehlivých dodávek.

Příspěvek od Hagen »

Trace píše: 05.09.2022 13:45
proforma píše: 05.09.2022 13:33 "Dodavky neobnovime, dokud nezrusite sankce."
Samozrejme ze je to odveta za sankce. Myslel si snad nekdo neco jineho? Evropa s tim zacala a rusi jen troli. Obcas pusti, obcas ne. Aby si v EU uvedomili, ze pokud nebudou mit v zime teplo, tak v zemich kde maji hodne doktoru a inzenyru prestane existovat civilizace a veskery prumysl. A to neni mozne drzet na zivu pomoci dotaci a natisknutych "antiinflacnich balicku"

EU vedou velmi hloupi lide a vedeni nasi zem jim jde ve vsem na ruku. Bud jako spravny rozpadlik se na to pripravite, nebo vas ceka tezka doba.
Tak konečně ruské rozhodnutí, které mi udělalo radost.
Když jsou v Evropě takoví tataři, že se neustále snaží s tím zkurveným ruskem nějak dohodnout, a vyjednávat, tak je dobře, že to zastaví sami rusáci. Alespoň bude konečně jasno. A jako odvetu bych vymyslel další sankce, ať si to rus užije ;) .
S TERORISTY SE NEVYJEDNÁVÁ !!!
SVOBODA NENÍ ZADARMO !!!
To si většina Evropanů neuvědomuje, a mají svobodu za samozřejmost.
Ukrajinci za svobodu platí krví, a v Evropě pláčou, že za ní musí platit drahými a nedostupnými energiemi. :puke
Ať si tu svou ropu a plyn strčí do prdele. ;)
FarmářJan
Příspěvky: 537
Registrován: 15.04.2013 21:40
Pohlaví: muž
Bydliště: v horách

Re: Energetická krize / období nespolehlivých dodávek.

Příspěvek od FarmářJan »

bohužel už si vyzkoušeli při vydíráni platbama rublem, že většina zemí vyměkla během dnů a zbytek v tichosti pak taky.
Hagen
Příspěvky: 1382
Registrován: 19.05.2022 15:36

Re: Energetická krize / období nespolehlivých dodávek.

Příspěvek od Hagen »

Já vím. Evropa je plná bezcharakterních politiků, kteří jsou schopni škemrat o plyn (a ropu) jak feťáci o dávku.
A podobné sračkové demonstrace jako byla teď v Praze akorát hrajou putinovi do karet.
Trace
Příspěvky: 768
Registrován: 21.01.2016 22:17

Re: Energetická krize / období nespolehlivých dodávek.

Příspěvek od Trace »

Pokud hrozi ze nastane problem, melo by se to resit jeste nez nastane tak aby byly meritelne pozitivni vysledky (a idealne zadne negativni). Jestli to diky neschopnosti umoci postavenych dojde az do faze kdy budou mirumilovne protestovat novoevropani, Hagen bude s laskou vzpominat na soucasne prazske protesty - protoze to teprve pohraje Putinovi do karet.
F-35 je neviditelne letadlo a proto ho cinske, ruske a iranske radary nemohou videt. Kdo tvrdi opak, je dezolat.
Hagen
Příspěvky: 1382
Registrován: 19.05.2022 15:36

Re: Energetická krize / období nespolehlivých dodávek.

Příspěvek od Hagen »

Jediný skutečný problém který hrozí je, že západní politici vyměknou, a nechají putina "vyhrát".
Všechno ostatní se zvládne.
Nedávno byli všichni vyděšení z Covidu, teď jsou všichni vyděšení, že v zimě zmrznou, a nejspíš i umřou hlady.
Vystrašenými lidmi se pak snadno manipuluje.
vrb
VIP
Příspěvky: 909
Registrován: 13.08.2011 1:52

Re: Energetická krize / období nespolehlivých dodávek.

Příspěvek od vrb »

Hagen:
Zkus prosím nastínit jak bys to chtěl zvládnout na celoevropské úrovni, nebo alespoň v rámci ČR.
Mě napadá jen coby se ještě mohlo víc podělat a jak neuvěřitelně jsme technicky nepřipravení na nějaké problémy.

Jedině, že by Putina trefil šlak a vzal to tam do ruky někdo z mladší generace a domluvil se po dobrém. Ale na domluvu po dobrém by zase neslyšeli západní psychopati a chtěli by Rusko definitivně zničit, tak už fakt nevím jak to řešit.

Energeticky jsme v ČR cca z 85% závislí na Rusku.
Potravinově cca ze 70%.
Po technické stránce by bylo potřeba, odhaduju, tak 20 let intenzivní práce a nákladných investic, abychom se vymanili z těchto závislostí. A investicemi myslím 50% HDP každý rok. A ne to rozkrádat na stáních zakázkách a prožírat úřadama co ještě navíc škodí lidem.
Současná politická garnitura napříč Evropou s několika málo výjimkami je v krizi zcela nepoužitelná.
A ty politiky tam musel někdo zvolit, já je teda nevolil.
Pokud by někdo začal před 15 lety podnikat systematické kroky proti závislosti na Rusku, byl by v dalších volbách demokraticky odstraněn.

Ano, nezbývá nám v současné situaci, než škemrat o pokračování dodávek z Ruska. To, podle tebe bezcharakterní, politici dělají.

Když si uděláme průnik několika nejznámějších proroctví, tak tam je, že Evropa bude v dohledné době téměř vylidněna. Dřív se při výkladu těchto proroctví předpokládala jaderná výměna mezi NATO a Varšavskou smlouvou. Teď to vypadá, že to ani nebude potřeba a zničíme se tu sami.

Fakt nevím jak to teď rychle řešit, zkus prosím místo nadávek a bezúčelného bědování popsat co s tím navrhuješ dělat. Nejen pro nás. Čtou to tu i státní složky a třebas se tvým návrhem ve svodce BIS někdo inspiruje.
vvitty
Příspěvky: 122
Registrován: 26.01.2021 10:18

Re: Energetická krize / období nespolehlivých dodávek.

Příspěvek od vvitty »

Hagen píše: 05.09.2022 21:05 A podobné sračkové demonstrace jako byla teď v Praze akorát hrajou putinovi do karet.
To bylo spis demo jak to na namestich bude vypadat v prosinci a lednu...
drigon
VIP
Příspěvky: 2997
Registrován: 28.11.2012 23:44

Re: Energetická krize / období nespolehlivých dodávek.

Příspěvek od drigon »

Problém je do značné míry v tom, že lidi mají strach ze zničené ekonomiky, z nezaměstnanosti, z výprodeje našich majetků supům.
Mluvil jsem s několika lidmi, kteří v sobotu na demonstraci byli. Nikdo z nich není proruský (i když i tací se tam jistě v sobotu našli). Jejich postoje by se daly shrnout slovy: vždyť u nás máme nejvyšší ceny energií v Evropě. Podniky zavírají. Jinde v Evropě už ceny energií řeší. Ať už podporou, nebo stropem. U nás nic. Maximálně nějaké prohlášení a pak zas dlouho nic. Nebo jenom více méně kosmeticky.
Berou to tak, že vláda republiky se má zastávat zájmů svých občanů a chránit je. Protože jimi byla zvolena. Pokud místo občanů ČR chrání nějaké spekulanty a problémy řeší ve stylu "co Brusel", "co Berlín", ji patří probrat a nebo tam dát někoho, kdo problémy bude skutečně účinně a rychle řešit.
Dříve než bude na každém druhém baráku viset cedule "zabaveno". A na adrese "Pod mostem" narváno.

Druhý přístup by se dal označit jako "kupecký". Argumentace byla ve stylu: proč mají Němci nakupovat plyn za 6Kč a nám ho prodávat za 35. Je potřeba si dodávky plynu a ostatních surovin domlouvat sami po celém světě a nečekat na předražené drobky (tento názor zazněl ještě před uzavřením plynu Ruskem).

Fialův výrok o švábech lidí značně popudil. A to i ty, kteří o demonstrování neuvažovali. Mám za to, že pokud vláda bude dál pokračovat v nastaveném kurzu to nadobude za necelé tři týdny v Praze podstatně větších rozměrů.

A Scholtzův včerejší projev tomu nejspíš taky dodal šťávu. Tlačit zelený úder a další propagandu v současné době? Ten si vážně nemohl vybrat lepší dobu.

S tímhle přístupem mohou hybridní informační válku doopravdy projet. Měli by se zamyslet.
Koukej tak, aby jsi viděl.
Joe Azbest
Příspěvky: 921
Registrován: 11.02.2014 10:56

Re: Energetická krize / období nespolehlivých dodávek.

Příspěvek od Joe Azbest »

Jak přituhne, tak Němci srazí paty a povolí provoz NS2. O nic jiného Putinovi nejde.
Odpovědět