Energetická krize / období nespolehlivých dodávek.

Technika, taktika, ale i vybavení domu a bytu.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Montezuma
Příspěvky: 378
Registrován: 08.06.2021 19:14
Pohlaví: muž

Re: Energetická krize / období nespolehlivých dodávek.

Příspěvek od Montezuma »

Jsem klidný. Vláda o tom bude intenzivně jednat a bude vysílat jasné signály ;) .

Teď vážněji - tady končí sranda. Obávám se ale, že s tímhle vláda nebude nic dělat, dokud fakt třeba PRE nekrachne. Ale může to být taky jen snaha dodavatelů se vyhnout nakupování plynu teď na jaře. Mimochodem jedním ze znaku systémové chudoby jsou roury od kamen trčící z okna, myslím si, že tenhle obrázek brzo uvidíme...
cipis
Příspěvky: 4849
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Energetická krize / období nespolehlivých dodávek.

Příspěvek od cipis »

Pražská plynárenské nové zákazníky na elektřinu nebere, dokonce ani nechce přepis!
Takže jsem na jednom místě vyfasoval od EoNu u D25d cenu 12,20 (VT) a 9,20 (NT) Kč/kWh se vším všudy.
Masakr.
Doma na baráku mám ceny víc jak poloviční, tak to tam asi i začnu vozit v baterii, tu elektřinu ... Minimálně po dobu rekonstrukce (dráty v hlíně) to bude tak jak tak nutné, na svícení ... Topení je tam v plynu, naštěstí celkem rozumné ceny od Innogy.
xgordon
Příspěvky: 642
Registrován: 10.08.2020 0:14

Re: Energetická krize / období nespolehlivých dodávek.

Příspěvek od xgordon »

Len tak zo zaujimavosti, to je cena len za elektrinu alebo aj s distribiciou, odvodom do kadejakych fondov, merace atd?
cipis
Příspěvky: 4849
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Energetická krize / období nespolehlivých dodávek.

Příspěvek od cipis »

Skoro se vším všudy, resp. bez poplatku za občasné zdroje energie, protože tam plánuji rekonstrukci, tak mi to asi napálí podle jističe, když bude odběr tařka nula.
A při víc jak poloviční ceně elektřiny doma (plus dodělám PV) se mi vyplatí vozit na víkendy tam 1,2 kWh trakční baterii a po dobu prací jet z měniče ... Topení je tam plynem a Innogy dalo naštěstí ještě rozumné ceny, stihl jsem převést před putinem, na rozdíl od té elektriky.
xgordon
Příspěvky: 642
Registrován: 10.08.2020 0:14

Re: Energetická krize / období nespolehlivých dodávek.

Příspěvek od xgordon »

Pri mojej spotrebe by som pri takej cene zacal financne krvacat. A to mam kadejake masiny (zvaracku, sustruh, pily, brusky atd) a od jari do jesene furt nieco kutim na zahrade + do toho ceny materialov...znamenalo by to koniec mojho DIY.

Este dobre, ze mam zmluvu o energiach aku mam a stihol som za posledne dva roky nasyslit materialu plnu garaz.
zedik
Příspěvky: 987
Registrován: 29.03.2016 20:41
Pohlaví: muž

Re: Energetická krize / období nespolehlivých dodávek.

Příspěvek od zedik »

Opatření v okolních státech - z článku Čez zdražuje od 1.4. elektřinu pro stávající odběratele :
Například Nizozemsko dlouhodobě zlevňuje elektřinu „negativní daní“ – každému odběrateli odečítá z celkového vyúčtování přes 310 eur/rok (přes 7 700 Kč/rok). Maďarsko spoléhá na ruské dodavatele a maloodběratelské ceny snižuje přes státní energetickou společnost. Polsko snížilo daň z přidané hodnoty (DPH), která tam nyní činí 5 % pro elektřinu a 0 % pro zemní plyn. Slovensko podepsalo memorandum se Slovenskými elektrárnami, že budou pro domácnosti prodávat proud za 61,2077 eur/MWh (asi 1 522 Kč/MWh).

U nás to asi holt není potřeba
glock69
Příspěvky: 103
Registrován: 22.02.2014 18:08

Re: Energetická krize / období nespolehlivých dodávek.

Příspěvek od glock69 »

Ne, my jsme přece bohatí ob, narozdil od občanů jiných států EU....
Joe Azbest
Příspěvky: 926
Registrován: 11.02.2014 10:56

Re: Energetická krize / období nespolehlivých dodávek.

Příspěvek od Joe Azbest »

Příští týden jdou panely na střechu, tak mě snad cena elektřiny přestane zajímat alespoň osum měsíců v roce.
Uživatelský avatar
Quido
Příspěvky: 855
Registrován: 13.03.2020 9:34

Re: Energetická krize / období nespolehlivých dodávek.

Příspěvek od Quido »

3:02 - Belgie kvůli konfliktu na Ukrajině odsouvá plán k odstavení svých jaderných elektráren o deset let, původní plán počítal s rokem 2025. Její poslední dva reaktory by tak měly zůstat v provozu do roku 2035. :yes
Joe Azbest
Příspěvky: 926
Registrován: 11.02.2014 10:56

Re: Energetická krize / období nespolehlivých dodávek.

Příspěvek od Joe Azbest »

S plynem si asi taky ještě užijeme dost srandy

Dodavatelům plynu hrozí krach. Vyvolá dominový efekt, píše Fialovi vedení Prahy
"Je nejvyšší čas si uvědomit, že hrozící pád některého systémově významného dodavatele vyvolá dominový efekt, kdy by jej následovaly další obchodně provázané subjekty, v nejhorším scénáři i dodavatel poslední instance vykonávající veřejnou službu. Upozorňujeme, že Česká republika aktuálně nedisponuje žádným legislativním ani praktickým nástrojem, prostřednictvím kterého by čelila selhání dodavatelů poslední instance,“ stojí v dopise, který redakci Echo24 poskytl sekretariát radního Chabra.

https://echo24.cz/a/SQ2hc/dodavatelum-p ... deni-prahy
Uživatelský avatar
jerry.mysak
Příspěvky: 1412
Registrován: 23.03.2016 12:34

Re: Energetická krize / období nespolehlivých dodávek.

Příspěvek od jerry.mysak »

a začíná jít z tenkejch do ouzkejch

https://vlkovobloguje.wordpress.com/202 ... try-praha/


quido, nakup dost ginu, protože střízlivej to nedáš
Největším nepřítelem občana je stát!
Největším nepřítelem svobody je jedinec zmanipulovaný propagandou.
Uživatelský avatar
Grunt
Příspěvky: 1592
Registrován: 11.12.2011 20:58
Bydliště: Jih Moravy

Re: Energetická krize / období nespolehlivých dodávek.

Příspěvek od Grunt »

jerry.mysak píše: 22.03.2022 9:23 a začíná jít z tenkejch do ouzkejch
Protože nějaký panikařící dědek studující novinky.cz má (taky) právo ventilovat svůj světonázor skrze klávesnici na osobním blogísku? Pánové, notak. Zachovejte prosím chladnou hlavu a nohy v teple.

Já mrznu už spoustu let a ani k tomu nepotřebuju uměle vyvolanou krizi. Naučil jsem se s tím žít a pořádat (po svém):
1.jpg
1.jpg (26.77 KiB) Zobrazeno 1641 x
2.jpg
2.jpg (33.26 KiB) Zobrazeno 1641 x
3.jpg
3.jpg (29.65 KiB) Zobrazeno 1641 x
4.jpg
4.jpg (27.34 KiB) Zobrazeno 1641 x
Doporučuju se na zimu zaobstarat a nenchávat to pro strýčka náhodu. LPG/P-B je sice (i při současných cenách) dražší než-li zemní plyn, no i tak je při zdražování o pár korun neustále dost levný. A když ho dáte přes léto do ledničky, tak se nezkazí a vydrží až do zimy. A to už vám nikdo ani otočením kohoutku nezastaví, ani nesebere.
Já vypotřebuju téměř prázdné láhve, otočím je přes léto dokud jsou ceny přijatelné ať jsem na zimu plně připraven. ;)
Uživatelský avatar
Serža
VIP
Příspěvky: 4512
Registrován: 21.04.2016 16:12
Pohlaví: muž
Kontaktovat uživatele:

Re: Energetická krize / období nespolehlivých dodávek.

Příspěvek od Serža »

hele jaká je vlastně trvanlivost toho PB ve flaškách?
\(^_^)/
Lepší je zbraň mít a nepotřebovat, než potřebovat a nemít...
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8795
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Energetická krize / období nespolehlivých dodávek.

Příspěvek od Fabulous »

Prakticky neomezená.
Uživatelský avatar
Grunt
Příspěvky: 1592
Registrován: 11.12.2011 20:58
Bydliště: Jih Moravy

Re: Energetická krize / období nespolehlivých dodávek.

Příspěvek od Grunt »

Flašky mají omezenou životnost. Musí se u nich dělat pravidelné revize. No a spotřebič je samozřejmě čas od času dobré rozebrat, pročistit trysky a hořáky, poměnit těsnění, provést pravidelnou údržbu, ale plyn sám o sobě pokud je dobře skladován má téměř neomezenou životnost. Některé flašky se mi nepodařilo za pět let vypustit a i když už mají menší tlak, tak stále fungují jako první den.
Uživatelský avatar
Quido
Příspěvky: 855
Registrován: 13.03.2020 9:34

Re: Energetická krize / období nespolehlivých dodávek.

Příspěvek od Quido »

Serža píše: 22.03.2022 10:26 hele jaká je vlastně trvanlivost toho PB ve flaškách?
Zaruka je oficiálně 5 let - ale to jsem pochopil spíš jako na celou neotevřenou láhev, než čistě na jeí obsah.
Uživatelský avatar
Patrol
Příspěvky: 1175
Registrován: 24.08.2015 14:38

Re: Energetická krize / období nespolehlivých dodávek.

Příspěvek od Patrol »

Nějak jsem nepochopil, proč dáváš PB lahve do ledničky???
Jen mrtvé ryby plavou s proudem.
Uživatelský avatar
Quido
Příspěvky: 855
Registrován: 13.03.2020 9:34

Re: Energetická krize / období nespolehlivých dodávek.

Příspěvek od Quido »

jerry.mysak píše: 22.03.2022 9:23 a začíná jít z tenkejch do ouzkejch

https://vlkovobloguje.wordpress.com/202 ... try-praha/


quido, nakup dost ginu, protože střízlivej to nedáš
Díky za článek. Krom 'mírné' tendenčnosti nemám co vytknout, tento názor je potřeba brát v úvahu. Ať bude příčina jakákoli, tak ženy a děti bude zajímat, jestli mají teplo, nebo ne.

A protože nejsem rozpadlík amatér, cena plynu mě nezajímá. V hlavní místnosti baráku mám kamna, takže celou zimu se dá v pohodě topit dřevem, jenom je to trochu méně pohodlné. Absolutně ale souhlasím s doplněním zásob něčeho pitelného. :hand

Těch dobrých zpráv je poslední dobou nějak hodně.
Uživatelský avatar
Grunt
Příspěvky: 1592
Registrován: 11.12.2011 20:58
Bydliště: Jih Moravy

Re: Energetická krize / období nespolehlivých dodávek.

Příspěvek od Grunt »

Jinak když už jsme u toho, je tu na fóru nějaké vlákno kde se dá diskutovat o nějakých topných alternativách (pro případ že fakt vypnou plyn a cena elektřiny poletí nahoru)? Já třeba vypadám že hodně propaguju hodně P-B, ale to je prostě z důvodu, že už jsem měl hodně spotřebičů do začátku. Vím že třeba můj kamarád, ten si zase hodně ujíždí na naftových kamnech/bufících jednoduše protože nafta (aspoň doposud) byla levnější. Třeba je to pro někoho lepší řešení jak přes zimu neumrznout.
Maximus
VIP
Příspěvky: 6526
Registrován: 12.01.2011 19:24
Bydliště: ČSR

Re: Energetická krize / období nespolehlivých dodávek.

Příspěvek od Maximus »

Teplo a TUV ziskavam diky kombinaci dreva z vlastnich zdroju a FV panelu. Pro rozpadlika na vesnici asi idealni energeticky mix.
"Bez zájmu [občanů] o stát republika se stává de facto státem aristokratickým, byrokratickým, státem menšiny - forma sama nerozhoduje o podstatě státu.“ T.G.M.
Odpovědět