Jak jsem připraven na BLACKout

Technika, taktika, ale i vybavení domu a bytu.
Odpovědět
Uživatelský avatar
bacil
Příspěvky: 2925
Registrován: 29.10.2013 15:56

Re: Jak jsem připraven na BLACKout

Příspěvek od bacil »

proforma píše: 24.10.2021 21:37 Namazany 1 platek pro normalniho cloveka, 2 platky pro fyzicky pracujiciho.
Co já su za hovado, když mi z toho balení zbudou 2 krajíčky?
Levná dezinfekce: viewtopic.php?p=217870#p217870
Ozon 2,5ppm/30min: https://rozpad.cz/viewtopic.php?p=216273#p216273
UVC 60J/m2, peroxid 1 minuta 0,5-6% roušky, 0,5% na všechno
Germanik1
Příspěvky: 2614
Registrován: 21.02.2020 21:51
Bydliště: Praha

Re: Jak jsem připraven na BLACKout

Příspěvek od Germanik1 »

Na opravdový blackout plánuji postaru udržování kvásku v kameninovém hrnci a z toho pomocí mouky buďto placky na plotně nebo bochníčky v troubě sporáku na pevná paliva. Zatím mi vydržela žitná mouka 2 roky bez zjištění degradace a pšeničná rok a něco. Prostě jednou za +- 4 dny zadělám tak že 2 kg a jdu do placek. Více ale spoléhám na rýži a těstoviny, tam jsem na skladovém stáří 3 roky bez potíží. Samozřejmě chleba je chleba, ale když jsem zkoušel z obilí ručně mouku, prosál jsem tak 30% a zbytek byl jak bulgur, tedy spíše na kaši po namočení přes noc. Z hrubé namleté mouky, zase dlouho po zadělání, byly nejvýše placky. Při doprovodu syna na některé akce historického šermu jsem zjistil, že jsem se propracoval k lidové středověké kuchyni. Asi bychom zhubli.
Udělám co musím
Uživatelský avatar
Bill Masen
Editor
Příspěvky: 3752
Registrován: 08.02.2015 16:49

Re: Jak jsem připraven na BLACKout

Příspěvek od Bill Masen »

cipis píše: 24.10.2021 22:50 Plotnu na kamínkách ...
Pár tet před tím, než jsem začal číst rozpad jsem rekonstruoval dům a pořídil krbovou vložku nezapojenou do topení právě proto, abych měl teplo i bez proudu a plynu. Nicméně až posledních pár let jsem si říkal, že bych to vyměnil za kamna s plotnu a pecí,. Kdybych to udělal tak bych chleba pekl v ní. Jenže neudělal, takže pečivo pro BO musím řešit formou zásob a ne výroby.
Uživatelský avatar
Ray
Příspěvky: 714
Registrován: 04.02.2018 7:46

Re: Jak jsem připraven na BLACKout

Příspěvek od Ray »

Já kdysi prozíravě od krbové vložky upustil kvůli ceně a pořídil jen krbové kamna...stejně jsem v tom kvůli prckovi raději už 3 roky nezatopil. Teď plánuju dokoupit nějaké jednoduché lehčí kamna s plotnou, které hodím do sklepa a v případě blackoutu bych krbovky odsunul a místo nich dal ty s plotnou (rouru si nachystám). Ono je fakt, že stejně nemá smysl vytápět celý barák (zvlášť 2gen), takže bych vypustil vodu, aby nerozervala radiátory a stáhl celou rodinu do jedné místnosti, takže by kamínka sloužily zároveň k topení i vaření.
Neměl by někdo tip co koupit?
Našel jsem ty staré armádní do stanu, ale chtějí za ně 4,5k. Pak ještě tohle, ale nejsem si jistý, jestli je to určené k vaření https://tvoje-zahrada.cz/index.php?id_p ... er=product

Pak jedině nějaké větší, třeba i s troubou, ale aby byly co nejlehčí. Ale nic předraženého.
"Je lepší mluvit s chytrým člověkem o něčem hloupém než s hlupákem o něčem chytrém" - Jan Werich
Uživatelský avatar
dracekvo
VIP
Příspěvky: 3607
Registrován: 06.02.2012 18:05

Re: Jak jsem připraven na BLACKout

Příspěvek od dracekvo »

Když jsme měli v kuchyni pec, tak to v pohodě stačilo na vytápění dvou místností, stačilo mít do vedlejší otevřené dveře. Bejt celou dobu v jedné místnosti by byla asi zachvilku dobrá ponorka. Ale to je historie, pec už je vybouraná, ale komín mi v kuchyni zůstal.
Teď mám v zahradním domečku takové velké litinové kamna. Ty jsou OK.
Něco takového
143343700.jpg
viz. obrázek. Jen vývod kouře mám zezadu a horní plotna je v celku a bez rantlu.
Pak mám jako zdroj čoudu k malé udírně takové ty malé litinové kulaté kamínka. Ty jsou taky ok, ale jsou nízké.

Pokud to má být jen jako záloha do sklepa, tak bych koupil něco na bazoši litinového.
Případně ani ty petry nejsou špatné.
cipis
Příspěvky: 4849
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Jak jsem připraven na BLACKout

Příspěvek od cipis »

Na bazoši je už akorát jen šrot nebo něco strašně daleko ...
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8795
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak jsem připraven na BLACKout

Příspěvek od Fabulous »

Když kamna, tak moderní. Mnohem lepší spalování, nečoudí a využijí více energie z paliva. Drobné plus moderních kamen je i sklo ve dvířkách. Magie plamene… :)

Petry ve své době byly jistě super, ale už jsou patrně překonané.
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: Jak jsem připraven na BLACKout

Příspěvek od proforma »

Mame tyhle: https://www.thorma.sk/product/oko85-fik ... -biely-pr/ Jsou s vymenikem, vyborne chytaj a tahnou, topi jak blazen (na den staci 2 kyble dreva - na vareni a peceni vic, tam uz clovek musi trochu regulovat), pece se v nich dost slusne (i babovky :-) ) Delaji se i bez vymeniku, https://www.thorma.sk/product/oko75-fik ... ely-pravy/ Plotna s taly je dost velka, aby tam clovek uvaril 3chodovy obed a jeste tam muze stat velky hrnec s teplou vodou pro prubezne ohrivani a uziti.
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: Jak jsem připraven na BLACKout

Příspěvek od proforma »

Jinak jen kamna, ne sporak, muzu doporucit tyhle: https://www.thorma.sk/product/bozen/ Skvely tah, chytne v nich i vlhke drivi, na vrchu se nejaka malickost taky ohreje (na vareni to moc neni) a hlavne kazdy vecer v nich jde skvely program :-)
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
Uživatelský avatar
dracekvo
VIP
Příspěvky: 3607
Registrován: 06.02.2012 18:05

Re: Jak jsem připraven na BLACKout

Příspěvek od dracekvo »

Fabulous píše: 25.10.2021 9:50 Když kamna, tak moderní.
To jo, takovou radu bych dal pokud by to chtěl vyměnit za krbový kamna. Ale pokud to má ležet ve sklepě kdyby náhodou, tak mi příjde zbytečné, aby tam ležely drahý kamna.
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8795
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak jsem připraven na BLACKout

Příspěvek od Fabulous »

Pokud chceš krumpl za tři stovky, tak to ti samozřejmě staré Petry musí stačit.
Eli
Příspěvky: 64
Registrován: 07.03.2021 9:05
Pohlaví: muž
Bydliště: ČR

Re: Jak jsem připraven na BLACKout

Příspěvek od Eli »

Bill Masen píše: 24.10.2021 20:59 Musím si to sepsat, abych tam měl 14 x snídani, oběd, večeři, podle místa i víc. U těch snídaní mám trochu problém, mám tam dostatek paštik, tuňákových pomazánek, marmelád a nutel, ale toho na co to mazat.
K tomu chlebu... my dávame chlieb do mrazáka. Záleží od toho aký chlieb, ale ten čo kupujeme chutí normálne aj po rozmrazení. Občas sa stane, že máme veľa chleba tak ho dáme zamraziť. Niekedy zas nemáme kúpený (sviatky, víkend), tak vyberieme a necháme rozmraziť.
Ale zasa sme pri probléme žiadna elektrina - žiadny mrazák a tejto téme teraz prispievať nechcem. K tomu čo som napísal len toľko, že takto si môžeš zabezpečiť od vypnutia elektriny aspoň na pár dní ak nemáš záložný plán pre mraziak. Ak som dobre vyčítal, tak sa pripravuješ aspoň na 2 týždne.

Edit: skús si dnes odložiť do mrazáka zopár dobre zabalených kúskov chleba a vyber ho tak o týždeň.
Andy Glock
Příspěvky: 533
Registrován: 18.06.2021 9:34
Pohlaví: žena

Re: Jak jsem připraven na BLACKout

Příspěvek od Andy Glock »

Já chodím nakupovat cca 1x týdně, takže do mrazáku dávám chleba, rohlíky,... veškeré pečivo všech možných značek a výrobců, a je to v pohodě.
Koneckonců prodejci to dělají taky. To je běžná praxe ;) .
Eli
Příspěvky: 64
Registrován: 07.03.2021 9:05
Pohlaví: muž
Bydliště: ČR

Re: Jak jsem připraven na BLACKout

Příspěvek od Eli »

To hej, no niekomu sa to môže hodiť, u niekoho bežná vec. Ja som s tým začal náhodou - mal som veľa pečiva, vedel som, že ho pred uschnutím/splesnutím nestihnem zjesť, tak som ho dal do mrazu.
Áno, veľké reťazce to robia veľkom. ;)
Andy Glock
Příspěvky: 533
Registrován: 18.06.2021 9:34
Pohlaví: žena

Re: Jak jsem připraven na BLACKout

Příspěvek od Andy Glock »

Vždyť jo, je dobře žes to napsal. Někdo to vědět nemusí. Kdyby mi někdo kdysi řekl že to nejde udělat s vařenými bramborami, nezničila bych si oběd, a neměla bych hlad :D .
cipis
Příspěvky: 4849
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Jak jsem připraven na BLACKout

Příspěvek od cipis »

Brambory jedině předsmažené, ať už hranolky nebo americké nebo prostě nějak už předchystané.
V horkovzduchu jsou pak úplně super.
To mi připomíná, že bych je měl zase udělat, ty "měsíčky" z Penny, už tam jsou některé rok :D
Uživatelský avatar
Bill Masen
Editor
Příspěvky: 3752
Registrován: 08.02.2015 16:49

Re: Jak jsem připraven na BLACKout

Příspěvek od Bill Masen »

Cipisi v horkovzduchu při blackoutu? :wasntme
cipis
Příspěvky: 4849
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Jak jsem připraven na BLACKout

Příspěvek od cipis »

Tak na pánvičce, trochu jsem se nechal unést ;-)
Ikdyž já bych to, když bude svítit slunko, v pohodě utáhl :D
dR94HWVa
Příspěvky: 95
Registrován: 21.07.2016 14:00

Re: Jak jsem připraven na BLACKout

Příspěvek od dR94HWVa »

Mně stačí cca 50-70 W příkonu a nepocítím žádnou změnu na tepelném komfortu. Při plánování RD jsem věnoval hodně času konzultacím a sháněním informací. Sice mi i projektant rozmlouval záměr z ekonomického hlediska, ale mám co jsem chtěl.
Dneska se novostavby řeší většinou podlahovkou s tepelným čerpadlem nebo kotlíkem na el./plyn. Takže v momentě kdy padne elektrika nebo plyn, je zima. Dá se to řešit tím krbem, který v letech 2015-2020 byl většinou projektován kvůli PENB ale zpravidla je součástí projektu i bojler na TUV, který je na elektriku.

Z důvodů plánované FVE jsem potřeboval řešit akumulaci přebytků, takže mám akumulační nádrž, která je primárně topená patronou, sekundárně krbem, terciálně solárem. A energii z ní využíváme na teplou vodu a topení do podlahovky.

Když si zabezpečím cirkulaci vody z krbu a v podlahovce, tak můžu topit dřevem a máme i teplou vodu na koupání. Těch pár wattů pro čerpadla není problém získat, mám na to baterky z FVE, elektrocentrály, UPS.
Přílohy
Výstřižek.JPG
Strelec
Příspěvky: 5
Registrován: 21.10.2013 22:32

Re: Jak jsem připraven na BLACKout

Příspěvek od Strelec »

Blackout jsem před lety vyhodnotil jako možné riziko. Snažil jsem se přípravu pojmout realisticky a finančně dostupně.
Nejdřív mě zajímalo, jak dlouho takový blackout může trvat. Došel jsem k závěru, že nejpravděpodobnější je doba do 3 dnů. V poměrech ČR očekávám jeden až jeden a půl dne. Bližší info třeba zde https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_m ... er_outages.
U místních vodáren jsem se dotazoval, jak dlouho mi doma poteče voda, když přijdou o elektřinu (jejich odpověď nelze zevšeobecnit). Kanalizace je v obci gravitační, to není problém. V plynárnách mi na můj dotaz moc nechtěli odpovědět. Prý že to je příliš technická otázka a musel bych se obrátit na specializované oddělení. Tak jsem to dál neřešil. Myslím ale, že dodávky plynu mají určitou odolnost vůči výpadkům elektřiny. Spíš si ale myslím, že bych otázku topení po dobu pravděpodobně krátkého blackoutu nemusel řešit.
Tedy mám následující:
- elektronickou čtečku knih s podsvícením, abych se při temných večerech nenudil :-)
- nízký počet desítek litrů vody v pet lahvích
- turistický plynový vařič VAR a dvě velké kartuše
- relativně běžnou zásobu trvanlivého jídla
- turistický filtr na vodu - Sawyer Mini Filter Black za 1.200,- Kč
- kvalitní střídač proudu 12V->220V, myslím 370W ( a autobaterii 12V 80Ah). To hlavně pro případ lokálního výpadku na napájení výpočetní techniku práci. Podnikám "v administrativě" a neodpracovaný čas často rovná se ztracené peníze. Už jsem ho dvakrát použil při delší odstávce elektřiny v pracovní době. Lze ho připojit i k autu. Pravděpodobně utáhne plynový kotel i s oběhovým čerpadlem. Kdysi jsem měřil jeho spotřebu a bylo to kolem 80W.

Kdyby bylo něco horšího, mohu využít, že příbuzní mají chaty/chalupy s kamny na dřevo bez potřeby použití elektřiny. Snažím se je ponoukat, že by měli udržovat větší zásobu dřeva než je potřebná. V nádrží auta mám vždy dost benzínu na to, abych několikrát dojel tam a zpět.

Radím svým nejbližším příbuzným, že i oni by s blackoutem (nebo jinými problémy) měli alespoň trochu počítat. Daří se málo, základ ale je. Vidím to tak, že jejich problém znamená i můj problém a to, že jsem připravený jen já, nic neřeší.

Uvažuji, že bych si společně s některými příbuznými koupil elektrocentrálu. Skoro jistě to bude základní Honda s digitální regulací. Mám pocit, že je potřeba mít něco, na co je možné se co do funkčnosti a kvality proudu spolehnout. Je sice dražší, bude tam ale delší životnost, vyšší zůstatková cena pří případném prodeji a dostupnější možnosti opravy.

Na většinu z Vás nemám. Pravděpodobný scénář blackoutu bych ale nejspíš zvládl jako fajn dovolenou :-)
Odpovědět