BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Technika, taktika, ale i vybavení domu a bytu.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Montezuma
Příspěvky: 378
Registrován: 08.06.2021 19:14
Pohlaví: muž

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od Montezuma »

Hele, mám relativně čerstvou zkušenost o rychlosti promrzání baráku. Bydlíme v podkrovním bytě ve vile, kde jednotlivá podlaží jsou obsluhována schodištěm vymístěným mimo budovu do samostatné pseudověže. Prostor pseudověže je nevytápěný, ze tří stran se jedná o obvodové nezateplené zdi 400mm, rovnoměrně rozmístěná okna v úrovni jednotlivých pater. Okna jsou nová.

Při letošních únorových mrazech nám v tomto schodišti klesala teplota zhruba o 1°C denně. Zastavila se na hodnotě +1°C, tzn. ještě den nebo dva a došlo by k promrznutí prostoru. Prostor je samozřejmě neobývaný, naopak do něj často profukuje vzduch zvenku skrz dveře, jak chodí klienti do firmy o patro pod námi.

To znamená, že kdyby se v panelákovém bytě občas přitopilo teplometem a vařilo na vařiči, tak to takových deset dvanáct dní bez elektřiny do promrznutí v pohodě vydrží. U bytů na kraji paneláku to bude kratší doba. A voda podle mě do zmrznutí vydrží do zmrznutí i ty dva týdny.
Přílohy
vez.JPG
vez.JPG (50.18 KiB) Zobrazeno 1809 x
Uživatelský avatar
ecart
Příspěvky: 429
Registrován: 24.02.2018 21:52
Pohlaví: muž

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od ecart »

honzasl píše: 18.10.2021 8:43 Proč prasata? Spalování ropy/nafty v místě kde "prostě je" je prasárna srovnatelná se spalováním uhlí, které nám tady u nás přijde úplně normální - přitom se se jedná o cennou chemickou surovinu - a když na to přijde, i ten benzín se z něj dá dělat.

Bývaly časy, kdy například teplárna Červený mlýn v Brně držela "taktickou" zásobu ELTO (=nafta) pro výpadek dodávek zemního plynu. Tamní paroplynový cyklus umí obě paliva.

EDIT:
Tak žádnou zásobu už nedrží, zásobník přestavěli na obří ELEKTIRCKÝ bojler....
http://old.allforpower.cz/clanek/tenza- ... veny-mlyn/
Měli minimálně 20 let na to, aby si vybudovali solární parky a naftu si nechali jen na noční spotřebu. Slunce jim tam svítí 360 dní v roce. Místo toho se mlátili po hlavách, pálili naftu a plánovali džihád. Není mi jich líto ani trochu.
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8795
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od Fabulous »

Tak objednána záložní centrála. Je to sice jen jednofázový kompromis, ale lepší než kilowattový prďuch, který neutáhne ani lednici při rozběhu.

https://www.hondastroje.cz/elektrocentr ... y/eu-30is/
Tazi
Příspěvky: 1087
Registrován: 06.02.2017 12:32
Bydliště: na samotě u vody

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od Tazi »

viktor píše: 18.10.2021 10:03 no jo TAZI ale jak bys potom nazval uz uvedeny nem. klip tady je odkaz : https://www.ac24.cz/zpravy-ze-sveta/pri ... VVEmL7wxNw
jo pravdu mas staci cist a mohl bys mit spacak do zimy asi 6 az 7 x levneji. :D
problem je jeden a to velkej, proste panelaky nejsou staveny na provoz bez energii... a muzes cist co chces na veci nic nezmenis, proste par dni a je to v prd.. jo pokud budes vybaven a mit alespon nejake zkusenosti achladnou hlavu tak to o par dni prodlouzis ale to je asi tak vse co se s ti da delat...
viktor
ps. ten spacak zimni pruzkumnicky je fakt dobrej..
Ten spacák vypadá dost dobře. Za tu cenu, paráda. Všechno se dá pořídit levněji :D . A ten německej klip radši ani nekomentuju. To je opravdu pro blbce :D .
Germanik1
Příspěvky: 2614
Registrován: 21.02.2020 21:51
Bydliště: Praha

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od Germanik1 »

Ale nevěšel bych hlavu. Ve vnitřním bytě by se jeskyně na přežití určitě zařídit dala. Jeden pokoj zásobárna, druhý nora na spaní. Stropy nejsou vysoké a vzduchové kapsy v sousedních bytech vedle, nad a pod by taky chránily. Jen by se to blbě bránilo. Tak asi pancerovy dveře a fertig
Udělám co musím
Joe Azbest
Příspěvky: 921
Registrován: 11.02.2014 10:56

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od Joe Azbest »

Fabulous píše: 18.10.2021 12:13 Tak objednána záložní centrála. Je to sice jen jednofázový kompromis, ale lepší než kilowattový prďuch, který neutáhne ani lednici při rozběhu.

https://www.hondastroje.cz/elektrocentr ... y/eu-30is/
Mám ji objednanou taky, řekli mi, že cena zůstává i když bude později. Avizovali mi ji na polovinu listopadu, tak doufám že bude. Teď začíná být problém se vším. Dneska jsem dovezl se synem 20 panelů (9kW) a byli jsme poslední kdo je dostal za tuto cenu. A říkali, že čekají, že příští rok na jaře budou za dvojnásobek :(
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8795
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od Fabulous »

Nakoupil jsem v jiné firmě, kde ji prý mají skladem.

Edit: No, zdá se, že nemají a musí to odněkud stáhnout...
Joe Azbest
Příspěvky: 921
Registrován: 11.02.2014 10:56

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od Joe Azbest »

Hledal jsem taky a nenašel. A když našel, tak se mi nepozdávala ta firma, tak jsem to objednal přímo od Hondy ke svému dealerovi v místě bydliště. Zpozdil jsem se asi o 14 dní přemýšlením zda to toho jít, teď mě to mrzí. Snad to klapne.
mart0
Příspěvky: 984
Registrován: 09.08.2020 21:39

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od mart0 »

Jaké panely jsi kupoval?
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8795
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od Fabulous »

Joe Azbest: Aktuální info od Honda Stroje - nejsou a nebudou. Do konce roku jistě ne. Ještě se dá ojediněle sehnat EU70is, anebo EU22i, která lze párovat na dvojnásobný výkon.

Takže jsem rezervoval EU70is. Lepší, když peníze leží v centrále, než ztrácí hodnotu ve slamníku.
Joe Azbest
Příspěvky: 921
Registrován: 11.02.2014 10:56

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od Joe Azbest »

Tak to je špatná zpráva. 22EU mám, proto chci jenom Hondu. Když bude nejhůř, tak bude muset stačit, ale kdyby se pokazila, tak náhradu nemám. Ale je nová (rok stará) a je to Honda, tak snad vydrží i blackout. A 70is měli ještě minulý týden, koncem týdne se změnilo "skladem" na "na cestě"
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8795
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od Fabulous »

Dokup si ještě jednu 22i a párovací kabel. Hned budeš mít dvojnásobný výkon.
Joe Azbest
Příspěvky: 921
Registrován: 11.02.2014 10:56

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od Joe Azbest »

To mě taky napadlo, ale nejsou ani tyto :( (a ještě bych ušetřil) Asi se fakt něco děje, mizí to z nabídek dost rychle.
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8795
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od Fabulous »

Právě v Honda Stroje v Praze Chuchli ty 22i ještě mají.
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od proforma »

@Joe: Deje se odstavky domacnosti v Cine. Uz v 17 provinciich. Nemaji uhli do elektraren, protoze zaplavy (a taky zrusili kontrakt s Australii a presli na levnejsi indicke uhli, ktere ovsem ma asi jen tretinovou vyhrevnost).
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
Joe Azbest
Příspěvky: 921
Registrován: 11.02.2014 10:56

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od Joe Azbest »

Fabulous píše: 18.10.2021 17:27 Právě v Honda Stroje v Praze Chuchli ty 22i ještě mají.
Zjistil jsem, že můj dealer ji má taky (stavební stroje Manek). Zítra tam zajedu a zruším objednávku a hned si vezmu tu 22i. Ušetřím a možná to bude lepší řešení než ta EU 30iS. Kabely na spárování si koupím v eshopu. Dík za inspiraci :)
Joe Azbest
Příspěvky: 921
Registrován: 11.02.2014 10:56

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od Joe Azbest »

Ne že bych byl skrblík :) ale teď jsem zjistil, že ty propojovací kabely stojí 7690 :(
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8795
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od Fabulous »

No jo no. Honda. Nabízí dobrý produkt a bohužel si to nechají řádně zaplatit.
Eli
Příspěvky: 64
Registrován: 07.03.2021 9:05
Pohlaví: muž
Bydliště: ČR

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od Eli »

CZ01 píše: 17.10.2021 16:31 Mám dotaz. Jaký spacák si koupit, abych v něm bezpečně přežil teploty až -15 C (níž snad v případě blackoutu nemůže teplota v paneláku klesnout)? A jak skladovat vodu, aby nezmrzla?
Už tu bolo mnohé povedané, pozastavím sa pri tej bytovej teplote. Bývam na 3. poschodí, krajný byt, uteplený panelák. Byt je pomerne malý 3 izbák (55 m² cca), 3 okná + jedno veľké aj s balkónovými dverami. V zime by som ja osobne ani nepotreboval kúriť v radiátoroch, radšej chodím v dlhom rukáve a ak sa nejaký radiátor zapne (kvôli manželke), tak len ten v obývačke a zväčša na ⅗ výkon. Izby kde spíme tak sú dosť malé, tam netreba celoročne zapnúť kúrenie. Keď som býval sám v izbe ešte na dome, tak som radiátor nezapínal a aj pri mrazoch blížiacich sa k -30°C som vždy pred spaním dal izbu vymraziť, vyvetrať.

Môj odhad je taký, že keby som bol sám doma v najväčších mrazoch (-25°C) tak teplota sa pod bod mrazu určite nedostane. A to ani v prípade blackoutu, kedy by boli nevykurované byty nad, pod a vedľa nášho bytu.

Občas chodím na chatu (vzdialenú 25km), ktorá je hlboko v horách, kde je málo svetla a tuhšie no najmä dlhodobejšie mrazy a veľa snehu. Tam sa občas stane a stalo, že zamrzla voda v záchode (tenká vrstva ľadu), keď tam dlho nikto nebol. Teraz sa to už pre istotu rieši tak, že sa do záchodu naleje trochu nemrznúcej zmesi do ostrekovačov.

Preto nemám veľké obavy, že v paneláku na 3. poschodí umrznem (budú aj iné problémy "vtedy"), aj keď pripravujem všetko možné a prirodzene sa otužujem. Tak snáď sa nemýlim... :) Človeka ale vždy niečo prekvapí. Zásoba plynu dorazí zajtra....
Uživatelský avatar
DanBlack
Příspěvky: 1483
Registrován: 02.02.2012 23:19
Pohlaví: malé, zrzavé
Bydliště: Severní Čechy

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od DanBlack »

Nezapominejte, ze bezny clovek ma pri pasivni cinnosti tepelny vykon 100-200W... Pokud se zavrete v jedne mistnosti vyhrivate ji uz jen tim ze jste nazivu. :ugeek:
------------------------------------------------------------------
Štěstí neexistuje...jsou jen průsery co dobře dopadly.
Odpovědět