BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Technika, taktika, ale i vybavení domu a bytu.
Odpovědět
JOBU
Příspěvky: 1829
Registrován: 14.07.2016 16:38

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od JOBU »

Tí mladí muži budú asi zase niekde na fronte... :lol: Inak trefný popis. :beer
Eli
Příspěvky: 64
Registrován: 07.03.2021 9:05
Pohlaví: muž
Bydliště: ČR

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od Eli »

Moje obavy sa zrejme naplnili. Oni to video mysleli seriózne. :?
Uživatelský avatar
Lyster
VIP
Příspěvky: 4246
Registrován: 22.03.2014 23:01
Pohlaví: muž
Bydliště: Litoměřicko

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od Lyster »

Zelená baterie Evropy se vybíjí. Skandinávii schází voda, proud prudce zdražuje
https://www.idnes.cz/ekonomika/zahranic ... oj=otvirak

Je to bohužel prémium, takže článek zde není celý, ale myslím, že bude zajímavější diskuse.
Uživatelský avatar
devlop
Příspěvky: 3748
Registrován: 22.09.2014 19:52
Pohlaví: muž

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od devlop »

odemčeno
https://www.idnes.cz/ekonomika/zahranic ... BB4272CDF4

Severské země čím dál tím víc zvyšují cenu elektřiny. Letos v září byla až pětkrát vyšší než před rokem. Zdražování dopadá na těžaře či továrny, které potřebují velké množství energie, ale i na skupinu sociálně slabých lidí či studentů, kteří mají problémy s placením účtů. Mnozí si na zaplacení účtů za energie musejí půjčovat peníze, jelikož se jejich měsíční platby v poslední době až zdvojnásobily.

pro některé nastane blackout dříve, protože nebudou mít na placení elektřiny a bude jim tak odpojena...GreenDeal v celé své kráse
Uživatelský avatar
devlop
Příspěvky: 3748
Registrován: 22.09.2014 19:52
Pohlaví: muž

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od devlop »

Máte někdo zkušenosti s MEVA Relax kamnama? Dokončuji přípravy na zimní blackoutíček, o víkendu jedu nakoupit PB lahve do Primagasu tady v Rakovníku. Už mám sice Meva Ardent topítko, ale podle zkušeností jiných to budu využívat spíše na rychlé vytemperování částí těla po příchodu z venku domů, než na vytápění místnosti. Každopádně CO alarm už je na cestě ;) Možná by bylo vhodné založit vlákno "Jak jsem připraven na BO", kde by se v odrážkách psalo, kdo to jak technicky pro svůj domov (který by specifikoval, dům či byt) vyřešil (1X PB kamna, 2X Arden, 2X 10kg PB, 3X 2kg PB, 3X petrolejka, 10l petroleje, X kusů AA baterií, X powerbank, trakční baterie, 12/220V měnič atd.). Prostě takový checklist kde by se mohli ostatní inspirovat a na základě toho doplnit výbavu, pokud to shledají pro své účely jako realizovatelné.
PeFi
Příspěvky: 2714
Registrován: 15.03.2014 13:01
Pohlaví: i černoch by záviděl

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od PeFi »

Kromě CO si hlídej i CO2.

My jsme v bytě topili topidly karma Beta, která mají sání i odtah v exterieru, což bylo vynikající. Karma Beta má možnost přestavby na propanbutan. Akorát pro BO to chce verzi mechanic a ne electric :mrgreen:
https://www.karma-as.cz/kategorie/plynova-topidla

Řadový domek z 80 let s původními okny:
Vaření na PB (zatím mám v provozu 2x 5 kg a asi budu dokupovat 2x 10 kg bombu, využijeme to i pro gril, kde se ukazuje, že 5kg bombu musím měnit častěji, než jsem čekal), ve sklepě možnost v nouzi nejvyšší topit a vařit na kamnech Petra (budu dokupovat vhodné nerezové kouřovody a kamnářský provaz).

Zatím nedořešeno:
- nouzové napájení pro oběhové čerpadlo pro případ, že zemní plyn bude a elektřina ne
- přestavba plynové varné desky na PB (PB trysky jsem ztratil). Nevíte někdo jaké šroubení mají u nás standardně prodávané varené desky na zemní plyn? Šuplerou dokážu změřit vnější rozměr závitu, ale typ závitu nepoznám. Potřebuji napojit hadici s regulátorem od PB na varnou desku.
- reflexní folie na okna
Uživatelský avatar
dracekvo
VIP
Příspěvky: 3607
Registrován: 06.02.2012 18:05

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od dracekvo »

Jen takový tip, který jsem tu asi ještě nezahlédl. Někdo o tom třeba neví.
Hodně nových notebooků má stále napájený jeden USB port, bez toho aniž by musel být zapnutý. Vzhledem ke kapacitě baterie má docela solidní potenciál jako powerbanka.
viktor
Příspěvky: 3326
Registrován: 14.03.2012 12:09

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od viktor »

no udelat vlakno kde by se to sjednotilo a presunulo z vicemene doposavadni teoreticke debaty na soucasnou aktulni podobu by asi nebylo od veci...
pred par lety jsem zdrhul z mesta, planoval jsem to delsi dobu ale okolnosti to urychlily...
soucasny stav asi takle
- topeni a vareni, drevo, (sporak na drevo a kamna na drevo ) tj . elektricky nezavisle, zasoba paliva cca 50m 3 tj vice nez dostatecna
- voda a odpady, cerpadlo a take klasicka "kejvacka" v repas studni, tj elektricky nezavisle, wc kanalizace, plus chem wc plus blizky les tj elektricky nezavisle
- svetlo, LED, petrolej, benzin, svicky, tj, dost elektricky nezavisle
- potraviny, primerena zasoba, plus mrazaky v pripade tepleho klima, 1 hod behu centraly za 24 hod to udrzi v pouzitelnem stavu
- nouzove zdroje el, energie, 2 x centrala plus rezerva paliva
- primerena zaloha spotrebniho materialu

to neni v principu zaloha na katastroficke scenare, ale dane zpusobem zivota na male vsi... tj cca 1 mes bez proudu je sice neprijemny, ale taky zadna katastrofa..
viktor
„Strach ze zbraní je znakem sexuální a emocionální nedospělosti.“
Sigmund Freud
Tazi
Příspěvky: 1087
Registrován: 06.02.2017 12:32
Bydliště: na samotě u vody

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od Tazi »

Mám to Viktore podobně. Už se mi nechtělo platit čím dál dražší nájem, a tak jsem před 5.lety "zdrhnul" do zahrádkářské kolonie, kousek za Prahou, a nechal si tam dovézt mobilheim (cca 45m2).
Topím v kamnech (dřevo-brikety-zásoba na 2-3zimy), suché WC, pitná voda z vlastní studny, (možnost kýblovat)...
V zimně vypínám bojler, a teplou vodu na sprchu beru z kamen, na kterých v zimě i vařim, když nechci pouštět elektr. sporák.
Pultový mrazák... možnost centrálou "domrazit".
2x petrolejka,pár litrů petroleje, mraky svíček, karty, dostihy, člověče nezlob se,...
Už mi chybí jen dostatek kondomů na dlouhé večery,...a klidně ať si to spadne :D .
P.S. Ty kondomy jsou vtip, žena už mít děti nemůže, takže ....
Uživatelský avatar
devlop
Příspěvky: 3748
Registrován: 22.09.2014 19:52
Pohlaví: muž

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od devlop »

založeno nové vlákno, poprosím, jestli chcete, tak nakopírovat svůj popis výbavy tam, díky
PaF
Příspěvky: 1536
Registrován: 05.03.2011 21:33

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od PaF »

Bacha na to skladování plynových bomb 2 a 10 kg. Dost často jsou zdrojem destrukce RD.
Uživatelský avatar
devlop
Příspěvky: 3748
Registrován: 22.09.2014 19:52
Pohlaví: muž

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od devlop »

PaF: díky za upozornění, z toho mám také respekt. Já to budu mít ve sklepě, stabilně cca 18°C ale větší vlhkost, nyní cca 60%. Vedle toho budou i dva plechové kanystry s benzínem. Noční můra hasičů, nebo se to takto dá?
Uživatelský avatar
Quido
Příspěvky: 855
Registrován: 13.03.2020 9:34

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od Quido »

Pb, benzín a včeličky mám všechny v oddělených místnostech. Náhoda je blbec.
mart0
Příspěvky: 984
Registrován: 09.08.2020 21:39

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od mart0 »

Propan-Butan je těžší než vzduch, takže skladování ve sklepě není dobrý nápad, protože se neodvětrává.

Jinak skladování PHM ve sklepích je zakázáno. Povoleno je v garáží 40 litrů PHM na místo. Skladování PB v garážích je zakázáno. Osobně bych si z těch všech pravidel tolik nedělal, protože pak bys nemohl skladovat skoro nic. Ale do sklepa bych výrazně omezil množství pb.
Permonik
Příspěvky: 501
Registrován: 01.11.2016 10:32
Pohlaví: muž
Bydliště: JM

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od Permonik »

Já raději skladuji vše pohromadě v samostatně stojící garáži. Sice by to odneslo auto, ale lepší než dům.
PaF
Příspěvky: 1536
Registrován: 05.03.2011 21:33

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od PaF »

devlop píše: 06.10.2021 19:11 PaF: díky za upozornění, z toho mám také respekt. Já to budu mít ve sklepě, stabilně cca 18°C ale větší vlhkost, nyní cca 60%. Vedle toho budou i dva plechové kanystry s benzínem. Noční můra hasičů, nebo se to takto dá?
Sklep pro PB bomby ani náhodou, pro benzín v bledě modrém... Ideálně dřevěná bouda s odstupem od domu, dobře větraná, dobře zastřešená. Event. přístavek, který není staticky navázán na budovu. V obydlených prostorách jen provozně nezbytné minimum s nutností pravidelné kontroly. A taky je nutné při výměně dobře prohlížet láhve. Některé jsou v dost hrozném stavu. Kanystry jen výhradně z výroby určené pro benzín, žádné alternativní plasťáky "od něčeho".
Uživatelský avatar
Majkl Night
Příspěvky: 329
Registrován: 08.02.2013 23:26
Pohlaví: muž
Bydliště: JN89HF

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od Majkl Night »

Jelikož momentálně bydlím v pronájmu v paneláku, tak jediné rozumné řešení pro skladování hořlavin jsem udělal tak, že mám PB lahve (dvou kilovky) ve střešním boxu auta se kterým moc nejezdím (expediční offroad) a když někam jedu, tak je přehodím do denního auta.
Kanystry s naftou, mám ve sklepní kóji.
Volí si stezku chodec, nebo stezka chodce?
Uživatelský avatar
plenty wolfs
Příspěvky: 337
Registrován: 31.01.2012 12:58
Pohlaví: muž
Bydliště: Carpathian mountains

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od plenty wolfs »

V krátkom čase uverejnili rakúšania dve videá na tému "Blackout"
Buď je to "len taká náhodička" alebo sa je treba vážne chystať na tvrdý blackout.

video z 3.10.2021 vydal INFO THEK po kliknutí na "informácie" ukáže len "Rakúsko"

Blackout - Wien ohne Strom (Österreich Bild Okt. 2021) - Viedeň bez elektriny

https://www.youtube.com/watch?v=2z08-cLzHrw

video z 6.10.2021 vydala Österreichs Bundesheer- Rakúska armáda

Blackout - ein weiträumiger, eventuell gar europaweiter Stromausfall
(Blackout - rozsiahly, možno dokonca celoeurópsky výpadok prúdu)


https://www.youtube.com/watch?v=mHWcOQ_7Y-U

Pri kliknutí na oficiálnu stránku Rakúskej armády si hneď všimnete tému Blackoutu...

https://www.bundesheer.at/

https://www.bundesheer.at/archiv/a2021/ ... kout.shtml
DONT TREAD ON ME
Uživatelský avatar
tajfun
Příspěvky: 143
Registrován: 18.04.2020 14:30
Pohlaví: malé, zrzavé
Bydliště: Praha

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od tajfun »

Majkl Night píše: 07.10.2021 20:28 Jelikož momentálně bydlím v pronájmu v paneláku, tak jediné rozumné řešení pro skladování hořlavin jsem udělal tak, že mám PB lahve (dvou kilovky) ve střešním boxu auta se kterým moc nejezdím (expediční offroad) a když někam jedu, tak je přehodím do denního auta.
Kanystry s naftou, mám ve sklepní kóji.
S PB dobrej napad, taky premyslim ze si postavim bred barak mrtvou schranku z auta😃

co se tyka nafty, tak podle predpisu nesmeji byt horlaviny ve spolecnych prostorech a ve sklepe… chce to dobre odvetravany misto a mit to pod dohledem, tak mam ted 50l zimni nafty v byte 😅 s filtrovatelnosti -40, bo blackout ocekavam az budou tuhe mrazy
Uživatelský avatar
Bill Masen
Editor
Příspěvky: 3752
Registrován: 08.02.2015 16:49

Re: BLACKOUT! - tak a teď nejde proud.

Příspěvek od Bill Masen »

Včera mi odešla sekačka na trávu, tak se chystám pořídit novou. Bude akumulátorová v rámci sjednocení s ostatním aku nářadím. Tím pádem budu mít doma 4 aku 18V 2.0A. Otázka na někoho, kdo se vyzná v elektronice, jak by se v případě blackoutu daly použít k nabíjení telefonu, vysílačky, rádia, ke svícení?
Odpovědět