Nebezpečí jaderných zbraní – mýty a fakta

Technika, taktika, ale i vybavení domu a bytu.
Uživatelský avatar
Ježura
VIP
Příspěvky: 1154
Registrován: 19.04.2011 22:19
Bydliště: Štatl

Nebezpečí jaderných zbraní – mýty a fakta

Příspěvek od Ježura »

Další velmi pěkný článek z webu freepub o mýtech a faktech jaderného výbuchu...i když se o tohle téma docela dost zajímám pár věcí mě docela překvapilo...hlavně kontaminace
Odkaz na zbroj: http://www.freepub.comehere.cz/vsechno/ ... ne-valky-1

Plně jaderná válka mezi USA a Ruskem by byla nejhorší katastrofou v dějinách, tragédie tak strašná, že je těžké ji pochopit. I tak by to ale bylo daleko od konce lidského života na Zemi. Nebezpečí jaderných zbraní bylo překrouceno a přeháněno – kvůli různým důvodům. Tato přehánění se stala demoralizujícími mýty, kterým uvěřily miliony Američanů.

Zatímco jsem pracoval se stovkami pomocných amerických krytů a vybavením pro podporu života, zjistil jsem, že mnoho lidí nevidí smysl v mluvení o survivalových dovednostech. Ti, kteří věří přeháněnému nebezpečí jaderných zbraní musí být nejprve přesvědčeni, že jaderná válka by nebyla nevyhnutelně jejich koncem. Jen poté co si začnou klást otázky jak to je s těmito mýty se začnou zajímat, za normálních mírových podmínek, o survivalové dovednosti jak přežít jadernou válku. Proto než předložím detailní instrukce pro vytvoření a použité výbavy pro přežití, tak prozkoumám nejškodlivější mýty o hrozbě jaderné války, společně s pochmurnými fakty.

Mýtus: Radioaktivní spad z jaderné války by otrávil vzduch a všechny části životního prostředí. Zabil by všechny.

Fakta: Pokud jaderná zbraň vybuchne blízko země a ohnivá koule se dotkne země, vytvoří kráter, viz obrázek 1.1.
nw011.jpg
nw011.jpg (16.66 KiB) Zobrazeno 19499 x
Mnoho tun země z kráteru je nadrcena na triliony částeček. Tyto částečky jsou kontaminovány radioaktivními atomy vytvořenými při jaderném výbuchu. Tisíce tun částic jsou vyneseny v mraku ve tvaru houby kilometry nad zem. Tyto radioaktivní částice poté padají z tohoto mraku a jsou roznášeny větrem a stávají se tak radioaktivním spadem.

Každá kontaminovaná částice bez přerušení vydává neviditelnou radiaci, celou dobu co sestupuje dolů a poté padá na zem. Tyto padající částice jsou unášeny větrem jako písek a prach. Největší a nejtěžší spadové částice dopadnou na zem nejdříve, blízko místa exploze. Mnoho malých částic je unášeno větrem desítky až stovky kilometrů daleko, než spadnou na zem. Na jakémkoliv místě, na které se ukládá spad z exploze jsou koncentrace dost vysoké na to, že je potřeba použít kryt, protože dojde k usazení částic během několika hodin.

Nejmenší částice jsou tak malé, že mohou být vdechnuty do plic, navíc jsou pro oko neviditelné. Tyto malé částice padají tak pomalu z výšky 4 kilometrů nebo více, že vydrží ve vzduchu týdny nebo roky než dopadnou na zem. Během této doby je vysoká míra rozprostření a radioaktivní rozpad udělá mnohem méně nebezpečné. Pouze tam, kde tyto malé částice budou přineseny k zemi deštěm či sněhem, na „horké zóny“ a poté rozneseny větrem, budou tyto neviditelné částice představovat dlouhodobé a relativně malé nebezpečí v době po útoku.

Vzduch ve správně fungujících protiatomových krytech, dokonce i v těch bez filtrů, je bez radioaktivních částic a bezpečný pro dýchání kromě několika vzácných případů, které budou dále vysvětleny.

Naštěstí pro všechny živé bytosti se nebezpečí radioaktivního spadu časem snižuje. Radioaktivní rozpad je na začátku nejrychlejší a pak postupně více a více zpomaluje. Dávka záření (množství radiace obdržené za hodinu) klesá podle toho. Obrázek 1.2 ilustruje rychlost radioaktivního rozpadu jaderného spadu během prvních dvou dní po jaderné explozi, která jej vyvolává. R znamená rentgen – jednotka často používaná pro měření vystavení gama radiaci a rentgenovému záření. Měřiče spadu jménem dozimetry měří dávku obdrženou za hodinu v době měření. Všimněte si, že trvá zhruba 7 krát více když klesá rozpad z 1000 rentgenů za hodinu (1000 R/h) na 10 R/h (trvá 48 hodin) než když rozpad klesá z 1000 R/h na 100 R/h (trvá 7 hodin). Pouze oblasti silně zasažené spadem budou mít dávky jednu hodinu po explozi kolem 1000 rentgenů za hodinu.
nw012.jpg
nw012.jpg (8.04 KiB) Zobrazeno 19499 x
Pokud je dávka radiace jednu hodinu po explozi na úrovni 1000 R/h, pak trvá okolo dvou týdnů, než tato dávka klesne na 1 R/h a to pouze jako výsledek radioaktivního rozpadu. Jde zde i vliv počasí, např. déšť může spláchnout radioaktivní částice ze spadu z rostlin a domů do nižších poloh nebo blíže k zemi.

Obrázek 1.2 také ilustruje skutečnost, že místo, které dostane stejné množství spadu později než hodinu po explozi má menší nejvyšší a menší celkovou dávku radiace než místo, kde se stejné množství spadu nakupí právě jednu hodinu po explozi. Čím déle jsou spadové částice ve vzduchu než dopadnou na zem, tím míně je nebezpečná jejich radiace.

Během dvou týdnů po útoku většina obyvatel krytů je může bezpečně opustit, nebo pracovat mimo kryt po zvyšující se dobu každým dnem. Výjimkou jsou oblasti s extrémním množstvím radioaktivního spadu, tam kde se objeví větry z důležitých cílových oblastí útoku – obzvláště raketová sila a velmi velká města. Abyste věděli, kdy můžete vyjít bezpečně z krytu, tak potřebujete spolehlivý měřič radiace, nebo získat informace založené na měření blízko vás a naměřené spolehlivým přístrojem.


Dávka radiace, která zabije člověka se různí u každého člověka. Dávka 450 rentgenů obdržená celým tělem je ta, o které se říká, že zabije zhruba polovinu lidí, nicméně většina studií naznačuje, že stačí i menší dávka. Všechny osoby v krytu po jaderném útoku budou pod stresem a bez čistého prostředí a antibiotik budou bojovat proti infekcím. Mnohým z nich bude chybět voda a potraviny. Za těchto bezprecedentních podmínek by během několika dní umřela možná polovina osob, která by dostala do celého těla dávku 350 rentgenů.

Naštěstí má lidské tělo schopnost opravit poškození způsobené radiací, pokud obdržená dávka není příliš velká. Jak je vysvětleno v apendixu B – osoba, která je zdravá a nebyla vystavena za poslední 2 týdny dávce radiace vyšší než 100 rentgenů může obdržet dávku 6 rentgenů za den po dobu alespoň dvou měsíců, aniž by byla ochromena.

Jen velmi malá část obyvatel Hirošimy a Nagasaki, kteří přežili skoro smrtelné dávky radiace, trpěla opožděnými účinky. Čtenář by si měl uvědomit, že kvůli nezbytné práci po masivním jaderném úroku mnoho přeživších obdrží mnohem větší dávky radiace, než je normálně přípustné. Na druhou stranu příliš mnoho pracovníků, kteří by zůstali uvnitř krytů příliš dlouho by chyběli při zotavování národa. Například pokud by velká většina řidičů náklaďáků ze strachu z obdržení radiace odmítla jezdit, milionům lidí by chyběly transporty potravin a umíraly by hladem.

Mýtus: Radiace ze spadu proniká vším; neexistuje útěk před jejími smrtícími účinky.

Fakta: Trocha gama radiace ze spadu pronikne stínícím materiálem a dokonce i výborným krytem a zasáhne jeho obyvatele. Nicméně dávka radiace, kterou tito obyvatelé obdrží je menší, než běžný Američan obdrží za svůj život při normálním žití v Americe. Design krytu obsahuje použití vhodně tlusté vrstvy zeminy nebo jiného stínícího materiálu. Gama paprsky jsou podobné rentgenovým paprskům, ale jsou více pronikavé. Obrázek 1.3 ukazuje, jak moc jsou gama paprsky redukovány vrstvami zeminy. Každá vrstva zeminy je tlustá 9 centimetrů. Tato vrstva zeminy snižuje množství radiace, která projde skrz, na polovinu.
nw014.jpg
Ve skutečnosti je cesta gama paprsků skrze stínící materiál mnohem komplikovanější, díky rozptylu apod., ale efektivita stínění vrstev zhruba odpovídá obrázku. Čím hustší látka, tím lépe stíní. Proto vrstva na snížení radiace na polovinu z betonu je pouze 6,1 centimetrů.

Každá vrstva, která sníží dávku radiace na polovinu zvyšuje ochranný faktor…32, 64, 128, 256, 512, 1024 atd.

Mýtus: Velký jaderný útok by prakticky vše zapálil, způsobil by „ohnivé bouře“ ve městech a spotřebovalo by to kyslík ze vzduchu. Všichni obyvatelé krytu by byli zabiti prudkým žárem.

Fakta: Za jasného dne tepelné vlny (teplo radiace, které se šíří rychlostí světla) z výbuch ve vzduchu mohou zapálit snadno vznětlivé materiály (záclony v oknech, čalounění, noviny a suchá tráva) zhruba na stejném území, které poškodí tlaková vlna z výbuchu. Můžou způsobit popáleniny druhého stupně lidem, kteří byli vystaveni výbuchu až 10 kilometrů od exploze o síle 1 MT (1 megatuna). Exploze o síle 1 MT vyprodukuje stejné množství energie, jako výbuch jednoho milionu tun TNT. Pokud je počasí jasné a suché, tak oblast ohrožení může být mnohem větší. Za mračného a mlhavého dne částice ve vzduchu pohltí hodně tepla z radiace, proto oblast ohrožení je při tomto počasí menší.
nw015a.jpg
„Ohnivá bouře“ se může objevit jen pokud je velmi vysoká koncentrace a to je jen v několika málo starých amerických městec. Na venkově a v předměstských oblastech nebude většina lidí v zemí pokrytých krytech ohrožena ohněm.

Mýtus: V nejvíce zasažených místech Hirošimy a Nagasaki, kde všechny budovy byly zničeny, byl každý zabit tlakovou vlnou, radiaci nebo žárem.

Fakta: V Nagasaki někteří lidé, kteří přežili bez zranění, byli uvnitř protileteckých krytů i třetinu kilometrů od výbuchu (místo přímo pod explozí). To je pravda, přestože tyto dlouhé a velké kryty neměly tlakové dveře a byly hluboko uvnitř zóny, ve které byly zničeny všechny budovy.

Mnoho krytů, které byly pokryty zeminou, bylo v podstatě nepoškozeno v oblastech, ve kterých tlaková vlna a žár zničil všechny budovy. Obrázek 1.5 ukazuje typický, zeminou pokrytý rodinný kryt s hrubou dřevěnou konstrukcí. Tento kryt byl v podstatě nepoškozen, i když byl méně než 100 metrů od epicentra výbuchu v Nagasaki. Vypočítaný maximální přetlak (tlak vyšší, než je normální atmosférický tlak) byl okolo 45 kPa. Osoby uvnitř takto malého krytu bez tlakových dveří by byly zabity přetlakem z tlakové vlny.
nw015.jpg
nw015.jpg (32.99 KiB) Zobrazeno 19499 x
Veliký potenciál životů zachraňujících, tlakové vlně odolných krytů se potvrdil ve válce a je potvrzen testy a výpočty. Např. oblast, ve které by ve vzduchu vybuchla zbraň o síle 1 Mt by zasáhla kryty na 7 čtverečných kilometrech tlakem 34 kPa. V této kruhové oblasti by byli prakticky všichni obyvatelé rozbitých krytů zabiti tlakovou vlnou, oxidem uhelnatým z ohně, nebo radiací. Stejná tlaková vlna by zabila většinu lidí schovaných ve sklepích v oblasti o velikosti cca 60 kilometrů čtverečných.

Mýtus: Protože některé vodíkové bomby jsou 1000krát silnější než atomová bomba, která zničila Hirošimu, znamená to, že tyto bomby jsou 1000krát smrtelnější a ničivější.

Fakta: Jaderná zbraň 1000krát silnější než ta v Hirošimě, pokud exploduje za podobných podmínek, vytvoří podobné ničivé podmínky, ale v oblasti 130krát větší, ne 1000krát větší.

Například 20 kT zbraň, pokud vybuchne v optimální výšce, zničí nebo silně poničí většinu domů až 2km od epicentra. Kruhová oblast silné tlakové vlny je okolo 16 kilometrů čtverečných. V porovnání 20 Mt zbraň by zničila nebo silně poničila většinu domů ve vzdálenosti až 26km od epicentra. Oblast zničení by byla 2068 kilometrů čtverečných.

Mýtus: Většina potravin a vody bude otrávena radioaktivním spadem, lidé budou hladovět a umírat i v oblastech se spadem, kde bude dostatek potravin a vody.

Fakta: Pokud se částice spadu nesmíchají s částmi potravin, které se jedí, pak nedojde k újmě na zdraví. Potraviny a voda v obalech, skrze které neprojde prach, nebudou kontaminovány radioaktivním spadem. Oloupání ovoce a zeleniny odstraní prakticky všechen spad, stejně tak odstranění vrchních několika centimetrů uskladněného obilí, do kterého napadal radioaktivní spad. Voda z mnoha zdrojů (hluboké studny, uzavřené rezervoáry, nádrže, kontejnery, apod.) nebude kontaminována. Dokonce i voda obsahující rozpuštěné radioaktivní částice může být vyčištěna použitím jednoduché filtrace skrze zeminu (popsáno dále v knize).

Mýtus: Většina ještě nenarozených dětí a vnuků, kteří byli vystaveni radiaci z jaderné exploze, bude geneticky poškozena, deformována.

Fakta: Národní akademie věd ve své publikaci z roku 1977 došla k závěru, že výskyt abnormalit není vyšší u rodičů, které později počali dítě a kteří byli vystaveni radiaci při útocích na Hirošimu a Nagasaki, než abnormality u japonských dětí, které se narodily rodičům, kteří nebyli vystaveni radiaci.

Ale neznamená to, že by nebyla žádná genetická poškození, ani že by nebyly poškozeny plody po velké dávce radiace. Ale přesvědčivé důkazy ukazují, přehnané a vědecky nepodložené obavy z radiace a jejího vlivu na budoucí generace.

Mýtus: USA a Rusko mají tolik jaderných zbraní, aby mohli zabít každého člověka a vyhladit tak celou lidskou rasu.

Fakta: Toto tvrzení je založeni na špatném výpočtu. Jeden takový výpočet byl proveden tak, že se jednoduše vynásobil počet mrtvých na jednu kilotunu exploze nad Hirošimou a Nagasaki a toto číslo bylo vynásobeno počtem kilotun v arzenálu USA a SSSR. Nevyjádřený předpoklad je ten, že by se nějakým způsobem světová populace shromáždila do kruhu o několika kilometrech v průměru a hustota obyvatel by byla stejná, jako hustota obyvatel Hirošimy nebo Nagasaki a pak by malá zbraň (silná jako ta, která byla použita na Hirošimu) explodovala nad středem tohoto shromáždění lidí. Další scestné výpočty jsou založené na přehnaných představách nebezpečí z dlouhotrvající radiace a škodlivých účincích jaderné války.

Mýtus: Slepota a katastrofální nárůst případů rakoviny bude osud těch, kteří přežijí jadernou válku, protože jaderné exploze zničí ochrannou vrstvu ozónu ve stratosféře a tak pronikne příliš mnoho UV záření k zemskému povrchu. Dokonce i ptáci a hmyz oslepne. Lidí během dne nebudou moci venku pracovat po dobu několika let bez slunečních brýlí a budou muset nosit ochranné oblečení, aby zabránili paralyzujícímu popálení. Rostliny budou těžce zasaženy a produkce potravin se výrazně sníží.

Fakta: Velké jaderné exploze vyvrhne obrovské množství dusíkatých oxidů (plyny, které ničí ozón) do stratosféry. Nicméně procento stratosférického ozónu zničeného dusíkatými oxidy bylo velmi nadhodnoceno téměř ve všech teoretických výpočtech a modelech. Například u atmosférických explozý jaderných testů USA a SSSR v letech 1952 až 1962 bylo Foleyem a Rudermanem spočítáno, že se ozónová vrstva ztenčí o 10%. Přesto se toto snížení ozónu nestalo. Ani se nezvýšilo množství ultrafialového záření. Další teoretické výpočty počítají s celkovým snížením ozónu, ale interpretace naměřených dat ukazují buď žádný, nebo mnohem menší pokles.

Zjednodušený realistický odhad zvýšení nebezpečí ultrafialového záření pro americké přeživší velké atomové války odpovídá nebezpečí přestěhování se ze San Francisca k rovníku v nadmořské výšce moře, kde hladina výskytu rakoviny kůže (zřídka fatální) je nejvyšší, asi tak 10vyšší než je výskyt v San Franciscu. Mnoho dalších tisíců amerických přeživších může dostat rakovinu kůže, ale jen malý nebo žádný nárůst rakoviny kůže by byl výsledkem světa po jaderném útoku. Navíc, téměř všechny současné jaderné hlavice jsou menší, než ty použité při testech; většina by vyvrhla mnohem menší množství plynů ničících ozónovou vrstvu, pokud vůbec nějaké, do stratosféry, kde nedostatek ozónu může přetrvávat roky. A jaderné zbraně slabší než 500 kilotun mají za následek zvýšení atmosférického ozónu v horních vrstvách troposféry (kvůli reakcím se smogem). Při jaderné válce by toto zvýšení částečně kompenzovalo úbytek ozónu.

Mýtus: „Jaderná zima“, kterou nelze přežít, by jistě následovala po jaderné válce. Svět by zmrznul, pokud by se i jen 100 megatun (méně než jedno procento všech jaderných zbraní) použilo na zničení velkoměst. Svět plný kouře z požárů a prachu z exploze by zabránil téměř všemu slunečnímu záření a teplu ze Slunce, aby dopadlo na zemský povrch. Temnota po celé týdny! Teploty pod bodem mrazu dokonce i v létě! Zmražená úroda, dokonce i džungle v Jižní Americe! Celosvětový hladomor! Celé druhy živočichů a rostlin by byly vyhlazeny! Přežití lidstva je na pochybách!

Fakta: Nepřežitelná „jaderná zima“ je zdiskreditovaná teorie, od roku 1982 byla používána ke strašení milionů lidí, aby uvěřili, že přežití jaderné zimy je ztráta úsilí a zdrojů a že jedině zbavení se všech jaderných zbraní je šance na přežití.

Vědci neovlivnění propagandou nedávno vypočítali, že klimatické a další vlivy životního prostředí i po plně jaderné válce by byly mnohem menší, než katastrofické předpovědi opakovaně propagované populárním astronomem Carlem Saganem a jeho kolegy aktivisty. Závěry z posledních výpočtů ukazují, že na vědeckém poli je hypotéza globální apokalyptické jaderné zimy považována za velmi nepravděpodobnou.

Jejich modely ukazují, že v červenci (kdy by bylo největší snížení teploty) by průměrné teploty v USA klesly přibližně z 21 °C na cca 10 °C. Lidé, kteří se chtějí naučit více o možných klimatických účincích po jaderném útoku by si měli přečíst číslo podzim 1986 časopisu Foreign Affairs. Toto vydání obsahuje dlouhý dopis od Thompsona Schneidera, kteří dále likvidují teorii katastrofické „jaderné zimy“. Následující studie naznačují, že by došlo jen k malému poklesu teploty.

Obrázek 1.6 ukazuje, jak ruští vědci realisticky popisují (před objevem „jaderné zimy“) hořící město zasažené jadernou zbraní. Budovy v oblasti tlakové vlny kilometry okolo epicentra výbuchu budou zredukovány na sutě – většinou ocel, beton a další nehořlavý materiál – který nebude hořet. Takže v překladu ORNL-TR-2793 Civilní obrany z Moskvy se můžeme dočíst: „Požáry se neobjeví v oblastech kompletní destrukce…jsou charakterizována přetlakem větším než 0,5kg/cm2, protože rozptýlená suť pokryje hořící stavby a tak budou jen doutnat a k požárům nebude docházet.“
nw018.jpg
Ohnivé bouře zničily centra Hamburgu, Drážďan a Tokya. Staré budovy obsahující mnoho hořlavého materiály se vznítily díky mnoha tisícům bomb a rychle spálily konstrukci, do které byl přiváděn vzduch. Žádné ohnivé bouře nikdy nedostaly kouř do stratosféry, ani nezpůsobily značné ochlazení pod mrakem kouře.

Teorie, že kouř z hořících měst a lesů a prach z jaderné exploze způsobí celosvětový mráz, byla vytvořena v roce 1982 německým atmosférickým chemikem a environmentalistou Paulem Crutzenem a byla dále propagována celosvětovou propagandou.

Vážné klimatické dopady z jaderné války mezi USA a SSSR nelze zcela vyloučit. Nicméně možná úmrtí v důsledku nejistých klimatických změn jsou malé v porovnání s miliony, které by zemřely v důsledku hladu způsobeným katastrofálním nedostatkem moderního zemědělství, navíc by se pozastavily mezinárodní dodávky potravin.

Překlad kapitoly The Dangers from Nuclear Weapons: Myths and Facts
http://www.oism.org/nwss/s73p912.htm


P.S. Admine prosím tě v původním odkazu jsou i obrázky ke kterým se vztahuje spousta důležitých informací když tak to se doplň Díky moc Doplneno Admin.

P.S.S. možná by nebyla od věci nějaká spolupráce s tímto webem.... řeší spoustu společných životně důležitých věci stejně jako zde na rozpadu... jen nápad k zamyšlení
Uživatelský avatar
Lyster
VIP
Příspěvky: 4246
Registrován: 22.03.2014 23:01
Pohlaví: muž
Bydliště: Litoměřicko

Re: Nebezpečí jaderných zbraní – mýty a fakta

Příspěvek od Lyster »

Hypotéza: Česko by mohlo mít atomovou zbraň snadno a rychle
http://technet.idnes.cz/mohl-by-cesko-v ... enstvi_mla
viktor
Příspěvky: 3326
Registrován: 14.03.2012 12:09

Re: Nebezpečí jaderných zbraní – mýty a fakta

Příspěvek od viktor »

Dobrý a zajímavý ale nevim jestli se nezapomnělo na jednu důležitou věc.
v dfobach branne vychovy nas ucili ze atomove zbrane ZHN ( zbrane hromadného niceni ) mají 4 nicicvé faktory
a) světelné záření
b) prinikavá radiace
c) tlaková vlna
d ) radiacni zamoreni
to ze tam je ještě velke EMP v te době nikoho moce nezajímalo, jenze casy se dnes hodne moc zmenily a EMP se stalo nejnicivejsim potenciálem jadernych zbrani...
v době minule studene války byla civilizace prakticky necitlina na EMP, v autech nebly mimo autorádia jediny polovodic, pracky měli mechanicke programátory a telefoni ustredny behali na relátkách.
ve vodárnách a jinych dolezitych objektech nebyl jediny pocitac a když uz nahodou byl, tak ve mzdove uctarne.
faktem je ze co vim tak se ucinky EMP u jadernych zbrani moc nezkouseli, prave z vase uvedeného. NIcmene par kokusu bylo a jaderny vybuch mel vliv na rozvody elektricke energie ještě ve vzdalenosti 1200 km od epicentra.
jadern\ utok je pruser to v kazdem pripade, v době studene války se pocitalo s evekuaci, odmorenim a ja nevim s cim ještě ale rozhodne se pocitalo s nomalnim fungovanim dopravy, alespoň vojenske atd.. dnes i když nedojde k prime destrukci ci zamoreni tak cil proste "vypne" respektive nepujde vůbec nic...stop stav pro auta, vodarny, vytahy, proste vse kde je kus kremiku.. a hotovo. takze zadne nahradni zasobovani vodou atd.. proste nic..
viktor
„Strach ze zbraní je znakem sexuální a emocionální nedospělosti.“
Sigmund Freud
Kocour
VIP
Příspěvky: 788
Registrován: 30.03.2012 22:29

Re: Nebezpečí jaderných zbraní – mýty a fakta

Příspěvek od Kocour »

Jako mentální rozcvička zajímavé.

Existuje obecně používaný termín "paranukleární" stát pro takové země, které mohou vyrobit jadené zbraně velice rychle, pokud by to z nějakého důvodu chtěly, ale aktuálně se udržují v mezích Smlouvy o nešíření jaderných zbraní. Jsou to zejména Japonsko a pak Německo, Austrálie a Kanada.

Česko ze všech potřebných předpokladů splňuje vlastně jenom požadavek kvalifikovaných pracovníků. Nejde totiž o to, zda bychom to s vypětím sil v delším horizontu zvládli, ale je třeba mít předem dostupné pohromadě v potřebném množství výrobní kapacity, materiály, finance a lidské zdroje v takové podobě, která není omezována Smlouvou o nešíření. Jakmile by totiž jaderné záměry vyšly najevo, další pořizování čehokoli potřebného na volném trhu narazí na embarga ze strany ostatních zemí Smlouvy.

Pro srovnání - není běžně známé, že Švédsko vyvíjelo jaderné zbraně až asi do roku 1972. Pak se toho vzdali z důvodu, že a) vynakládané prostředky se daly použít výhodněji na konvenční zbraně, b) jejich použití v předpokládaných možných konfliktech by bylo problematické a c) pomocí analýz došli k závěru, že NATO by zřejmě na napadení Švédska reagovalo vojensky, i když se formálně jedná o neutrální stát, takže jsou vlastně pod americkým jaderným deštníkem.
Kocour
VIP
Příspěvky: 788
Registrován: 30.03.2012 22:29

Re: Nebezpečí jaderných zbraní – mýty a fakta

Příspěvek od Kocour »

Viktor: o EMP (přesněji HEMP) je tu někde samostatné vlákno, nicméně, pokoušel jsem se číst i některé závěry komisí které na to téma zasedaly v USA a UK jakož i univerzitních zpráv, a vyplývá z toho, že elektronická civilizace nemusí být docela zničena, jenom poněkud omezena.
- elektronika 60. let, kdy se dělaly pokusy typu Starfish Prime nebo Test 184 byla sice velmi primitivní a polovodiče tím pádem odolné, jenže moderní obvody s vysokou integrací jsou tak málo odolné například proti účinkům statické elektřiny, že se už přímo vyrábí s vestavěnými ochrannými prvky (jinak by nesnesly hrubší zacházení v průmyslu). Takže by to vyšlo na stejno. Zajímavé je, že větší škody na infrastruktuře při svých pokusech utrpěli Sověti, než Američani. Částečně to jde na vrub vyšší zeměpisné šířky a taky omezené rozlohy Havajského souostroví, čili omezené délky souvislého vedení, ovšem taky možná díky kvalitnějším elektrickým ochranám amerických sítí (ne nutně, že by byly tak pokročilé, ale prostě z důvodů ochrany investic, vyjednávání s pojišťovnami a pod., zatímco Rusy v jejich hospodářském systému nic takového zajímat nemuselo).
- ohledně populární vize nefunkčních aut se uvádí, že vzhledem k částečné ochraně plechovou karosérií a obecně odolné automobilní elektronice by to sem tam nějaké auto odneslo, ale rozhodně ne všechna. Na druhou stranu by těch nefunkčních aut mohlo být tolik, že by se kvůli nim vytvořily zácpy v přeplněných silničních uzlech. Po jejich odstranění by mohla silniční doprava s omezeními fungovat.
- populární strašení typu, že se na vzdálenosti 1m naindukuje napětí řádu kV zároveň znamená, že na vzdálenosti 1mm to je řádu V. Miniaturizace tak vede k větší choulostivosti, ale k menšímu naindukovnaému napětí přímo v obvodech. E1 puls je velmi krátký a záleželo by to na uspořádání každého jednotlivého zařízení, jak by se to projevilo v kombinaci různých délek vedení a impedancí. Opět, něco odejde, něco zůstane.
- další populární strašení se zabývá odhadem, že pokud elektronická civilizace přijde o moderní vybavení a zůstanou zachovány jenom funkčnosti jako, dejme tomu, před 100 lety, musí to automaticky vést ke snížení populace na úroveň před 100 lety. Jenže my máme navíc znalosti, které tehdy ještě neexistovaly.
- velký problém by mohl být výpadek družic, zejména GPS, meteo a podobných. Ovšem to, že velmoci (přinejmenším západní) nepovažovaly za nutné udržet v chodu navigační systém LORAN (jehož digitální verze eLORAN je pokročilostí na úrovni GPS, ovšemže s menší přesností, ale stále dostatečnou pro navigaci na delší trasy) cosi vypovídá o tom, že důsledkům HEMP nepřikládají takovou váhu. Navigace je jedna z vitálních vojenských kapacit a rozhodně ji nikdo nepodceňuje.

atd.
Jenda
Příspěvky: 288
Registrován: 24.12.2013 9:46
Bydliště: JO70FB
Kontaktovat uživatele:

Re: Nebezpečí jaderných zbraní – mýty a fakta

Příspěvek od Jenda »

Podle mě GPS družice jsou tak vysoko (20000 km a navíc většinou až za radiačními pásy), že je nějaký pozemní nebo stratosférický jaderný výbuch nerozhodí.
viktor
Příspěvky: 3326
Registrován: 14.03.2012 12:09

Re: Nebezpečí jaderných zbraní – mýty a fakta

Příspěvek od viktor »

diky Kocoure za doplneni.
nicmene povazuji EMP za jednu z největších hrozeb soucasnosti. Duvodu je několik.
I v pripade kolapsu casti vozidel, by ta zastavena zpusobila naprosty dopravni kolaps, vytvorenim umělých prekazak v provozu. V tom mas naprostou pravdu. Protože pobyvam tak polovinu svého casu v blizkosti Prahy tak ti muzu rici ze doprava zvlast v oblasti dopravnich spicek je na hrane naprostého kolapsu skoro každý den. I v pripade ze se nic "nevysere" tak je prujezd Prahou i s pouzitim tunelu Blanka ( diky bohu za nej ) zalezitost na cca 1 hod ( cca 25 km ). Respektive kolaps několika set vozidel by provoz zcela zastavil.
Další věc je tvůj zcela logicky subjektivni postoj. Je samozrejme dan tvym zpusobem života a tvym okolím s kterym se stykas. Spostu věci co beres za cela normalni a nepovazujes je za nic výjimečného je pro zbytek populace něco neskutecne adrenalinového. Divil by ses pro kolik lidi je například spani ve stanu ( nebej boze bez stanu, tvz. pod sirakem ), několik dni se nemyt, nemit k dispozici on-line pripojeni, mycku nadobi, potraviny v polotovarech, mit doma zbran atd... něco naprosto nepredstravitelneho.
Nedavno jsem absolvoval asi tydeni vylet na moto s tom ze se mnou jel jeden kolega pritelkyne. Moje požadavky byla celkem jednoduche, penziny, hotely a jina ubytovaci zarizeni vyhorela, takze spacak, stan, karimatka a esus.
Videt vyššího manazera asi pul hodiny stavet stan ( malej Coleman ) kde v zaplave sprostých slov slo občas rozeznat, sit mizernej, blbe usity, nelze vypnout, kterej debil to udelal, padalo, priste penzion, nepojedem do hotelu, pak prolozeno kur... do pic.., zmr.. atd.. po tydnu se to celkem uz naucil.. :D
Proste docela zážitek. A ne ojedinely.Mohl bych plnule pokracovat. Nevyhledavam podobne situace ale občas se s nima setkam. Respektive soucasna vetsinova populace je napojena na civilizaci takovym zpusobem ze prakticky jakykoliv "vypadek" je silne znicujici.
Mam kamaráda jehož otec zazij jeden v velk\ych bleckoutu v USA. Trvam 3 dny a podle jeho vlastnich slov to bylo jiz silne na hrane.
viktor
„Strach ze zbraní je znakem sexuální a emocionální nedospělosti.“
Sigmund Freud
Uživatelský avatar
jerry.mysak
Příspěvky: 1412
Registrován: 23.03.2016 12:34

Re: Nebezpečí jaderných zbraní – mýty a fakta

Příspěvek od jerry.mysak »

pánové, zapoměli jste co by EMP udělalo s počítači. Ted nemyslím blbý androidy a wokna, ale průmyslový simatiky. Dneska všechny vodárny, nádraží, elektrárny, výrobní podniky, prodejní centra spoléhají na průmyslové počítače. Každý stroj je dnes prošpikovám elektronikou. To vše by přestalo fungovat. Ani ti jezedáci už nejezdí s traktorama, ale jsou to skoro formule, který bez PLC ami nenatočí motor.
Prostě na co se podíváte, v tom je elektronika a to by nefungovalo.
Největším nepřítelem občana je stát!
Největším nepřítelem svobody je jedinec zmanipulovaný propagandou.
JOBU
Příspěvky: 1828
Registrován: 14.07.2016 16:38

Re: Nebezpečí jaderných zbraní – mýty a fakta

Příspěvek od JOBU »

Kocour píše:..moderní obvody s vysokou integrací jsou tak málo odolné například proti účinkům statické elektřiny, že se už přímo vyrábí s vestavěnými ochrannými prvky (jinak by nesnesly hrubší zacházení v průmyslu)..
Jediná ochrana obvodov citlivých na elektrostatiku spočíva v tom,že sú zapojené do elektrického obvodu.Ináč sú balené v antistatickom obale,to je všetko,žiadna osobitná ochrana v nich nieje.
A dalšia vec je citlivosť PN prechodu polovodičových súčiastok na gama žiarenie,to ich okamžite a definitívne vyradzuje z činnosti.V súšasnej dobe sa väčšinou rj áut montujú pod torpédo predného okna auta,zvyčajne v plastovom obale,alebo smiešnom hliníkovom kryte.Takže ochrana pred emp,ale aj žiarením je minimálna..
viktor
Příspěvky: 3326
Registrován: 14.03.2012 12:09

Re: Nebezpečí jaderných zbraní – mýty a fakta

Příspěvek od viktor »

no prave ze nezapomeli JEERY, cela dnesni společnost visi na kremiku, proto si myslim ze dnes je EMP nejnicivesi faktor jadernych zbrani.
viktor
„Strach ze zbraní je znakem sexuální a emocionální nedospělosti.“
Sigmund Freud
Uživatelský avatar
Lyster
VIP
Příspěvky: 4246
Registrován: 22.03.2014 23:01
Pohlaví: muž
Bydliště: Litoměřicko

Re: Nebezpečí jaderných zbraní – mýty a fakta

Příspěvek od Lyster »

Kdo ještě nečetl, dorpoučuji knihu Vteřinu poté (už někdne na Rozpadu zmíněnou.) Když překousnete ten příšerný amerikanimsus, tak je to celkem zajímavé čtení.
Kedarus
Příspěvky: 133
Registrován: 15.06.2012 20:34

Re: Nebezpečí jaderných zbraní – mýty a fakta

Příspěvek od Kedarus »

Jak je to vlastne s vodou co se spadu tyce?Ozarena voda prsi dolu.Co pak?Je schopna se prefiltrovat pres zeminu nez se stane spodni vodou?
Co pokud odtece do more?Tam zustane radioaktivni dokud neskonci polocas rozpadu?
A pri odparovani z oceanu a naslednych srazkach nad pevninou bude nadale radioaktivni?
Dik za odpoved.
Gervais
Příspěvky: 166
Registrován: 03.02.2014 20:07

Re: Nebezpečí jaderných zbraní – mýty a fakta

Příspěvek od Gervais »

Kocour:

Ad kapacity) Nu, v ČR je jaderný průmysl co umí stavět jaderné elektrárny, jsou průmyslové kapacity a jsou i odborníci. Narozdíl od německa je u nás i zdroj uranu, což němci nemají, takže v reálu je to právě naopak, když na trh by muselo jít nakupovat německo, zatímco pro čr by to znamenalo pouze zajistit utajení.

Ad škody) v jednom článku co psali amíci, vyšší škody v SSSR přisuzovali sami odlehlosti havaje, malému průmyslu a malému osídlení. Viz i knížka vteřinu poté, co psal plukovník armády USA, který sám přiznává, že 2 nadzemní výbuchy a USA jsou minulostí.

Ad auta) Jsi optimista, ale když vezmu v potaz, že vojáci vyvýjí "přenosté EMP" generátory, které jsou určeny právě na auta (jasně i na budovy, či váhledově i letící střely) tak vojáci sází na přesný opak než ty, a předpokládám, že ví proč.

Ad elektronika) i když byla elekronika v začátcích, tak se cenily elektronky..., i dnes se vojáci obávají EMP a testují odolnost proti EMP a je to jeden ze základních parametrů co musí plnit elektronika co jde do armády (jasně jsme v ČR, takže..., ale v USA či rusku na toještě nekašlou..).


Ad satelity) doporučuji článek o testu 1962:
http://www.osel.cz/7699-odtajnene-zaber ... smiru.html
nevím, ale jedna věc co si vzali jako ponaučení, že satelity, elektronika atd. je pěkně nachylná, takže opět optimisticky předpokládáš něco, přesto, že sami amíci se toho bojí.


Ad elektornika) když pominu 1mm je málo. I vtěch hodinkách máš víc jak 1mm cestiček, předpoklad, že ideálem je 50m metrová anténa na účinnost je trochu mýtus, ideálem jsou fraktálové antény, něco jako cikcak cestičky, čehož jsou plošné desky a procáky plné... A když už bude štestí a neodejde sám procák, tak cestička na desce ti pošle naindukovanej impuls co ti odpálí část vstupu a zbytek sice "bude dobrej", ale jaksi bez té jedné části je to jenom těžítko.

Ad to snížení populace) Zde na fóru se to probíralo opakovaně, na co ti jsou zkušenosti, znalosti když nemáš nástroje? Zemědělství je postaveno na tom, že máš stroje, když ty nebudou čím je nahradíš? Máš pluhy kam zapřahneš člověka? Na zvířata zapomeň.. Za další kolik jídla má většina městkého obyvatelstva doma, na 1-2 dny? Kolik zásob má stát? Kolik myslíš, že je jídla v supermarketu, přesněji jak dlouho by tam bylo, když dnes fakticky není ozbrojená složka, která by v tomto případě zajistila zabavení a pak vydávání? Takže do půl roku, když budu optimista máš hladomor. Když nebudu optimista, tak bude situace jako někde v somálsku či libiy, na ukrajině toto není jenom protože tam ty zahrádky, krávy, pluhy, znalosti ten lid má a ještě má možnost pašovat z ruska či EU.


Ježura: Dobrej článek, krásně zhrnuto. Vlastně ukazuje, že svět se stále bojí něčeho co byl problém "60sátek", ale díky změně společnosti a techniky je dnes problém někde jinde.
Uživatelský avatar
Serža
VIP
Příspěvky: 4512
Registrován: 21.04.2016 16:12
Pohlaví: muž
Kontaktovat uživatele:

Re: Nebezpečí jaderných zbraní – mýty a fakta

Příspěvek od Serža »

hodím to sem, lokalitu asi všichni poznají...
1466179862122873248.jpg
\(^_^)/
Lepší je zbraň mít a nepotřebovat, než potřebovat a nemít...
Uživatelský avatar
Lyster
VIP
Příspěvky: 4246
Registrován: 22.03.2014 23:01
Pohlaví: muž
Bydliště: Litoměřicko

Re: Nebezpečí jaderných zbraní – mýty a fakta

Příspěvek od Lyster »

Není to sice zbraň, ale jaderná elektrárna.
Mám rozečtenou knihu Blackout (Elsberg.) Jsem asi v 20% knihy a zrovna tam byla zmínka (spíš se dost nehezky opřeli do Temelína.) Že hrozí havárie, kvůli dodávce energie a chlazení reaktoru. Jasný že to je kniha a nějaká elektrárna to být musela. A přece to nebude z pohledu Němců (kteří se k tomu v knize vyjadřují), jejich jaderka že?
Jsem zvědavý, co se dočtu dál. Ale díky tomu jsem hledal nějaká videa a informace na netu. Tak tady dám nějaké odkazy.

https://www.youtube.com/watch?v=oKSpy-vpsZ4

https://www.youtube.com/watch?v=2rfs9bUo7dQ

https://www.youtube.com/watch?v=TeG6NKOuobU
Uživatelský avatar
Serža
VIP
Příspěvky: 4512
Registrován: 21.04.2016 16:12
Pohlaví: muž
Kontaktovat uživatele:

Re: Nebezpečí jaderných zbraní – mýty a fakta

Příspěvek od Serža »

vim že je to elektrárna, jsem to dával kvůli tomu, jak vypadá město po jaderném zamoření a opuštění lidmi po pár desítkách let...
\(^_^)/
Lepší je zbraň mít a nepotřebovat, než potřebovat a nemít...
Hohepa
VIP
Příspěvky: 3473
Registrován: 22.07.2013 22:16
Bydliště: Praha

Re: Nebezpečí jaderných zbraní – mýty a fakta

Příspěvek od Hohepa »

Kedarus píše:Jak je to vlastne s vodou co se spadu tyce?Ozarena voda prsi dolu.Co pak?Je schopna se prefiltrovat pres zeminu nez se stane spodni vodou?
Co pokud odtece do more?Tam zustane radioaktivni dokud neskonci polocas rozpadu?
A pri odparovani z oceanu a naslednych srazkach nad pevninou bude nadale radioaktivni?
Dik za odpoved.
Pokud si to dobře pamatuji tak samotná voda coby H2O radioaktivní být nemůže. Radioaktivní jsou prvky (chemické) jako radon, tritium , aj. tedy příměsi ve vodě rozptýlené a rozpuštěné ( radon ? )
Pokud voda projde cyklem destilace tedy odpaření a opětovné vysrážení tak by z ní měla radiace " zmizet "
peteres
Příspěvky: 267
Registrován: 13.06.2011 10:06

Re: Nebezpečí jaderných zbraní – mýty a fakta

Příspěvek od peteres »

Filtrace přes jílovitou zeminu je nejvhodnější nouzová metoda odstranění radiace ze spadu z vody. Destilace má horší výsledky kvůli radioaktivnímu jódu. Pokud nemůžeš vodu filtrovat tak se dá obsah radioaktivních látek snížit tak, že se do vody rozmíchá jíl (nezamořený samozřejmě) a nechá se usadit na dně, pak se čistá voda stáhne hadičkou, většina kontaminace zůstane na dně v usazeném jílu.

Z běžně dostupných zdrojů bude v oblasti zamořené spadem nejbezpečnější voda balená, voda z houbších vrtů a krytých vodojemů napájených podzemní vodou. Pokud by bylo nutné brát vodu z otevřených zdrojů tak menší kontaminace bude v hlubších nádržích než v těch mělkých. Nejhůř na tom je voda tekoucí, dešťová sbíraná ze střech a čerstvě napadlý sníh.
Uživatelský avatar
bacil
Příspěvky: 2925
Registrován: 29.10.2013 15:56

Re: Nebezpečí jaderných zbraní – mýty a fakta

Příspěvek od bacil »

Tritium není příměs ve vodě, ale samotná voda, ikdyž těžká. Je to pořád H2O, jen obohacená o 4 neutrony na molekulu vody. Proto Tritium, jako trojice, že je atom H nikoli jednoprotonový, ale proton + 2 neutrony. Deuterium má 1 neutron na atom vodíku.
Levná dezinfekce: viewtopic.php?p=217870#p217870
Ozon 2,5ppm/30min: https://rozpad.cz/viewtopic.php?p=216273#p216273
UVC 60J/m2, peroxid 1 minuta 0,5-6% roušky, 0,5% na všechno
Hohepa
VIP
Příspěvky: 3473
Registrován: 22.07.2013 22:16
Bydliště: Praha

Re: Nebezpečí jaderných zbraní – mýty a fakta

Příspěvek od Hohepa »

Hele výrobce mých hodinek tvrdí, že tritium je plyn a nasvětluje můj ciferník :rofl
Tritiovaná voda je radioaktivní forma vody, kde jsou obvyklé vodíkové atomy nahrazeny tritiem . Ve své čisté formě může být nazýván oxidem tritium ( T 2 O nebo 3 H 2 O ) nebo velmi těžkou vodou . Čistý T 2 O je žíravý kvůli vlastní radiolýze . Zředěná tritiovaná voda je hlavně H 2 O plus některá HTO ( 3 HOH). Používá se také jako značka pro studie vodní dopravy v oblasti vědeckého výzkumu. Kromě toho, protože se přirozeně vyskytuje v malých množstvích, může být použita k určení věku různých tekutin na bázi vody, jako jsou vinná vína .

Neměl by být zaměňován s těžkou vodou , která je oxidem deutria.

Aplikace [ editovat ]

Tritiovaná voda může být použita k měření celkového objemu vody v těle . Tritiovaná voda se distribuuje do všech tělesných oddílů poměrně rychle. Koncentrace tritiované vody v moči se předpokládá, že je podobná koncentraci tritiované vody v těle. Znalost původního množství požívané tritiované vody a koncentrace lze vypočítat objem vody v těle.
Množství tritiované vody (mg) = Koncentrace tritiované vody (mg / ml) x Objem vody v těle (ml)
Objem tělesné vody (ml) = [Množství tritiované vody (mg) - Vylučované množství (mg)] / Koncentrace tritiované vody (mg / ml)

Nežádoucí účinky na zdraví [ upravit překlad ]

Tritiovaná voda obsahuje tritium izotopu radioaktivního vodíku. Jako nízkoenergetický beta emitor s poločasem rozpadu kolem 12 let není nebezpečný zvenčí, protože jeho částice beta nejsou schopny proniknout do pokožky. Při vdechování, požití potravou nebo vodou nebo při absorpci kůží je to radiační riziko. [4] [5] HTO má krátký biologický poločas v lidském těle ve dnech 7 až 14 dní, což snižuje celkový vliv požití jednoho příhod a vylučuje dlouhodobou bioakumulaci HTO z prostředí. [5] [6] Biologický poločas rozpadu tritiované vody v lidském těle, který je měřítkem obratu tělesné vody, se mění s obdobím. Studie o biologickém poločase radiačních pracovníků pro volný tritium v ​​pobřežní oblasti Karnataka v Indii ukazují, že biologický poločas rozpadu v zimě je dvakrát vyšší než v letní sezóně. [6]
https://translate.google.cz/translate?h ... rev=search

No jo ale pořád netuším kolik té 3H2O vzniká při jaderném výbuchu, když při termojaderné explozi je tritium naopak palivem.
Odpovědět