Dalekohledy

Dalekohledy, puškohledy, kolimátory, noční vidění, atd.
Odpovědět
Uživatelský avatar
DeadMan
Příspěvky: 3046
Registrován: 30.04.2012 19:27
Bydliště: Slezsko

Re: Dalekohledy

Příspěvek od DeadMan »

Netvrdím že 20x je univerzální ukaž mi kde jsi to vyčet? jen píšu že výmluvy ohledně stativu jsou liché a taky píšu že mám zoomovatelné kukátko (pokud se podíváš dozadu tak se i dozvíš jaké ale na 20x to tedy nezačíná).

Pro mne je univerzální právě ten zoom ;) ale každý to má na něco jiného mě to na horách a pro mé účely vyhovuje.
Uživatelský avatar
sigmark
VIP
Příspěvky: 3349
Registrován: 14.08.2012 20:43

Re: Dalekohledy

Příspěvek od sigmark »

DeadMan píše:s tím stativem bych to u těch 20x atd. dalekohledů neviděl tak černě
treba tady? prestan se dohadovat o blbostech clovece, nejak se to u tebe stava zvykem
Uživatelský avatar
DeadMan
Příspěvky: 3046
Registrován: 30.04.2012 19:27
Bydliště: Slezsko

Re: Dalekohledy

Příspěvek od DeadMan »

A z toho si jako pochopil že dle mého je 20x fixní zvětšení ideální no to promiň ale to pak nemá cenu se vůbec bavit.
Uživatelský avatar
Venet
Příspěvky: 1122
Registrován: 12.01.2011 22:48

Re: Dalekohledy

Příspěvek od Venet »

hej, hej kľud... Ja som tam písal oporu na ruku/statív. Netreba sa hneď čertiť.
Vysvetlil som to tam nech si najskôr ujasní na čo to chce. či okukávať vrabcovi vajcia, alebo sledovať široké zorné pole a kochať sa 50ks čriedou jeleňov.
maci
Příspěvky: 770
Registrován: 24.06.2012 23:22

Re: Dalekohledy

Příspěvek od maci »

Mám zkušenost s mono 20x60 a v ruce ho neudržíš. Perfektně přibližuje, ale má úzký zorný pohled a bez opory ho neudržíš. Ztrácíš přehled o okolí. Na pozorování a přehled bude lepší 7,8,10 x 40-více.
Uživatelský avatar
DeadMan
Příspěvky: 3046
Registrován: 30.04.2012 19:27
Bydliště: Slezsko

Re: Dalekohledy

Příspěvek od DeadMan »

s klady a zápory souhlasím (při zazoomováni se kvalita obrazu zhorší změnší se zorné pole atd. to je fyzika nic víc znám to z praxe) taky běžně používám pro "rychlý" průzkum okolí 8x ale někdy se hodí větši přibližení (každý ať si sám dosadí k čemu) a pokud se člověk zapře o pevný bod tak v tom není problém (dají se spočítat lidi na protějším kopci bráno v měřítku hor :mrgreen: )
Uživatelský avatar
Saruman
Příspěvky: 30
Registrován: 26.08.2012 7:26
Bydliště: Severní Morava

Re: Dalekohledy

Příspěvek od Saruman »

Obecně bych Vám doporučil řešit mnohem víc světelnost a kvalitu optiky, než samotné zvětšení dalekohledu. Právě tady jsou mezi různými výrobky značné rozdíly. Je to pouhá praxe - daleko častěji se dostanu do situace se sníženou viditelností a navíc se mi ještě nestalo abych se někde tloukl do hlavy že sebou nemám "astroteleskop" se zvětšením 20x a víc.... ;)
Mám kladnou zkušenost se všemi dalekohledy Meopta a Zeiss - Fomei je oproti nim daleko horší !!! Jinak Doporučuji jen kvalitní sklo, žádnou čínu. Optimální zvětšení malých monookulárů je tak 6x, 8x. Pro delší dívání mám starší kvalitní Japonský triedr 12x50. Na trhu je hrozně moc různých šuntů - vyplatí se nechat si poradit.
Uživatelský avatar
goral
Příspěvky: 1410
Registrován: 01.07.2011 23:53
Bydliště: Morava!

Re: Dalekohledy

Příspěvek od goral »

Muzu potvrdit - s kvalitnim 7x40 (zeiss) toho clovek napozoruje ve finale vic nez s 20 a vice zvetsenim z plastu. Ten plastak sice ma to zvetseni, ale otresny obraz, desne z nej boli oci atd. Radsi sahnu po kvalitni 7x40 nez po tomhle.

Jinak Meopta neni spatna, ale rozhodne ne za trzni ceny. Kdyz si predstavim kolik chce meopta za sve pozorovaky (mono s velkym zvetsenim - cca 20 tisic kacek) a kolik ten pozorovak umi :( . Radsi bych sahnul po nejakem Leopoldu za mensi penize a minimalne stejnou ale spis vetsi muziku.
Uživatelský avatar
sigmark
VIP
Příspěvky: 3349
Registrován: 14.08.2012 20:43

Re: Dalekohledy

Příspěvek od sigmark »

za relativne nizke penize me hodne prijemne prekvapila silva. mam 8x 21 jako maleho pomocnika vzdycky po ruce, a rozdil mezi cinou a timhloe ve vernosti a ostrosti obrazu je markantni
Uživatelský avatar
Venet
Příspěvky: 1122
Registrován: 12.01.2011 22:48

Re: Dalekohledy

Příspěvek od Venet »

ešte jeden detail pri kupovaní ďalekohladov, napr. starších kúskov, alebo z druhej ruky:
Treba sa pozrieť do ďalekohľadu z druhej strany ako sa normálne kuká, odtiaľ je krásne vidno čistotu šošoviek a kvalitu skla. Keď sú tam škrabance, špina, nevycentrované šošovky... nebrať.
A šošovky jednoznačne sklo. žiadne plasty...
Uživatelský avatar
Saruman
Příspěvky: 30
Registrován: 26.08.2012 7:26
Bydliště: Severní Morava

Re: Dalekohledy

Příspěvek od Saruman »

Přesně tak! Vadu však někdy lze odhalit jen při opravdu pozorné kontrole. Je lepší si připlatit a kupovat od opravdu solidních prodejců.
Meopta je skutečně cenově dost vysoko, kvalita tomu ale odpovídá. Použitý kousek však nemusí být tak nedostupný - na e-bay zrovna dnes jeden končí..... ;) je bezva, neváhejte !!!

http://www.ebay.com/itm/Meopta-Czech-12 ... 19da88c7a3
Uživatelský avatar
Darth
Příspěvky: 130
Registrován: 16.12.2011 16:53
Bydliště: Sídliště

Re: Dalekohledy

Příspěvek od Darth »

Uživatelský avatar
Saruman
Příspěvky: 30
Registrován: 26.08.2012 7:26
Bydliště: Severní Morava

Re: Dalekohledy

Příspěvek od Saruman »

rosomak
Příspěvky: 119
Registrován: 24.04.2013 0:02
Pohlaví: muž

Re: Dalekohledy

Příspěvek od rosomak »

arrow: Takže pánové, asi tak: zatím nejlepší triedr, co mám možnost používat, je tento http://1url.cz/PJDF CANON 12x36 IS II. Jde o stabilizovaný dalekohled od kvalitní firmy, jeho jedinou nevýhodou je cena. Ovšem jinak na něm žádné mouchy nenajdete. Jde o kvalitni optiku i konstrukci, při pohledu do krajiny máte díky stabilizaci dojem, že jste "přímo na místě", obraz se ani nehne (korekce stab. tuším 2000x za vteřinu). Jedním slovem - paráda. Samozřejmě že ho udržíte v ruce, žádný problém. Jde skutečně o špičkový přístroj. Pokud bych měl zvolit něco malého na opasek, tak tento Olympus 7x21 http://1url.cz/Nwd8 jsem před pár lety kupoval za necelých 800.- i s dopravou přes web a je velmi slušný. :yes

Modra je dobra a taky moderatorska/editorska barva. Goral
Uživatelský avatar
štaflík
Příspěvky: 4381
Registrován: 01.02.2012 12:08
Bydliště: Sudéta

Re: Dalekohledy

Příspěvek od štaflík »

Pokud Vám nevadí retrovzhled, tak opticky jsou to dobré kousky:
http://armatex.cz/dalekohledy.php
Uživatelský avatar
sigmark
VIP
Příspěvky: 3349
Registrován: 14.08.2012 20:43

Re: Dalekohledy

Příspěvek od sigmark »

retro...chlape to jsou ještě dalekohledy, ne hračky :-)
Uživatelský avatar
goral
Příspěvky: 1410
Registrován: 01.07.2011 23:53
Bydliště: Morava!

Re: Dalekohledy

Příspěvek od goral »

Jo tohle jsou kvalitni kousky za velmi slusne penize. Pokud je optika OK, je to to nejlepsi co muzet koupit v cenovce cca do 5-7 tisic.
Civilni ekvivalent za ty penize teprve zacina parodovat sklo, kdezto tady tohle jsou pocitvy optiky.
Uživatelský avatar
sigmark
VIP
Příspěvky: 3349
Registrován: 14.08.2012 20:43

Re: Dalekohledy

Příspěvek od sigmark »

a za ty prachy jsou za pusinku. taky už mám ve skladě jeden s mojí jmenovkou :-)
Uživatelský avatar
Saruman
Příspěvky: 30
Registrován: 26.08.2012 7:26
Bydliště: Severní Morava

Re: Dalekohledy

Příspěvek od Saruman »

Je dobré sledovat e-bay, občas se může zadařit

http://www.ebay.com/itm/Vintage-Pair-Ca ... 51ac3892c4
Odpovědět