Vojna

Diskuze o všem možném, tedy kavárnička, hospůdka, jak kdo chcete, jedinou podmínkou je dodržení pravidel fóra.
Uživatelský avatar
herman
Příspěvky: 1881
Registrován: 26.12.2013 17:51
Pohlaví: muž
Bydliště: Ostrava

Vojna

Příspěvek od herman »

Myslím, že kdo zažil základní vojenskou službu, prožil hafo veselých historek. A proč neobohatit další jejich sdílením.
Takže, já například dělal branecký paravýcvik, Pravděpodobně pro Prostějov, jelikož jsem skákal na OVP68, kluci pro Pardubice skákali na OVP65. No stejně jsem byl s logickou úvahou vlastní jen vojenským pánům odveden k tankové PŠ Kžmarok. Na druhou stranu, T72 byly tenkrát řazené mezi utajované zbraně, tak to byla vlastně pocta. A jako další paradox jsem zažil, když jsem byl po ukončení PŠ převelen k tzv zapečpecovacímu pluku VVŠ PV LS Vyškov. (tedy Vysoká Vojenská Škola Pozemního Vojska Ludvíka Svobody) Tam jsem se stal obsluhou mycí základny a v zimě výpomocí v kotelně. Tedy naprosto vyhozené prachy za můj výcvik. No a v roce 1989 jsem byl slavnostně, už v záloze, převeden k vojskům ministerstva vnitra a povýšen na nadporučíka. Dnes jsem prý kapitán v záloze, s funkcí velitele tankové čety. Nevím, kde by naše armáda vzala tolik tanků pro všechny naše záložníky.
P.S. Dodnes nechápu to převedení pod VMV, otec odmítl podepsat souhlas se vstupem vojsk v roce 1968 a navíc vystoupil s KSČ, takže byl vyhozen z armády. Navíc můj děda také nepodepsal onen souhlas se vstupem a byl vyhozen, no oni to zdůvodnili 2. infarktem, takže šel do invalidního důchodu. Takže chtít po mne abych bránil tento režim je poněkud směšné.
Až v pekle nebude volného místa, pak mrtví budou bloudit po zemi.
Uživatelský avatar
Ibex
VIP
Příspěvky: 784
Registrován: 20.11.2015 8:48
Pohlaví: muž
Bydliště: Jihočech

Re: Vojna

Příspěvek od Ibex »

Ja jsem branecky vycvik prozil v Jihlave, kde jsem prodelal ridicky kurz na nakladak. Pote me preveleli do Dobrise, resp. za Dobris do hlouby brdskych hvozdu k raketove brigade. Zakladna nesla v mistni hantyrce jmeno Klodnajk. Tam jsem slouzil v cete zabezpeceni, jako svozak a palubni truhlar.
Ted nevim, zda se tim chlubit, ale za me jsme vstoupili do NATO, byl se tam na nas podivat nejaky general z Bundeswehru a par mensich sarzi. Predvadeli jsme aktivaci gemin - od startu, nasazeni raket a cvicneho odpalu. Prej byli docela prekvapeny bojeschopnosti.
Jinak v tom roce vypukla valka v jugosce, zacali jsme mit zesilene hlidky a sluzby. Nezapomenu, jak jsem v kvetnu pri sluzbe v autoparku sledovali svazy letadel, co pres Brdy letali na Jugosku. Kluci z radaru rikali, ze to bylo v prumeru za noc 6 svazu o 20 letounech a to nepravidelne nekolik tydnu. Co to asi bylo?
Jeste se nestalo, aby to nejak nedopadlo..
olgojchorchoj
Příspěvky: 107
Registrován: 28.06.2011 19:05

Re: Vojna

Příspěvek od olgojchorchoj »

Ja som poručík v zálohe :lol: Doma si leštím výložky a stále ma nikto nevolá do boja.JBMNT :D
Pocit šťastia je len nedostatok informácií...
Uživatelský avatar
Serža
VIP
Příspěvky: 4512
Registrován: 21.04.2016 16:12
Pohlaví: muž
Kontaktovat uživatele:

Re: Vojna

Příspěvek od Serža »

vú 9675 Jince - automechanik (ROTe), přeškolen na obsluhu ShKH vz.77 DANA (miřič/nabíječ), zaškolen jako obsluha minometu vz.52 (82mm)

a v jiný armádě 24.MAD (nejdřív pod 52.Domobranskou Pukovnií, pak pod 16.TRBr Bjelovar) - obsluha ZIS-3 (76mm), T-12 (100mm), D-30J (122mm)...a pak počtář pro D-30J a ZIS-3

prostě pořádný bouchačky! :devil
\(^_^)/
Lepší je zbraň mít a nepotřebovat, než potřebovat a nemít...
viktor
Příspěvky: 3326
Registrován: 14.03.2012 12:09

Re: Vojna

Příspěvek od viktor »

no na stredni jsem skakal tak jsem se "ulil" z branečáku na škole a udělal jsem si ho u nás na letišti ( padak OVP 68 ),
no co čert nechtěl když přišel povolavak a to poslední chvíli tak jsem skončil v PS ( pohranicní straz ) napřed PS ( poddůstojnická škola 6 měsíců ) pak zbytek 1 1/2 roku na čáře se západním německem. Naši a nebyli ve straně a hodně známých zdrhlo, asi se mnou zalepili nejakou díru ve stavech. Doma jsem byl za ty dva roky jen 3 x dvě dovolené a jeden opušták. Střelby z BZK a tak jsem veden jako velitel děla :-) až asi ani nejsou ve vyzbroji.
Z vojny sem odešel jako četař. Velitel pohraniční hlídky, střelec I třídy atd, za to byly docela prachy :-) na konci vojny jsem bral docela solidní žold :-). Se starym ( velitel roty ) jsem byl dost na kordy ( viz moje opuštáky ) a tak mě co to šlo posílal do služby často samotněho. Byl to opruz, kosa, 2 x 30 naboju, vysílačku, pouta, obvazový balíček, signílní pistole s náboji, mikrotelefon..bodák..někdy dalekohled ... a skoro každej den 8 hodin v lese za každého počasí. PS bunda byla supr. od té doby jsem ji nikde neviděl, škoda koupil bych si ji. Zustalo mě pár věcí..
Nevadí mi být sám v lese :-) a dodnes umím napáskovat zásobníky kosy jen tak z pásku ( bez kosy ) za pár sekund..
viktor
„Strach ze zbraní je znakem sexuální a emocionální nedospělosti.“
Sigmund Freud
Uživatelský avatar
bivoj
VIP
Příspěvky: 4375
Registrován: 03.09.2012 19:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Tertium corpus de Solari system

Re: Vojna

Příspěvek od bivoj »

viktor píše:...dodnes umím napáskovat zásobníky kosy jen tak z pásku ( bez kosy ) za pár sekund..
viktor
A vypáskovat jej pomocí bajonetu během jedné-dvou sekund. ;) Holt "klasické" znalosti. Ale kde jsem sloužil psát nebudu, už tak je moje datová stopa na netu dost rozsáhlá a nemá význam si soukromí rozkopávat ještě více...
Sic semper tyrannis.
Cēterum autem cēnseō EU esse dēlendam.
lordCorvin
Příspěvky: 102
Registrován: 22.12.2011 12:08

Re: Vojna

Příspěvek od lordCorvin »

Vojnu jsem strávil ve Vyškově jako starší řidič-instruktor vozítka PV3S. Byl jsem poslední ročník povolaný na 18 měsíců. Zážitků jsou mraky, průsery, co jen náhodou dopadly dobře.

Po létech jsem se dostal na ukázky a pohled na roztřískanou rotu byl smutný, ze satelitu vím, že v současnosti rota už neexistuje (a spousta dalších baráků taky).

Malá perlička z vojenské logiky: při napadení strážního stanoviště jsme měli vypálit varovný výstřel pod úhlem 45stupňů do neobydlené oblasti. Na sever se střílet nesmělo - muničák, na jihu Vyškov, na západě Hamiltony a na východě Zelená hora... :-D
pypak
Příspěvky: 21
Registrován: 11.05.2013 8:45
Pohlaví: muž

Re: Vojna

Příspěvek od pypak »

vojíne,co uděláte,když 500m od vás vybuchne atomová bomba???? nevím,asi jsem mrtvý.....nikoliv vojáku. změníte se v radioaktivní prach,a dále budete škodit nepříteli......
Uživatelský avatar
Patrol
Příspěvky: 1175
Registrován: 24.08.2015 14:38

Re: Vojna

Příspěvek od Patrol »

Asi každej, kdo byl na vojně, tak si povzdechne, jedouc kolem kasáren, kde sloužil a ty nikde, nebo z nich jsou ubytovny pro socky atpd. Nedávno jsem jel i kolem Dašic, kde jsem sice ofiko nesloužil(já byl jinde), ale zažil jsem si tam dost neobvyklej zážitek.
Když mi bylo asi 17 let, tak mí blízcí kamarádi, kteří byli povětšinou starší, než já byli postupně odvedeni. Jak to tak bývá zvykem vyrazili jsme jedno z nich navštívit.Pustili ho ven jen na vycházku, tak jsme tak kecali co a jak až přišla řeč na to, že se jim nevrátil kámoš, kterej si hodil SVOP a nestíhá se vrátit do nástupu. Když tam nebude, tak všem zatrhnou opušťáky, vycházky dovolené prostě vše. Tak se to tak stalo, že jsem se nechal ukecat, navlíkl jsem se do uniformy přelezl plot s ostatními vojáky, kteří se vraceli ze SVOPa a po krátké instruktáži na rotě jsem šel na nástup.
Bylo to hrozně adrenalinový, protože stačila malá chybička a mohl to bejt dost průser, ale vše prošlo, protože všem šlo o jedno - aby nebyli zadřeni.
Po nástupu jsem si myslel, že zase nenápadně zdrhnu, ale hříšník se stále nevrátil, takže jsem v kasárnách zůstal i přes noc a ráno jsem dostal službu do kotelny, protože tam mě mohli dobře schovat. Borec se vrátil až druhej den odpoledne a vypadalo to, že si vůbec neuvědomoval jakej cirkus způsobil. Myslím, že pak měl UPPDKV, ale vycházky byly zachráněny, já odcházel jako hrdina, vzal jsem si jiné maskáče a s kámošem jsme jeli na víkend na vandr.
Až neuvěřitelně to prý všechny kluky na rotě ztmelilo a táhli za jeden provaz i ti co se před tím nesnášeli.
Jen mrtvé ryby plavou s proudem.
Uživatelský avatar
gravedigger
Příspěvky: 449
Registrován: 22.01.2011 20:40

Re: Vojna

Příspěvek od gravedigger »

Vojna byla taková absurdní,stejně jako celé vojenské gymnázium, kde jsme byli ve strážní četě. Po přijímači byli všichni někam přiděleni a na chodbě jsme zůstali 3,, kteří jsme měli větší, než středoškolské vzdělání. Převeleli nás na učební blok a nafasovali jsme učebnice, podle kterých jsme měli vyučovat 14-18 leté děti. Ani jeden jsme neměli pedagogické vzdělání a já učil Mechaniku, z které jsem měl v třeťáku na průmyslovce 4.
vrbodol
Příspěvky: 633
Registrován: 14.07.2012 21:08

Re: Vojna

Příspěvek od vrbodol »

Z profesního hlediska rok života v prdeli. Ponejvíce jsem natíral plaště gumolakem aby byli hezky černý a žárovky v technice konkorem aby náhodou nezrezly,nezkorodovatěly případně nezoxidovatěly.Naučil jsem se tam se všim co nejvíc vymrdávat,vochcávat a vojebávat všechno co se dá.O HD dělal slouhu neschopnem ničemnejm gumám,který by se vyjma dementní armády nikde neuchytily.Opravdu rozumný kluci co byly jako gumy z povolání by člověk spočítal na prstech jedný ruky a počitám že by mi ještě nějaká rezerva zůstala.
Pozitivum bylo to že jsem tam našel jednoho z nejlepších kámošů co jsem kdy měl a díky pravidelnýmu jídlu spaní a cvičení jsem se vrátil po roce se skoro 10kg nárůstem svalový hmoty (měli jsme k dispozici posilovnu a vařili nám OZ takže jídlo dobrý) v kondici jaký jsem v životě nebyl.
Vrátil bych se tam tak na posledních 10 dní,kdy už člověka nemohli stihnout zašít a zas bych chlastal,ničil a dělal bordel jako za mlada.
Jo a sekat trávu sekačkou mohl jen voják s řidičákem na auto protože ten má vztah k motorum a bude s tim citlivě zacházet. :head
Samotář
Příspěvky: 358
Registrován: 07.07.2016 10:58
Pohlaví: muž

Re: Vojna

Příspěvek od Samotář »

Ano, moje zkušenost s vojnou je úplně stejná, jako píše vrbodol.
Byl to jen ztracený čas a člověka se na vojně jen naučil flákat a ojebávat.
Hohepa
VIP
Příspěvky: 3473
Registrován: 22.07.2013 22:16
Bydliště: Praha

Re: Vojna

Příspěvek od Hohepa »

Hlavně se naučil, že i když mu šéfuje totální hovado, tak má držet hubu a krok, nebo zdrhnout.
viktor
Příspěvky: 3326
Registrován: 14.03.2012 12:09

Re: Vojna

Příspěvek od viktor »

hodne dlouho jsem vojnu bral jako ciste ztratovy cas, proste dva roky v prd.. a nic z toho.
ale ted mam názor jinej, :D co vojna naučila každého at chtěl ci nechtel ..
- nucene souziti s kolektivem který by si velice pravdepodobne nikdy nevybral.. tj radu sociálních navyku, tak ty dobře tak ty spatne
- odthla ho z rodiny a od maminky, respektive si se musel velice rychle naucit jak v novem prostředí prezit a pomoci si sam
- leckoho dala do kondice, k nam narukoval kluk a mel cca 130 kg, za cca 8 mesicu mel svých 75 kg a byl docela v kondici :D
zbytek nevim ale myslim si ze dnesni generaci by to fakt dost prospelo :D
viktor
„Strach ze zbraní je znakem sexuální a emocionální nedospělosti.“
Sigmund Freud
vrbodol
Příspěvky: 633
Registrován: 14.07.2012 21:08

Re: Vojna

Příspěvek od vrbodol »

Hohepa,Viktor-ale jo byla to zajímavá životní zkušenost a dnešním mladejm bych to taky přál.Ten rok se dal vydržet dýl bych to nechtěl,možná za komančů ,když se alespon něco dělalo,ale v tomhle bordelu byl rok tak akorát.Jo zkusit si to jaký to je když jsi uplný hovno a každej si s tebou může dělat co chce a pak po čase zas naopak z druhý strany je hodně zajímavá životní zkušenost. Myslim že mě to dost nakoplo v tom že už si v životě nechám málo co líbit a srát si na hlavu. V tom jsem vojně vděčnej.
I tak to bylo proti jinejm leháro,když vypráví kámoš co zažil von u vojenskejch staveb (takový předrevoluční ptp)tak to je k zeblití,ten na to nemá jedinou normální vzpomínku.tomu vstávaj vlasy na hlavě když někdo začne vzpomínat a vypočítávat co mu to dalo.Tam to opravdu muselo bejt na mašli dostat se mezi takovou bandu hotentotů.
Pultik
Příspěvky: 43
Registrován: 07.02.2014 5:42
Pohlaví: muž
Bydliště: Náchodsko

Re: Vojna

Příspěvek od Pultik »

Posádková ošetřovna , ráno na šestou nástup, odpoledne ve čtyři padla. Nejhorší byl začáteční kurz na zdravotníka v údolí dutej hlav. Jinak major doktor fajn chlap "kamarád v lezení".Za rok v kasínu jsem byl cca tři noci jinak doma u maminky.Jo asik protekce, ale to co mě doktor"už je v pánu" naučil bych dnes mohl učit v kde jakym kurzu přežití.
Uživatelský avatar
DanBlack
Příspěvky: 1484
Registrován: 02.02.2012 23:19
Pohlaví: malé, zrzavé
Bydliště: Severní Čechy

Re: Vojna

Příspěvek od DanBlack »

Jak psáno výše - vojna byla výtečná po stránce sociálního soužití, ta přímost linie průser - trest IMHO prospěla každému. (když dneska vidím kolegy 20+ jak prostě nedorazí do práce a druhý den se ozvou "že jim bylo špatně/zaspali/etc. :puke )

Já se svého času brutálně ožral na gumácké oslavě (služba v kuchyni), hlavu do záchoda mi strčil sám velitel roty a službu v kuchyni jsem pak měl pár měsíců v kuse. :wasntme

Jinak jsem do civilu odešel jako hrdý vojín... :rock
------------------------------------------------------------------
Štěstí neexistuje...jsou jen průsery co dobře dopadly.
viktor
Příspěvky: 3326
Registrován: 14.03.2012 12:09

Re: Vojna

Příspěvek od viktor »

jo vypaskovat pomoci bodaku za par vterin to jo ale do cepiće :-) do pasku to umis taky ? :-)
jo vojna byla brutalni škola samostatnosti a sociálního souziti a také zodpovednosti a jak s cim vyjebat :-)
nekdy si musel zvladnout drive nemyslitelné a co bys v civilu nikdy asi neudelal, napr v cca 7 lidi oskrabat brambory pro 700 lidi, potom umejt talire atd ( mimo 2 mesicu jsem celou vojnu jedl z talire..)
Proste to co mi vojna dala to, ze vedomi toho ze to co bude prede mnou nejak zvladnu, bud to proste udelam a nebo s tim nejakym zpusobem vyjebu, ale neposeru se z toho.
Když nejak srovnam co jsme museli nejak zvladnout my a ceho je schopen prumer nasi mlade generace tak je to propastny rozdil. To není jen moje srovnani ale tyhle výsledky jsou celkem zname a overene napr. nabory k policii a armade.
Navrat povinne vojenske docházky u z není jen tak mozny a kdyby jo atak je to beh na radu let a ne jen 2% statniho obratu :-) peníze to nemůžou vyresit sami ale je nutny cas a do toho nikdo dnes nepujde uz z duvodu delky trvani volebního obdobi. protože jsou koupit kasárna, vystroj, vyzbroj ale nejde z niceho nic získat dostatecny kadr lidi.
Je to jak se téma elektromobilama. Aztaky asi mozna sice budou, ale nebudou mit na co jezdit. Asi stejne jako by jezdila u nas auta kdyby bylo k dispozici cca 50 cerpacek :-)
To co by asi mělo smysl by byl ostry rok na vojne a před tim rok priprava, jinak to ti dnesni dementi nezvladnou..
viktor
„Strach ze zbraní je znakem sexuální a emocionální nedospělosti.“
Sigmund Freud
Uživatelský avatar
proforma
VIP
Příspěvky: 6027
Registrován: 23.09.2014 15:11
Bydliště: tutajší

Re: Vojna

Příspěvek od proforma »

Ja jsem na vojne nebyla, mne se to keca :-) Ale copak by nestacil intenzivni 3mesicni vycvik? Pak by tech prostredku (kasarna, vyzbroj, vystroj) byla potreba 1/8 oproti stavu, kdy byla povinna vojna 2leta a to uz by prece slo technicky zvladnout, ne?
- Co si myslíme, není názor, ale mínění.
- Abychom mohli mít názor, musíme mít argumenty.
- Argument je důkaz, doklad.
- Diskuze je výměna argumentů.
- Cílem výměny je rozebrat věc z více úhlů pohledu, ne vyhrát.
Stenny
VIP
Příspěvky: 728
Registrován: 12.05.2012 13:22

Re: Vojna

Příspěvek od Stenny »

Když vidím, že se to od historek trochu zvrhlo do úvah... asi je fajn si položit otázku, co by se případným znovuzavedením povinné vojny mělo sledovat. Pokud nějaký základní bojový výcvik, tak na to asi nejsou potřeba dva roky (když to zvládnou AZ za méně). Pokud nějaké psychické otužení, tak to při veškeré úctě k jiným názorům považuju za krádež části života státem.
Co vyprávěli lidi kolem mě, tak se naučili především pít, zašívat se a vydržet buzeraci. Možná tak jeden z pěti řekl, že mu to dalo něco pozitivního. Možná je to jinou sociální bublinou, ale považuju to za smutnou bilanci.

Jedinou vtipnou historkou bylo, že kamarád při odchodu do civilu "zabavil" důstojnickou čepici a pak ji házel za okno auta, když potřeboval zastavit na zákazu.
Odpovědět