Úroveň psaného textu a gramatika obecně

Diskuze o všem možném, tedy kavárnička, hospůdka, jak kdo chcete, jedinou podmínkou je dodržení pravidel fóra.
Uživatelský avatar
bivoj
VIP
Příspěvky: 4375
Registrován: 03.09.2012 19:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Tertium corpus de Solari system

Úroveň psaného textu a gramatika obecně

Příspěvek od bivoj »

Nevím, jestli je to jen můj případ a možná proto schválně toto téma zakládám v této sekci, ale poslední dobou si jen naprostí zabedněnci mohou nevšimnout toho, jak mnozí přispěvatelé, a to nejen do tohoto fóra, absolutně neovládají český jazyk v jeho psané podobě. Nejčastější obrana těchto ligvistických nedouků spočívá ve větě, která se univerzálně prolíná všemi fóry: "Myšlenka je důležitější jak forma jejího podání" Ale já se ptám: Vskutku je to pravda? Může mě člověk, který například hrdě poučuje o vlastenectví, přesvědčit o svých názorech, když absolutně neovládá takovou základní věc, jako je rodný jazyk? Dle mě dost těžko.

Není se čemu podivovat, že nejkvalitnější příspěvky bývají obvykle napsány i gramaticky správně, neboť jejich pisatelé jaksi apriori disponují i zvládnutím gramatiky a psaného projevu. Naopak, u příspěvků s nulovou informační hodnotou se setkáváme s hrubkami hodných nejen HYMANA KAPLANA.

Sám osobně si nedělám patent na dokonalou češtinu - moc dobře vím, že moje vlastní texty se hemží spoustou prohřešků vůči rodnému jazyku - ale některé z příspěvků, které se nejen na tomto fóru objevují, jsou už za hranicí toho, co se dá tolerovat a akceptovat.

K tomu všemu se váže další z mých myšlenek,která je celkem přiměřená k zaměření tohoto fóra - v případě skutečného "rozpadu", kdo se bude strarat o zachování spisovné češtiny, respektive, bude vůbec na to čas a prostředky? Aby se nestalo, že v porozpadové společnosti sice bude spousta dobrých bojovníků, farmářů, atd., ale zkušenosti si budeme předávat posunkovou řečí?

Neberte tento příspěvek prosím jako mentorování nejakého češtinofila, ale při čtení některých "textů" se mě prostě kroutí i nehty na nohách...
big bang
Příspěvky: 856
Registrován: 12.10.2012 10:45

Re: Úroveň psaného textu a gramatika obecně

Příspěvek od big bang »

bivoj mať tak tvoje starosti :lol:
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8795
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Úroveň psaného textu a gramatika obecně

Příspěvek od Fabulous »

Je pravda, že někdy musím příspěvky uživatelů opravovat, neb se na to dívat nedá...
Uživatelský avatar
Artifex
VIP
Příspěvky: 1066
Registrován: 26.03.2012 17:08
Bydliště: Brno

Re: Úroveň psaného textu a gramatika obecně

Příspěvek od Artifex »

Naopak, Bivoj má pravdu, na víc fórech dělám ModAdminGrammarNazi protože na to nejde koukat občas.
GOD
VIP
Příspěvky: 712
Registrován: 09.05.2012 11:18

Re: Úroveň psaného textu a gramatika obecně

Příspěvek od GOD »

Bivoj: žial 100% súhlas.
Etapou nespisovnosti som tiež prešiel, a až ked som začal čítať niektoré príspevky na tomto fóre, tak som si uvedomil aký dôležitý je spisovný jazyk. Jednak čítanie nespisovneho jazyku výrazne unavuje a často taký príspevok preskočím, než by som ho prečítal. No a práve preto som sa začal snažit písat spispovne, aj ked po slovensky.
cipis
Příspěvky: 4849
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Úroveň psaného textu a gramatika obecně

Příspěvek od cipis »

Také souhlasím s Bivojem. A hlavně s názorem na "obranu" těch, co to nezvládají napsat pořádně.
Ono je sice hezké, že je důležitá myšlenka, ale když ji kvůli stylu psaní někdo nepochopí, tak je to k ničemu. Argumentace "mluví, jak mi zobák narostl" má také další chybu, ono by to bylo hezké, ale každému ten zobák narostl jinak a za chvíli bychom se nedomluvili ani mezi sebou. Pochopit se dají překlepy, záměny s/z, mě/mně apod., ale pokud ve větách chybí čárky, y/i je vesměs náhodně, tak už to někdy musí člověk číst víckrát a to samozřejmě zdržuje. Plus to nedělá dobrý dojem.
Uživatelský avatar
Centurion
VIP
Příspěvky: 671
Registrován: 01.04.2012 15:16

Re: Úroveň psaného textu a gramatika obecně

Příspěvek od Centurion »

Za to může škoství. V tom je větší bordel než v psaném textu některých lidí. Škola nedokáže lidi motivovat ani nic naučit a pak se diví, že nic neumí. Cpou do lidí kraviny, které nikdy nebudou potřebovat a to co potřebují je nenaučí. Čeština nepotřebným věcem dělá vlajkovou loď. První minuta mluví za vše http://www.youtube.com/watch?v=qWmvfFi6o24. a nesmějte se, takhle to dneska ve škoství opravdu chodí. Na prvním místě jsou větný rozbory, sklonování, časovaní a dalši zbytečnosti. Gramatika se učí jen letmo z rychlíku.
Uživatelský avatar
Steril
VIP
Příspěvky: 513
Registrován: 08.03.2012 21:49
Bydliště: Praha

Re: Úroveň psaného textu a gramatika obecně

Příspěvek od Steril »

Imo je problém hlavně v tom že lidé nečtou, protože jenom přečtením hory knih se dá získat cit pro jazyk. Vidím sám na sobě jak to jde do kopru když v poslední době čtu jenom v Angličtině :(
EDIT: Nepovažuji se za grammar nazi ale z některých příspěvků mi taky vstávají vlasy hrůzou.
srejby
Příspěvky: 100
Registrován: 26.11.2012 20:10

Re: Úroveň psaného textu a gramatika obecně

Příspěvek od srejby »

Jo, to je přesně můj případ :oops: ,nemá ani tak problém s češtinou, jako spočítačem a časem. Navíc si nemyslím, že nejsem vlastenec jen kvůli chybám v psaní na foru. A o češtinu po rozpadu bych se nebál ,nejsi první ani poslední co se touto "problematikou" zabývá, snad na každým foru se někdo takový najde. Stači si přečíst příspěvky na seznam.cz kde lidi reagují na nějakou např. tragickou událost, vždy to skončí jen osočováním, že ten a ten je blb páč neumí psát. Někdo umí to a někdo zase toto.A po rozpadu ty ˇ a , nebo y,í asi nebudou na prvním místě v :mrgreen: důležitosti
Uživatelský avatar
goral
Příspěvky: 1410
Registrován: 01.07.2011 23:53
Bydliště: Morava!

Re: Úroveň psaného textu a gramatika obecně

Příspěvek od goral »

Mozna me za to ukamenujete, ale internetova fora jsou takova - zvlastni.
Ja napriklad nepouzivam vubec dikaritiku (obecne drive byla slusnost psat bez diakritiky, vzhledem k poctu ceskych acsi tabulek). Hrubky samozrejme netvorim, preklepy jak kdy, interpunkci snad mam dobrou. Ovsem kdyby jste srovnali muj psany text "na slusno" s projevem na foru, asi by jste byli hodne prekvapeni.
Proste nemam asi tolik casu a chuti to po sobe cist. A zcela jiste nejsem jediny. Ale jinak s bivojem souhlasim - nekdy delam grammar-naziho, protoze se to proste neda cist.
lordCorvin
Příspěvky: 102
Registrován: 22.12.2011 12:08

Re: Úroveň psaného textu a gramatika obecně

Příspěvek od lordCorvin »

Souhlas se Sterilem.

Loni (vlastně teď už předloni) jsem si po dlooouhých letech dodělal maturitu a ten propastný rozdíl mezi těmi, co "měli načteno", a těmi druhými byl přímo hmatatelný. A to nejen v takových srandičkách, jako diktát. Mluvit souvisle o zadaném úryvku (podstata ústní části z ČJ) bylo pro část osazenstva neuskutečnitelným snem.

O všeobecném poklesu nároků na výuku svědčí i rozdíl v maturitních požadavcích mezi dneškem a dobou před 30-ti lety (maturitu si dodělával můj otec, tak to mám nezkresleně z první ruky).

Když se k tomu přičtou současné druhy zkratkovité komunikace (PC/sms), nelze se divit trendu.
siegfried
VIP
Příspěvky: 177
Registrován: 07.12.2011 12:35

Re: Úroveň psaného textu a gramatika obecně

Příspěvek od siegfried »

Přesně, internetový fóra jsou specifický médium a člověk tam často píše dost jinak, než by psal jinde. Víc to kopíruje mluvený slovo, i "divnym" slovosledem. Mě naopak spisovně psaný příspěvky s diakritikou a s úzkostlivě "seriózním" tónem někdy přijdou trošku jak pěst na oko... to pak zrušme i zvyk na fórech si tykat...
Uživatelský avatar
bivoj
VIP
Příspěvky: 4375
Registrován: 03.09.2012 19:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Tertium corpus de Solari system

Re: Úroveň psaného textu a gramatika obecně

Příspěvek od bivoj »

2 siegfried - Hovorová čeština není vůbec na závadu, ale pokud je napsána správně (alespoň přibližně) gramaticky. V tom bych problém neviděl. Problém je, že někteří prostě vůbec psát neumí, ani hovorově, ani spisovně, prostě nijak a jejich psaný projev je leckdy na úrovni Dežo Horvátha z šesté třídy pomocné školy.

akdiš pak chcou sdělyd nejakou novynu takse továšně netá čýst ;)
Uživatelský avatar
Kapo
Příspěvky: 1298
Registrován: 10.04.2012 12:35
Bydliště: na samote u lesa

Re: Úroveň psaného textu a gramatika obecně

Příspěvek od Kapo »

No, vraj len neúspešný ludia riešia neustále veci, ktoré nejdú zmeniť. Bedákajú, že vonku prší, že v zime je zima, v lete vedro, že všetko je drahé, že sused má brontový nos, že niekto píše spisovne, a že iný nie..... :moon

Nebude lepšie venovať energiu užitočným veciam, než tu spisovne bedákať?? :lol:
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8795
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Úroveň psaného textu a gramatika obecně

Příspěvek od Fabulous »

Sice nevim co znamena "bedakaju", ale psany projev zkratka vypovida o urovni cloveka. Urcite nikomu zde nevadi "hovorovej" styl psani, ale "hrupki" hodne prvnacka by snad dospely clovek nemusel delat?
Uživatelský avatar
Kapo
Příspěvky: 1298
Registrován: 10.04.2012 12:35
Bydliště: na samote u lesa

Re: Úroveň psaného textu a gramatika obecně

Příspěvek od Kapo »

Bedač-Bědač, Bedákať-Bědovat-hořekovat-naříkat.

Jo je to vec a vizitka prispievatela. A čo sa tu vlastne rieši?
Uživatelský avatar
bivoj
VIP
Příspěvky: 4375
Registrován: 03.09.2012 19:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Tertium corpus de Solari system

Re: Úroveň psaného textu a gramatika obecně

Příspěvek od bivoj »

Kapo píše:No, vraj len neúspešný ludia riešia neustále veci, ktoré nejdú zmeniť...
Tak to se dost pleteš. Říká se tomu boj s lidskou blbostí. Jak říká jeden slavný citát: "Boj proti lidské blbosti nelze vyhrát, ale nesmíme přestat bojovat, aby blbost nezaplavila svět."

A jak už podotknul Fabik, tak (nejenom) psaný projev vypovídá o intelektuální i inteligenční úrovní člověka...
Etranger
VIP
Příspěvky: 291
Registrován: 29.10.2012 1:47
Bydliště: Východ

Re: Úroveň psaného textu a gramatika obecně

Příspěvek od Etranger »

Když vidím jaké hrůzy jsou schopni napsat lidi na managerských postech už se dávno nerozčiluji ani nedivím.
Zedník-melouchář s kterým jsem se domlouval přes mail na úpravách kolem domu psal bez jediné hrubky.
siegfried
VIP
Příspěvky: 177
Registrován: 07.12.2011 12:35

Re: Úroveň psaného textu a gramatika obecně

Příspěvek od siegfried »

Někdo prostě psát neumí (typicky asi většina lidí neni schopna napsat obstojnej článek, natož esej, fejeton atd.), neumí pořádně zformulovat myšlenku. Nevim, co se s tim dá dělat. Pak jsou tu třeba dyslektici - takovej člověk může bejt geniální, ale prostě neni schopnej psát bez hrubek, ani kdyby se posral. A možná je trochu netaktní hrubym způsobem takovýho člověka napomínat za něco, za co nemůže.
Uživatelský avatar
Kapo
Příspěvky: 1298
Registrován: 10.04.2012 12:35
Bydliště: na samote u lesa

Re: Úroveň psaného textu a gramatika obecně

Příspěvek od Kapo »

bivoj píše:
Kapo píše:No, vraj len neúspešný ludia riešia neustále veci, ktoré nejdú zmeniť...
Tak to se dost pleteš. Říká se tomu boj s lidskou blbostí. Jak říká jeden slavný citát: "Boj proti lidské blbosti nelze vyhrát, ale nesmíme přestat bojovat, aby blbost nezaplavila svět."
Tak teda bojuj, sekaj, upaluj, napichuj. Ja idem robic dačo užitočné. :lol:
DQWindmill.gif
PS: mne vadia ovela viac iné ludské "cnosti".
Odpovědět