Teleskopický obušek - skryté nošení

Obranné spreje, pasti, improvizace, atd. Ale také vše o ukládání zbraní, netradičních zbraních a všeobecně o zbraních.
Wolf
VIP
Příspěvky: 146
Registrován: 06.11.2013 12:27
Pohlaví: muž
Bydliště: Brno

Teleskopický obušek - skryté nošení

Příspěvek od Wolf »

(Nechci to motat do vlákna o výběru teleskopu)

Obušek už jsem kdysi ve svých šestnácti letech měl, 21 palců, nekalenej, takže když jsem ho později kdesi vytrousil, nebyla ho ani moc škoda.
Nedávno jsem dospěl k rozhodnutí, že by ho to už zase chtělo, takže mi dneska přišel kalenej 18‘‘ a já zjistil zajímavou věc: Jak jsem tehdy byl hubenej chcípáček, nebylo problém obušek v pouzdře na opasku zakrýt v záhybech plandajícího trika nebo mikiny. Jenže teď mi to jaksi nejde a to ani s tím kratším obuchem! :D Pod jakýmkoliv oblečením se obuch příšerně vydouvá a o skrytým nošení nemůže být ani řeč. Navíc plastový rotační pouzdro, se kterým kalený obuchy teď dodávají, díky své konstrukci šíleně "odstává", ale ani s tím původním nylonovým pozdrem to není o moc lepší.

Bohužel je podle mne skrytý nošení v současných dobách téměř nutný ze dvou důvodů:
1. Nechci, aby ho vidělo okolí. Každej si jako první pomyslí, že jste paranoidní a/nebo násilník a nejde každýmu vysvětlovat, že tomu tak není a dávat k dobru historku o tom, jaký je projít si náhodným přepadení, který se OPRAVDU může přihodit každýmu (což každej odkejve, ale málokdo si to dokáže doopravdy vnitřně připustit) nebo jinou násilnou konfrontací.
2. Moment překvapení.

Takže, jak nosíte své obušky? Podotýkám, že chodím civilně oblíkanej, rifle, tričko nebo košile (nezastrčená v kalhotech), touhle dobou jarní/podzimní sportovní bunda. Mikinám a zimním bundám neholduju.
Uvažuju o tom kovovým klipsu na opasek. Bylo by to s ním lepší?
Uživatelský avatar
Crusader
Příspěvky: 24
Registrován: 19.12.2013 23:51
Bydliště: PRAHA

Re: Teleskopický obušek - skryté nošení

Příspěvek od Crusader »

Má zkušenost je 16“ kalená s klipsem /ten se kousne do gumy a drží jak židovská víra/ bez dalších ptákovin. Pak se dá využít jak v edc žebradle,tak na kalhotách,když je třeba ať už v práci nebo mimo.
Má zkušenost vychází z dob práce „na dveřích“-popravdě jen tam jsem nosil nonstop na kalhotách.
Druhému důvodu popravdě moc nerozumím-moment překvapení-mi u teleskopu uniká. Pokud nastala situace a teleskop musel jít ven, tak byla situace natolik neúnosná,že nebyl důvod kohokoliv překvapovat,ale naopak okamžitě razantně usměrnit. Teleskop by měl obránci prodloužit „ruku“-distanc-udržet delší prostor mezi mnou a útočníkem a zároveň zvýšit intenzitu obrany/úderu.
Pouzdra dodávaná k TO jsem zavrhl celkem rychle nejen díky jejich "neskladnosti". Klips je pro mě jediná varianta pokud mám mít TO u kalhot.
Uživatelský avatar
Tommy
Příspěvky: 161
Registrován: 16.11.2012 19:10
Pohlaví: muž
Bydliště: Krkonoše

Re: Teleskopický obušek - skryté nošení

Příspěvek od Tommy »

Obušek nosím pouze v pravé kapse u kalhot, nebo v pravé kapse u bundy. A pokud se blíží problém, nebo se mi něco nezdá, tak ho v kapse jednoduše nahmatám a jsem připraven. Tasení jak pak rychlé a zároveň nošení skryté a pohodlné
Wolf
VIP
Příspěvky: 146
Registrován: 06.11.2013 12:27
Pohlaví: muž
Bydliště: Brno

Re: Teleskopický obušek - skryté nošení

Příspěvek od Wolf »

Ad moment překvapení:
Je to jen má teorie, teleskop jsem na rozdíl od jiných zbraní ještě nikdy prakticky nepoužil. Ale říkám si, že musí být podstatnej rozdíl mezi schopností protivníka adekvátně a účinně reagovat na přítomnost obušku na scéně, pokud o něm celou dobu věděl a mezi tou samou schopností, když se obušek nečekaně objeví, případně na něm rovnou přistane.

Nemusíme tou adekvátní obranou ani myslet zmobilizování vědomostí o taktice boje proti někomu vybavenému TO, stačí triviálnější příklad. Neví-li do poslední chvíle o obušku, bude se dost pravděpodobně muset bránit holýma rukama. Ví-li o něm, bude mít dost času přichystat si kudlu, sprej, nedejbože bouchačku.
hipik86
VIP
Příspěvky: 143
Registrován: 30.08.2013 11:39
Pohlaví: muž
Bydliště: Praha + Střední Čechy (vysloveně trvalé bydliště nemám)

Re: Teleskopický obušek - skryté nošení

Příspěvek od hipik86 »

Ohledně skrytého nošení obušku. Já nosím 26 palcový (hlavně proto, že jezdím dost na motorce a tudíž mám omezený dosah, který tak kompenzuji) a i ten se dá nosit skrytě a to jsem prcek. Zatím to teda vychytávám páč poslední způsob nošení způsoboval, že se mi obušek sám otevíral. Nosím ho připnutý na zadní straně kalhot a podle oblečení buď vodorovně nebo mírně šikmo (lépe se mi tasí). Zatím jsem nenašel ani židli na které by mi jeho poloha nějak závažněji vadila.
Vito
Příspěvky: 199
Registrován: 29.12.2012 22:48
Pohlaví: muž
Bydliště: Haná

Re: Teleskopický obušek - skryté nošení

Příspěvek od Vito »

a jakým způsobem ho máš připnutý ve vodorvoné poloze?
hipik86
VIP
Příspěvky: 143
Registrován: 30.08.2013 11:39
Pohlaví: muž
Bydliště: Praha + Střední Čechy (vysloveně trvalé bydliště nemám)

Re: Teleskopický obušek - skryté nošení

Příspěvek od hipik86 »

Klips od ESP a na kalhotách mám širokánský průvlak na pásek. Bohužel takhle ho můžu nosit je na jedněch kalhotách.
Na motorce ho mám připnutý na pásku na bundě, aby byl po ruce..
Prim
Příspěvky: 184
Registrován: 18.11.2012 10:32
Pohlaví: muž
Bydliště: Praha a okoli

Re: Teleskopický obušek - skryté nošení

Příspěvek od Prim »

Hipik86 - uplně nerozumím tomu "hlavně proto, že jezdím dost na motorce a tudíž mám omezený dosah, který tak kompenzuji". Na mašině jezdím docela často, v sezóně i prakticky denně po Praze do práce a nenapadá mě, k čemu by mi byl "k prodloužení dosahu". Když už bych se do nějakého průseru dostal, první starost stejně bude, jak elegantně motorku odložit a dostat se na nohy.
Apropo možná zbytečná starost, ale např. při nehodě přistát zádama na teleskopu... no teda děkuju pěkně :tmi Nestála by za úvahu nějaká stehenní kapsa, kde je větší šance, že se při kotrmelci urve a nenaděláš si zbytečně potíže navíc?
Uživatelský avatar
Crusader
Příspěvky: 24
Registrován: 19.12.2013 23:51
Bydliště: PRAHA

Re: Teleskopický obušek - skryté nošení

Příspěvek od Crusader »

Wolf píše:Ad moment překvapení:
Je to jen má teorie, teleskop jsem na rozdíl od jiných zbraní ještě nikdy prakticky nepoužil. Ale říkám si, že musí být podstatnej rozdíl mezi schopností protivníka adekvátně a účinně reagovat na přítomnost obušku na scéně, pokud o něm celou dobu věděl a mezi tou samou schopností, když se obušek nečekaně objeví, případně na něm rovnou přistane.

Nemusíme tou adekvátní obranou ani myslet zmobilizování vědomostí o taktice boje proti někomu vybavenému TO, stačí triviálnější příklad. Neví-li do poslední chvíle o obušku, bude se dost pravděpodobně muset bránit holýma rukama. Ví-li o něm, bude mít dost času přichystat si kudlu, sprej, nedejbože bouchačku.

.....Možná si jen nerozumíme.
Snažím se své teoretizování omezit, proto mám omezený rozsah vláken k reakci, pokud se nejedná o můj dotaz. Ale netvrdím, že má „pravda“ je jediná a správná. Pokud se omezím na praxi, tak mi vychází dva pohledy- jeden profesní a druhý soukromý.
A)Není možné ani normální, aby na vratech /nejen tam/ člověk okamžitě při jakémkoliv konfliktu okamžitě měl v ruce teleskop nebo ho nosil viditelně- až pokud je situace neudržitelná nebo se vyhodnotí, že jinak nelze.
B)Totéž co psal Tommy :tzn. pokud jsem sám někde, kde čekám nebo cítím problém, tak se dostává minimálně „na pohmat“.
V obou případech jsem tedy mohl překvapit maximálně tím, že své zdraví budu bránit jakkoliv. Teleskop není všemocný- potřebuje svůj čas, prostor na tasení a otevření. Skryté nošení tedy chápu jako - skrytý jen do chvíle kdy necítím, nenastane „normálně“ řešitelný problém. Dá se rozpitvat milion konfliktních situací, místa, typ útočníka/ů, jeho zbraní, intenzity problému, včetně počasí (oblečení a rychlost hledání x tasení), ale bude to teoretizování. Někteří lidé ve stresu zapomínají nebo i tzv. zamrznou. I proto je ideální stav být připraven tréninkem nebo mít už připraveno v ruce. Každá situace je jiná- nedá se paušalizovat, ale panuje shoda v připravenosti, rychlosti, razanci ať se jedná o TO, střelnou zbraň, nůž, bojový sport a vyhodnocení adekvátní obrany. Proto se ani nespoléhám na pravděpodobnost/nepravděpodobnost, že útočník spoléhá na své „holé ruce“ nebo další prostředky. Do tohoto vlákna to nepatří, takže se omlouvám za OT.
http://www.youtube.com/watch?v=0G0d-fNw_Cw - pány překvapila až razance, zranění a vědomí, že ochranka si nenechá sáhnout na zdraví zadarmo. Všem aktérům totiž muselo být dopředu známo, že ochranku netvoří baletní sbor, ale většinou bývalí x současní sportovci stejně tak jako, že u sebe bude mít minimálně nůž, teleskop, střelnou zbraň. Alkohol, početní převaha, zkušenost, „placka“ byl motor, který je hnal dopředu nejen přes „ránu“, ale i vědomí výše popsaného.
hipik86
VIP
Příspěvky: 143
Registrován: 30.08.2013 11:39
Pohlaví: muž
Bydliště: Praha + Střední Čechy (vysloveně trvalé bydliště nemám)

Re: Teleskopický obušek - skryté nošení

Příspěvek od hipik86 »

To Prim: Asi máš kliku. Například situace, kdy projíždíš Papírenskou ulicí, kde je na konci viadukt, kterým projede jen jedno auto. Vjedu pod viadukt (mám přednost) a proti mně se vyřítí auto a vynucuje si průjezd, naznačil jsem mu, že mám přednost a řidič prohlásil: "Já ti na nějakou přednost seru.." A začal na mě najíždět. Nebo paní co nutně musí jet po Chlumecké ulici vlevo a pak rychle musí sjet, taky na mě začala najíždět. Nebo když mě v jednosměrce nutně musel předjet řidič dodávky. To tak tak za poslední sezónu.
Ten teleskop mám vytažený dřív než motorku postavenou na stojánku a v případě řidiče dodávky už jen přítomnost teleskopu v ruce vyřešila problém. Omluvil se, tvrdil že mě přehlédl (jezdím ve reflexní vestě), já se koukl na motorku, vše bylo OK, tak jsem jel dál..
Galloway
Příspěvky: 36
Registrován: 06.02.2013 6:04
Pohlaví: malé, zrzavé

Re: Teleskopický obušek - skryté nošení

Příspěvek od Galloway »

Nosim 21" na klipu, potom co jsem vyzkousel vsechno mozne je ten klip asi nejlepsi, da se nosti v kapsacich kdy je TO z vetsiny uvnitr kapsy nebo a tak ho nosim nejcasteji ve predu na 12-1 hodine. Protoze nosim i pistoli, prijde mi to tak nejvhodnejsi , pistol na strane silne ruky a TO ve predu, klip mam zasekly na za ocko na opasku, takze necestuje. Kdyz nemuze byt z nejakeho duvodu na opasku, tak v naprsni kapse u bundy, mam siroke a dlouhe kapsy na helikon bunde.
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8795
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Teleskopický obušek - skryté nošení

Příspěvek od Fabulous »

Pánové máte v sobě plno testosteronu a málo předvídavosti. Proto často bouráte a často se perete :D
Prim
Příspěvky: 184
Registrován: 18.11.2012 10:32
Pohlaví: muž
Bydliště: Praha a okoli

Re: Teleskopický obušek - skryté nošení

Příspěvek od Prim »

Hipik86: Obcas na kreteny taky narazim, bohuzel - spis mi prijde, ze vytazenim teleskopu uz jasne delas tlustou caru, kdy druhou stranu zatlacis do kouta a musi se rozhodnout. Bud stahne ocas, omluvi se a mas klid, nebo vyhroti celou situaci jeste vic... A zrovna v momente, kdy me muze ridic auta/dodavky prezvejknout jak shnily jabko (at uz aby ukazal, kdo je v situaci panem, nebo napr. zenska, ktera se lekne a bude chtit za kazdou cenu ujet) Ti nejak nevim...
Neber to jako rejpani, jen muj pohled na vec - musis tady spolehat jen na zastrasovaci efekt teleskopu... a na to bych proste proti zavrenymu cloveku v aute fakt nespolehal ;)

Fabulous: Neco na tom asi bude :D
hipik86
VIP
Příspěvky: 143
Registrován: 30.08.2013 11:39
Pohlaví: muž
Bydliště: Praha + Střední Čechy (vysloveně trvalé bydliště nemám)

Re: Teleskopický obušek - skryté nošení

Příspěvek od hipik86 »

Neříkám, že teleskop je paušálním řešením všech problémů. Ale dlouhý teleskop má prostě dost velký zastrašovací účinek. A přitom se mi daří jej skrytě nosit. (ikdyž někteří kamarádi a kolegové si ze mě dělají prdel, že nosím obouruční teleskop :D)
Wolf
VIP
Příspěvky: 146
Registrován: 06.11.2013 12:27
Pohlaví: muž
Bydliště: Brno

Re: Teleskopický obušek - skryté nošení

Příspěvek od Wolf »

Ok, budu muset vyzkoušet ten ocelovej klips na opasek.
Nevíte někdo náhodou, zda ho nemá nějaká brněnská prodejna skladem? Nechce se mi platit jednou tolik za dopravu a čekat.
(jedná se o tuhle věcičku: http://www.obrana.cz/obrana.cz/shop/kat ... op-obusku/ )
hipik86
VIP
Příspěvky: 143
Registrován: 30.08.2013 11:39
Pohlaví: muž
Bydliště: Praha + Střední Čechy (vysloveně trvalé bydliště nemám)

Re: Teleskopický obušek - skryté nošení

Příspěvek od hipik86 »

To je on. V Brně nevím kde ho koupit..
scorpio
VIP
Příspěvky: 127
Registrován: 12.01.2012 22:46

Re: Teleskopický obušek - skryté nošení

Příspěvek od scorpio »

Měli by ho mít tady.
Wolf
VIP
Příspěvky: 146
Registrován: 06.11.2013 12:27
Pohlaví: muž
Bydliště: Brno

Re: Teleskopický obušek - skryté nošení

Příspěvek od Wolf »

Díky ti dobrá vílo scorpio, bohužel se ukázalo, že provozovatel je dlouhodobě marod, takže prodejna je teď zavřená. Tak jsem mu popřál brzké uzdravení a objednal od zdroje, tzn. budu zas týden čekat, než se v ESP rozhoupou :)
Reiser
Rozpadlík
Příspěvky: 422
Registrován: 03.04.2012 11:40
Pohlaví: muž
Bydliště: Brno

Re: Teleskopický obušek - skryté nošení

Příspěvek od Reiser »

hipik86 píše:To je on. V Brně nevím kde ho koupit..
V Brne se da koupit tady http://www.noze-shop.cz/osobni-obrana/f ... lips-bc-01 Je tam osobni odber takze usetris za postovne.
Reiser
Rozpadlík
Příspěvky: 422
Registrován: 03.04.2012 11:40
Pohlaví: muž
Bydliště: Brno

Re: Teleskopický obušek - skryté nošení

Příspěvek od Reiser »

Jinak k tomu skrytemu noseni v riflich se da mensi obusek nosit v predni kapse se zajistenim obusku klipem o pasek a nebo okraj kapsy. Je ale potreba nasit dovnitr kapsy uchyt tak aby obusek zustal drzet zesikma a nezavazel pri sedani apod. Jinak se da nosit v nake kapse pres rameno. Maxpedition ma treba nektere modely kam se da obusek dat zvenku tak, ze je dostupny ale neni zbytecne moc videt. Pripadne nejake uchyceni pod bundou ale to neni na celorocni noseni. Nechci te od toho odrazovat ale ja jsem obusek z EDC uplne vyradil hlavne kvuli vaze. No a pak je tu snaha o nakej kompromis mezi delkou (pouzitelnosti) a moznosti nosit ho skryte. Vyzkousel jsem si ze kratky teleskopy se sice skryte nosit daji ale nic moc s tim neudelas, dlouhy zase tezko budes nosit skryte. Samozrejme je to o technice jednotlivce ale na naky nasazovani pak a odvadecky muzes s kratkym teleskopem zapomenout. No a nasledky takovych tech klasickych utoku teleskopem byvaji vetsinou hodne destruktivni. Urcite bych ho nebral jako nejakou alternativu neletalni zbrane.
Odpovědět