Katana

Nože, mačety, sekery,píky, oštěpy, atd.
Odpovědět
Chorche
VIP
Příspěvky: 3275
Registrován: 28.02.2013 13:11

Re: Katana

Příspěvek od Chorche »

ne v pohodě, já než ten meč pořídil taxem dlouho dumal a vybíral a zvažoval všechno možný. Nebyla to jenom náká imidžovka nebo pohnutí mysli :)
marav
Příspěvky: 188
Registrován: 28.02.2013 12:11

Re: Katana

Příspěvek od marav »

sorry, ale hodnotit která sečná a bodná zbraň je lepší.... to je chujovina. Kvalita zbraně se vždy projeví a je závislá na umění bojovníka. Tyhle teorie co zde předkládáte ... to jsou opravdu jen teorie..... a k ničemu. Každý boj je jiný, nehledě na možnost náhody ... už jen uvažování o tom, že katanou něco vykrýváte ve stylu evropského šermu mečem .... prostě nesmysl. Příklad ... na chlapa s loptkou nepotřebuju katanu- stačí bambusová nebo dřevěná tyč, i nůž... a nemusím mít dan v iaidu .... stačí mi základní kurs sebeobrany, kde mne naučí se hýbat a reagovat na pohyb protivníka.
Chorche
VIP
Příspěvky: 3275
Registrován: 28.02.2013 13:11

Re: Katana

Příspěvek od Chorche »

no, jednak nože nemam rád a jednak si myslim že bambusovou hůlku ti tou lopatkou naporcuje na párátka... Ale máš pravdu, že je to všechno jenom teorie. Každopádně se bambusovou hůlkou špatně stínaj hlavy hladovejm zombíkům. :mrgreen:
Maximus
VIP
Příspěvky: 6526
Registrován: 12.01.2011 19:24
Bydliště: ČSR

Re: Katana

Příspěvek od Maximus »

S katanou se musí člověk naučit provádět správné "sekořezy", jinak se zdaleka nevyužije potenciál této zbraně
Uživatelský avatar
OlaffLudwig
Příspěvky: 87
Registrován: 30.08.2013 22:32
Pohlaví: muž
Bydliště: zatim Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Katana

Příspěvek od OlaffLudwig »

Zdravím všechny :)
Je to přesně jak psal Marav (i Izarah to nakousl).

Já jsem dělal nějaký ten pátek Kendó a můžu říct, že katany nejsou na vykrývání vůbec stavěné a nepoužívají se k tomu (nebo jen minimálně).
Ano, je pravda že velice pokročilí cvičenci (pokud si dobře pamatuju od 5 nebo 6 danu - můžu se mýlit), se učí nechávat sklouzávat nepřítelovu zbraň po čepeli vlastní zbraně, ale to pouze v případě, že nepřítel má taky katanu. Pokud to bude cokoli jinýho (třeba zmiňovaná lopatka nebo klidně mosin s bajonetem), je třeba se útoku vyhnout (úkrok stranou etc).

Ostatně jedna z prvních věcí, co se na kendu učíte, je udržování správně vzdálenosti do nepřítele (s ohledem na délku jeho zbraně) a z toho vycházející seky/řezy.

Někdo tady psal, že vídeňská škola šermu (pokud si dobře pamatuju) by proti kataně obstála, protože učí útoky na "silnou ruku" - v kendo se tohle učíte hned v první katě (čili cca po měsíci až dvou - ty první 2 měsíce trávíte učením se správnýho seku - a je to fakt fuška, po tréninku jsem měl co dělat, abych hodil bágl na záda, jak jsem měl těžký ruce :D ), kdy protivník na vás udělá výpad (sek na hlavu - men - hlava) a vy ukročíte a seknete (v PA useknete ;-) ) protivníkovi směr ruce (kote - ruka, zápěstí)

Abych nebyl úplně OT, tak to zkusim nějak relevantně shrnout:
Katana je super chladná zbraň a troufám si říct, že předčí evropský zbraně. Ale do PA světa bych ji asi nebral (leda v době, kdy by už nebyla žádná munice), protože práce s ní vyžaduje spoustu místa a v případě použití jednou rukou, je trochu neohrabaná (i když existuje technika - velice pokročilá - kdy se bojuje s katanou v silné ruce a wakizashi ve slabé).
Mnohem lépe mi pro PA vychází wakizashi, ještě lépe 2 nebo wakizashi + tantó.
Důvod: Snadnější skryté nošení (ale i nošení obecně), pochvu na wakizashi můžete vpracovat do zad batohu, ale pořád nebudete mít pocit pohybového omezení. S katanou se vám to sice taky povede, ale její tasení a vracení do pochvy Vám půjde dost těžko (tohle vypadá dobře jen ve filmu a animákách :D ) - katana se nosí zásadně na boku, z čehož vychází zmiňované iaidó.

Sorry za dlouhej příspěvek :-)
Hezký den všem :)
Chorche
VIP
Příspěvky: 3275
Registrován: 28.02.2013 13:11

Re: Katana

Příspěvek od Chorche »

díky za rozbor, ale byl bych rád kdybyses rozepsal víc. Já třeba kvůli dýlce právě volil dýlku čepele jako vakizaši, ale přitom obouruční jako katana. A materiál z pérový oceli právě proto aby se s tim dalo jít proti jinejm zbraním. Já bych třeba na kendo chodil rád, ale odrazujou mě ty klanící a uctívací serepetičky kolem. Mam sice ke zbraním osobní vztah, ale ne takovej abych se u toho klaněl a dodržoval striktně různý rituály.
Strelec45
VIP
Příspěvky: 1187
Registrován: 17.02.2013 9:59
Pohlaví: muž

Re: Katana

Příspěvek od Strelec45 »

Česky řečeno Olaffe, nebyl bys ochoten udělat pro zájemce řeznickou lekci? :lol: Já teda žádnou dlouhou chladnou nemám, ale taky tak nějak pokukuju.
Uživatelský avatar
DeadMan
Příspěvky: 3046
Registrován: 30.04.2012 19:27
Bydliště: Slezsko

Re: Katana

Příspěvek od DeadMan »

Chorche tak to pro tebe asi nebude to pravé neb asijská bojová umění a určitě i jiná jsou hlavně o filosofii, životní cestě a né o zbraních. Pokud máš k tomu takovýto přístup tak zajdi za Dežem a ten ti řekne co a jak na ulici funguje ;)

Osobně jsem trénoval karate (šótókan) a bez úcty a respektu jak k mistrovi tak soupeři bys byl jen hloupá tupá mlátička, která by stejně brzy skončila.
Chorche
VIP
Příspěvky: 3275
Registrován: 28.02.2013 13:11

Re: Katana

Příspěvek od Chorche »

mno, životní cesta, filozofie, případně náboženství... to sou podle mě věci který člověka akorát odtrhávaj od reality. Já sem ve věcích, který se týkaj boje čistě praktik. Snažim se věci naučit a dělat prakticky. Bez cingrlátek kolem. Respekt k mistrovi projevim tim, že si u něj zaplatim lekci a když mě něco naučí tak mu poděkuju. Ale nemusim se mu ímrvére klanět k zemi. Sám nemam rád když mi někdo leze do prdele a sám to taky nedělám. Úcta k soupeři ? Když si někoho budu vážit, nebudu proti němu bojovat. Bojovat budu proti lidem, který mě budou chtít zabít/okrást a ty si žádnou úctu nezasloužej. Víš kam vede přehršel teatrálnosti v boji ? Tudle scénku jistě znáš :lol: http://www.youtube.com/watch?v=3I_Ds2ytz4o
Uživatelský avatar
DeadMan
Příspěvky: 3046
Registrován: 30.04.2012 19:27
Bydliště: Slezsko

Re: Katana

Příspěvek od DeadMan »

vůbec jsi nepochopil o čem to je, ale to nevadí ......
Chorche
VIP
Příspěvky: 3275
Registrován: 28.02.2013 13:11

Re: Katana

Příspěvek od Chorche »

ale pochopil, jenom se prostě toudle cestou neubírám, té celý. Zbraně mam rád jako třeba motory nebo auta a letadla. Prostě jako technicky dokonalý věci a mam k nim osobní vztah, i sem schopnej věřit tomu, že ty který sou krásný maji duši. Ale na to abych uměl sejmout padoucha nepotřebuju 10 let někde na kopci rozjímat vo komíhání muších křidýlek...
Uživatelský avatar
DeadMan
Příspěvky: 3046
Registrován: 30.04.2012 19:27
Bydliště: Slezsko

Re: Katana

Příspěvek od DeadMan »

já ti to neupírám a proto píšu, že by to pro tebe nebylo a raději si natrénuj "street fight" od skutečných bitkařů ;)
Uživatelský avatar
OlaffLudwig
Příspěvky: 87
Registrován: 30.08.2013 22:32
Pohlaví: muž
Bydliště: zatim Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Katana

Příspěvek od OlaffLudwig »

chorche:
- S tou obouruční verzí wakizashi nemám problém a nápad je to dobrý (alespoň dle mého názoru), ale co se týče té pružinové oceli, nejsem si jistej, jestli bys docílil stejných výsledků jako s tvrdšími druhy oceli.
- Na druhou stranu bych měl asi podoknout, že správná katana (nebo i wakizashi) se nikdy nedělala z jednoho druhu ocele - katana byla pružná na tupé straně a tvrdá na ostré. I tak ale byly katany dost citlivé na nárazy z boku.
- Kdybych měl katany charakterizovat jednim slovem, byl by to asi útok. Rozhodně bych je nespojoval s obranou. Obranou samuraje byly/jsou jeho reflexy a rychlost.
- Takže pokud bys chtěl něco na odrážení útoků, možná bys mohl zkusit přehodnotit nápad s wakizashi a zůstat na evropské půdě... Co třeba Spatha? Má +/- rozměry wakizashi, ale má oboustranou čepel, je dělaná přesně na ten styl boje, co ty chceš a určitě nebude problém sehnat nějakou s 1,5 ručním jílcem ;-)
- A toho kenda se neboj ;-) naopak tě tam naučí správně vést meč a zacházet s ním. A to klanění? Tim vždycky děkuješ ostatním za čas, který ti věnovali (jak senseiům, tak spolu cvičencům) - bez nich nemáš šanci se moc naučit .Ber to holt jako nutné zlo ;-)

Strelec45:
- Hele nejsem si jistej jestli mám co předat. Cvičil jsem cca 2,5 roku a nemám ani první dan :D Rozhodně Vás nemůžu za odpoledne naučit tohle: http://www.youtube.com/watch?v=ETmPooly1fs nehledě na to, že nemám ani meč vhodný na sekání, Mám jen deko katanu, se kterou trénuju meny, abych si udržel "sekací návyky" ;-)

OT:
Deadman:
- Taky jsem dělal shotokan, ale je to spíš dobrý, aby se člověk naučil základní návyky bojových umění. Ideální jako začátek pro děti na ZŠ. Na opravdovej boj bylo lepšího něco jinýho (já bych se stavěl za kombinaci krav magy a eskrimy)

[Edit]: Překlepy
Naposledy upravil(a) OlaffLudwig dne 06.09.2013 19:57, celkem upraveno 1 x.
Chorche
VIP
Příspěvky: 3275
Registrován: 28.02.2013 13:11

Re: Katana

Příspěvek od Chorche »

no já měl právě za to, že když místo klasický skládaný katany zvolím klumpr z kvalitní pružinovky tak budu mít více méně blbuvzdornej nástroj. Soudim tak i podle videí z trubky, kde s tim sekaj do jeklů, stromů a všeho možnýho aniž by to zanechalo viditelný následky na ostří. Samozřejmně je to na úkor kvality a ostrosti ostří - ale hlavně kulometum s tim sekat nebudu :)
No a k tomu karate, v podstatě si řek to co si myslim já - tj. pro praktickej boj je lepší se naučit prakticky bojovat (krav maga) než do toho zatahovat filozofie a duchovno (karate). Protože v reálu budu bojovat proti padouchum nezasaženejch nějakym duchovnem a hlavně takovejm který když se jim před bojem ukloníš tak tě kopnou do palice :mrgreen:
Uživatelský avatar
DeadMan
Příspěvky: 3046
Registrován: 30.04.2012 19:27
Bydliště: Slezsko

Re: Katana

Příspěvek od DeadMan »

máte pravdu oba ;)

karate jsem dělal na základní škole a ve skutečném boji to funguje jinak než jak se cvičí třeba kata atd.

taky jsem pro krav-maga nebo musado případně kickbox

ovšem na druhou stranu jakýkoli sport je pro tělo a mysl vždy plus a u bojového to platí dvojnásob 8-)
Uživatelský avatar
OlaffLudwig
Příspěvky: 87
Registrován: 30.08.2013 22:32
Pohlaví: muž
Bydliště: zatim Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Katana

Příspěvek od OlaffLudwig »

chorche:
Chápu tě :-) mno tak to se podívej tady:
http://zombietools.net/tools/

Najdi si tam meč pojmenovaný "zakazushi", je to v podstatě wakizashi z 5160 oceli :-) A má to takovej zajímavej PA vzhled :-) Ale bohužel s jejich výrobkama nemám osobní zkušenost, takže nemůžu podat recenzi :-(

Deadman:
100% souhlas
Chorche
VIP
Příspěvky: 3275
Registrován: 28.02.2013 13:11

Re: Katana

Příspěvek od Chorche »

mrtvolo, musim oponovat - sport pro tělo plus bejt vůbec nemusí :lol: Já když sem donucenej sportovat, léčim se z toho pak tejden :lol:

Olaffe, já už meče pořídil, sem to tu uváděl před časem viz. http://rozpad.cz/forum/viewtopic.php?f= ... =40#p50639
Ty meče ze zombie tools mi přídou spíš jako předražená imidžovka, nic pro mě. Já sem praktik jak sem již uved :mrgreen:
Uživatelský avatar
DeadMan
Příspěvky: 3046
Registrován: 30.04.2012 19:27
Bydliště: Slezsko

Re: Katana

Příspěvek od DeadMan »

Tak pravidlo všeho moc škodí je univerzální ;)

Já už bych taky dneska šňůru neuděl a odnesl bych si asi docela nepěkné zranění v jistých partiích :lol:

Pokud člověk necvičí pravidelně tak jakákoliv nárazová zátěž je potom hodně cítit
Uživatelský avatar
OlaffLudwig
Příspěvky: 87
Registrován: 30.08.2013 22:32
Pohlaví: muž
Bydliště: zatim Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Katana

Příspěvek od OlaffLudwig »

Abych nás ale vrátil od nezdravého sportu ke katanám:
Máte někdo zkušenost s nějakým českým mečířem, který by byl schopen katanu udělat nebo je dělá, případně se to učil přímo v zemi vycházejího slunce?

Já mám zatím pouze tento kousek a to je hlavně deko, neni to zrovna na "práci" ;-)

Obrázek

Obrázek
Heike
VIP
Příspěvky: 527
Registrován: 25.06.2013 11:07
Pohlaví: muž

Re: Katana

Příspěvek od Heike »

Jakýkoliv styl má tři aspekty: Taktika, technika, filosofie. Pokud neobsahuje byť jeden, je to jen mlácení, debatování nebo čajování.
Odpovědět