Výběr konkrétního typu nože pro přežití

Nože, mačety, sekery,píky, oštěpy, atd.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Max
Příspěvky: 295
Registrován: 25.01.2011 16:31
Bydliště: Severní Čechy

Re: Výběr nože

Příspěvek od Max »

Taky jsem o něm delší dobu uvažoval. Hlavním motivem pro mně byla nízká cena (na aukru jsem viděl pěkné kusy i kolem 600 Kč) a v poměru k ní celkem přijatelná kvalita. Já jsem ho plánoval jako druhý až třetí nůž po nějakém menším pevném noži a švýcaráku. Chtěl jsem ho na hrubé survivalové práce typu sekání větví, štípání dřeva a podobné, u kterých se mi nechtělo huntovat nějaký drahej nůž.
Jak jsem psal výše, nedávno jsem si pořídil Sissinu M95, a na hrubou práci kterou nezvládne chci místo Glocka pořídit nějakou kvalitnější sekeru.
Edit: Jak píše kolega, nůž byl navržen na probodávání lidí, né na nějaké bushcraftění :D
Maximus
VIP
Příspěvky: 6526
Registrován: 12.01.2011 19:24
Bydliště: ČSR

Re: Výběr nože

Příspěvek od Maximus »

Něco málo o historii nožů a boji s nožem:
http://www.serrada.cz/clanky/testy/nuz/nuz.html
PaF
Příspěvky: 1535
Registrován: 05.03.2011 21:33

Re: Výběr nože

Příspěvek od PaF »

Moje volba
http://www.mujnuz.cz/noze/noze-s-pevnou ... er-knife-/
Jen bylo treba nechat usit kozenou pochvu. Ten plastovy bazmek, co k tomu je, je na pendrek.

Laicke brouseni o kameny neprichazi prilis v uvahu (62 Rockwell), ale pokud nesu takovy nuz, mam k nemu adekvatni brousek. Pro survival diamantovy trn.
K tomu je taky treba stredne velky pevny zavirak a naradovy nuz.

Kdybych mel volit jen jediny nuz, bude to tento
http://www.mujnuz.cz/noze/noze-s-pevnou ... -f1-black/
Maximus
VIP
Příspěvky: 6526
Registrován: 12.01.2011 19:24
Bydliště: ČSR

Re: Výběr nože

Příspěvek od Maximus »

Zdravím Tě PaFe, ten Fällkniven PHK Professional Hunter Knife je opravdu krásný nůž - jak po stránce designu, tak i po materiálové stránce. Jen bohužel Fällkniven šel v poslední době s kvalitou trochu níž a mají víc reklamací, než by se na takovou renomovanou firmu slušelo (Fällkniven, stejně jako třeba Cold steel, není firma která nože přímo vyrábí - pouze má nějaký vývoj a samotné výrobky si nechává vyrábět u jiných firem) :evil:.
alibaba
Příspěvky: 2113
Registrován: 12.01.2011 21:27
Bydliště: North Carolina USA

Re: Výběr nože

Příspěvek od alibaba »

Tak jeste jednou reznicky nuz ma tvrdost 45 Rockwell a shodou okolnosti se teto tvrdosti vyrabi i spicky do loveckych sipu . Pilnik ma 70 Rocwell tvrdost jenze cim je ocel tvrdsi ,tim je krehci ,ja jednou nesl pilnik a ten mi nahodou upadl na betonovou podlahu a zlomil se na polovinu a tak cim je tem nuz tvrdci je horsi je brousit a 62 Rockwell hrozi nebezpeci ze se ulomi spicka co normalne neni problem ,ale v primitivnich podminkach to muze byt neresitelny problem,co ja se takovych nozu naopravoval v normalnich podminkach .....
Maximus
VIP
Příspěvky: 6526
Registrován: 12.01.2011 19:24
Bydliště: ČSR

Re: Výběr nože

Příspěvek od Maximus »

To alibaba:
Tady se bavíme často o hi-tech ocelích vyrobených především práškovou metalurgií, jejichž vlastnosti nelze moc srovnávat s klasickými ocelemi, se kterými se setkáváš na hrotech šípů či běžných "kudličkách".
Zjisti si něco o ocelích BÖHLER K390, ZDP-189, RWL-34, etc., tyto ocele opravdu nelze moc srovnávat s klasickými materiály (něco jako srovnávat Ferrari z roku 1953 a 2011 - obě zajisté krásné, ale technologicky a výkonově úplně jinde). Jejich nevýhoda je snad jedině v tom, že se dají rozumně brousit jen diamantem.
GloryToSunTsu
Příspěvky: 839
Registrován: 05.03.2011 18:28

Re: Výběr nože

Příspěvek od GloryToSunTsu »

Až si za dva roky v PA svou luxus kudlu zlomíte, budete dělat co? :lol: :lol:
Není nad to umět si nůž vyrobit.
Jen tak pro informaci je to docela kumšt :twisted:
Nadhoďte nějaký výborný článek s popisem postupu :ugeek:
Mě vždycky vyleze buď moc měkký nebo křehký šmejd a to zkouším i sendvičovou techniku spojování plátů tvrdé i měkké oceli.
colek
VIP
Příspěvky: 686
Registrován: 18.02.2011 18:36
Pohlaví: muž
Bydliště: Vysočina

Re: Výběr nože

Příspěvek od colek »

Podle mého názoru není univerzální nůž.Osobně vandruju v této kombinaci-důst.švýcar,uton nebo Martini finka a sekerka Fiskars.Žádný nůž nenahradí sekeru,sekerou v nouzi i nařežeš.Dnešní nože mi přijdou dost složitý na broušení někde v lese.A když si uvědomím,že tyhle výkřiky nových technologií jsou tady pár let,zatímco ,,obyč,,železo je tady trochu dýl.A stačilo.Radši víc těch obyč,cenově to vyjde taky líp.
Uživatelský avatar
Max
Příspěvky: 295
Registrován: 25.01.2011 16:31
Bydliště: Severní Čechy

Re: Výběr nože

Příspěvek od Max »

GloryToSunTsu
Příspěvky: 839
Registrován: 05.03.2011 18:28

Re: Výběr nože

Příspěvek od GloryToSunTsu »

2 Max: Dík.
Na podzim bych zas rád dal dohromady výheň a trochu si zablbnul. :lol: :twisted:

Jinak mi nepřipadá jako dobrý nápad nože zakopávat.
Uvědomme si, že nějakých nožů má doma každý minimálně celou sadu.
To už bych si raději pořídil sadu nožů na házení a pravidelně začal hrát s kamarády na zahradě ,,trochu chlapštější šipky" :lol:

A s tím broušením je to pravda, dneska se brousí různé vroubky a přesné úhly.
Takovou kudlu v lese na kameni nenabrousím.
Maximus
VIP
Příspěvky: 6526
Registrován: 12.01.2011 19:24
Bydliště: ČSR

Re: Výběr nože

Příspěvek od Maximus »

Když zakopat nějaké nože, tak určitě nějaké obyčejné nerezy ala 420 či 440C. Výborně korozivzdorné a lehce brousitelné.
Ideální nožík do survival schránky je třeba:
http://www.naradi-obchod.cz/11-noze-zah ... -nuz-2444/

Kvalitní materiál, jen čepel je trochu subtilnější a barva není zrovna moc "survival". Existuje identický v khaki provedení od Mory, ale stojí dvojnásobek. Jinak je to za ty peníze výborný "pracant".

Obyčejný nůž z kusu žěleza vykove snad každý, pokud se dostane k funkční výhni a několika základním nástrojům. Vzhled a kvalitu neřeším, jde přece hlavně o funkčnost. Kamarád mě na chvilku pustil do kovárny a jeden přerostlý "perořízek" se zrodil za chvilku, jen byl ošklivý až hrůza :? .

Proč si někteří myslíte, že zrovna nůž ze správně zpracované hi-tech oceli by se měl zlomit. Kdo má rád hi-tech oceli, tak si do survival zavazadla a schránek přidá pár noname diamantových brousků za pár šupů a má jistotu, že mu jeho "bojový" nůž po pár letech nebude připomínat filetovací nůž, kvůli odběru materiálu na kamani z "lesa".
Uživatelský avatar
Karlos
Rozpadlík
Příspěvky: 4681
Registrován: 21.12.2010 19:31
Bydliště: Velká Morava

Re: Výběr nože

Příspěvek od Karlos »

Maximus píše:Kamarád mě na chvilku pustil do kovárny a jeden přerostlý "perořízek" se zrodil za chvilku, jen byl ošklivý až hrůza :? .
Tak se pochlub... :)
Maximus
VIP
Příspěvky: 6526
Registrován: 12.01.2011 19:24
Bydliště: ČSR

Re: Výběr nože

Příspěvek od Maximus »

To opravdu neeé :oops:
Uživatelský avatar
Venet
Příspěvky: 1122
Registrován: 12.01.2011 22:48

Re: Výběr nože

Příspěvek od Venet »

Ale no tak Maximus, hod ho sem ;)
Ja sem potom tiez dam svoje vytvori :P
Inak GloryToSunTsu, ked ho zakalis (ci uz do vody alebo oleja - kazda ocel sa kali inak) treba ho popustit. Napr. perova ocel - pero z Avie, trabanta a pod., tak kali sa do oleja a popusta v trube na tusim nejakych 250°C
Maximus
VIP
Příspěvky: 6526
Registrován: 12.01.2011 19:24
Bydliště: ČSR

Re: Výběr nože

Příspěvek od Maximus »

Některými věcmi se opravdu "chlubit" nechci, navíc jsme nebyli tenkrát ani moc střízliví. Jen je to důkaz, že z kusu péra či vhodné tyčoviny si nůž (bez ohledu na vzhled a kvalitu) v jednoduché výhni a s pár nástroji vyrobí snad každý.
Teď pracuji na něčem jiném a s tím se časem pochlubím docela rád :).
Uživatelský avatar
Venet
Příspěvky: 1122
Registrován: 12.01.2011 22:48

Re: Výběr nože

Příspěvek od Venet »

Ok.
Tiez moj prvy vytvor je skor usmevny, ale posledny je uz celkom na slusnej urovni :mrgreen:
Aj ked, kedze absentujem vyhnu, tak som robil bud z existujucej cepele, alebo brusil plochac. (ale vyhna je moj sen)
alibaba
Příspěvky: 2113
Registrován: 12.01.2011 21:27
Bydliště: North Carolina USA

Re: Výběr nože

Příspěvek od alibaba »

Kaleni zeleza obycejnou vodou nechava na cepeli ruzne nepravidelne obrazce a kaleni v oleji ji nechava velmi pekne cernou ,jinak ve tvrdosti neni rozdil a ja porad mluvim o obycejne oceli a ne nejakou vysoce technickou ,ve vyhni treba vykovate nuz ze hrebiku do prazcu atd .....
Uživatelský avatar
Josef
Rozpadlík
Příspěvky: 1727
Registrován: 10.03.2011 7:20

Re: Výběr nože

Příspěvek od Josef »

O tom, zda budete ocel kalit do vody nebo do oleje nerozhodujete podle toho, jaký chcete dostat konečný estetický vzhled - zda souvislou čerň nebo mramorování, ale zásadně podle toho, jaký je obsah uhlíku a ostatních legur v použité oceli a jaká z toho má vzejít konečná tvrdost. Oceli s menším množstvím uhlíku kalené do oleje budou příliš měkké. Naopak vysocelegovanou ocel po zakalení do vody proměníte na beztvaré popraskané střepy. Takže základní věc - musím vědět, z jakého materálu svůj nůž mám. Osobně bych do dob PA doporučil nůž z uhlíkové oceli, kalitelný pouze do vody. Když ho budu chtít překovat, rozdělám oheň a vodu seženu. S ocelí kalitelou do oleje bych si přidal jeden problém navíc - kde ten olej v dostatečném množství vzít.

Docela zajímavý trik pro "Robinsony" je znalost cementace. Když jste v nouzi a nemáte speciální nožířský materiál, přesto vám nic nebrání vyrobit ostrý a použitelný nůž z méně kvalitního železa. Nůž se vykuje nebo vybrousí z nějakého dostatečně houževnatého, ale nepříliš tvrdého materiálu a to prakticky včetně ostří. (Vykutí je samozřejmě lepší, protože v noži vytvoří podélnou struktůru vláken. Při vybroušení zůstane původní nepříliš pevná struktůra materiálu.) Pak se polotovar strčí do plechovky nebo trubky, do které se nasype jemně rozdrcené dřevěné uhlí (70%), žlutá krevní sůl (20%), soda na praní (10%) - poměr není kritický. (Žlutá krevní sůl může být údajně nahrazena i organickými zbytky např. jemně nastrouhanou usní, soda zase zvětralým bílým popelem ze dřeva aj.) Plechovka s uzavře víčkem, ale s malou dírkou, aby přetlakem neexplodovala a dá se do kamen nebo otevřeného v zemi zahloubeného ohniště. Pak se okolo ní topí dřevem, takže leží mezi žhavými uhlíky a je celá ohřátá do červena. Nejlépe celý den nebo přinejmenším alespoň několik hodin. Z práškové směsi za vysoké teploty proniká uhlík a dusík pozvolna do materiálu nože (ale jen, pokud je železo žhavé). Co jedna hodina, to zhruba o jednu desetinu milimetru do hloubky oceli (pomalý průnik - důvod proč musí být tvar nože již nahotovo). Protože k noži nemá přístup vzduch, netvoří se na něm okuje a materiál se nepopálí, pouze zešedne. Tam, kde je ostří tenké, pronikne uhlík do materiálu skrz naskrz. Tam, kde je nůž silný, nestihne uhlík doputovat hlouběji a původní materiál uvnitř zůstane nedotčený. Pak se nechá plechovka (stále uzavřená) schládnout. Nůž se vyjme, očistí od napečeného prášku. Pak se krátce rychle rozžhaví nad čitým ohněm do jasně oranžové barvy a zakalí ponořením do vody. Po zakalení se lehce očistí, aby byl vidět lesklý čistý kov a opatrně, velmi pozvolna a rovnoměrně se nad čistým plamenem znova ohřívá, až začne očištěné železo měnit barvu - nejprve dozlatova, pak dofialova a nakonec do tmavě modra. Jakmile je nůž na většině povrchu modrý, rychle s ním z ohně ven, pokud možno dříve, než se tmavě modrá změní ve světle modrou až šedou. Teď už žádné kalení do vody! Nůž se zahrabe do sypkého (studeného) popela, ve kterém se nechá pomalu a volně schládnout, aby celý proces popouštění a zjemnění strutury kaleného materiálu v klidu proběhl. Pak se samotná čepel vyleští, dodělá se zbytek a je to. Výsledek - ostří tvrdé, řezivé jako břitva (ale taky samozřejmě poměrně křehké), zatím co zbytek materiálu nože je pružný. Při extrémním namáhání se nejčastěji jen ohne, ale nezlomí, což je důležité - ohnutý nůž jde v nouzi srovnat, zlomený je definitivně k ničemu. Při cementaci a následném kalení a popuštění ztvrdne jen nauhličená vrtva, zatímco nenauhličené jádro zůstane měkkší, podle původního materiálu. Znalost této technologie může být do budoucna užitečná, zvláště, pokud nebudete mít k dispozici dostatek kvalitní oceli. Mimochodem - středověkké receptury na tajuplné kalení mečů do krve či panenské moče nejsou ničím jiným, než opět určitým druhem povrchové cementace nebo nitrocementace.
Naposledy upravil(a) Josef dne 15.03.2011 7:04, celkem upraveno 2 x.
Uživatelský avatar
MRAK
VIP
Příspěvky: 3020
Registrován: 13.01.2011 11:02
Bydliště: Sever

Re: Výběr nože

Příspěvek od MRAK »

Hodlám koupit velký pevný nůž (žádný takový ještě nemám). Něco jsem si tu přečetl, něco mě inspirovalo, a pak jsem na netu objevil tyto nože. Ruské klasice docela věřím, tak přemýšlím, zdali si nějaký nepořídím (a jak už bylo řečeno, nožů není nikdy dost).
Na nože tedy rozhodně nejsem expert, takže bych potřeboval poradit, aby to nebyl nějaký aušus .... mrknete na to? Ď.

http://www.armyport.cz/noze/vojenske/ki ... wood/p=304

http://www.armyport.cz/noze/vojenske/ki ... alker/p=32

http://www.armyport.cz/noze/vojenske/ki ... on-3/p=148

Zajímá mě Váš názor, a pokud máte s touto značkou nějakou zkušenost .....
Uživatelský avatar
Karlos
Rozpadlík
Příspěvky: 4681
Registrován: 21.12.2010 19:31
Bydliště: Velká Morava

Re: Výběr nože

Příspěvek od Karlos »

Kdybych chtel opravdu tezky kalibr tak bych sahl po tomto neznicitelnem nozi: http://www.noze-nuz.com/recenze/mod4/mod4.php

Jinak vzhledem k cenam tech ruskych nozu bych si osobne uz koupil Fallkniven A1 (to je take neznicitelny nuz (viz. odkaz na test v mem prvnim prispevku) - muj sen az budu mit prachy nazbyt)...
Odpovědět