Stránka 1 z 1

Myší utopie - experiment

Napsal: 05.08.2016 14:06
od uaz469
Na počátku experimentu dal doktor Calhoun do nádrže osm naprosto zdravých myší, čtyři samečky a čtyři samičky. Myši si po nějaké chvíli uvědomily, v jakém nádherném místě se nacházejí a začaly se aktivně množit. Každých 55 dní se počet myších obyvatel zdvojnásobil. Tuto fázi nazval populační exploze. Tak se dělo prvních 315 dnů od začátku pokusu.

Věkový průměr myši, která žila v nádrží do předposlední fáze je 776 dní.

V poslední fázi myši umíraly o 200 dní dříve. Úmrtnost mezi mladými jedinci dosáhla 100 %. Samičky sice rodily potomky, ale muži se spojovali s jednotlivci svého pohlaví a vykazovali vůči samičkám neoprávněnou agresi. I přes hojnost potravy samice zabíjely a jedly své děti. To vedlo k tomu, že po 1780 dnech od zahájení experimentu zemřela poslední myš.

Calhoun opakovaně dokázal, že celé populace myší, které neohrožovalo nic, o nic nebojovaly a o nic se nemusely snažit, zdegenerovaly natolik, že to vedlo k jejich vyhynutí.

:geek: zkráceno

Zdroj: http://ifenomen.cz/veda/dokonaly-zivot- ... -prekvapil

Re: Myší utopie - experiment

Napsal: 06.08.2016 17:21
od Ironborn
Podrobněji a doufám, že aspoň trochu profesionálněji zpracováno zde:

Smrt na druhou: Vzestup a pád myší utopie
https://krizekolaps.wordpress.com/2016/ ... si-utopie/

Kolaps zvířecích a lidských populací – několik příkladů
https://krizekolaps.wordpress.com/2016/ ... -prikladu/

Destruktivní chování (behavioral sink) v moderních společnostech – několik příkladů
https://krizekolaps.wordpress.com/2016/ ... -prikladu/

Re: Myší utopie - experiment

Napsal: 07.08.2016 18:01
od Josef
4 samičky a 4 samečci na začátku experimentu je hodně omezený genofond - není tedy divu, že následnou "příbuzenskou plemenitbou" dochází k velmi rychlé degeneraci (včetně změn povahy). Při vyšším "startovním počtu" by byl průběh jiný, i když do fáze nějakého kolapsu by se dříve nebo později patrně dostal také.

Re: Myší utopie - experiment

Napsal: 07.08.2016 18:34
od herman
Něco podobného lze pozorovat běžně i v akvaristice při chovu pavích oček (gupek). Tam syn s matkou, vnučka s dědou atd. Postupně celý chov degeneruje. I když spíš než o agresivitě tady můžeme mluvit o fyzické degeneraci. Takže se do chovu čas od času musí dokoupit nový jedinci.

Re: Myší utopie - experiment

Napsal: 09.08.2016 7:16
od Ironborn
Inbreeding nebyl zásadnějším faktorem pro kolaps. Tím bylo vyčerpání dostupného prostoru v habitatu a zhroucení sociálního chování. Myši tak fakticky ztratïly možnost chovat se jako myši, včetně páření a výchovy další generace, což jsou nejkomplexnější typy chování.
U lidí lze očekávat mj. podobné problémy - nakonec Geoffrey Miller se domnívá, že lidský mozek a tím i složitost lidského chování je výsledkem sexuální selekce podobně jako paví ocas.
Redukcionistická vysvětlení jako inbreeding apod. jsou pro dnešní vědu typická, ale v případě vysvětlení kolapsu komplexního systému nedostatečná. Z pokusu modelovat finanční krize nebo vyčerpání zdrojů je čím dál víc zřejmé, že chyby v modelech plynou z redukcionismu a eliminace, respektive opomenutí některých zásadních faktorů.
Modely, které se dnes používají na všech úrovních jsou redukcionisticky chybné.
Jinak se zdá, že řada probíhajících krizí - finanční, ekonomická, sociální, energetická, klimatická, populační...se synchronizuje s dopady někdy kolem řekněme 2035.

Re: Myší utopie - experiment

Napsal: 09.08.2016 9:36
od RobertK
Něco podobného se stalo v australii http://www.ceskatelevize.cz/porady/1043 ... 554440001/