Ekonomický kolaps

Trochu okultní téma, ale musí zde být...
Odpovědět
mhi
Příspěvky: 465
Registrován: 16.07.2015 16:37

Re: Ekonomický kolaps

Příspěvek od mhi »

A ted prosim jeste pohadku o cervene karkulce.

Socanske hospodarstvi krachlo ekonomicky, opravdu si nemyslim, ze by tady az na nejake vyjimky veci fungovaly a bylo co "vyzobavat".

Cinane pokud jde o tradicni zapadni technologie jsou stale levne kopirky, bez schopnosti neco samostatne vymyslet. Obvykle i to co zkopiruji nejak dok*rvi, treba tim, ze uberou nekde material, nemaji poradne QC, apod.

Ale ano, jsou obory, kde nas predbehli: treba elektronika, nebo ruzne digitalni sluzby (ac bych to nechtel, tak jejich WeChat-em se muzeme v ledascems inspirovat, stejne tak treba dorucovaci boxy meli pred nami, atd.; tahle nase zkonstnatelost je priserna, my tady misto podpory techto reseni resurrectujeme Ceskou postu)

Kupoval jsem synovi Xiaomi kolobezku. Doruceny kus nefunguje, je tam prelamany kablik nebo konektor. Zaujalo mne na ni to, ze vypada jako kdyby byla konstruovana spis do interieru (kryti- vlhkost, prach, subtilni konektory, vodice prurezove na hrane pouzitelnosti, kabelaz vhodna spis do domaci elektroniky, ...).
Uživatelský avatar
bacil
Příspěvky: 2925
Registrován: 29.10.2013 15:56

Re: Ekonomický kolaps

Příspěvek od bacil »

ČKD, Plzeň, Vítkovice, Slušovice, Brno, Pardubice, Bohumín, Kuřim, Adamov, ba dokonce i česká Škoda byla vykradena a třeba vývojový motor na extrémně chudou směs zničen a papíry šly do trezoru v německu a fakt by se dalo hodně dlouho pokračovat co západ potřeboval u nás zničit a vykrást, aby jsme mu nedělali konkurenci.
Levná dezinfekce: viewtopic.php?p=217870#p217870
Ozon 2,5ppm/30min: https://rozpad.cz/viewtopic.php?p=216273#p216273
UVC 60J/m2, peroxid 1 minuta 0,5-6% roušky, 0,5% na všechno
vrb
VIP
Příspěvky: 899
Registrován: 13.08.2011 1:52

Re: Ekonomický kolaps

Příspěvek od vrb »

MHI: Bejvávalo. Koukněte se někdy na Alibabu a podobné čínské e-shopy.
Je to jako z jiného světa, jak dostupností kdejakých hraček, tak cenově.
Co by tady byl obrovský problém za statisíce a mnohoměsíční čekačkou je v Číně skladem za 2000 USD.

Samozřejmě, tu evropskou důkladnost ještě nemají, berou všechno jako rychlou spotřebku bez nějaké životnosti.
mhi
Příspěvky: 465
Registrován: 16.07.2015 16:37

Re: Ekonomický kolaps

Příspěvek od mhi »

bacil: hezky seznam, ale prijde mi jak z jine reality. Neumim na to navazat, neznam tyhle konkretni realie, mozna az na tu Skodovku (auto). Nezazil jsem tehdejsi stret s realitou jinak nez dite, pouze v devadesatkach jsem se z nouze setkaval s elektronikou, po mileniu pak s nejakou "historickou mechanikou", slysel jsem vypraveni pametniku, jak vybirali kulickova loziska mezi temi 'hraskovymi lozisky' apod ;). Z toho co jsem si mohl osahat, zkoumat jak tehdy konstruovali, co tehdy pouzivali, jaka to byla bida ... vidim proste jiny svet. Ale to je jedno.

Snazim se aktualne sestavit historickou timeline CSSR pocitacu - prvotni nastrel je tady http://martin.hinner.info/iccmap/ ; zde je odkaz na PDF diagram http://martin.hinner.info/iccmap/iccmap-cs-cz.pdf - bile jsou "zapadni dedictvi", tedy pocitace, ktere obvykle zkopirovali. Upresnuji, ze mi tam v tom diagramu stale chybi hromada takovych referencnich zapadnich zdroju, protoze neni az tak jednoduche je presne dohledat. Ale i tak je patrne, ze jsme byli tak 5-15 let za zapadem. Ono se staci treba podivat na pocitac JPR12R, ktery byl klonem PDP-11, jak moc je to podobne: https://oldcomp.cz/viewtopic.php?f=49&t=12197#p154073 - tady zadny vyvoj az na sedesatky nebo hratky se Z80/8080 neprobihal, jen upravy zapadnich designu do nasi soucastkove zakladny.

Vrb: pokud jde o CN, prosim o priklady. Ano, umi udelat hezke veci, ale nevidim v tom vyvoj, jen kopirku neceho co jinde uz je vymyslene (obvykle usetri neco malo na materialu, vymysli jak to udelat levneji, a hura do sveta). A naucili se efektivne delat spoustu veci, treba plosne spoje, to jim fakt jde. Levne a i (v ramci jejich mezi) kvalitne.

Drobna perlicka: Cinani udelali treba plagiat jednoho vyrobku, ktery jsem navrhoval. Jedna z vlastnosti, o kterych jsem moc pri vyvoji nepremyslel, ale ktera byla ocenovana je mechanicke zapojeni konektoru. Treba tohle cinan zlikvidoval, misto rozlozitelneho a mechanicky funkcniho reseni udelal dratove propojky, ktere samozrejme vedly k porucham jejich plagiatu (mam vyssi desitky vzorku). Mimochodem do volneho mista na desce jsem si strcil nejaky obvod kvuli dalsimu vyvoji, ktery se nikdy produkcne neosazoval. Cinan si to na desku zkopiroval taky.
Uživatelský avatar
Haluziak
Příspěvky: 1132
Registrován: 18.09.2018 18:27
Pohlaví: muž
Bydliště: Kdesi u Český Kanady

Re: Ekonomický kolaps

Příspěvek od Haluziak »

vrb píše: 20.10.2023 10:25 MHI: Bejvávalo. Koukněte se někdy na Alibabu a podobné čínské e-shopy.
Je to jako z jiného světa, jak dostupností kdejakých hraček, tak cenově.
Tohle už také úplně neplatí, kdysi jsme z aliexpressu brali všechno možné a teď tam mám problém 2/3 věcí co hledám vůbec najít. A když najdu tak ceny hodně podobné těm u nás. Namátkově třeba stativy pod flinty. To byla věc co jsem tam hledal naposled.
Beware of old men in profession where men die young.
Z východu, natož z Ruska ještě nikdy nic dobrého nepřišlo!
Permonik
Příspěvky: 499
Registrován: 01.11.2016 10:32
Pohlaví: muž
Bydliště: JM

Re: Ekonomický kolaps

Příspěvek od Permonik »

mhi: ono záleží kde co, pamatuješ třeba aféru ftdigate? Jak výrobce pak rozlišoval klon od originálu? Tím, že ten klon neobsahoval chybu, kterou tam výrobce měl, ale číňan do své verze opravil. On je tam zkrátka velký rozptyl. A to co se běžně koupí tak není stejné jako to, co umí. Stále totiž platí, že číňan co nejvíc optimalizuje na cenu a zisk. Je to ale odrazem obchodní dovednosti, co ještě dokáže prodat s co největším ziskem, ale ne odrazem technologické dovednosti.
mhi
Příspěvky: 465
Registrován: 16.07.2015 16:37

Re: Ekonomický kolaps

Příspěvek od mhi »

Permonik: ano, pamatuji. Nejsem si teda jist jestli rozlisovali original od plagiatu podle chyby. Cinani to ale pokud se nepletu emulovali - tu emulaci napisu bez problemu za pul dne (je to par specifickych prikazu v nejakem endpointu, hlavne okolo prace s EEPROM v FTDI).

Co mne aktualne udivuje je ESP32, hlavne ty RISC-V verze. jejich ESP-IDF je typicky cinsky bastl, ale dovedne udelany. Hrozne by mne zajimalo jak na tom je hardware, protoze to je mimo muj obor (koncim nekde u logiky z hradel/tranzistoru, nebo FPGA). Mozna se to ale dozvim, delam totiz reverse engineering tech jejich closed source knihoven (mam uz tool, ktery umozni udelat assemblerovy zdrojak, ktery generuje temer shodne object files, takze neni problem delat upravy :) ).

Ano, ta schopnost cost cuttingu je pozoruhodna, uz ne ale obdivu-hodna. Co u nich obdivuju je relativni volnost vnitrniho trhu, taky bych uvital, kdybych si tu mohl koupit ruzne soucastky jako to maji napr. v Shenzhenu. Podporuje to tvorivost a podnikavost lidi, ale to EU nechce :-(. Navic si srovnejte VO ceny el. soucastek pro CN trh a pro EU, i kdyz vezmu ruzne slevy pro mnozstvi typu 10k+.

Jinak ty ceny z ALI se casto taky srovnaly trosku s nasimi DPHckem a upravami dotaci na CN trhu.
Uživatelský avatar
Grunt
Příspěvky: 1586
Registrován: 11.12.2011 20:58
Bydliště: Jih Moravy

Re: Ekonomický kolaps

Příspěvek od Grunt »

vrb píše: 20.10.2023 10:25 Samozřejmě, tu evropskou důkladnost ještě nemají, berou všechno jako rychlou spotřebku bez nějaké životnosti.
Nesouhlasím. Všechno ne. Opravdu když se podaří tak některé zboží ač třeba kopírka a taková spíš dodělej si sám nemůžu nic jiného než doporučit. K tomu 0Kč za dopravu a rychleji expedované než Českou poštou doručené. Za třetinovou či poloviční cenu než-li originál. Oni když chcou, tak to bohužel dovedou.
GreenhornVelky
Příspěvky: 36
Registrován: 23.09.2023 12:11
Pohlaví: muž

Re: Ekonomický kolaps

Příspěvek od GreenhornVelky »

Tady nekdo necetl co jsem napsal o tech puskohledech :)
vrb
VIP
Příspěvky: 899
Registrován: 13.08.2011 1:52

Re: Ekonomický kolaps

Příspěvek od vrb »

Jasně, psal jsem o lacinych volovinach z alibaby a ebay.

Ten dalekohled jsem zatím neviděl, ale ve vláknu o termovizich píšu, že nejlepší civilní tremovize je už z Číny a ne ze západu.
Uživatelský avatar
vratnikp
Příspěvky: 1037
Registrován: 21.08.2015 10:39

Re: Ekonomický kolaps

Příspěvek od vratnikp »

takový výkřik do tmy - tvrdím, že blahobyt=výkon hospodářství je závislý na ceně energií. A protože to stále máme moc levný, budem dál zavírat tradiční zdroje energie. To nám ty elektromobily budou jezdit levně a vodík se taky bude vyrábět elektrolýzou vpodstatě zadara. A to ještě pořádně nezačala topná sezona
Přílohy
Výstřižek.JPG
it’s better to be a warrior in the garden than a gardener in a war.
mhi
Příspěvky: 465
Registrován: 16.07.2015 16:37

Re: Ekonomický kolaps

Příspěvek od mhi »

Zaujal mne tento rozhovor https://byznys.hn.cz/c1-67277150-nase-e ... uje-penize

(summary: proc Evropa bude zaostavat nejen za USA, cim se strilime do nohy).
TomSmith
Příspěvky: 1274
Registrován: 17.02.2015 14:33
Pohlaví: muž

Re: Ekonomický kolaps

Příspěvek od TomSmith »

Velmi poučný rozhovor :yes
Odpovědět