Bylinková zahrádka

Uživatelský avatar
Count
VIP
Příspěvky: 875
Registrován: 20.05.2015 19:11
Pohlaví: muž

Re: Bylinková zahrádka

Příspěvek od Count »

Léto v plném proudu. Na zahrádce bylinky, na louce bylinky a už mi docházely tácky na šušení. Proto jsem si koupil tento vpravdě šikovný vynález. Sušba jitrocele ze zvedla o 200% :-)

Objednáno odtud: http://www.kleckashop.cz/susici-sit-col ... ater-55-cm
Přílohy
IMG_2789 (507x1280).jpg
Lepší hrůzný konec, než hrůza bez konce.
Uživatelský avatar
J-e-n-n-y
VIP
Příspěvky: 872
Registrován: 26.03.2015 8:56
Pohlaví: žena
Bydliště: Novojičínsko

Re: Bylinková zahrádka

Příspěvek od J-e-n-n-y »

To je šikovná věc... Něco podobneho ma v nabídce i IKEA za 99 Kč http://www.ikea.com/cz/cs/catalog/products/70115578/
Kdo je připraven, není překvapen.
Uživatelský avatar
Count
VIP
Příspěvky: 875
Registrován: 20.05.2015 19:11
Pohlaví: muž

Re: Bylinková zahrádka

Příspěvek od Count »

Díval jsem se na něj. Ale má menší průměr a taky malé otvory pro vkládání nad sušící plochou. Je to spíš na hračky než na bylinky.
Lepší hrůzný konec, než hrůza bez konce.
Pampalíny
Příspěvky: 174
Registrován: 31.08.2012 18:04

Re: Bylinková zahrádka

Příspěvek od Pampalíny »

Letmo jsem tuhle diskusi prolétl, ale mám obavu, že to tak jednoduché nebude. Některé připomínky zde zazněly, ale obecně platí, že bylinky a léčivky vyžadují svoji péči a většinu druhů nelze pěstovat na divoko.

Nebudu zde dělit rostliny podle pěstování, ale hodně bylinek je původem ze středomoří, vyžadují ekologické niky jiného charakteru než je naše prostředí a i naše bylinky jsou často z teplých, polopísčitých stepí apod.

Za celé ty roky mi na zahradě splaněly pouze dva druhy: česnek medvědí a kozlík lékařský a částečně Podražec křovištní (ale jinde než jsem chtěl). Chytnou se naše luční kytky, jako jsou slézy, pilát, plicník, někde boryt, a na vhodné půdě mateřidoušky, dobromysli apod.

Osobně mám bylinkovou léčivou zahrádku asi 160 m2 + 250 m2 na konzumní a ty polodivoké a většina bylinek na těch 160 m2 potřebuje alespoň proplet, nakypřit, případně pohnojit.
Pampalíny
Příspěvky: 174
Registrován: 31.08.2012 18:04

Re: Bylinková zahrádka

Příspěvek od Pampalíny »

Ten výčet nebyl úplně konečný. Osobně doporučuji bylinku rozpěstovat, o genetický základ se starat a experimentovat s výsadbou volně po zahradě a sledovat zda se chytnou.
Uživatelský avatar
J-e-n-n-y
VIP
Příspěvky: 872
Registrován: 26.03.2015 8:56
Pohlaví: žena
Bydliště: Novojičínsko

Re: Bylinková zahrádka

Příspěvek od J-e-n-n-y »

Pampalíny píše:Letmo jsem tuhle diskusi prolétl, ale mám obavu, že to tak jednoduché nebude. Některé připomínky zde zazněly, ale obecně platí, že bylinky a léčivky vyžadují svoji péči a většinu druhů nelze pěstovat na divoko.

Nebudu zde dělit rostliny podle pěstování, ale hodně bylinek je původem ze středomoří, vyžadují ekologické niky jiného charakteru než je naše prostředí a i naše bylinky jsou často z teplých, polopísčitých stepí apod.

Za celé ty roky mi na zahradě splaněly pouze dva druhy: česnek medvědí a kozlík lékařský a částečně Podražec křovištní (ale jinde než jsem chtěl). Chytnou se naše luční kytky, jako jsou slézy, pilát, plicník, někde boryt, a na vhodné půdě mateřidoušky, dobromysli apod.

Osobně mám bylinkovou léčivou zahrádku asi 160 m2 + 250 m2 na konzumní a ty polodivoké a většina bylinek na těch 160 m2 potřebuje alespoň proplet, nakypřit, případně pohnojit.

Souhlasím, není to jednoduché, nevzdávám se, stále zkouším, ale moc se toho "na divoko" nechytlo... opravdu ochotně a bez péče mi roste medvědí česnek, divizna, echinacea, lichořeřišnice, ale třeba heřmánek a jitrocel vůbec ne. Letos to vyzkouším znovu, tentokrát zase jinak, jiné druhy, jiná místa, delší předpěstování apod.
Kdo je připraven, není překvapen.
Uživatelský avatar
Venet
Příspěvky: 1122
Registrován: 12.01.2011 22:48

Re: Bylinková zahrádka

Příspěvek od Venet »

To zase ja, kam som vysypal semienka skorocelu a repíku, tam ich "môžem kosiť". Veľa závisí od typu pôdy a stanovisku...
Treba zistiť aké stanovisko majú jednotlivé bylinky radi, a do takého ich vysiať/posadiť
Cogito, ergo armatum sum.
Pampalíny
Příspěvky: 174
Registrován: 31.08.2012 18:04

Re: Bylinková zahrádka

Příspěvek od Pampalíny »

Obecně letničky chtějí svoje lepší podmínky. Předpokládám, že i ta lichořeřišnice neroste v trávě, ale na udržované ploše.

Mimochodem jitrocel, ten bude všude. Jeho obliba jako léčivky se traduje z dob římských cest, kdy jako jediná rostlina dokázal růst ve vyjetých používaných kolejích.
Uživatelský avatar
Josef
Rozpadlík
Příspěvky: 1727
Registrován: 10.03.2011 7:20

Re: Bylinková zahrádka

Příspěvek od Josef »

Lichořeřišnice vyroste na různých místech. Poroste klidně i na nízké trávě posekaného trávníku, pokud je to slunečné stanoviště. Jakmile se jí podaří zdvihnout své listy výš než je tráva, začne se rozlézat, pokrývat svými velkými listy široké okolí, utlačovat a ochuzovat o světlo vše co roste pod ní. Tím si udrží převahu nad trávníkem. Plazí se i několik metrů od místa, kde koření. Mívám ji pravidelně vysazenou na okraji trávníku podél plotu (v ose východ západ). Ale v horkých letních dnech odpaří její velká listová plocha hodně vody, takže musí mít možnost ji i někde získat. Proto se nesmí zapomenout občas ji zalít.
Odpovědět