Opomíjené způsoby potravinové soběstačnosti

Milly
Příspěvky: 2
Registrován: 23.11.2016 18:23
Pohlaví: žena

Re: Opomíjené způsoby potravinové soběstačnosti

Příspěvek od Milly »

Jirka píše:Právě v týdnu - v rámci zachování místních odrůd fazolí - jsem navštívil osmdesátiletou paní, která mi předala celé své fazolové know-how ...

Hovořila mi o tom, že fazole, to je jídlo chudých, jak jsou nesmírně výživné a co se z kterých dělá. Zkrátka, odnesl jsem si od ní 12 různých odrůd fazolí (keříčkové, pnoucí, rané, pozdní, na lusky, na semeno, na obojí), které dohromady tvoří pestrou paletu potravní nabídky. Jedny jsou vhodné na pomazánky, z jiných lze brzy sklízet lusky a jiné je mají ještě křehoučké koncem září. Samozřejmě s těmi na semeno si člověk pochutná během celého roku.

Pokusím se je uchovat, protože je to "sbírka" fazolí za celý její život. Jedná se o místní odrůdy, které se již nedají koupit a které ona pěstuje po celá desetiletí. Možná nejsou tak výnosné, jako dnešní F1, ale jsou odolné a dávají stabilní výnos ...

Doporučuji všem se zapojit do podobné činnosti (převzít od starších lidí, kteří ještě takto semenaří, původní místní osiva a sadbu). Získal jsem od ní samozřejmě ještě další plodiny (množilku, kukuřici, hrášek).

Inspirací mi v tomto byla o.p.s. Gengel.

Mnoho zdaru ve vašem pátrání!
Dobrý den, chtěla jsem se po letech zeptat, zda jste svoje odrůdy fazolí poskytl Gengelu a zda máte o fazolích článek. :yes Děkuju
Odpovědět