Návrat na zahrádky

Odpovědět
Jirka
Příspěvky: 95
Registrován: 04.01.2012 8:16
Bydliště: Slezsko

Návrat na zahrádky

Příspěvek od Jirka »

V jednom z rozhovorů Václav Cílek uvedl, že je "...ve zvýšení ceny potravin přeci jen jedno pozitivum - lidé si začnou znovu pěstovat potraviny sami." (http://www.parlamentnilisty.cz/zpravy/P ... log-202922)

Jak jste na tom vy? Vracíte se na svá pole? Co pěstujete a jak? Máte svoji kvalitní sadbu či své osivo? V jakém množství pěstujete jednotlivé plodiny? Jaké chováte zvířectvo? Jakým způsobem je porážíte a jak se snažíte využít vše z jejich těl?

-------------------------------------------------------------------------

Např. já jsem ještě před pěti lety mohutně zatravňoval - pak nastal opačný proces, dosud mám ale ještě značné rezervy.

Před dvěma lety jsem sadil na podzim 60 stroužků česneku (paličák); před rokem 90 a v uplynulém podzimu 260 stroužků (mám radost z toho, když mohu svými výpěstky podělit i širší rodinu). "99%" se podařilo sklidit, jsem zvědavý, jak to dopadne letos (zkouším dvě nové sadby). Pěstování česneku je nenáročné a není nad domácí česnek! Zároveň zkouším nyní pěstovat česnek (omladit) z pacibulek, což jsem ještě nezkoušel.

Z dětství, kdy jsem ještě vyrůstal v paneláku, si pamatuji, že bylo docela běžné u starších občanů, že měli pod okny paneláku malý záhonek, kde pěstovali nejen česnek, ale také pažitku, papriky, okurky. Loni jsem to po dlouhé době viděl v několika případech také.

Jaké zkušenosti s pěstováním česneku máte vy?
Uživatelský avatar
MRAK
VIP
Příspěvky: 3020
Registrován: 13.01.2011 11:02
Bydliště: Sever

Re: Návrat na zahrádky

Příspěvek od MRAK »

Jirka píše:Z dětství, kdy jsem ještě vyrůstal v paneláku, si pamatuji, že bylo docela běžné u starších občanů, že měli pod okny paneláku malý záhonek, kde pěstovali nejen česnek, ale také pažitku, papriky, okurky. Loni jsem to po dlouhé době viděl v několika případech také.

Jaké zkušenosti s pěstováním česneku máte vy?
S pěstováním česneku žádné,

ale na 100% ti můžu říct, jak by to u nás v Mostě dopadlo, kdyby si kdokoliv ,(Bédu Trávníčka a stýčka Pompo nevyjímaje), cokoliv zasadil a zkoušel pěstovat před panelákem .......
Uživatelský avatar
Omega
Příspěvky: 51
Registrován: 24.12.2011 18:07
Pohlaví: muž
Bydliště: Kolínsko

Re: Návrat na zahrádky

Příspěvek od Omega »

Tak v těchto krajích sázet do země snad jedině ananas, ten co od něj vede drát...
U nás a v okolních větších městech jsem si zatím nevšiml,že by opět lidé pěstovali třeba i u paneláků,ovšem na balkónech je to vidět poměrně často, ale v okolních zahrádkářských koloniích,které v posledních letech vypadaly spíše jako okrasné zahrady, přibývá opět i záhonků s užitnými plodinami, alespoň mi to tak připadá. Na zkušenosti s česnekem jsem také zvědav.
alibaba
Příspěvky: 2113
Registrován: 12.01.2011 21:27
Bydliště: North Carolina USA

Re: Návrat na zahrádky

Příspěvek od alibaba »

Tak mne napadlo ti co ziji v panelacich si mohou pronajmout na rok kus pudy od nekoho kdo zije na venkove a kde na to seberou penize to asi prvnim rokem musi zaplatit ze sveho a pak treba zahradni jahody ,cast jich zavarime prodame ve meste ,na zahradce muzeme specialne pestovat zahon neceho co bude urceno k zavarovani a prodani a tak ziskame penize na dalsi pronajem ,mnoho lidi ma na venkove pribuzne a tak pozemek muze byt zadarmo ,v panelaku se necha neco pestovat na balkone a doma v mistnostech v kvetinacich a bracha zkousel jestli doma vypestuje pomerance a bylo do bez problemu v panelaku si doma udelate stojan na treba 10 kvetinacu a pestujete a kolem zdi v kvetinacich muzete pestovat cokoliv a mit treba 2x urodu do roka .....
Redot
Příspěvky: 15
Registrován: 18.01.2012 20:45

Re: Návrat na zahrádky

Příspěvek od Redot »

Podělím se s vámi o vlastní zkušenost.rok 2011 byl pro mě a mou ženu , návratem na venkov a samozřejmě jsme se pustili i do zahrádky abychom byli alespoň v něčem samozásobitelní.Je to dřina kopat, sázet plít ale hlavně v létě pořád zalévat.Ale výsledek mě velice potěšil, první salátky, ředkvičky bez chemie chutnají velice dobře.A již po prvním roce se nám podařilo zásobit se na zimu vlastní cibulí česnekem, mrkví,petrželí,celerem,bramborama a i trocha řepy pro spestření stravy našim ovečkám a koni se našlo.Takže já mohu jen doporučit návrat k životu našich předků.Ale samozřejmě chci jít dál na letošní rok mám v plánu trochu úspory času a část zahrádky chci věnovat permakultůře, pěstování brambor na výšku podle indiánů apod.
Uživatelský avatar
kregan
VIP
Příspěvky: 2206
Registrován: 28.11.2013 8:43

Re: Návrat na zahrádky

Příspěvek od kregan »

Zajímavej článek
Víš, já bych strašně rád něco podobnýho dělal taky, ale ve městě tohle nejde. Stesky a fňukání. A zároveň tak trochu uspokojení, že je na co se vymlouvat. Že bych jako v parku zasadil celer? Nebo krávu přivázal k zábradlí u nás před činžákem? Na střeše pásl bych kozy a slepice měl ve výtahu? Počkej, neblbni.
http://winepunk.cz/2017/12/05/hlavne-zacni/
Čím víc víš, tím míň neseš.
danny1691
Příspěvky: 254
Registrován: 02.03.2015 13:28
Pohlaví: muž

Re: Návrat na zahrádky

Příspěvek od danny1691 »

Hodně optimistickej. Ale nikde nevidím- nic mi nevyrostlo, nikam nemůžu páč se to musí zalívat. Na mém balkónu se akorát udrží sem tam kytka a když je dobrý rok tak i bylinky.
Rajčatům se nedařilo.
Balkón mám situován na východ a tak mi tam přímo svítí slunko do cca 11 hodin
sauerkraut
Příspěvky: 222
Registrován: 04.11.2017 1:27

Re: Návrat na zahrádky

Příspěvek od sauerkraut »

Zalivku resi kapkova zavlaha, elektroventil z mycky, nebo z pracky a casovac za stovku z OBI.

Druha nejdulezitejsi vec jsou hovna. Moc hoven. Treba konska. S umelymi hnojivy se to michat da, ale dulezite je, aby tam bylo dost organicke slozky. Dyne, brambory, okurky, cukety, melouny, rajcata a papriky mohou prijit primo do cerstvych hoven. Doslova. Vzit to lopatou zpod kone, dat do toho sazenici melounu, zapojit zavlahu a je hotovo. Typicky to micham 1:1 s nic moc ornici a dolu pripadne dam jeste cerstvy nerozlozeny kompost (nekolik dni az mesicu od vzniku), ale treba melouny jsem letos mel presne tak, jak popisuju.

A druhy rok se do toho da dat mrkev, cesnek, zeli a podobne plodiny, ktere do cerstvych hoven nemuzou. Ta hlina je kypra a je s ni mnohem mene prace. Cim vice organicke slozky, tim lepe. Indiani v Jizni Americe pry pridavali drevene uhli.

Papriky se daji dobre pestovat v zednickych kalfasech (cca 20x35x50cm), jine plodiny nevim.

Z brambor v pytlich bylo mene brambor, nez z brambor v zahone. Rychle to vysycha. Pro pestovani na balkone bych asi zkusil ty zednicke kalfasy. Do dna je samozrejme nutne provrtat diry, aby v tom nestala voda.

Jak zvladnou na balkone rostliny jenom 11 hodin svetla denne nevim, ale nektere v tom urcite porostou. Treba turin pekne pribyval i po podzimni rovnodennosti.

Ohledne permakultury - kilo rajcat brandywine nasbiram za 400 milisekund (1 plod), na kilo divokych rajcat L. pimpinellifolium mi nestacila hodina. Fakt je, ze roste samo. Ale ten cas, co nedate do pece, date do sberu. Topinambury doporucuju, dalsi permakulturni plodiny jsem nezkousel.

Malo prace je s rajcaty (kdyz se vybere vhodna odruda; musi se vystipavat zalistky), paprikami, cuketami, okurkami, dynemi, cibulemi, cesnekem a repami. O neco horsi jsou bataty (vykopat - ale jsou na povrchu), topinambury (vykopat - ale zadna starost predtim), celery a pastinaky (musi se vykopavat, ale maji velky vynos). Jeste horsi jsou brambory (prace s vykopavanim a sazenim, mandelinka), brukve (postriky proti housenkam), mrkve (nutnost jednotit a vykopavat) a petrzele (jednoceni, vykopavani, maly vynos za tu celou praci).

Vyplati se bylinky - petrzelka, pazitka, oregano (to roste uplne samo) a libecek (ten taky).

Ale pokud by to nekdo delal ve velkem - s traktorem a tak - tak se z nekterych jednoduchych veci muze stat opruz (rucni sber velkeho mnozstvi plodu), a ze slozitych ne az tak slozite (treba to vyhrabavani brambor).
Mas mozek, tak se neboj ho pouzit!
Uživatelský avatar
Baca
VIP
Příspěvky: 1499
Registrován: 19.03.2014 19:42
Pohlaví: muž

Re: Návrat na zahrádky

Příspěvek od Baca »

Konkretne paradajky na balkone. Osem rastlin cherry v troch asi metrovych truhlikoch. Balkon otoceny priamo na juh na najvyssom poschodi, nikdy nezatieneny (loggia). NA okne vypestovane priesady zo semien. Zalievane zhruba tri krat styri krat do tyzdna (ako vysiel cas. Drenaz z asi 5cm vrstvy keramzitu. Rastliny vyviazane na rebra zabradlia. Rodit zacali koncom maja a posledne vyzrete plody som zbieral posledny novembrovy tyzden (bola vsak slusne tepla jesen). Odha dohromady vyzbieranych tesne pod 25Kg plodov. Rastliny vysoke asi 1.2m co sa tahalo vyssie som uz odstipoval, krasne sa rozkonarili :-) Tri odrody (presne uz nepametam). Cervene, Zlte a oranzove. Kazde rano a aj vecer hrst vonavych, chutnych malych :-)
Prežiť !!!
Uživatelský avatar
Desouza
Příspěvky: 813
Registrován: 02.08.2012 19:07
Pohlaví: muž
Bydliště: Za koncem světa

Re: Návrat na zahrádky

Příspěvek od Desouza »

:)
Hnojiva.jpg
Hnojiva2.jpg
Já vím že by se to nemělo ,ale snad autoři přimhouří očko . :angel
Vincit omnia veritas .
Odpovědět