Petrolej

Vše o tomto tématu - teorie, praxe, konkrétní projekty i produkty. Osvětlení, topidla, vařiče a související.
Uživatelský avatar
Winston Smith
Příspěvky: 49
Registrován: 08.06.2011 2:28

Petrolej

Příspěvek od Winston Smith »

Připadá mi zvláštní, jak se při současném pádu cen ropných produktů nehne petrolej. Rád bych menší zásobu na svícení a nikde nemohu najít rozumnější cenu než +/- 54 Kč/l. viz. http://www.vmd-drogerie.cz/petrolej-9-l ... a-cisteni/ (snad to nebude chápáno jako reklama) Neměl by někdo tip na jiný zdroj, třebas rozlévaného petroleje do vlastních kanystrů? Dík.
Uživatelský avatar
obcanX
Příspěvky: 31
Registrován: 16.09.2014 0:17
Pohlaví: muž

Re: Petrolej

Příspěvek od obcanX »

Taky to zrejme budu resit. Petrolej je asi pomerne malo prodavany produkt (od vynalezu zarovky) a tak jse ho tyhle ropni vykyvy netykaji. Nekde zde jsem taky cetl, ze ho na sviceni neni moc treba, takze tu cenu asi skousnu. Ma nekdo tip na dobrou lampu?
Uživatelský avatar
plenty wolfs
Příspěvky: 337
Registrován: 31.01.2012 12:58
Pohlaví: muž
Bydliště: Carpathian mountains

Re: Petrolej

Příspěvek od plenty wolfs »

Petrolej na svietenie je fajn ALE čmudí a výpary horenia by sa nemali dýchať. Na nejaké núdzové osvetlenie je petrolejka samozrejme použiteľná. Na dlhodobé núdzové osvetlenie buď lampový olej alebo plynové svietidlo. Na čistenie ložísk a zbraní po streľbe nič lepšie ako petrolej nevynašli ;) V obchodoch sa dá zohnať petrolej so zníženou čmudivosťou,ktorý vyrába Severochema. Keď som ho kupoval naposledy tak stál okolo 18 € - 500 CZK :envy
2ecd486a8c3f368d67b4eed5982fbd7d.jpg
Uživatelský avatar
PIPboy
Příspěvky: 169
Registrován: 14.09.2014 17:25
Pohlaví: muž

Re: Petrolej

Příspěvek od PIPboy »

A naftou (zimní) se svítit nedá, při pokojové teplotě, když dříve existovaly knotové lampy i na obyčejný rostlinný olej? (<30kč/l)
Lampový olej méně smrdí, ale je to lehčí frakce, takže hoří i bez vsáknutí, což znamená vyšší riziko požáru. Nafta je naopak težší frakce než petrolej, takže tam by riziko požáru bylo nižší.
Jenda
Příspěvky: 288
Registrován: 24.12.2013 9:46
Bydliště: JO70FB
Kontaktovat uživatele:

Re: Petrolej

Příspěvek od Jenda »

No v knotovce se dá svítit čímkoli, ale jestli má tazatel tlakovou lampu s punčoškou, protože k něčemu potřebuje víc světla, tak se mu tyhle těžší frakce (nafta, lampový/parafinový olej…) moc hodit nebudou.
Uživatelský avatar
PIPboy
Příspěvky: 169
Registrován: 14.09.2014 17:25
Pohlaví: muž

Re: Petrolej

Příspěvek od PIPboy »

Parafínový olej je totéž co lampový? Kdysi ho prodávali v hobymarketech v 5l PET lahvích za slušnou cenu.
Dnes je k sehnání jen lampový olej nehorázně drahý v 1l lahvích. A je naněm napsané "nová receptůra", což v praxi znamená, že je smradlavější a výrobně levnější. Ten původní jsem chtěl použít místo smrdutého petroleje. Žel už není k sehnání. :(
Uživatelský avatar
plenty wolfs
Příspěvky: 337
Registrován: 31.01.2012 12:58
Pohlaví: muž
Bydliště: Carpathian mountains

Re: Petrolej

Příspěvek od plenty wolfs »

Skúšal som v petrolejovej lampe rastlinný olej ale nejak to nefungovalo. Klasický plochý knôt nechce sať olej ale keď som vymenil knôt za hrubý okrúhly - sviečkový a olej za najlacnejší v akciovej ponuke lebo je riedky ;) tak to horelo a svietilo. Nie tak jasno ako petrolej ale tá vôňa vyprážaných rezňov :P
Uživatelský avatar
K4cer
VIP
Příspěvky: 1686
Registrován: 30.03.2014 20:37
Pohlaví: muž

Re: Petrolej

Příspěvek od K4cer »

Naftou v petrolejce svítit jde.
Víc to čoudí a je nutno denně čistit cylindr, a plamen je slabší a nažloutlý. Taky to smrdí jak nemocná noha.
Ale bylo světlo, a viděli jsme, že to bylo dobré.
Uživatelský avatar
Baca
VIP
Příspěvky: 1499
Registrován: 19.03.2014 19:42
Pohlaví: muž

Re: Petrolej

Příspěvek od Baca »

PIPboy 10l parafinoveho oleja za 38e s dph Uncle google nasiel do 3sekund :-)
Uživatelský avatar
kregan
VIP
Příspěvky: 2206
Registrován: 28.11.2013 8:43

Re: Petrolej

Příspěvek od kregan »

Někde tu Josef podrobně a rozsáhle (jak jinak :) )vysvětloval proč je lepší petrolej než lampovej olej. Teď to nemůžu najít.
cipis
Příspěvky: 4849
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Petrolej

Příspěvek od cipis »

No, tak to bychom měli najít, protože jsem doteď byl v přesvědčení, že to bylo přesně naopak :O
Uživatelský avatar
bivoj
VIP
Příspěvky: 4375
Registrován: 03.09.2012 19:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Tertium corpus de Solari system

Re: Petrolej

Příspěvek od bivoj »

Joe Azbest
Příspěvky: 927
Registrován: 11.02.2014 10:56

Re: Petrolej

Příspěvek od Joe Azbest »

kregan píše:Někde tu Josef podrobně a rozsáhle (jak jinak :) )vysvětloval proč je lepší petrolej než lampovej olej. Teď to nemůžu najít.
Tak ono to nevyznělo pro lampový olej negativně. Josef psal, že do petrolejky je lampový olej vhodnější protože tak nezapáchá a víc svítí. Nevhodný je do tlakových lamp, které mohou přidané složky v oleji zanášet.
Teď jsem byl v Baumaxu a mají výprodej lampového oleje 5l za 399, což je internetová cena, ale je lepší si ho koupit osobně než si ho nechat poslat - to by nemuselo dopadnout dobře.
Uživatelský avatar
kregan
VIP
Příspěvky: 2206
Registrován: 28.11.2013 8:43

Re: Petrolej

Příspěvek od kregan »

Aha, viz odkaz na postovaný vlákno. Matně sem si pamatoval, že se něco takovýho už řešilo.
mol
Příspěvky: 4
Registrován: 01.06.2014 21:39

Re: Petrolej

Příspěvek od mol »

Jak a kde skladujete petrolej?

Plánuji trochu zásob petroleje do knotových lamp, teď 10l (za rok dalších 10) a uskladnit v běžných 5l plastových kanystrech na PHM. Uložení buď sklep (trochu vlhko a váhám jestli mít hořlaviny pod zadelí zato po ruce) nebo šopa (v té je ale i dřevo).
Na jiném vlákně/fóru jsem dočetl že tenkostěnné plech kanystry nejsou pro dlouhodobé uložení vhodné,rezaví,a někdo přelévá do plastových kanystr. Údajně bezpečnější,trvanlivost stálá -proto tohle řešení, myslíte že v pohodě? Za názory děkuji předem;)
Uživatelský avatar
Artifex
VIP
Příspěvky: 1066
Registrován: 26.03.2012 17:08
Bydliště: Brno

Re: Petrolej

Příspěvek od Artifex »

HDPE je OK
Uživatelský avatar
K4cer
VIP
Příspěvky: 1686
Registrován: 30.03.2014 20:37
Pohlaví: muž

Re: Petrolej

Příspěvek od K4cer »

Já mám petrolej v 20L plechovým kanystru na naftu, hlavně proto že v takovejch mám všechny podobný tekutiny. Ale mám je v suchu a ještě podložený prknem.

HDPE je funkční a možná i lepší než plech. Nemusíš kupovat speciálně kanystr na PHM, v domácích potřebách nebo v podobným opchodě jdou koupit v různých velikostech. 5L jde i najít u pumpy (spíš dálniční) od vostřikovačů, nebo občas i 10L od AdBlue, ty sou velmi dobrý a jako bonus maj i sosák.

Ohledně uložení, já mám moje kanystry v garáži. Pokud nemáš garáž, tak bych si vybral sklep, HDPE vlhko nevadí a mít venku v kůlně s dřívím ještě hořlaviny se mi moc nelíbí.
Můžeš bejt osel, ale musíš si umět poradit :>
Uživatelský avatar
Artifex
VIP
Příspěvky: 1066
Registrován: 26.03.2012 17:08
Bydliště: Brno

Re: Petrolej

Příspěvek od Artifex »

Mně uklízečky nechávají 5 a 10l HDPE štosovatelné soudky od lihových dezifekcí a rozpouštědel, přežije to téměř vše, od oleje, petroleje, lihu až po benzin, naftu...
Uživatelský avatar
herman
Příspěvky: 1881
Registrován: 26.12.2013 17:51
Pohlaví: muž
Bydliště: Ostrava

Re: Petrolej

Příspěvek od herman »

Ovšem HDPE vlivem UV záření postupně degradují.
Až v pekle nebude volného místa, pak mrtví budou bloudit po zemi.
Uživatelský avatar
K4cer
VIP
Příspěvky: 1686
Registrován: 30.03.2014 20:37
Pohlaví: muž

Re: Petrolej

Příspěvek od K4cer »

Ve druhým dílu Výběru kanystru na petrolej - Pro pokročilé - se pak doví že kanystr s hořlavinou není ideální skladovat na slunci :roll:

Jinak s tou degradací HDPE to je sice pravda, ale rozhodně to není tak kritický - léta jsme nosili naftu do mašin v 20 a 25L kanystrech práve z HDPE a nikdy sem žádný praktický důsledky degradace nezaznamenal; to samý IBCčky, stály na dvoře roky, vopíral se vo ně oskar, a za cca 10 let poněkud zmatněly, ale na funkci (rostlináře) to žádnej vliv nemělo.
Degradují i kovový kanystry, a degradujeme i my, a dokonce rychlejc než ta umělá hmota :?

Normálně to nalej do prvního solidnějšího kanystru; a hlavně na to napiš CO to je.
Můžeš bejt osel, ale musíš si umět poradit :>
Odpovědět