Výroba elektřiny

Vše o tomto tématu - teorie, praxe, konkrétní projekty i produkty. Osvětlení, topidla, vařiče a související.
Odpovědět
PaF
Příspěvky: 1535
Registrován: 05.03.2011 21:33

Re: Výroba elektřiny

Příspěvek od PaF »

Souhlas s doporučením stavby přístěnku na vnějším plášti domu. Elektrocentrála ani plynová bomba dovnitř nepatří.
Joe Azbest
Příspěvky: 918
Registrován: 11.02.2014 10:56

Re: Výroba elektřiny

Příspěvek od Joe Azbest »

Přístřešek ano, ale pouze tam kde bývají výpadky elektřiny pravidelně, při bouřkách, silném větru ap. a centrála se používá pravidelně. Ale tady u nás za posledních 30 let byl výpadek jednou a trval hodinu. Dokonce i při povodních v roce 1997 kdy byla polovina města pod vodou a skoro celé město bez elektřiny týden, tady nebyl s elektřinou problém, protože na stejné trafostanici jako naše ulice je i nemocnice a letiště, kde přistávaly záchranné vrtulníky. Já to chci mít nachystany na opravdový průšvih (blackout) a to fakt nechci nechat ležet něco co váží 22kg a dá se snadno odnést v nějakém přístřešku u domu. Bonus umístění v domě pak je, že při běžném hluku města to nebude prakticky slyšet. A při otevřeném oknu ve štítu se to tak odráží, že je těžké lokalizovat polohu zdroje zvuku. Jednou za rok vyvleču centrály ze sklepa na půdu, nechám hodinku proběhnout, vyzkouším nabíjení a po zahřátí vyměním olej a zase jsem na rok, dva v klidu. Stejně to je nachystany jen na případný blackout v zimě, protože od půlky února do půlky řijna budu mít dostatek elektřiny z FV. A pokud by blackout trval déle než týden, tak je neubráním ani v domě, ale to už je tady dostatečně probrané v jiném tématu.
Joe Azbest
Příspěvky: 918
Registrován: 11.02.2014 10:56

Re: Výroba elektřiny

Příspěvek od Joe Azbest »

Tak jsem konečně dokončil test nabíjení baterií pro případ blackoutu pomocí dvou sfázovaných elektrocentrál.
Učinnost celého systému je, jak jsem očekával malá, ale zase to není tak hrozné. Elektrocentrály byly vyjeté do sucha a do každé jsem doplnil odměrným válcem přesně jeden litr vervy 100 (10%ETBE). Než jedna zdechla, tak nabíjely celkem 56 minut a natlačily do baterek 19%, což je u LiFePo4 28,4kWh asi 5,4kWh. Nevím kolik teď verva na pumpě stojí, ale při ceně 40 korun by vyšla 1kWh asi na 15 korun. Centrály nejely naplno (trvale by mohli dávat až 3,6kW, ale tlačily jenom 2,8kW - podle nastaveného proudu na nabíječce, pro jejich životnost to bude asi lepší.
Tady je pro ty které to zajímá krátké amatérské video: https://www.youtube.com/watch?v=X9cN9fIgtYk&t=80s
Uživatelský avatar
malajizva
Příspěvky: 853
Registrován: 14.10.2014 20:46

Re: Výroba elektřiny

Příspěvek od malajizva »

Ahoj,
děkuji za zajímavý test. :yes
Foedum inceptu, foedum exitu.
Quis autem custodiat ipsos custodes?
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8791
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Výroba elektřiny

Příspěvek od Fabulous »

Pěkná výbavička :yes
Joe Azbest
Příspěvky: 918
Registrován: 11.02.2014 10:56

Re: Výroba elektřiny

Příspěvek od Joe Azbest »

Tak další zajímavost z provozu FV. Od nedělního večera celý dům jede z FV a včera večer najednou celý dům ve tmě, což je s našim nastavením prakticky nemožné. Čekal jsem, že se večer přepneme na DS protože baterky se blížily 20% při kterých se odpojí. Kouknu z okna všude v ulici se svítí, a na tabletu se sledováním FV vidím, že na baterkách je jen 10%, a to dojde nouzovému odpojení celého domu aby se baterky nezničily a na vstupu není napětí z DS. Došel jsem k AC rozvaděči a vidím, že je shozený jistič na vstupu měničů. Nechápal jsem co se stalo, jistič jsem nahodil a dům se připojil na DS a vše funguje jak má. Víc jsem se tomu už večer nevěnoval, ale vrtalo mi to v hlavě. Dneska ráno odcházím přes garáž a venku vidímže na skříňce s nožovyma pojistkama (v majetku ČEZu) jsou poflusany panty čímsi bílým. Přejedu po tom prstem a je to bílá vazelína. V tom okamžiku jsem si uvědomil, že jsem měl návštěvu z ČEZu a vzpoměl jsem si, že jsme se v neděli někdy v noci přepli z DS na baterie i když v tu dobu to bylo nepochopitelny, protože na bateri se přepínáme pouze v době jejich nabíjení (ve dne) a po dosažení nastaveného napětí. V noci není technicky možné aby se to bez vnějšího zásahu přeplo samo protože po tmě se bateri pouze nepatrně vybíjí (asi o 2% za 12 hodin). A pak mi to konečně celé docvaklo. Navštívila mě kontrola z ČEZu, vypnuli hlavní jistič a kontrolovali černý odběr elektřiny. Dům se právě v tomto okamžiku přepnul na baterie, což je ten jediný možný technický důvod nočního odpojení od DS, k přepnutí dochází velice rychle a tak ani neblikly světla. A při té jejich manipulaci se jim podařilo shodit ten jistič na vstupu DS do měničů. To budu muset teprve zjistit jak to je možny a jak se jim to povedlo. A protože další dny svítilo slunce, tak až ve čtvrtek večer jsme zjistili, když zhasnul celý dům, že jsme úplně odpojeni od DS. Kdysi jsem tady psal, že potřebuji dodělat signalizaci výpadku DS, protože jako ostrov nejsem schopen to při běžném provozu zaznamenat. Kdybych to měl, tak vím, že k výpadku došlo a věděl bych proč jsme se v noci přepli z DS na baterie předčasně. Zajímal mě taky přesný čas kontroly, což se z diagnostiky FV dalo snadno zjistit na minutu přesně. Kontrola proběhla v neděli 28.1 v 22hodin a 20minut. Je to normální, že jsou tak aktivní? :-)
cipis
Příspěvky: 4843
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Výroba elektřiny

Příspěvek od cipis »

Podej oznámení na neznámého pachatele, asi ne na obecné ohrožení, ale něco se určitě najde.
Vypnout někomu hlavní přívod, bez jeho vědomí, tak je dost o hubu.

Jinak já ten přívod k přepínači nemám jištěný, resp. je jištěný hlavním 3f jističem o pár metrů dál, tím hlavním. Mám tam pouze vypínač, abych to mohl odepnout, když bych se v tom hrabal. Právě přesně z tohoto důvodu. Ač je vypínač tařka dvakrát dražší než jistič, tak nehrozí, že vypne sám. V případě průseru vypadne hlavní jistič.
Joe Azbest
Příspěvky: 918
Registrován: 11.02.2014 10:56

Re: Výroba elektřiny

Příspěvek od Joe Azbest »

Tak jsem bohužel rozséval dezinformace :-) Ten výpadek a přepnutí na baterie v neděli byl pravděpodobně způsobený opravdu jen nějakým krátkodobým vypnutím el. v ulici. A jak mi ráno řekl soused, včera protahovali ulicí dva ČEZáci a dům od domu otvírali rozvaděče s nožovyma pojistkama a čistili je a promazávali panty a zámky u dvířek (to slyším poprve). Jediná záhada tedy zůstává co vlasně udělali, že mi vypnul jistíč před měniči. Budu muset nasimulovat co asi mohli udělat a zjistit co s tím. To ale nic nemění na tom, že si musím konečně dodělat tu signalizaci vypnutí DS. A za měsíc budou před vchodem i garáží 4K kamery ...
BOB2016
Příspěvky: 142
Registrován: 23.01.2018 9:50
Pohlaví: muž

Re: Výroba elektřiny

Příspěvek od BOB2016 »

Pomocny kontakt na istici by riesil zhodenie, spadnutie istica. Neriesi ti ale ked je pripojka bez napatia.
Ak mas zapojenie OnGrid, tak by si mal dostavat tu informaciu zo systemu, Wattrouter???
Joe Azbest
Příspěvky: 918
Registrován: 11.02.2014 10:56

Re: Výroba elektřiny

Příspěvek od Joe Azbest »

Jedu jako ostrov - offgrid. DS jako záloha. Žádny vytěžování zatím nemám.
BOB2016
Příspěvky: 142
Registrován: 23.01.2018 9:50
Pohlaví: muž

Re: Výroba elektřiny

Příspěvek od BOB2016 »

Off grid myslene ze kym je k dispozicii energia z aku, alebo slnka, tak je DS odpojena?

Co pripaja DS ak sa minie energia v aku?

Je pri tom prepnuti kratkodoby vypadok?

Lebo v takomto scenari si viem predstavit oddelene meranie pritomnosti napatia z DS...
Uživatelský avatar
bacil
Příspěvky: 2925
Registrován: 29.10.2013 15:56

Re: Výroba elektřiny

Příspěvek od bacil »

Dle vyjádření EGD je ostrovní systém zcela oddělený od DS a obě sítě nejsou nijak propojené. Pokud to má ATS, tak to není osrtov a vztahuje se na to veškeré papírování a provedení podle požadavků distributora.
Levná dezinfekce: viewtopic.php?p=217870#p217870
Ozon 2,5ppm/30min: https://rozpad.cz/viewtopic.php?p=216273#p216273
UVC 60J/m2, peroxid 1 minuta 0,5-6% roušky, 0,5% na všechno
Joe Azbest
Příspěvky: 918
Registrován: 11.02.2014 10:56

Re: Výroba elektřiny

Příspěvek od Joe Azbest »

To máš pravdu. Skutečný ostrov by měl mít odpojenou i zem. Je to tedy pseudoostrov :-) Vím, že to nemám v souladu s normama, odpojení provádí měniče v řádu milisekund (mělo by být odpojováno stykačema,vím). Pro mě je prioritní nezávislost a bezpečnost a to je bohužel někdy v rozporu s normama. Norma ale není zákon (asi teda mimo BOZP) a není právně závazná. Fyzická osoba pak může mít problém třeba s pojišťovnou při plnění. Vzhledem k úrovni současné techniky se dají rizika omezit na minimum. Uvidíme co distributor, zatím je dva roky klid. Myslím, že mají úplně jiné starosti.
cipis
Příspěvky: 4843
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Výroba elektřiny

Příspěvek od cipis »

To neni tak docela pravda, prepinat to jde, jen se to nesmi jmenovat ats ... Na Mypower na to tema byla debata, vysledkem bylo vyjadreni tusim od projektanta, za boha to tam ale nemuzu najit ...
drigon
VIP
Příspěvky: 2964
Registrován: 28.11.2012 23:44

Re: Výroba elektřiny

Příspěvek od drigon »

BOB2016 píše: 02.02.2024 13:52 Pomocny kontakt na istici by riesil zhodenie, spadnutie istica. Neriesi ti ale ked je pripojka bez napatia.
Ak mas zapojenie OnGrid, tak by si mal dostavat tu informaciu zo systemu, Wattrouter???
Napěťové hlídací relé. Při poklesu pod nastavenou hodnotu napětí spustí signalizaci.
Další možností jsou tři relátka. Jedno na každé fázi jehož cívka je napájena z DS. Při ztrátě napětí v DS relé odpadne, čímž dojde k sepnutí signalizačních kontaktů a spuštění signalizace. Signalizační kontakty všech tří relé lze propojit paralelně tak, aby stačila jedna signalizace na všechny tři fáze.
Koukej tak, aby jsi viděl.
Uživatelský avatar
malajizva
Příspěvky: 853
Registrován: 14.10.2014 20:46

Re: Výroba elektřiny

Příspěvek od malajizva »

zdarec,
tak za leden jsem vyrobil a spotřeboval z FVE 260 kW.
(vyrábím pouze tolik co spotřebuji. Neprodávám. takže ve sluneční dny nahřeju bojler, dobiju baterky a pak se pokud nědělám něco velkýho systém fláká. co ostatní?
Foedum inceptu, foedum exitu.
Quis autem custodiat ipsos custodes?
Joe Azbest
Příspěvky: 918
Registrován: 11.02.2014 10:56

Re: Výroba elektřiny

Příspěvek od Joe Azbest »

drigon píše: 03.02.2024 10:16
BOB2016 píše: 02.02.2024 13:52 Pomocny kontakt na istici by riesil zhodenie, spadnutie istica. Neriesi ti ale ked je pripojka bez napatia.
Ak mas zapojenie OnGrid, tak by si mal dostavat tu informaciu zo systemu, Wattrouter???
Napěťové hlídací relé. Při poklesu pod nastavenou hodnotu napětí spustí signalizaci.
Další možností jsou tři relátka. Jedno na každé fázi jehož cívka je napájena z DS. Při ztrátě napětí v DS relé odpadne, čímž dojde k sepnutí signalizačních kontaktů a spuštění signalizace. Signalizační kontakty všech tří relé lze propojit paralelně tak, aby stačila jedna signalizace na všechny tři fáze.
Přesně tak to chci udělat.
BOB2016
Příspěvky: 142
Registrován: 23.01.2018 9:50
Pohlaví: muž

Re: Výroba elektřiny

Příspěvek od BOB2016 »

Ak ide len o signalizaciu nepritomnosti napatia DS, tak sa to zjednodusuje.
3 rele, cievky zapojene kazde na jednu fazu a nulak. "Do hviezdy." Cievky napajane z DS.
Na kontaktoch napätie z fotovoltaiky. Na kazdom rele prepinaci kontakt. Ak budu 3 dvojice zelene a cervene svetielko, tak signalizuje vypadok po jednej faze ( u mna doma sa to tak obcas stane).
Ak budu zelena a cervena signalka, tak vidim stav korektne - svieti jedna, alevo druha, eliminujem chybu ze mi zhasne kontrolka, lebo sa napriklad odpoji niekde drôt ku kontrolke.

Kedze, ak som spravne pochopil, napatie zo striedaca sa nikdy nedostane na stranu DS tak signalizacia bude korektne fungovat aj pri prepnuti na zalohu z DS, len napatie na kontaktoch bude to iste.

Naviac, ak za beznej premavky /dom je pripojeny na fotovoltaiku/ zhasne zelene svetlo a nerozsvieti sa cervene, tak mam info ze bud je chyba na strane fotovoltaiky, (aj tam asi moze vypadnut jedna faza) alebo je chyba na signalizacii... ( to rele sa tiez niekedy pokazi).

Asi by sa dala vymysliet aj "dokonalejsia" signalizacia, ale chcelo by to viac relatiek... :-)
Odpovědět