Energie z děštových kapek - vynalezl 14ti letý chlapec

Zajímavé informace a odkazy odjinud...
Odpovědět
Fjord
VIP
Příspěvky: 797
Registrován: 05.07.2011 0:50

Energie z děštových kapek - vynalezl 14ti letý chlapec

Příspěvek od Fjord »

Snad každý někdy naslouchal tomu, jak kapky deště dopadají na střechu. Ale asi málokoho napadlo, kolik energie je v kapkách deště ukryto. Čtrnáctiletému Kanaďanovi Raymondu Wangovi ale tato myšlenka nedala spát. A sestrojil zařízení, které umí energii dopadajících kapek zužitkovat. Zatím má podobu malého modelu, který rozsvítí malou LED diodu, ale Wang věří, že se mu podaří sestrojit střechu, která bude díky dešti dodávat domu energii.

Své zařízení nazval „kombajn na počasí“. Jde o jednoduché zařízení, které přeměňuje energii dopadajících kapek a větru na elektrickou energii a tu pak ukládá do kondenzátorů.

„Ležel jsem jednou ve své posteli a poslouchal, jak déšť bubnuje na střechu našeho domu. Přemýšlel jsem o článku o piezoelektrických materiálech, který jsem nedávno četl. A pak mě napadlo, že by se to dalo nějak spojit a využít déšť jako zdroj energie,“ popisuje pro server ieee spectrum vznik svého nápadu.

Piezoelektrické materiály využívají piezoelektrického jevu. Zjednodušeně řečeno při stlačení krystalů dochází ke vzniku elektrického napětí. Piezoelektrická zařízení se používají například při automatickém zapalování plynových spotřebičů nebo zapalovačů.

Raymond Wang, student St. George School, se pak pustil do porovnávání piezoelektrických materiálů. „Je jich celá řada, piezoelektrické krystaly, polymery, materiály na bázi keramiky,“ vysvětluje mladý vědec. „Dal jsem si na čas a prozkoumal vlastnosti všech, nebo přesněji těch nejvíce používaných,“ popisuje dále s tím, že hledal takové materiály, které by byly dostatečné citlivé.

Jako nejvhodnější vybral polyvinyliden fluorid. Zakoupil si ho o velikosti listu papíru a nainstaloval jej na malý model domu. Na něm pak testoval, jak se bude mechanická energie dopadajícího deště a větru měnit na elektrickou energii.

Svůj model vystavil skutečným povětrnostním podmínkám a sledoval, kolik energie lze získat z větru různé rychlosti, z dopadajícího deště a sněhu, nebo z krupobití. „Jsem přesvědčený, že to zařízení může opravdu fungovat,“ tvrdí Raymond Wang. „Ke svému modelu jsem připojil LED diodu, která dokázala svítit docela dlouhou dobu.“

„Když jsem si ověřil, že ta idea v zásadě funguje, pustil jsem se do hledání materiálu, který je v přeměně energie nejefektivnější,“ říká Raymond Wang. Mladý vědec se snaží vylepšit obvody svého modelu, vybrat nejefektivnější piezoelektrický materiál a celkově kombajn na počasí vylepšit. „Myslím, že až jednou bude toto zařízení v podobě skutečné střechy domu, bude moci domu dodávat nějaký díl jeho spotřeby energie.“

http://youtu.be/OUGcmFxn3p8

Zdroj: ekolist.cz
slaffko
Příspěvky: 1
Registrován: 21.07.2012 12:43

Re: Energie z děštových kapek - vynalezl 14ti letý chlapec

Příspěvek od slaffko »

Zaujímavý nápad.
Ale nebolo by lepšie/efektívnejšie ich na tej streche zacytiť do nejakého bazénu alebo nádrže a potom pomocou vodnej elektrárničky vyrávbať elektrinu?

Vlastne keď nad tým tak rozmýšlam tak sa to dá skombinovať.
využiť najprv kynetickú energiu kvapky a pomocou chlapcovho zariadenia z nej dostať elektrickú energieu
vodu odviesť do nádrže umiestnenej niekde nad zemou a zachovať tak jej polohovú/ statickú energiu.
a tú v prípade potreby využiť na pohon elektrárničky.

otázka je cena danej piezoelektrickej technológie.
Uživatelský avatar
dracekvo
VIP
Příspěvky: 3607
Registrován: 06.02.2012 18:05

Re: Energie z děštových kapek - vynalezl 14ti letý chlapec

Příspěvek od dracekvo »

bych raději na ten volnej plac dal solární panely.
Tohle bude vhodné jen na rovné střechy. Na šikmé se nepředá skoro žádná energie.
Uživatelský avatar
Josef
Rozpadlík
Příspěvky: 1727
Registrován: 10.03.2011 7:20

Re: Energie z děštových kapek - vynalezl 14ti letý chlapec

Příspěvek od Josef »

Energii lze získaz z ledasčeho. Ale vždy by mělo být splněno pravidlo, že: "Energie získaná ze zařízení po dobu jeho životnosti musí být větší než energie, kterou bylo nutno vynaložit na výrobu zařízení, včetně těžby surovin a následné likvidace." V opačném případě je to - "v malém" jen takové dětské hraní, - "ve velkém" pak pro přírodu ekologická katastrofa.
Odpovědět