Vybavení domácnosti - ruční nářadí, kvalita, značky

...aneb pily, lopaty, lezecké vybavení apod.
Odpovědět
urbanwarrior
VIP
Příspěvky: 810
Registrován: 24.08.2012 22:16

Re: Vybaveni domacnosti - rucni naradi-kvalita, znacky

Příspěvek od urbanwarrior »

ad lis na obrázku - ta konstrukce je srandovní - 12 t ty spojovací šrouby vytrhá spolehlivě ven. Spíš přání otcem myšlenky. Nápad dobrý, ale provedení jak z Matějské pouti.
Uživatelský avatar
bivoj
VIP
Příspěvky: 4366
Registrován: 03.09.2012 19:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Tertium corpus de Solari system

Re: Vybaveni domacnosti - rucni naradi-kvalita, znacky

Příspěvek od bivoj »

2 uw - pokud nepředpokládám, že ty šrouby jsou z blata, ale alespoň 8.8 tak něměj obavu... i jeden jediný takový šroub udrží na střih těch dvanáct tun naprosto spolehlivě... O jejich vytrhnutí z traverzy je možno také s úsměvem pochybovat.
(Doporučuji nastudovat nejprve něco kolem základních parametrů pevnosti ocelí, meze kluzu, atp.)
urbanwarrior
VIP
Příspěvky: 810
Registrován: 24.08.2012 22:16

Re: Vybaveni domacnosti - rucni naradi-kvalita, znacky

Příspěvek od urbanwarrior »

bivoj: no ty ses do mně obul, jako bys to kreslil :lol: . Na průmyslovce jsme měli babu na strojařinu a ta nás pérovala tak, že bych to ještě dneska možná se starejma strojnickejma tabulka zvládl... (Dodneška bych ještě o půlnoci vypotil rovnovážný graf uhlíku a železa při tavbě ...a kde se vylučuje perlit... :head no to už asi ne). Když se scházíme s klukama, dodnes se bavíme jejím ráčkováním, když popisovala, jak Sharrrrrrpyho kladivo přřřřřerrrrrazí pokusnou krrrrychličku nebo trrrrrhačka tahem přřřřetrrrhne vzorrrrrek.

Spíš jsem mluvil o vizuální fórovosti - znalosti meze tažení a další legrácky jsou ti už dneska asi k ničemu, protože na tomhle exempláři by se dřív ustřihly (odhaduji) ty spojovací díly - šrouby na vrchu nebo ty dolní zarážky. Podle toho jak se lesknou spíš než strojní ocel připomínají dnes tak populární kompozity - šrouby z nich jsou křehké a jejich parametry by mě docela zajímaly, když naše staré normy neplatí, není to k čemu srovnat a vozí to z nějaké dvorkové ocelárny někde z čínského venkova, jak to kdo zkontroluje a dtto použité kovové profily na stojny. Teprv později bych tipnul, že se opotřebuje zeslabené okolí horního složení ze dvou šroubů (stojny-protože to nebude přesně spasované, bude tam vůle; uchycení panenky každá osová nepřesnost se projeví opět ve spojovacích bodech). Při udávaných 30t, jak tu někdo psal bych si proti lisu vsadil, na výrobek z obrázku bych bez počítání zkusil nějakou malou panenku - 2, max (a nerad) 5t.

Ale samozřejmě se můžu mýlit, říkám jen svůj názor. Závěrem zdůrazňuji že nápad se mi líbí, vč. aplikace na cihly a obrázek jsem si uložil do archivu s tím, že bych viděl raději než líbivý lakovaný povrch bytelné provedení á la 40x50 jackel...
Uživatelský avatar
bivoj
VIP
Příspěvky: 4366
Registrován: 03.09.2012 19:54
Pohlaví: muž
Bydliště: Tertium corpus de Solari system

Re: Vybaveni domacnosti - rucni naradi-kvalita, znacky

Příspěvek od bivoj »

2 uw - tak ono obecně u všech podobných výrobků já osobně vždy předpokládám jisté "dodo", aby se s tím dalo nějak seriózně pracovat. I kdyby se měly ty šrouby vyměnit za pevnostní 12.9 a zarážky za něco pevnějšího (materiál na ty zarážky se nemusí přímo kupovat, u rozpadlíka předpokládám slušné improvizační schopnosti - zde bych to viděl na dvě poloosy ze šroťáku).

Ty stojiny to musí vydržet i když budou z oceli třídy 10 (a to budou).

Proto jsem také psal, že není nic složitého si něco takového postavit. Koupit pořádná Učka, dobře svrtat či svačit, použít kvalitní spojovací materiál a kvalitní panenku...
urbanwarrior
VIP
Příspěvky: 810
Registrován: 24.08.2012 22:16

Re: Vybaveni domacnosti - rucni naradi-kvalita, znacky

Příspěvek od urbanwarrior »

Přesně tak, důležitá je idea.

Zvětšil jsem ten obrázek a matroš má do traverzy hodně daleko, spíš to bude nějaká ohýbanina - a podívej se na ty sváry na horním ráhnu... Myslím, že jestli to někde ulítne, tak tam.
prvak
Příspěvky: 85
Registrován: 17.09.2012 15:16
Pohlaví: muž

Re: Vybaveni domacnosti - rucni naradi-kvalita, znacky

Příspěvek od prvak »

Kvalitne rucne naradie je k nezahodeniu ja som si zvykol chodit do rakuska raz za cas na blsak do autokina wieden ci so shwechatu mladsi rakusaci to predavaju a ani netusia na co sluzi.

Radsej kupim 30 rocny hoblik ako novy, ktory sa hned posere.
zohnal som tam slusne hobliky,velke dlata, rucnu vrtacku, rucny lis, dlhe stolarske vrtaky, nastavce do kovadliny atd...
cena veci sa pohybuje tak 1 euro za kilo ci lepsie naradie 5,10 eur

Rucne naradie nezabera Tolko ako elektricke ma dlhu zivotnost a rychlu navratnost a hlavne to starsie nema kurvitka co je v dnesnej dobe neocenitelne a prezije Vas
michal
VIP
Příspěvky: 142
Registrován: 17.02.2013 18:18

Re: Vybaveni domacnosti - rucni naradi-kvalita, znacky

Příspěvek od michal »

Kvalitní nářadí : MAKITA, METABO, NAREX, HILTI.
Hobby: BOSCH, ASSIST, EINHELL, DE WATT, BLACK &DECKER.
Hobby nářadí se vyměnuje v záruční době ale může se narazit i na kus, který ,,je věčný".Nejlepší zkušenosti mám s Makitou
(ale za cenu jedné makity si koupím 3 hobby).
Nejhorší je Assist (myslím ,že francouzi vyrábějící v Číně), nářadí vždy vyměněno v zár.lhůtě ( 2 roky), nutno přiznat vždy bez problémů.Při nákupu je potřeba pořídit vždy 2 ks (jeden pracuje, druhý je na výměně).
hipik86
VIP
Příspěvky: 143
Registrován: 30.08.2013 11:39
Pohlaví: muž
Bydliště: Praha + Střední Čechy (vysloveně trvalé bydliště nemám)

Re: Vybaveni domacnosti - rucni naradi-kvalita, znacky

Příspěvek od hipik86 »

Co se nářadí týká..
Elektrické - používám výrobky značky DeWalt (úhlovou brusku, přímočarou pilu, akuvrtačku s příklepem, akušroubovák a vibrační brusku), tři roky používání (karosářské práce, trubkové konstrukce, takže vesměs jen ocel), přímočarka se používá při výrobě dřevěných forem a vibračka při hrubých pracech na karosérii a kopytech na laminování. Za tu dobu jsem o všeho objevil je jeden háček a tím je uživatel. Hlavně akuvtačka je nesmyslně silná, takže když s ní utahuji M12 matice, tak se mi stalo že semnou praštila o zem. Naprostá a totální špička, ano stojí strašný prachy.
Doma používáme všehochuť ať jsou to levné věci z lídlu nebo solidní Makita. Makita šlape i po mnoha letech jak zamlada. Ale takový ty hypermarketový akce záleží kus od kusu.

Co se ručního nářadí týká, tak z počátku skepticky jsem přistupoval k nářadí Extol (hlavně malé šroubováčky, sem tam nějaké kleště). Svoji práci to udělá a kupodivu to docela drží.
Kleště doporučuji Knipex a případně Gola, vše ostatní se mi rozmotalo, zohýbalo nebo roztrhlo (bavím se hlavně o sikakleštích)
A jak jsem psal ve vánočních dárkách, tak gola sada. Ježíšek se pochlapil a přinesl mi sadu jména, které neznám, ovšem vyrobeno v licenci BDS a golu od BDS používám už 4 roky denně, má za sebou 2 závodní sezony a nespočetněkrát vyndaný motor, rozpůlený a znovu složený a vložený. Největší ráčnu používám jako kladivo, šroubovák jako páčidlo, největší plochý nástavcový bit byl upraven do tvaru hrotu kopí a používá se jako vytahovák na zalomené šrouby, prodlužovací nástavce ze dvou gol (2 stejné goly máme ve dvou sousedních dílnách) používám jako páku (celková délka všech nástavců vytvoří páku s ramenem cca 70cm) při utrhávání zarezlých šroubů a matic. A jediné co se rozbilo, tak je stržená malá ráčna, protože s ní někdo povoloval M14. Sada má cca 150 dílů, tři ráčny, oříšky od 4 - 32 v různých variantách, speciální ořechy na kola, speciální na svíčky. K šroubováku je sada bitů skoro bych řekl až hodinářských (třeba torxe tam jsou od T5 - T40). Prostě půlka dílny v jedno kufru. Dva roky jsem jí somroval u ježíška a co čtvrt roku jezdil do obchodu jestli jí tam ještě má a vždycky jsem se ptal jestli jí někdo reklamoval a prý jich prodal už řádově hodně přes stovku a zatím nikdo. Takže pokud chcete někdo golu na kterou se může spolehnout a nechce moc investovat, tak ať zapátrá, páč tohle všechno stojí cca 3 500Kč.
pepa_z_brna
Příspěvky: 339
Registrován: 01.07.2013 21:38

Re: Vybaveni domacnosti - rucni naradi-kvalita, znacky

Příspěvek od pepa_z_brna »

Neni to nahodou gola BGS misto BDS??? Ja mam tu co ma 171 dilu a kvalita OK-asi rok pouzivani hobby. Jinak jsem si nadelil ted makitu BHP453SHEX a taky parada (hlavne za 1/2 prumerne ceny )
Přílohy
23335.jpg
23335.jpg (80.01 KiB) Zobrazeno 12387 x
hipik86
VIP
Příspěvky: 143
Registrován: 30.08.2013 11:39
Pohlaví: muž
Bydliště: Praha + Střední Čechy (vysloveně trvalé bydliště nemám)

Re: Vybaveni domacnosti - rucni naradi-kvalita, znacky

Příspěvek od hipik86 »

Jo to je ona. Nevím proč jsem napsal BDS místo BGS. Jen mi přijde lepší místo tohoto vnitřního tvaru oříšku ten starý klasický. Údajně se tenhle typ (co je na té fotce) má snahu rozthnout, ale zatím jsem neměl tu čest to vidět na vlastní oči.
RAD
Příspěvky: 214
Registrován: 27.11.2013 10:39

Re: Vybaveni domacnosti - rucni naradi-kvalita, znacky

Příspěvek od RAD »

Dokáže někdo doporučit levné leč kvalitní krimplovací kleště ? Jde mi o dutinky / očka / autokonektory a podobné naprosto základní záležitosti. Na trhu je jich přehršel a protože jsem vše i konektory vždy pájel tak se v tom nevyznám.
Uživatelský avatar
štaflík
Příspěvky: 4381
Registrován: 01.02.2012 12:08
Bydliště: Sudéta

Re: Vybaveni domacnosti - rucni naradi-kvalita, znacky

Příspěvek od štaflík »

Dobré zkušenosti mám jednak s Metabo (akušroubováky) a Maktec, což je levnější řada Makity. Podle mě dost nad Boschem, o hobbymarketovém šrotu nemluvě.
Hohepa
VIP
Příspěvky: 3473
Registrován: 22.07.2013 22:16
Bydliště: Praha

Re: Vybaveni domacnosti - rucni naradi-kvalita, znacky

Příspěvek od Hohepa »

U akuvrtaček jsem vystřídal jak doma tak i v rachotě hodně výrobců a zatím poslední domácí je právě BOSH 10,2V . :shock:
Pokaždé jako první odešel akumulátor a u Boshe se mi líbí, že sjednotil aku pro víc druhů nářadí např vrtačka, bruska , přímočarka, multifunkční kmitačka aj. vše má stejný aku a stačí jedna nabíječka. V případě potřeby lze aku bez problémů dokoupit - stejně tak další nářadí bez aku a nabíječky, které už člověk případně má :P
Navíc je to malá kočička co od ní nebolím ruka, ale má stejnou mechaniku a motor jako velké příbuzné.
Je to mazlík.
kapacita aku je sice malá ale zato mám tři, a než vytluču jeden tak se druhý stačí nabít a pořád je třetí do rezervy.
bosh.png
bosh.png (233.1 KiB) Zobrazeno 11997 x
P.S.: Mám takový pocit, že motory pro akunářadí vyrábí stejně jen jedna fabrika od které je berou všeci výrobci.
Maximus
VIP
Příspěvky: 6526
Registrován: 12.01.2011 19:24
Bydliště: ČSR

Re: Vybaveni domacnosti - rucni naradi-kvalita, znacky

Příspěvek od Maximus »

Jenomže zelený Bosch je hobby kvalita s určitou, ale minimální přidanou hodnotou za skoro profi cenu :?. Táta měl zeleného Bosche - normální i aku vrtačku a vydržely občasné hobby využití pouze po dobu záruky a to stály skoro stejně a možná i víc než obdobné "nádobíčko" od Makity, která je kvalitativně úplně jinde.
Hohepa
VIP
Příspěvky: 3473
Registrován: 22.07.2013 22:16
Bydliště: Praha

Re: Vybaveni domacnosti - rucni naradi-kvalita, znacky

Příspěvek od Hohepa »

Nechci aby to znělo rejpavě , tím že BOSHE-Aku mám tak , je to fakt jen čirá zvědavost a snaha vyhnout se problémům.
Co konkrétně odešlo ? Kde byla závada ? Aku, motor, převodovka, pevnost nosného skeletu ?
Mohu poprosit o info co na konkrétních kusech bylo poruchové a jak bylo nářadí používáno ?

Osobně ji mám na drobné mechanické práce . Díry (na trhací nýty, vruty aj.) cca průměr 4 mm a to většinou plast, dřevo nebo kompozit. TEX tak do 6 mm. Díry do železa průměr 10 mm s aku většinou nedělám. Za těch 20 let co akuvrtačky používám, tak mi jako první vždy odešel akumulátor!! S jednou výjimkou kdy jsem si v rachotě vyfasoval vyřazenou makitu, co měla deset let rachoty na montážích a aku, asi po třetí repasi, vydržel 10 minut .
Tam na motoru skončily uhlíky.
Ale zase ! jsem s ní defloroval plast , hliník , dřevo. Prostě dáma makita si u mě užila důchod i 10% nasazením. :D
S prací na horní hranici výkonu akuvrtaček, to jsem panic, tam nemám osobní zkušenost .
Proto bych byl povděčný za osobní zkušenosti druhých.
Uživatelský avatar
Fabulous
Administrátor
Příspěvky: 8794
Registrován: 17.09.2011 21:33
Pohlaví: nevím, skryto ve špeku
Bydliště: Praha a okolí
Kontaktovat uživatele:

Re: Vybaveni domacnosti - rucni naradi-kvalita, znacky

Příspěvek od Fabulous »

Od doby, kdy jsem se živil jako prodejce profi nářadí již uběhlo mnoho času, ale od těch dob mi nesmí cokoliv s nápisem Bosch do domu. Průšvih byly i "profi" modré řady, které odcházely stejně hbitě, jako hobby. A hobby byly a jsou u Bosche naprostý odpad. To je lepší Black a Decker, který firma Bosch sice také vlastní, ale kupodivu funguje docela dobře.

Sázka na jistotu jsou Japonci a jejich profi řady - Makita, Hitachi, Ryobi, anebo paradoxně Číňani, kteří zkopírovali jejich starší modely.
Uživatelský avatar
Desouza
Příspěvky: 813
Registrován: 02.08.2012 19:07
Pohlaví: muž
Bydliště: Za koncem světa

Re: Vybaveni domacnosti - rucni naradi-kvalita, znacky

Příspěvek od Desouza »

Za mne jednoznačně Makita - vrtačka klasik + aku a Hitachi - bourací kladivo , Leister - svařování plastů .... chybu neuděláte . Osobně odzkoušeno ;)
Hohepa
VIP
Příspěvky: 3473
Registrován: 22.07.2013 22:16
Bydliště: Praha

Re: Vybaveni domacnosti - rucni naradi-kvalita, znacky

Příspěvek od Hohepa »

A co konkrétně odcházelo ?
Osobní zkušenost: tchán má zelenou BOSHku 220V (s příklepem) už cca 15 let - model co už ani není v nabídce
a dělal s ní celou rekonstrukci chalupy. Božka furt drží.
V těhlech ohledech je osobní zkušenost koncového uživatele nanic
Jó prodejce to je jiná :D
Tak co na těch aku odcházelo ?
cipis
Příspěvky: 4848
Registrován: 26.10.2012 13:27
Pohlaví: muž
Bydliště: blízko Brna

Re: Vybaveni domacnosti - rucni naradi-kvalita, znacky

Příspěvek od cipis »

Na zelené akuvrtačce Bosch mi také odešly akumulátory a to to nebylo ani po moc dlouhé době. Tak jsem to vyřešil tím, že tam připojuji lipol aku z airsoftek :D
Jinak mám modrou Bosch GBH 2-26, min. 8 let, teprve loni na podzim šla do servisu (cca. 2000Kč), přestala klepat, já se ani nedivil, protože zbourala půlku baráku a někteří se k ní nechovali tak, jak měli (já to nebyl, ale řada lidí se k půjčeným nechová jak k vlastnímu, tedy z toho je jasné, příště už nepůjčovat).
Uživatelský avatar
štaflík
Příspěvky: 4381
Registrován: 01.02.2012 12:08
Bydliště: Sudéta

Re: Vybaveni domacnosti - rucni naradi-kvalita, znacky

Příspěvek od štaflík »

Také nemám ůplně dobré zkušenosti s Boshem a B&D. Záruku tu přežilo cca dvojnásobně, což je dnes celkem ůspěch, ale vedle stařičkých Narexek, Makit a Motabo byla funkčnost tohoto nářádí víceméně efemerní.
Odpovědět