Svitidla a lampy - stolní, přenosné a stacionární

...aneb pily, lopaty, lezecké vybavení apod.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Grunt
Příspěvky: 1586
Registrován: 11.12.2011 20:58
Bydliště: Jih Moravy

Re: Svitidla a lampy - stolní, přenosné a stacionární

Příspěvek od Grunt »

Rád bych se podělil o takový menší „zlepšovák“. Fulton MX991 alias GI Flashlight asi představovat nemusím:
Obrázek
každý kdo hrál Vietcong nebo viděl nějaký válečný film důvěrně zná. Cca před 15 lety si mi podařilo ukořistit „kopii“ (a nejspíše čínskou) na nějakém armádním výprodeji za pár děngů. Je to klasika fungující na dva D články (u nás známé buřtíky), no vzhledem k tomu že z (a asi pravděpodobně čínské) výroby se do toho montuje bajonetová žárovička snad do trafopájky s celkovým výkonem tak 2W (z toho 1,5W tepelného) za 8Kč se mi to nějak válelo zaházeno 15 let na půdě, poněvadž jsem to považoval spíš za hračku než za užitečnou svítilnu.
IMG_0047.jpg
IMG_0047.jpg (63.4 KiB) Zobrazeno 937 x
Samozřejmě dnes s posunem o pár let kdy je moderní do všeho šroubovat LED varianty a vyrábějí se už i LED varianty těchto trafopájkových osvětlovadel si to prostě o upgrade přímo říkalo:
budiž světlo
budiž světlo
IMG_0050.jpg (29.92 KiB) Zobrazeno 937 x
161Kč s daní, PX13. 5, P13 4-24V LED, kdy stačí jen starou vyšroubovat a novou našroubovat a rázem je z hračky celkem užitečná věc. Nejvíc jsem měl strach, že LED dioda nebude svítit při třech voltech, ale kupodivu funguje. Je sice trošičku problém se zapálením, nevím jestli jsou to kontakty nebo co, ale jakmile se ji podaří rozsvítit dál už svítí úplně bez problémů. A myslím že i chvíli bude než zase napětí na bateriích klesne pod nějakou hranici kdy prostě dioda vypne.
originální žárovka
originální žárovka
zarovka.jpg (74.19 KiB) Zobrazeno 937 x
Bohužel neřeknu jakou to má svítivost, ale odhadem to svítí tak 3× líp. Samozřejmě nepříjemné monochromatické studené LED světlo. No a co čert nechtěl, po patnácti letech sem objevil že jsou v tom schované ještě originální filtry:
dodané filtry
dodané filtry
IMG_0054.jpg (93.17 KiB) Zobrazeno 937 x
A zelený a červený filtr je opravdu hodně dobrý. Další se samozřejmě dají dokoupit. Takže pokud někdo není vyloženě fanda čelovek jako já, můžu jen doporučit. Třeba na ryby za tu cenu fakt za kterou se ty kopie sehnat + LED světlo je to fakt dobré.
Odpovědět