Ayn Randová - Atlasova vzpoura

...aneb pro chvíle oddychu a relaxace. Pouze k tématu.
Odpovědět
Joe Azbest
Příspěvky: 927
Registrován: 11.02.2014 10:56

Ayn Randová - Atlasova vzpoura

Příspěvek od Joe Azbest »

Právě vychází česky. Myslím, že dobrý tip na vánoce i pro rozpadlíka. Pokud dostanu, přečtu a něco o tom napíšu.
Uživatelský avatar
Dagobert
Příspěvky: 581
Registrován: 28.05.2014 12:21
Pohlaví: muž

Re: Ayn Randová - Atlasova vzpoura

Příspěvek od Dagobert »

Je to hodně tlustá knížka. A chvíli bude trvat, než se tím prokoušu, není to lehké čtení do vlaku. Pak sem sesumíruju krátkou recenzi.
Uživatelský avatar
cover72
VIP
Příspěvky: 751
Registrován: 04.09.2012 19:36

Re: Ayn Randová - Atlasova vzpoura

Příspěvek od cover72 »

Kolem Ayn Randové vznikl regulérní kult, na té knize založený.
Viz http://archive.lewrockwell.com/rothbard/rothbard23.html

Jinak ji nejlépe vystihl Randall Munroe z XKCD:
"S Ayn Randovou mám problém spočívající v tom, že nadšeně souhlasím s prvními 90% každé věty, jen aby mne pak zmátlo následující 'a proto se ke všem chovejte jako svině.'"
Jinak dvě recenze i s diskusí od lidí, co to četli jsou na D-FENSu.

(Sám jsem ji načal v AJ, ale nedočetl.)
Joe Azbest
Příspěvky: 927
Registrován: 11.02.2014 10:56

Re: Ayn Randová - Atlasova vzpoura

Příspěvek od Joe Azbest »

Dočetl jsem a mohu konstatovat, že to patří mezi to nejlepší co jsem kdy četl. Musí se číst pečlivě, v klidu, často jsem se vracel a některé části četl několikrát než jsem je pochopil.
A názor Randalla Munroe? Asi četl jinou knihu :)
Covere doporučuji dočíst.
krvfx
VIP
Příspěvky: 1617
Registrován: 15.08.2013 9:25
Pohlaví: muž

Re: Ayn Randová - Atlasova vzpoura

Příspěvek od krvfx »

Ještě jsem nečetl, ale chystám se na to. Doporučil bych další zajímavou knihu - http://www.mises.cz/clanky/navrat-stary ... -1376.aspx

Doporučuji číst v originále, ale i ten překlad je OK.
Uživatelský avatar
Dagobert
Příspěvky: 581
Registrován: 28.05.2014 12:21
Pohlaví: muž

Re: Ayn Randová - Atlasova vzpoura

Příspěvek od Dagobert »

Na recenzi se necítím. :oops: Tohle nicméně patří k nejsilnějším knížkám, které jsem kdy četl. I když samotný příběh nějak extra za moc nestojí, tak to nevadí. Ona je ta knížka spíš filozofické dílo, než klasický román. Konec konců všecky postavy jsou vynikající řečníci se sklonem k několikastránkovým monologům, aby bylo jak myšlenky předat čtenáři. Nedivím se, že má knížka okolo sebe vybudovaný kult.
Joe Azbest
Příspěvky: 927
Registrován: 11.02.2014 10:56

Re: Ayn Randová - Atlasova vzpoura

Příspěvek od Joe Azbest »

Pokud se ještě někdo rozhoduje jestli koupit nebo ne, tak tady jsou dvě ukázky.
http://www.aynrand.cz/pages/aktuality/A ... cisco.html
http://www.aynrand.cz/pages/aktuality/A ... arden.html

A nedá mi to abych část jedné sem nezkopíroval, protože to je jeden z nejsilnějších textů, jaký se mi kdy dostal do ruky a je tak zoufale aktuální, až při čtení běhá mráz po zádech:

Pak uvidíte nástup vyznavačů dvojího metru, černých pasažérů vezoucích se na ctnosti druhých. Těch, kdo uplatňují právo silnějšího, leč přesto spoléhají na ty, kdo se živí obchodem a jejich nakradeným penězům dodávají hodnotu. V morální společnosti platí za zločince a vás před nimi chrání zákony. Přepustí-li však společnost vymahatelnost práva banditům a psaní zákonů zločincům, pak se peníze stanou mstitelem svých tvůrců.

Bandité a zločinci jsou přesvědčeni, že jakmile všechny ostatní zákonem odzbrojí, mohou je začít beztrestně okrádat. Jejich kořist však začne vábit další bandity, kteří začnou okrádat zase je. Pak na vrchol vystoupají nikoli ti nejschopnější a nejproduktivnější, nýbrž ti nejbezohlednější. Pokud je měřítkem úspěchu síla, vrah vždy zvítězí nad kapsářem. Následuje kolaps společnosti, v kulisách všeobecného rozkladu a krveprolití.

Ptáte se, jestli je takový den za dveřmi? Sledujte peníze.

Peníze jsou barometrem naší mravnosti. Spatříte-li, že se pracuje nikoli dobrovolně, nýbrž z donucení, že lidé produktivní musejí žádat o povolení k obživě ty neproduktivní, že peníze plynou do kapes těm, kdo obchodují nikoli se zbožím, nýbrž s výsadami, že se bohatne nikoli z práce, nýbrž z úplatků a konexí, že zákony chrání nikoli vás před nimi, nýbrž je před vámi, že lidé úplatní jsou odměňováni, zatímco ti poctiví se jen obětují pro druhé, pak poznáte, že společnost je předurčena k zániku. Peníze jsou ušlechtilým nástrojem, který nesoupeří se zbraněmi a nevyjednává se surovci.

Peníze nedovolí, aby národ přežíval v polostínu, ve kterém se mísí majetek s lupem.

Kdykoli se mezi lidmi vynoří kazisvěti, vždycky začnou s demontáží peněz, neboť peníze jsou naší obranou a základem mravní existence. Tito ničitelé zabaví lidem zlato a ponechají jim pouze hromadu papírových konfet. Tím rozdrolí všechna objektivní měřítka a vydají celé hospodářství na pospas svévolné moci těch, kdo svévolně stanovují cenu peněz. Zlato má objektivní hodnotu, jež odpovídá objemu vytvořeného bohatství. Papírová měna je jen půjčkou zajištěnou bohatstvím, které dosud neexistuje, a krytá je toliko puškou namířenou na ty, kdo ho teprve mají vytvořit. Papírová bankovka je šekem, který vám řádně volení lupiči vystavují na cizí účet a který je podložen pracovitostí jejich obětí. Vyhlížejte den, kdy se vám vrátí s odůvodněním Účet přečerpán.
Uživatelský avatar
Dagobert
Příspěvky: 581
Registrován: 28.05.2014 12:21
Pohlaví: muž

Re: Ayn Randová - Atlasova vzpoura

Příspěvek od Dagobert »

Nevinným totiž nelze vládnout.
Stát má jednu jedinou pravomoc – zatočit s tím, kdo překročí zákon. Jenže když není dost pachatelů, musí si nějaké obstarat. A tak začne stavět mimo zákon kde co, až už není možné normálně žít, aniž by se člověk proti něčemu neprovinil. Národ poctivců není nikomu k užitku. Z takového nic nekouká. Stačí ale schválit pár zákonů, které nelze ani dodržovat, ani vymáhat, ani objektivně vykládat, a rázem máte národ provinilců. A těm už vládnout lze.
krvfx
VIP
Příspěvky: 1617
Registrován: 15.08.2013 9:25
Pohlaví: muž

Re: Ayn Randová - Atlasova vzpoura

Příspěvek od krvfx »

Tak jsem to konečně také přečetl a nejde říct nic jiného než :yes

Kdo píše, že z toho vyplývá, že se někdo k ostatním má chovat jako svině, tak to opravdu nepochopil.
Uživatelský avatar
Redneck
Příspěvky: 222
Registrován: 18.01.2016 21:28
Pohlaví: muž
Bydliště: Městecko

Re: Ayn Randová - Atlasova vzpoura

Příspěvek od Redneck »

Knihu jsem dostal k vánocům, právě ji dočítám. Je skvělá !
Odpovědět