V případě rozpadu se stát bude chovat jak ve válečném stavu

...aneb akademická debata o příčinách a důsledcích rozpadů společností.
BOGOVIK
Příspěvky: 507
Registrován: 12.11.2011 15:09
Bydliště: JMK

Re: V případě rozpadu se stát bude chovat jak ve válečném st

Příspěvek od BOGOVIK »

2maci:
Ad prvni moje výtka)
"Je to propachtovano v JZD". Nechci rejpat, ale neni obsahem smlouvy vypovedni doba v radu let? Pak "neni problem vzit" zpet ma jiny vyznam. Treba u nas JZD vezme, aminimum vypovedni doby dá 2roky(kdyz se clovek ozve), standartne, ale predlozi 10let.

Ad druha vytka)
Dalsi veci, kdyz to vezme do ruky stat, pak zmrazi presuny najmu apod. nebo rekne direktivne co je v katastru pole, louka, les atd. prebiraji velka druzstva, lcr apod.(nebo mensi zemedelce ala 50 leta pripoji k temto druzstvum). V pripade namitek te navstivi asi policista co mu bude za prdeli stat 5 vojaku v rukach vz.58 nabito ostrejma se slovy "opravdu si to chcete vzdit zpet?"...

P.S. z meho pohledu jakmile nastane neco jako stanne pravo apod. nema cenu resit, jestli sezenes kone, ci traktor. Bud te pripoji k druzstvu nebo zavrou.
Kolapsnik jr.
Příspěvky: 1140
Registrován: 12.01.2011 23:10

Re: V případě rozpadu se stát bude chovat jak ve válečném st

Příspěvek od Kolapsnik jr. »

pravdu dis, v pomalem rozvratu z takto centralniho systemu je nejaka "forma kolektivizace" temer 100%..
proste ty hlady-masy a jejich pasaci at uz pod jakoukoliv polit. vlajkou si to prosadi..

pro pomale scenare> spis bych to videl na solidni zahumenek o par tisicich m2 (+zasoby z prum. agrodoby) a byt nastartovan az to zas rupne o patyrko, pote expandovat na skutecne latifundie "natrvalo" ..

maci> ty kloubove malotraktory v dieslu jsou moc pekne, ale drahe jako blbec (300k), to si spis berou vinari..
na ty domaci erteple staci mozna kultivator + prisl. (<100k), a radeji koupit "kvalitni" j.korejsky traktor stredni-mensi velikosti(hydro), pokud se s nim pocita/je pro nej prace.. ; pro hlubsi scenare je samozrejme traktor a vetsi mechanizace ouplna blbost, to je lepsi asi nasyslet aditiva, palivo, pucit si ho a udelat jednorazove prace dokud fosil vydrzi, pak prejit na zvireci pohon.., respektive orebni metody uz opustit..
maci
Příspěvky: 770
Registrován: 24.06.2012 23:22

Re: V případě rozpadu se stát bude chovat jak ve válečném st

Příspěvek od maci »

Tenhle kloubový traktor se vyráběl v Československu. Náhradní díly jsou k sehnání a dokonce je repasujou kousek od nás. (cca 20km - dokonce snad tam dělají i náhradní dily) Do prvních tk4t10 se montoval motor slavia. Spotřeba byla udávaná asi 250g/hod. Myslím že to byl dvoutakt a mazal se ztrátově. Na korejce tady nikde neseženeš náhradní díly. Terou můžeš obdělávat tak maximálně 0.5 ha a přitom se hodně nadřeš. Zkusil jsi jet s terou pro dřevo. Tenhle macek váží cca 800kg a dá se za něj připojit přívěs 1.5t. S tímhle strojem se dá pohodlně orat, sázet brambory, vyorávat, sekat existuje štěpkovačka apod. Má to vyvedenou hřídel a tak není problém připojit různé nářadí. Ty první stroje jsou kolem 50000,- kč, ale většinou se to pohybuje kolem 80000-100000kč. Věřím více stroji vyrobenému u nás, než nějakému dovezenému. Pozemek o velikosti 1ha mám přímo za barákem, ostatní do 2 km. Jestli bude rozpad, tak si tou smlouvou můžou utřít zadnici. Beru si co je moje. Ale tak horko nebude, protože tam zase dělají lidé z vesnice a při rozpadu se stačí jen domluvit, protože na tom budou stejně jako já.
BOGOVIK
Příspěvky: 507
Registrován: 12.11.2011 15:09
Bydliště: JMK

Re: V případě rozpadu se stát bude chovat jak ve válečném st

Příspěvek od BOGOVIK »

2maci:

na to jestli by to byl nebo nebyl problem mam jenom citat:
"Mladý pane, viděl jste někdy důl, to je díra v zemi. Peněženku mi můžou vzít, kočár mi můžou vzít. Ale důl? Ten se může zasypat, zatopit, ale nikdo vám ho nemůže vzít!"
Kolapsnik jr.
Příspěvky: 1140
Registrován: 12.01.2011 23:10

Re: V případě rozpadu se stát bude chovat jak ve válečném st

Příspěvek od Kolapsnik jr. »

maci> ja to myslel porovnani v cenach za nove, jete jak uvadis muze byt jinde - zas to lze tezko porovnavat..
ten korejskej mensi traktor, no jak jsem uvedl, to byl priklad pro velmi pozvolny rozpad - dlouhodobou stagnaci, o dily bych se v takovem scenariu moc nebal, dulezity je pomer cena/kvalita, evropske jsou predrazene, cinske zase sunt..
maci
Příspěvky: 770
Registrován: 24.06.2012 23:22

Re: V případě rozpadu se stát bude chovat jak ve válečném st

Příspěvek od maci »

Tady máte vše o traktorech TK, TZ, MT, Holder

http://www.nasetraktory.eu/forum/viewforum.php?f=21

Tyhle traktory vyrobené třeba v roce 1965, stále jezdí a po mechanické stránce jsou více než prověřeny. Není tam žádná elektronika a startuje i na řemen. Vše opravitelné doma a náhradních dílu je taky spousta. Ideální traktor na rozpad. Takovou 4011 opravíš jen obtížně. Kolik z vás už půlilo traktor, třeba jenom pro výměnu spojky. Nebo měnili brzdy, opravovalo hydrauliku? Tohle koťátko se opravuje opravdu mnohem lépe. Za to ručím. Proto jsou tak drahé a mají stále cenu.I dnes jej lze koupit nové. Bohužel ta cena.
http://www.agroservispv.cz/malotraktory ... 0hp-klasik
můžete koupit nový motor
http://www.agroservispv.cz/prestavby/motor-lomardini
plno nářadí
http://www.agroservispv.cz/pracovni-naradi
zpracování půdy
http://www.agroservispv.cz/pracovni-nar ... ovani-pudy
Kolapsnik jr.
Příspěvky: 1140
Registrován: 12.01.2011 23:10

Re: V případě rozpadu se stát bude chovat jak ve válečném st

Příspěvek od Kolapsnik jr. »

Ano, ale jak psano predtim 0,3M (+ne zrovna levne prisl.) uz je paleta oproti sade kultivatoru komplet kolem 100K.., pokud je pozemek mensi o par -ha ci mene, tak je takovy lombardini-kloubak uz asi zbytecny luxus, za "usetreno" sumicku lze poridit xy jineho/dalsiho zakl. vybaveni, zvirectva do dvora..

proste kloubak s lombardinim je tak akorat adept na rychlou zrekvirovacku - vyborne na diesel agregaty..
maci
Příspěvky: 770
Registrován: 24.06.2012 23:22

Re: V případě rozpadu se stát bude chovat jak ve válečném st

Příspěvek od maci »

11 ha je na teru opravdu hodně. Nehledě, že tchán má v zapadlé vesničce 22 ha+ pár ha lesů. To je můj záložní plán. Odstěhovat se tam . Nejbližší městečko je cca. 10 km daleko a má jen 5500 lidí. Široko daleko jen vesnice. Tam už by to chtělo vetší mechanizaci. Kdežto tady mám pár kilometrů 25000 město. Tady by nic nedorostlo :(
Kolapsnik jr.
Příspěvky: 1140
Registrován: 12.01.2011 23:10

Re: V případě rozpadu se stát bude chovat jak ve válečném st

Příspěvek od Kolapsnik jr. »

Chapu, jinak z toho me vychazi, ze asi chces v PA pokracovat prevazne v orbe, neniliz pravda?
BOGOVIK
Příspěvky: 507
Registrován: 12.11.2011 15:09
Bydliště: JMK

Re: V případě rozpadu se stát bude chovat jak ve válečném st

Příspěvek od BOGOVIK »

2maci:

ja jenom nechapu jedno, na jednu stranu beres bude rozpad, ze nebudes muset uznavat smlouvy tj. nebude moc vykonna a soudni co by te donutila je dodrzet. Na druhou stranu pocitas s tim, ze budes mit naftu do traktoru? Nu jestli se rozpadne spolecnost az tak, ze nebudes muset brat ohled na policii a soudy, pak mas jistotu, ze nebudes mit ani co lit do motoru.

Stale jsme u toho, ze vlakno je jak se bude chovat stat, a ja osobne verim tomu, ze 20hektaru ti stat urcite nenecha, ale budes muset odvadet davky a za to dostanes naftu(a verim tomu, ze te budou odrbavat aby oblastni tajemnik mel co do auta). Pokud bys planoval pro tento scenar realisticke plan, tak budes pocitat jenom stim co mas za barakem nebo, ze budes soucasti ZD(ci co vznikne) abyste byli schopni plnit dodavky statu a pritom nechavali si tajne pro sebe 1-10procent max produkce a tu davali na cerny trh.

Takze prvni scenar Terra(apod) ti bude stacit, ad druhe scenar pak budes pouzivat klasicke zetor(beztak taky na pridel, minimalne nahradni soucastky) a nema cenu resit malotraktory.

Pokud tedy uz ted nechces zacit hospodarit, a postupne se rozsirovat. Pak ma cenu maloktraktor jinak je to teorie ktera nema smysl (ve vztahu k nazvu vlakna)....
maci
Příspěvky: 770
Registrován: 24.06.2012 23:22

Re: V případě rozpadu se stát bude chovat jak ve válečném st

Příspěvek od maci »

Jak jsem řekl. Pořád věřím, že rozpad bude pozvolný. Nejdůležitější je jídlo a to Vám nikdo zadarmo nedá. Nezapomeňte, že jíst musí i policajti, nebo státní úředníci. Vždy na vesnici bylo co jíst a bude. Bohužel se teď na vesnici žije jako ve městě. Málokdo něco pěstuje, nebo chová. Teď mám práci, ale bude doba, kdy už práce nebude. Pak si vezmu 1-2 ha. Čas na to bude a na obživu to prozatím postačí. Teoreticky můžete fungovat bez paliv, ale je to hrozná dřina. Kosit 1/4 ha louky kosou z Vás asi nikdo nezažil. Když mi bylo asi 8, dostal jsem od dědy svojí kosu. Tu jsem si musel seřídit, a naklepat. Pak mě učil, jak se správně vést kosu, aby se člověk nenadřel. Měli jsme druhé největší hospodářství ve vesnici a hospodu. Babička pořád vzpomínala, jak se žilo za války a pořád si říkám, že se to opakovat nebude. Když to bude horší, tak nás tady moc nepřežije. Takže to bude stejně jedno. Je mi jasný, že bude plno magorů co budou plenit a krást, ale oni dlouho nepřežijí.
BOGOVIK
Příspěvky: 507
Registrován: 12.11.2011 15:09
Bydliště: JMK

Re: V případě rozpadu se stát bude chovat jak ve válečném st

Příspěvek od BOGOVIK »

Chapu, mas predpoklad "rozpad bude pozvolny", pak mas pola v druzstvu a tam jsi vazan (jak kde) ale berme 5 let vypovedni lhutou. Takze si je nemuzes vzit a hospodarit hned. Kdyz vezmu nadpis vlakna, ktere se pta jak by se stat choval.

Co vim od dedy jak to probihala za prvni svetove, prisli cetnici prohledali kompletne cele statek a nedej boze aby neco nasli. Za nemcu ne plosne jako za prvni svetove, ale "exitovali dobri sousedi" takze sli na jistotu... Po valce podobne jako za nemcu, predepsane dodavky a nedejboze, ze bys je nesplnil nebo neco zatajil. A verim babce jak rikala, ze byl hlad za prni svetove i na vesnici a velke, a to same za druhe svetove bo vsechno se posilalo na frontu a do mest.

Ja nejsem tedy optimista jako ty, ze si reknu mam 20Ha uzivim se a nebude hlad. Me po zkusenost moji rodiny za poslednich 100let napadne, jak to ty smejdi udelaji aby zase vesnice ozebraceli... Neverim tedy, kdyz to probihalo vzdy ve stylu navstem cetniku, gestapaku, verejne bezpecnosti, ze to ted nebude jinak. Jedina zmena dnes prijdou policajti.

Pokud chces fakt "minimalni bezpecnost" nechtej moc pozemku, 1ha za barakem z poloviny brambory zbytek zelenina atd. ti zakladni potraviny pro mensi rodinu da a nebudes vycnivat aby prisli a vzali si to.

P.S. jine to bude, kdyz uiz bys ted vzal min. 20ha a zacal hospodarit. Ale pripravovat se a myslet si pak si to vezmu a zacnu je dle me nerealne.
Uživatelský avatar
Terminated Account
Příspěvky: 3761
Registrován: 19.08.2011 9:42

Re: V případě rozpadu se stát bude chovat jak ve válečném st

Příspěvek od Terminated Account »

Včera jsme se bavili s klukama, že by bylo napřed dobré definovat různé stupně rozpadu, abychom se mohli bavit na stejných úrovních.

Za mě:

1. Rozpad v podobě pozvolného omezování svobod ze strany státu. Růst populace, ztráta soukromí, totalitní zřízení, nesmyslné přerozdělování, represe, kriminalita zdroje na příděl, nevolnictví... Stát/systém funguje - nepovažuji za rozpad ani za dlouhodobě udržitelný systém. Je to pouze jeden z přechodových stupňů transformace společnosti, který povede k dalším stupňům. Zkrátka nic nového, dějiny tyto scénáře znají. Ač bude v tomto případě docházet k lokálním nepokojům, hladomoru a nedostatku zdrojů, nejedná se pro mne o rozpad systému. Všechno výše zmíněné se děje dnes a denně na celém světě. V každém období lidských dějin je u vesla na nějakou dobu jiná civilizace, která předá žezlo dříve či později někomu jinému. Nic přirozenějšího a běžnějšího neexistuje. To že jsme svůj vrchol jako západ už zažili asi nikdo nepochybuje. Celospolečenská změna je na programu příštích desetiletí. Dílčí součásti systému se rozpadnou a nahradí je nové. Nejedná se o žádný velký a náhlý šok, na který by se muselo nějak zvláště intenzivně připravovat.

2. Rozpad v podobě hadr resetu, kdy v řádech hodin, či dní dojde k totální destrukci fungujících systémů. Globální válka, kataklyzmatická katastrofa, globální epidemie, setkání s mimozemskou inteligentní rasou atd. Zkrátka zaznamenaným dějinám neznámá událost s pohledu dopadu na člověka žijícího v technologickém globálním celospolečenském systému.

Mezi těmito dvěma póly je samozřejmě nekonečně mnoho různých variant a scénářů. Z hlediska Rozpadu vnímáme zejména negativní vlivy a hrozby. Cokoliv negativního je však vyváženo pozitivním na což není dobré zapomínat.

Za mně:

ad. 1. není rozpad - je to realita ve které žijeme, kterou tvoříme, ovlivňujeme, a čelíme dnes a denně. Nemusí nevyhnutelně spět k černým scénářům, které považuji za opravdový rozpad. Není to otázka rozpadu systému, bez jeho náhrady novým. Není to tedy rozpad, ale přirozená transformace. Snaha čelit známým a předvídatelným hrozbám je zcela přirozená a podvědomě ji dělají všichni lidé. Někdo intenzivněji, jiný zcela pasivně. Je to přirozený výběr.

ad. 2 je rozpad v ryzím slova smyslu - ač minimálně pravděpodobný, tak o to drsnější. Systém se rozpadne v okamžiku a v tom samém okamžiku začne vznikat nový. Jsme na nezmapovaném území. Pravidla neexistují. Totální anarchie. která nemůže dlouhodobě fungovat stejně jako ad. 1 a bude se vyvíjet a transformovat v nový společenský systém, přičemž základy fungování budou vždy stejné (tedy pokud nedojde k transformaci vědomí na vyšší stupeň bytí).

V obou dvou rovinách je mi osobně jedno co budu mít k dispozici. O všechny zásoby můžu přijít v okamžiku. V každém případě to může vypadat v konečném důsledku tak, že jediná hmota, na kterou se můžu spolehnout je mé tělo, jediné informace/zkušenosti které budu mít k dispozici jsou v hlavě a jediné co může mít cenu, je tělo a informace/zkušenosti efektivně využít k přežití sebe a mých blízkých.

Je mi jedno, jestli bude za tři dny pršet - vím, že mě to pravděpodobně nezabije a že tomu budu čelit až to nastane.
Je mi jedno, jestli za tři dny začnou padat bomby, vím, že mě to pravděpodobně zabije a pokud ne, tak udělám maximum proto, abych přežil bez ohledu na to jakou materiální přípravu jsem provedl.
Uživatelský avatar
cover72
VIP
Příspěvky: 751
Registrován: 04.09.2012 19:36

Re: V případě rozpadu se stát bude chovat jak ve válečném st

Příspěvek od cover72 »

Souhlasím s MacGyverem - nejdůležitější je to, co má člověk v hlavě a aby neměl zhuntované tělo.
Když je člověk schopný přežít v přírodě, z pazourku si postavit sekyru, svázat si přírodní palici a postavit svépomocí v přírodě srub, hodí se to jak ve scénářích totálního rozpadu - kdy nejsou zdroje -, tak ve scénářích totalitních úpadků - kdy zdroje jsou, ale člověk na útěku před systémem stejně musí vyžít tam, kde lidé a tedy ani zdroje nejsou. Takový... Minecraft naživo :)

Syslení má smysl, ale ne pro scénáře "rozpadu", ale pro scénář ekonomické krize a selhání státních "služeb" a'lá Německo po první světové nebo současné Řecko. Kdy společenský systém přežívá, ale člověk nemá zastání, pomoc ani zdroje a musí vyžít s tím, co má - protože nemá jak sehnat víc.

Pro skutečné absolutní rozpady či totalitnění má smysl jen to, co člověk unese - protože jak praví první poučka taktiky, "první je zničen ten, kdo chce za každou cenu setrvat na místě". V takových případech je mnohdy potřeba utéct před silnějšími nájezdníky s tím nejcennějším. Věděli to starověcí zemědelci, kteří se před silnějšími nájezdníky schovávali v děrách a horách než přešli a vraceli se do vyrabovaných zemljamek, věděli to Židi, kteří ve 30. letech utíkali přes hranice jen s příručními zavazedly... Protože víc než bágl neschováte, neunesete, neuhlídáte.

Takže i rozsáhlé arsenály těžkých zbraní s výkonným střelivem jsou dobré jen pro ten stav "Řecko" a obranu domova proti nájezdům nevyzbrojené lůzy: zkuste si do báglu na trek přibalit "přiměřenou" zásobu střeliva. Já nedávno koupil 500ks lugerů a nenechal se tím odradit od pravidelného výletu; těch 6kg se dost proneslo a poslední 4km jsem se raději svezl busem. Jak říkal jeden můj známý, "na zádech se váha nesčítá, ale násobí".
Naposledy upravil(a) cover72 dne 12.09.2012 10:35, celkem upraveno 2 x.
Uživatelský avatar
EBE
Příspěvky: 639
Registrován: 08.08.2012 16:14
Bydliště: Slovensko východ

Re: V případě rozpadu se stát bude chovat jak ve válečném st

Příspěvek od EBE »

Veľa sa môžme poučiť pri strete domorodých indijánov v kolumbovskej ére so španielmi..kone boli pre nich rarita, bohužiaľ vieme ako to dopadlo, viac ich ale masakrovali asi choroby čo dotiahli..
maci
Příspěvky: 770
Registrován: 24.06.2012 23:22

Re: V případě rozpadu se stát bude chovat jak ve válečném st

Příspěvek od maci »

Věřím v rozpad č.1. Tedy pozvolné uvolňování a přes rozkrádání státu až po pomalou totalitu. O ostatním ani neuvažuji, protože se to ovlivnit nedá. Spadne-li meteor, což se má stát 13. dubna 2029 :-) http://www.irucz.ru/cz/zpravy/1-/114000 ... -zbyva-17/ tak to přežije hodně málo lidí a planeta bude staletí neobyvatelná. Na to se prostě připravit nedá. V dnešní době jsou lidé více vzdělaný a těch dole je celkem dost. Lidi si to nenechají líbit.
Uživatelský avatar
Leon Chamel
Rozpadlík
Příspěvky: 409
Registrován: 12.03.2012 16:25
Bydliště: Haná

Re: V případě rozpadu se stát bude chovat jak ve válečném st

Příspěvek od Leon Chamel »

McGyver: Z hlediska naprosto chladné logiky tvůj pohled na věc 100% sedí, je to výborně napsáno, s tou klasifikací nelze nesouhlasit. Dovolím si jen připojit pohled z opačné perspektivy, tedy "zespoda nahoru". Myslím si totiž, že z hlediska jednotlivce/rodiny není až tak důležité, zda se celá společnost nachází technicky vzato ve stavu rozpadu, ale spíš to, zda se nerozpadá právě ten náš (mikro)svět. Peklem si lze totiž projít i v situaci, kdy systém ještě nějak funguje (nebo právě proto, vždyť historicky nejvíce lidí ve 20. století zavraždily, ožebračily nebo donutily k exodu jejich vlastní vlády...). Celospolečenské změny (rozpad/kolaps/transformace systému) jen prudce zvyšují pravděpodobnost, že takové osobní SHTF situaci budeme muset čelit. Někdy sice vlítne h...o do větráku rychle a nečekaně, většinou však dopředu vidíme stahující se mračna a je potřebné se na nepohodu co nejlépe připravit..! Souhlasím s tím, že pevné zdraví, dovednosti a zkušenosti mají zásadní význam, ale stejně důležitý je i správný mindset (situační obezřetnost, schopnost samostatnostného uvažování (!) a analyzování situace, schopnost jednat s různými typy lidí, psychická odolnost atd.) i to často přeceňované materiální a podceňované finanční zabezpečení.

Jeden příklad za všechny: Praha, rok 1939
Jedná se o Rozpad? Ani náhodou. Systém naopak posiluje a získává téměř absolutní kontrolu.
Je to SHTF situace? Ano, ale jak pro koho. Pokud jste Žid, Cikán, komunista nebo homosexuál, poputujete nejspíš už brzo za ostnatý drát. Ostatní ale mohou být relativně v klidu. V kavárnách se i nadále baví pěkně oblečené dámy s elegantními pány a hraje jim k tomu příjemná hudbička, v kinech běží nový legrační film s Vlastou Burianem a novinách se píše ze všeho nejvíc o napínavém duelu Sparty se Slavií...


Pointa toho celého podle mě je, že pro preppera nehraje hlavní roli ani tak celková míra rozpadu společnosti, jako konkrétní dopady vznikající nebo hrozící situace na něj, jeho rodinu a přátele. A právě na tyto praktické dopady se vyplatí připravovat, protože to může v mnoha případech výrazně zvýšit naše šance, nic víc a nic míň. Zajímavou otázkou je samozřejmě charakter takových příprav. Vzhledem k rozdílné povaze a pravděpodobnosti rizik je tohle asi ten největší oříšek. V tomto bodě se s názory, které obecně v prepperské komunitě převládají, asi nejvíce rozcházím. Například i když vlastním a mám rád zbraně, stejně jako se zajímám o klasická "survivalová" a "bushcraftová" témata, to podstatné se podle mne skrývá úplně jinde.
Uživatelský avatar
Terminated Account
Příspěvky: 3761
Registrován: 19.08.2011 9:42

Re: V případě rozpadu se stát bude chovat jak ve válečném st

Příspěvek od Terminated Account »

S tím naprosto souhlasím. Rozdíl je opravdu pouze v používané "terminologii"

Tebou popisovaný 1939 nepovažuji ve svých měřítkách za rozpad - je to pro mě krize. Ne rozpad systému. Na stejnou úroveň stavím rozpad sssr, případný rozpad EU.

Rozpad je pro mě pád na dno, anarchie a restart.

To že se na to dívám globálně neznamená, že nemyslím lokálně (Gore díky). Z pohledu prepperství mě krize až tak nezajímají. Být připraven na krizi pro mě znamená normálně žít, tak jak žiju a neignorovat co se děje kolem mě.

Diskuse kolem Rozpadu v jeho hrad formě beru jako relax.
Maximus
VIP
Příspěvky: 6526
Registrován: 12.01.2011 19:24
Bydliště: ČSR

Re: V případě rozpadu se stát bude chovat jak ve válečném st

Příspěvek od Maximus »

Samozřejmě že scénář č.1 je nejpravděpodobnější a určité globální katastrofy (solární supererupce, výbuch velké sopky či jiná příčina rychlého a pro úrodu na jedné polokouli zcela fatálního výkyvu klimatu,....) mohou jen vývoj naší "podivné" společnosti jedině akcelerovat. Do jaké míry a jakým směrem by to bylo, je otázka již značně akademická.

Je ale fakerm, že stát, respektive současní politici (bohužel věřit v současnosti na masivní příchod nových a nezkorumpovaný politiků je stejné, jako věřit v Ježíška, Santa Clause či bludičky :punch) se budou snažit do poslední chvíle udržet nějakou moc a zajisťovat si tak v rámci možností svůj dosavadní životní standart. Myslím si, že rozhodně čeští politici nejsou až tak hloupí - jak by se na první pohled mohlo zdát. Většina z nich chápe, že v případě rozbití "jánabráchovských" a "kmotrovských" kartelů by jako podnikatelé či jinak normálně vydělávající lidé dost v :moon.

Proto politická lůza v případě hrozby občanských nepokojů - z důvodu nedostatku jídla, tepla, elektřiny, levného piva, ... bez větších problémů přistoupí k nedemokratickým represím občanů (jak se ostatně děje veřejně už dnes) ve formě omezení občanských svobod, zavedením všech dostupných prostředků "Velkého bratra", odzbrojením slušných občanů, ještě větší cenzurou médií vč. snah cenzurovat zatím relativně svobodný internet, zavedením nesmyslných pseudoekologických regulací a dalších skrytých daní, větší či menší perzekucí občanů snažících se vyčlenit mimo "Nový řád", etc.

Přirozeně se s hrozbou nedostatku základních komodit vytvoří přídělový systém na základní potraviny a energie - každý občan dle jeho významnosti pro stát (rozuměj pro politiky) dostane určitý limit tím že se stanoví určitý standart (analogie ka zdravotnickým standartům) spotřebu elektřiny, plynu, PHM, uhlí,... a vše nad bude řádově zdaněno víc či nebude vůbec k dispozici na oficiálním trhu (navíc to zaměstná dobře myšlení velké části obyvatel, která bude neustále běhat kontrolovat elektroměry, plynoměry, ...., a třást se strachem, aby náhodou nepřekročili limit a nebyli odpojeni). To by byl dobrý systém jak regulovat spotřebu obyvatel na nedostatkových fosilních palivech a pokud se to zabalí do určité "ekoomáčky", tak se najde ještě dost lidí, kteří budou těmto opatřením s nadšením tleskat. Navíc v situaci, kdy státní měna bude inflací významně znehodnocena, tak právě zvýšené "příděly" strategickým složkám státu (vojákům, policii,...) bude docela jistý způsob, jak si alespoň loajalitu části těchto lidí takto ještě "koupit" (lepší vrabec v hrsti, nežli holub na střeše).

Přídělové systémy tu v minulém století fungovaly mnoho let a zajišťovaly alespoň určitý polštář před hrozbou výrazného hladovění většiny populace a vytvářel i určitý pocit "rovnosti/pospolitosti". Navíc pokud by se přídělový systém zaváděl postupně, tak mezi většinovým ovčanstvem zavládne efekt vařené žáby a nedivil bych se až tak moc, že i kdyby tu byla nakonec "Leningradská dieta" a tak by byli stále lidé, kteří by ve "svobodných" volbách volili ty samé "zombiepolitiky", kteří je do této situace dostali.

Pokud se ke "chlebu" přidají i nějaké ty "hry", které produkuje filmový a zejména televizní "průmysl", tak už od dob starověkého Říma je to efektivní způsob, jak si udžet ovčanstvo alespoň elementárně pasivní, když už ne přímo loajální.

Bohužel masový TV sport není nic jiného, než moderní variace na někdejší gladiátorské hry - prostá až dekadentní zábava (dle jednotlivých druhů sportů) pro plebs. Pro zdravý životní styl má povětšinou tento typ "sportu" přesně opačný účinek než jaký by měl mít sport na člověka. Tím nechci jen dštít oheň a síru na sporovce a na lidi které baví se na to dívat. Pokud člověka ale začne víc štvát to, že "Baník zase kurva prohrál" než fakt, že jsou u moci politici, kteří nehorázně okrádají svoje spoluobčany, tak je asi něco hodně špatně a pro takovéto politiky je to hned minimálně 1:0 :head.
Maximus
VIP
Příspěvky: 6526
Registrován: 12.01.2011 19:24
Bydliště: ČSR

Re: V případě rozpadu se stát bude chovat jak ve válečném st

Příspěvek od Maximus »

To Leon Chameleon:
Plně souhlasím, právě ten dopad stavu společnosti na konrétní osoby, rodiny či nějaké jasně specifikované skupiny obyvatel by měl být tím pravým měřítkem "Rozpadu/úpadku společnosti" a z toho plynoucích individuálních příprav na možné scénáře.

Určitě jinak bude řadu zde předkládaných scénářů ve stejný čas prožívat chirurg z Břeclavi, kadeřnice z Humpolce či cikán s bohatou kriminální minulostí z Ústí nad Labem.
Odpovědět