Ukrajina x Russko 2022-2024

...aneb akademická debata o příčinách a důsledcích rozpadů společností.
Odpovědět

Russáci jsou:

Svině
5
7%
Zloději a vrazi
2
3%
Obojí
60
90%
 
Celkem hlasů: 67
Uživatelský avatar
Ulfhednar
Příspěvky: 2584
Registrován: 09.06.2020 14:24
Pohlaví: muž

Re: Ukrajina x Rusko 2022/2023

Příspěvek od Ulfhednar »

M: Tak stejný argument můžeme použít pro Krym, ne?

Většina obyvatel se lépe nemá (trpí na vysoké ceny energii) a hlavně: v poslední době se UA opravdu hodně zadlužila a navíc toho dostala že Západu gratis dost. Rusko nedostalo nic, dluhy má menší než rezervy, je pod sankcemi a přesto je tam životní úroveň podstatne vyšší. GDP per capita má UA nižší než Albánie, Moldávie,Gabun, Botswana..., To se nám to hoduje, když nám lidí půjčují.

Spíš mi přijde, že tu modeluješ, jak jde UA nahoru, ale čísla jsou tvrdá a to navzdory pomoci.
UA:
-dluhy
-dary
-přístup ke světovému know-how a technice
Rusko:
-sankce
-minimální dluhy
-velké USD a zlaté rezervy

UA měla dobře nastavenou startovní čáru. 30 let ji Rusové dotovali plyn. Teď ji dotuje Západ. A kde je? Předbíhají jí africké státy...Vždyť i Libye je na tom skoro stejně a to je tam válka drsnější...
proxy-image.png
UA rostla i Ruska minimálně stejným tempem, jako teď, ne-li větším
Naposledy upravil(a) Ulfhednar dne 18.02.2022 13:33, celkem upraveno 1 x.
Óðinn á yðr alla
Uživatelský avatar
devlop
Příspěvky: 3748
Registrován: 22.09.2014 19:52
Pohlaví: muž

Re: Ukrajina x Rusko 2022/2023

Příspěvek od devlop »

Cituji Maxima:
"Kam se clovek v ruskem prumyslu mimo strategicky jaderny prumysl podívá, tak zastarava rychleji než v dobach SSSR."

to jsi fakt myslel vážně? Po tvém příspěvku by mohl kdejaký neznalý, za to ale velmi odhodlaný rusobijec získat dojem, že v Rusku fakt šijou oblečení staré bábušky na koleně a výroba v továrnách probíhá tak, že Rus mlátí kladivem do železného odlitku přičemž v druhé ruce drží flašku vodky... :head

jen namátkou:
Nornickel
https://www.nornickel.ru/
BTK Textile
https://btk-textile.ru/en/
https://www.youtube.com/watch?v=laJ_m1sbKfA
Evraz
https://www.evraz.com/ru/
Sibur
https://www.sibur.ru/en/
Rusal
https://rusal.ru/en/about/
Sevestral
https://www.severstal.com/eng/
NLMK
https://nlmk.com/en/
danny1691
Příspěvky: 254
Registrován: 02.03.2015 13:28
Pohlaví: muž

Re: Ukrajina x Rusko 2022/2023

Příspěvek od danny1691 »

Já se občas podívám na tento blog. Jak dalece je to PR netuším
https://sdelanounas.ru/blogs/
Uživatelský avatar
DeadMan
Příspěvky: 3046
Registrován: 30.04.2012 19:27
Bydliště: Slezsko

Re: Ukrajina x Rusko 2022/2023

Příspěvek od DeadMan »

Mezi těmi firmami, které tady develop vyjmenoval, jsou i naši zákazníci :mrgreen:

A s ne příliš velkým nadšením musím konstatovat, že jsou na lepší úrovni než naše fabrika :(
You cannot kill me as I am already dead!
Uživatelský avatar
Nicotinick
Příspěvky: 2799
Registrován: 14.03.2014 10:38

Re: Ukrajina x Rusko 2022/2023

Příspěvek od Nicotinick »

Maximus píše: 18.02.2022 13:09 Nicotinick: I pres urputnou snahu Ruska skodit se maji Ukrajinci bez Janukovice lepe - to je pro vetsinu obyvatel podstatné. Ze na Donbasu a Luhansku se maji lide naopak hůř je především vina Moskvy. Byli za užitečné idioty ci spise mlčící vetsinu, tak se pak nemohou divit.
Ukrajinců je 44 milionů. Ty ses jich všech ptal ? A ptal ses i těch 4 milionů kteří se po 2014 zdekovali na západ a s kvalitním středo + vysokoškolským vzděláním dělají na stavbách a v kuchyních ? A ptal ses i těch cca 3 milionů, kteří se naopak zdekovali do Ruska, kde vydělávají podstatně víc? Ok, možná opravili cesty a fasády, a ptal ses taky na důležitější věci jako jestli už mají zdravotní a sociální pojištění, nebo pořád jedou systémem financování zdravotnictví z chudého státního rozpočetu + úplatky lékařům ? Jestli už mají naočkováno proti dětské obrně víc jak 50% dětí do 1 roku ?

Sorry, ta země je v prdeli a Ukrajinci, které znám zase já, to nijak neskrývají, včetně názoru, že Rusko za to nemůže.

A tahle přestřelka asi nemá smysl.
"Konspirátoři jsou největšími optimisty. Nepřestávají věřit tomu, že ten bordel opravdu někdo řídí."
Maximus
VIP
Příspěvky: 6526
Registrován: 12.01.2011 19:24
Bydliště: ČSR

Re: Ukrajina x Rusko 2022/2023

Příspěvek od Maximus »

Kdo ze to Zapadlo tady lže?
https://www.investopedia.com/ask/answer ... conomy.asp
The-Role-of-the-Energy-Sector-in-Russian-GDP-Export-and-Budget-Revenues-in.png
Nejsou to nejaktuálnější info, ale jako protiklad sputnikovskym dristum stačí.
"Bez zájmu [občanů] o stát republika se stává de facto státem aristokratickým, byrokratickým, státem menšiny - forma sama nerozhoduje o podstatě státu.“ T.G.M.
Uživatelský avatar
Ulfhednar
Příspěvky: 2584
Registrován: 09.06.2020 14:24
Pohlaví: muž

Re: Ukrajina x Rusko 2022/2023

Příspěvek od Ulfhednar »

:head - jedna oponentům píše, že kňučí, druhý validní názor místo argumentů smete s tím, že jde o sputnikovské dřisty...

Pojďme už jenom nálepkovat, ať to tady zvedneme.

Pokud nějaká země nemůže vyvážet, protože nesmí, je hloupé se jí smát, že vyváží málo. Hoď sem Maxime nějaký obrázek o UA high-tech vývozu (z tvých textů by si jeden myslel, že jsou pomalu druhý Izrael, jenže oni jsou Palestina). A to zdědili jedny z nejlepších fabrik a nečelí vůbec žádným sankcím. Být UA v těch podmínkách, jaké má Rusko, tak to tam vypadá jako v Somálsku. Tím, že jim všichni půjčují a z dotují je, tak to tam vypadá jen jako v Libyii.

Mimochodem ono je trochu ošidné operovat s vývozem u zemí, které mají natolik velký vnitřní trh, že mohou do jisté míry fungovat samy. Rusko v podstatě může jet na vnitřní barter a tak nějak bude fungovat. Samozřejmě to JE jasná nevýhoda, ale údaje o exportu nemají stejnou váhu u ČR, jako u Ruska. Škodovka všechny Oktávky na trhu ČR neudá. Navíc nemáme prakticky žádnou surovinovou sféru.

Všichni se Rusku smějí, že vyváží plyn, ale jen do té chvíle, než zjistí, že nefouká, nesvítí a bez ruského plynu jim bude zima a jejich iPhony vyrobené v Číně se nerozsvítí. High-tech je fajn, ale v situaci, kdy je ti zima a sedíš po tmě, je na prd.
Óðinn á yðr alla
Zapadlo
Příspěvky: 998
Registrován: 24.08.2014 19:59
Pohlaví: muž

Re: Ukrajina x Rusko 2022/2023

Příspěvek od Zapadlo »

Maximus - máš pravdu, Tvoje jedenáct let staré grafíky vskutku nejsou nejaktuálnější.
Následující rešerše není stará jedenáct let, ale půl roku :
cit : " Ekonomická struktura ruské ekonomiky je stále ještě dědictvím z dob Sovětského svazu, s velkými průmyslovými podniky, vyrábějícími převážně zboží těžkého strojírenství, kovy a slitiny, chemickou produkcí a těžbou ropy a plynu. Od 90. let 20. století se Rusko snaží snížit svoji závislost na příjmech z prodeje ropy a plynu do zahraničí. I když závislost státního rozpočtu klesla ze dvou třetin na zhruba jednu třetinu (v dobrém roce), pořád jde o základní zdroj příjmů státu."
https://www.businessinfo.cz/navody/rusk ... formace/2/
Rusko má v celoplanetárním měřítku má třetinu dosud objevených nalezišť surovin. V kontextu tohoto faktu těžko může někoho překvapit, že vývoz surovin je jedním z důležitých vývozních artiklů, obzvláště když zde už od dob leninské industrializace země existuje obrovský těžební a zpracovatelský a dopravní potenciál.
Snahu udělat z ruska bezprávnou euroamerickou surovinovou základnu poněkud kazí fakt, že rusáci jsou druzí na světě ve vývozu zbraní a nejde zdaleka jen o primitivní kalachy. (druzí z hlediska obratu, v absolutním množství vyvážených zbraní jsou první - USA mají první místo v obratu především proto, že se specializují na mnohem dražší zbraňové komplexy).
Uživatelský avatar
Montezuma
Příspěvky: 378
Registrován: 08.06.2021 19:14
Pohlaví: muž

Re: Ukrajina x Rusko 2022/2023

Příspěvek od Montezuma »

Jen drobné upřesnění k těm ruským rezervám. Rusko spolu s Čínou poslední roky kupují zlato skoro daleko rychlejším tempem než dřív, naopak se postupně zbavují dolaru. Což samozřejmě tlačí dolar směrem dolů.

EDIT
Ať mě nikdo neobviňuje z rusofilství, psali to i v Respektu.
https://www.respekt.cz/kontext/rusko-se ... kdy-nebude

Jinak Rusko na konci roku 2020 mělo ve zlatě víc než v dolarovych aktivech. Poprvé ve své historii. A tento poměr se ve prospěch žlutého kovu neustále zvyšuje.
Maximus
VIP
Příspěvky: 6526
Registrován: 12.01.2011 19:24
Bydliště: ČSR

Re: Ukrajina x Rusko 2022/2023

Příspěvek od Maximus »

Plany Vladimira Vladimiroviče odstrihnout Rusko od fatální zavislosti na exportu surovin se mu dari stejně dobře jako produkce Armaty či Su57.

Opravdu mam Rusko rad, tedy az na jeho velikastvi (to maji společne s Americany) a system vlady majici mnohem blíž k samoderzavi nez k demokracii.

Pokud chce zase na mne nekdo vytahovat "černochy", tak ma smulu. Soucasny progresivisticky a pseudoliberalni zapad ci tuhy totalitni rezim Činy jsou dle meho na stejné koleji vedouci pryč od principu svobody a demokracie. Jen nekdo je dal nez ten druhy. Úplně vpredu je Kim a ostatni se ho snazi dohnat a predehnat :devil

Structure of Russian Exports in 2018, % (Federal Customs Service).
[attachment=0]Structure-of-Russian-Exports-in-2018-Federal-Customs-Service.png[/attachment]
Přílohy
Structure-of-Russian-Exports-in-2018-Federal-Customs-Service.png
danny1691
Příspěvky: 254
Registrován: 02.03.2015 13:28
Pohlaví: muž

Re: Ukrajina x Rusko 2022/2023

Příspěvek od danny1691 »

Zase ta UA není moc top. 2017 jsem jel z RF, od města Kursk. V RF silnice ok, pěkné moderní benzinky. Ovšem po přejetí hranice. Silnice mizerné, úzké, jedna stará benzinka, Kyjev neskutečně špinavé město, metro nevidělo údržbáře a malíře sakra dlouho.
Bydlel jsem v hotelu Bratislava. Vylezeš ven a všude se válí bordel. Kolem toho chodí krásně oblečení lidé a co jako? To tam nikdo nedá pár šestáků na bábu s koštětem? Takový bordel v centru měst v RF jsem neviděl.
A to mám projeto od Pskova do města Kursk.

Takže si o UA nedělám žádné iluze. V první radě je to jejich bordel. Nic víc.
Na závěr. Musím uznat, že Lvov se tomu vymyká. Krásné a čisté město.
Maximus
VIP
Příspěvky: 6526
Registrován: 12.01.2011 19:24
Bydliště: ČSR

Re: Ukrajina x Rusko 2022/2023

Příspěvek od Maximus »

Samozřejmě ze Ukrajina nemuze být top, zacina opravdu z hlubokeho dna. Zasadni je, jak to vnimaji Ukrajinci sami.

Ruska mesta byla vetsinou velice čistá, staci zajit za mesto a obrazek je úplně opacny. Nemusite ani za Ural, staci se divat z okna rychlovlaku z/do letiste Domodedovo. Bordel kolem misty jak na Chanove ci Luniku.
"Bez zájmu [občanů] o stát republika se stává de facto státem aristokratickým, byrokratickým, státem menšiny - forma sama nerozhoduje o podstatě státu.“ T.G.M.
Uživatelský avatar
Ulfhednar
Příspěvky: 2584
Registrován: 09.06.2020 14:24
Pohlaví: muž

Re: Ukrajina x Rusko 2022/2023

Příspěvek od Ulfhednar »

Já pořád nevím, co je špatně na vývozu surovin, pokud ty suroviny:
a.) způsobují závislost okolních zemí na mé
2.) prostě sypou prachy

Přečti si Maxime ten článek z Respektu, či X jiných. Samotná struktura vývozu nic neznamená. Pokud by nevyváželi suroviny, ten koláč by vypadal náhle super, protože stroje a hi-tech by rázem tvořily obrovskou většinu. Jenom těch peněz by do rozpočtu teklo mnohem, mnohem méně. Je to lepší? Tento článek je fakt docela dobrý.
https://www.businessinfo.cz/navody/rusk ... -ekonomika
Projdi si ta čísla. Já v posledních několika málo letech (2018) byl v Rusku jen bezvízově okolo Petrohradu (já vím, že to jen zlomek Ruska, ne úplně typické - i když co vlastně je, ale znám i Barnaul, Novosibirsk, Altaj...) a prostě tam žádná bída, nedostatek... vidět není. OK, není to tam hitparáda, když budeš chtít, nafotíš tam dost nehezké věci (jako by náš Chánov, Předlice...byla nějaká hitparáda), ale je to fungující stát s malou nezaměstnaností.

Z logiky věci nemohou všichni vyvážet jen hi-tech. Připomíná mi to tu hádku, vtip, jak se Google chlubí, že ví všechno a je nejdůležitější... až debatu utne elektřina "tak se všichni uklidníme". Ne přesně, ale Rusko je tam v roli elektřiny. Německo chce elektřinu dovážet. Po ČR se chce, aby jí také dováželo. Dtto Rakousko. Norsko to už neutáhne, samo začíná mít problémy (tedy cenové + méně vody). Tak nějak přemýšlím, odkud plánují zelení soudruzi do EU dovážet elektřinu, aby byla Greta šťastná. Mé oči se chca, nechca stáčí na východ...

Příměr se světovým závodem za Kimem je velmi přesný a nelze s ním než na 100% souhlasit. :yes

K tomu bordelu: když vyjede metro od Heathrow, tak místy také není hezké. A cesta RER v Paříži je taky Lunik. Jenže v Paříži je dost bordel i v centru. Navíc se tam s blonďatými dcerami necítíš moc bezpečně. V tomhle prostě centra ruských měst jsou čistější a bezpečnější. Z UA znám jen "naši" zakarpatskou UA a Kyjev a Charkov s tím, že jsem tam byl s odstupem: 1985 a 2010-12. Zajímavé, že když jsem v roce 1985 přijel do Kyjeva z ČSSR, tak mi přišel hodně pěkný, nazdobený. Potom 2010 už to bylo slabé.
Mimochodem - startovní pozice Ruska byla nějak lepší, než UA? Ještě zatáhli dluhy za celý SSSR...
Óðinn á yðr alla
Uživatelský avatar
Desouza
Příspěvky: 813
Registrován: 02.08.2012 19:07
Pohlaví: muž
Bydliště: Za koncem světa

Re: Ukrajina x Rusko 2022/2023

Příspěvek od Desouza »

Jo jo, v Rusku se mají fajn.

Průměrná hrubá mzda tam je 49 693 RUB z r. 2020. To je při aktuálním kurzu 13994,-Kč

A ceny v Rusku ?

Jídlo v lepší restauraci – 100–120 Kč včetně pití,
Jídlo ve veřejné jídelně – 40–60 Kč
Lístek na MHD za jednu jízdu – 7–15 Kč
Litr benzinu – 15 Kč
Pivo 0,5 litru – 25 Kč
Průměrná vodka 0,7 litru – 150 Kč
Cigarety krabička – 45 Kč

A že kupují zlato je hezké, ale znehodnocuje se jim měna od roku 2014 o polovinu.
Vincit omnia veritas .
Uživatelský avatar
Rafael
Příspěvky: 5384
Registrován: 07.12.2017 17:26
Pohlaví: muž
Bydliště: Valašské království

Re: Ukrajina x Rusko 2022/2023

Příspěvek od Rafael »

Nějak jsem si vzpomněl na N.psa Astona jehož glosy, fejetony apod. velmi rád čtu.
Jen na ty jeho výroky, že Rusové jsou silně zaostalý národ který neumí vyrobit ani budík, jsem dost alergický.
A asi nejsem sám.
http://nonserviam.cz/rusky-budik-pro-astona/
*
P.S. Některé výrobky odtamtud od Elektronika apod. byly kdysi v mém okolí velmi populární. Barter od okupační armády. Třeba zrovna ty hodiny a budíky
A. Lincoln: Kdybych měl 8 hodin na pokácení stromu, 6 bych strávil broušením sekyry.
Královák
Příspěvky: 407
Registrován: 07.07.2017 12:39

Re: Ukrajina x Rusko 2022/2023

Příspěvek od Královák »

Desouza. Jeste, prosim napis, jake jsou prumerne mzdy v De, aby bylo srovnani, jak se mame fajn my po 30 letech dohaneni naseho kamarada z EU a NATO.
Uživatelský avatar
devlop
Příspěvky: 3748
Registrován: 22.09.2014 19:52
Pohlaví: muž

Re: Ukrajina x Rusko 2022/2023

Příspěvek od devlop »

Desouza, jak píše Královák, srovnej ČR vs DE, náš soused pro kterého pracujeme + ještě je třeba se podívat na mapu Ruska a vzít v potaz, že je tam oproti Evropě nezanedbatelný počet lidí, kteří nepracují ve městech a žijí trochu jiný styl než denní nákupy v hypermarketech a obědy v restauracích :) Něco takového jako průměrná, hrubá mzda a z toho vyvozovat "neschopnost a nekvalitu země" se podle mého nedá na Rusko v obecném měřítku aplikovat.
Uživatelský avatar
Ulfhednar
Příspěvky: 2584
Registrován: 09.06.2020 14:24
Pohlaví: muž

Re: Ukrajina x Rusko 2022/2023

Příspěvek od Ulfhednar »

Mimochodem mě ten ruský průměr platu, při jejich cenách, a cenách za nájmy a energie, nepřijde tak tragický. Mame zhruba 2,5-2,6x vyšší platy, ale 2x vyssi ceny a za bydleni asi i vice nez 2x. Ano, jednoznačně horší než u nás, ale!:

Seberte republice peníze, co si napůjčovala, seberte z proinvestovaného a utraceného dimácnostmi obrovskou finanční rezervu. Uvalte na nás sankce, že nepůjde kupovat vyspělé technologie a (skoro) ani prodávat naše výrobky. Jste si pak jistí, že bychom na tom byli nějak dramaticky lépe?

Zdá se mi, že prostě podíl oblasti typu "díra u Hanušovic" je tam mnohem vyšší než u nás, ale do pekla to má daleko. A navic: od té doby, co začali v Hanušovicích vařit Keprník, tak je tam rázem lépe 8-)
Óðinn á yðr alla
Uživatelský avatar
Nicotinick
Příspěvky: 2799
Registrován: 14.03.2014 10:38

Re: Ukrajina x Rusko 2022/2023

Příspěvek od Nicotinick »

Asi tady nemá smysl přít se, kde je dražší oběd.

Zdá se, že se na Donbase fakt něco začalo dít.
"Konspirátoři jsou největšími optimisty. Nepřestávají věřit tomu, že ten bordel opravdu někdo řídí."
Uživatelský avatar
Ulfhednar
Příspěvky: 2584
Registrován: 09.06.2020 14:24
Pohlaví: muž

Re: Ukrajina x Rusko 2022/2023

Příspěvek od Ulfhednar »

Zaráží mě, že si USA údajně nepřejí, aby zítra jel Zelinskyj do Mnichova, kde chtěl mj. jednat o dramatické rétorice médií.
Óðinn á yðr alla
Odpovědět