Větrné elektrárny vlastní výroby - Zdeněk Šťastný

...aneb studijní materiály.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Josef
Rozpadlík
Příspěvky: 1727
Registrován: 10.03.2011 7:20

Větrné elektrárny vlastní výroby - Zdeněk Šťastný

Příspěvek od Josef »

autor: Větrné elektrárny vlastní výroby
název: Větrné elektrárny vlastní výroby
vydavatel: I.L.Kobr
edice: Věděním k blahobytu, svazek 68

Knížka z roku 1944 (válečné období) uvádí návody na stavbu malých domácích větrných elektráren včetně energetické bilance domácí "ostrovní elektrické sítě", větrných kol a elektrických schémat. Návody jsou technickým řešením poplatné době, (tj. neobsahují polovodiče aj). Co do mechanického uspořádání by však některé uzly bylo záhodno řešit jinak nebo robustněji (typicky ložiska hlavní hřídele), aby nedošlo k rychlému opotřebovávání.
(Oscanováno a uloženo ke stažení např. v rubrice Historická technická literatura na http://www.ulozto.cz/12155334/ve-rar)
bluefox1250
Příspěvky: 3
Registrován: 26.11.2013 19:58

Re: Větrné elektrárny vlastní výroby - Zdeněk Šťastný

Příspěvek od bluefox1250 »

Pekna prace, krasny kousek.
Diky. :yes
Uživatelský avatar
sigmark
VIP
Příspěvky: 3349
Registrován: 14.08.2012 20:43

Re: Větrné elektrárny vlastní výroby - Zdeněk Šťastný

Příspěvek od sigmark »

ten savonius se mi líbí
Uživatelský avatar
Josef
Rozpadlík
Příspěvky: 1727
Registrován: 10.03.2011 7:20

Re: Větrné elektrárny vlastní výroby - Zdeněk Šťastný

Příspěvek od Josef »

Budeš-li stavět Savoniův rotor na hřídeli jen jeden, musíš mít hodně stabilní (nejlépe lanky kotvený) stožár. Rotor klade větru jiný odpor, když stojí "vaničkou" čelně proti větru a jiný, když jsou "vaničky" v rovině za sebou. Při otáčení pak vznikají drobné kmity osy, které se přenášejí do stožáru a ten nesmí být s těmito kmity v rezonaci, jinak se rozkývá. Potíž je v tom, že otáčky se mění s rychlostí větru, takže kmity si ten správný okamžik, kdy se jim se stožárem dobře třese vždy najdou. Proto je potřeba ta dobrá stabilita stožáru. Krom téhle drobné nectnosti je to dobrý rotor. Nicméně tlačí-li tě rozpěry a váha, pak je dobré vědět, že klasická vrtule má podstatně větší účinnost než Savonius. Bohužel se vrtule musí něčím natáčet proti větru. Tam kde vítr často mění směr, nestíhá se vrtule včas nasměrovávat a pak vrtule pojede hůř než Savonius.
Uživatelský avatar
sigmark
VIP
Příspěvky: 3349
Registrován: 14.08.2012 20:43

Re: Větrné elektrárny vlastní výroby - Zdeněk Šťastný

Příspěvek od sigmark »

pocital jsem dva nad sebou otocene o 90° pro eliminaci vibraci, aspon tak jsem to videl a melo by se to stale rozjet samo. nizsi ucinnost me az tak netrapi, spise se mi libi nizsi riziko poskozeni a snazsi opravitelnost
Uživatelský avatar
Josef
Rozpadlík
Příspěvky: 1727
Registrován: 10.03.2011 7:20

Re: Větrné elektrárny vlastní výroby - Zdeněk Šťastný

Příspěvek od Josef »

Optimální řešení :yes
Odpovědět