Skladovani ovoce a zeleniny

TomSmith
Příspěvky: 1274
Registrován: 17.02.2015 14:33
Pohlaví: muž

Re: Skladovani ovoce a zeleniny

Příspěvek od TomSmith »

Manuál i s teplotami skladování dle typu brambor:
https://www.agromanual.cz/cz/clanky/skl ... ni-brambor

2–4 °C u sadbových brambor,
4–7 °C u konzumních brambor,
7–10 °C u brambor pro zpracování na hranolky a lupínky.
mhi
Příspěvky: 465
Registrován: 16.07.2015 16:37

Re: Skladovani ovoce a zeleniny

Příspěvek od mhi »

Dekuji za odpovedi. Teplotu ani vlhkost tam zatim moc neovlivnim, ale je to dobra informace.

Nakonec jsem to udelal tak, ze brambory jsem rozdelil do vice pytlu po cca 7kg, na vrch dal cernou balici folii aby se na nich neusedal prach a fotony, naohybal ocelove haky, pytle zauzloval, a na hak povesil.

Pridal jsem k tomu i pytel cibule, te je nastesti malo.

Uvital bych pokud byste pridali svoje zkusenosti s dalsimi metodami skladovani ve stylu "jablka-studna", "jablka-vetrany sklep" a podobne. Nekde jsem slysel, ze nekdo na podzim vytrhne keriky s nedozralymi rajcaty a paprikami a nechava to jen tak dozravat ve sklepe. O takovehle zkusenosti mi jde (zrovna ta rajcata mne trapi, spousta mi jich nedozraje).
Joe Azbest
Příspěvky: 918
Registrován: 11.02.2014 10:56

Re: Skladovani ovoce a zeleniny

Příspěvek od Joe Azbest »

Cibule nemůže být s bramborama. Musí být v suchu a vlhkost z brambor ji zlikviduje. Mám brambory a jabka v jenom sklepě a je to v pohodě co se týče trvanlivosti. Akorát jsou jabka trochu cítit bramborama, ale nejsme fajnovky.
Zelená rajčata na podzim otrhám a dám do hluboké misky na okno. Všechny dozrají, ale ta chuť už není ono, ale nic se nevyhodí.
kuny
Příspěvky: 279
Registrován: 24.03.2021 7:56

Re: Skladovani ovoce a zeleniny

Příspěvek od kuny »

Tak ja mam dve pivnice so 4-5 miestnosťami, skoro nikde nie je betónová podlaha. V jednej mám zemiaky v prepravkách a kaleráby giganty usadené v piesku. V ďalšej sú jablká v prepravkách a vedľa mrkva v kýblikoch s pieskom. Sú zasypané až po vrch. Pivnica by mala byť vetraná, čo teraz nespĺnňan, lebo jedno okno je zavalené drevom z plynovej krízy 😀. Preto mi to tam hnilo tak som dal jablka na terasu a prikryl dekami. Do -4 to v pohode vydrží. Zemiaky by nemali byť spolu s jablkami. Cibuľu a cesnak mám v špajze. Rajčiny mam v ďalšej pivnici. Cele rastliny som skladoval ja, ale momentálne kvôli priestoru sa mi najviac vyplatilo prepravky vystlať strečovou fóliou a uskladniť. Tie čo hnijú sem tam pretriedim a vyhodím. Fotka je z marca. Chuť uz nič moc.
Přílohy
IMG_20240319_105254_6.jpg
Odpovědět