cca 1-2 kg potravin

Odpovědět
Maximus
VIP
Příspěvky: 6526
Registrován: 12.01.2011 19:24
Bydliště: ČSR

cca 1-2 kg potravin

Příspěvek od Maximus »

Při úvaze, co vše zabalit do mého survival - bojového batůžku s 3l hydratačním vakem a cca 10 l úložného prostoru od Source + něco připlé na batůžku + kapsy na oblečení, jsem se zastavil u potravin. Uvažoval jsem o zásobách na 2 až 3 dny a snažil jsem se volit potraviny co "nejpřírodnější". V batůžku bude samozřejmě i jiná výbava, takže limitována není jen váha, ale hlavně objem. Někdy se prostě nelze bavit celý den sběrem kořínků, bobulí, lovením žab či jiných "dobrůtek". Navíc třeba v březnu na loukách či v lesích toho zas tolik k jídlu najít nelze. Také počítám s velkým energetickým výdejem (dlouhý pochod), takže o variantě "hladovění" nechci uvažovat (jak člověk není na to zvyklý, tak si koleduje o nějaký zdravotní problém).

Zatím jsem skončil u slaniny (250g - 3406 kJ/100g), balíčku arabského chleba (300g - 1365 kJ/100g), sušeného vepřového masa (100g - 1394 kJ/100g?), pohanky (200g - 1332 kJ/100g), kukuřičné mouky(200g - 1369 kJ/100g), loupaných slunečnicových semínek (100g - 2435 kJ/100g), lískových oříšků (100g - 2872 kJ/100g), sušených brusinek (50g - 1349 kJ/100g) a nádobek s medem (20+20g - 1300 kJ/100g).

Takže při hmotnosti 1340g je celková energie 25908 kJ, což +- středně těžce pracujícímu muži mé konstituce (193 cm/100kg) na celé dva dny ne zcela energeticky stačí (záleží na celkové tělesné konstituci člověka, pohlaví, matabolizmu, okolní teplotě, vykonávané práci, celkovému stresu,...), ale při těchto dávkách bych měl realivně v pohodě podat slušný tělesný a duševní výkon.

Ještě bych přidal do batůžku sůl a trochu toho koření (kmín, bazalku, oregáno), tj. asi cca (30g), a do kapsy bych přihodil dvě menší cibule, jablko a pár stroužků česneku (jejich energii cca pár set kJ už nepočítám).

Také lze ještě energetickou bilanci na jaře vylepšit navrtáním nějakých bříz či javorů a jímáním jejich mízy bohaté na cukry během nočního spánku (hodně muziky za málo peněz,tj. hodně energie při minimální snaze). Příjem vitamínu C a minerálů vylepší konzumace mladých smrkových výhonků či prvních jarních "salátových" rostlin.

To jen tak pro inspiraci :).
Uživatelský avatar
marish
VIP
Příspěvky: 654
Registrován: 12.01.2011 21:29
Bydliště: Liberec

Re: cca 1-2 kg potravin

Příspěvek od marish »

Je to určitě inspirativní. Jen bych čekal něco jako čokoládu, cukrové tablety, vitaminový bonbon atd. Mouku bude třeba zpracovat tepelně, nebo se mýlím?
Uživatelský avatar
Karlos
Rozpadlík
Příspěvky: 4681
Registrován: 21.12.2010 19:31
Bydliště: Velká Morava

Re: cca 1-2 kg potravin

Příspěvek od Karlos »

Přesně tak, já budu mít přibalenu tabulku hořké čokolády, dále co třeba trocha hroznového cukru pro rychlé dobití energie?
Maximus
VIP
Příspěvky: 6526
Registrován: 12.01.2011 19:24
Bydliště: ČSR

Re: cca 1-2 kg potravin

Příspěvek od Maximus »

Jak jsem psal, tak je to spíš takové cvičení, bez moderních potravinových výrobků. Na normální trek či do evakuačního zavazadla bych dal jiné věci - trvanlivější a jednodušší na přípravu (těstoviny, rýži, hroznový cukr, tatranky, čokoládu, multivitamínový ionťák do hydrovaku,...)

Pohanka i kukuřičná kaše se musí samozřejmě povařit. V Rusku jsme to snídali skoro pořád, dokonce jsme dostávali k snídani vařenou rýži. Naštěstí jejich kondenzované mléko v plechovce je skvělé a z každé kaše, pokud jsem tam přidal navíc oříšky a sušené ovoce, se pak stal zajímavý dezert :D.

Přidávám odkaz na docela obsáhlou "tabulku" energetických hodnot všeho možného:
http://www.lucy.cz/energeticke-tabulky/
Odpovědět